بی‌بی‌سی هم لفاظی خاتمی را جدی نگرفت

شبکه دولتی انگلیس در تحلیلی تاکید کرد از نگاه حاکمیت امثال خاتمی باید توبه کنند و مجازات شوند و ادعای آشتی ملی خاتمی نسبتی با واقعیت‌های سیاسی مستقر برقرار نمی‌کند.

به گزارش«کمال مهر»بی‌بی‌سی در تحلیلی به قلم «مرتضی- ک» از اعضای متواری گروهک ملی- مذهبی نوشت: خاتمی بار دیگر بر اهمیت آشتی ملی تاکید کرده است. اما رهبر جمهوری اسلامی بر کلیدواژه فتنه و فقدان بصیرت برخی همراهان سابق انقلاب تاکید می‌کند.
بی‌بی‌سی افزود: پیروزی روحانی در انتخابات 92 نیز نتوانست در نگاه و نحوه مواجهه هسته اصلی قدرت در جمهوری اسلامی نسبت به اصلاح‌طلبانی که «غیرخودی» شده بودند، تغییر محسوسی ایجاد کند… در فروردین 1394 پس از درگذشت مادر خاتمی، رهبری پیام تسلیت خود را به صورتی عام منتشر کرد. رهبر جمهوری اسلامی پیش‌تر و در اسفند ماه 1393 نیز پس از درگذشت خواهر خاتمی، پیام تسلیت خود را خطاب به مادر وی (همسر آیت‌الله خاتمی) ارسال کرده بودند.
در مناسبات شخص اول نظام و خاتمی چیزی هنوز تغییر نکرده است؛ پرسش مهم آن است که هسته اصلی قدرت چه نیازی به مصالحه با خاتمی و اصلاح‌طلبان می‌بیند؟ آیت‌الله خامنه‌ای پس از انتخابات پرمناقشه و ابهام 1388 در دو مقطع انتخاباتی دیگر به مدیریت مشارکت شهروندان در روندهای سیاسی دست زده است.
او در انتخابات ریاست جمهوری 1392 و در اظهارنظری مهم از «حق‌الناس» گفت بر مشارکت گسترده شهروندان تاکید کرد؛ و برای تشویق مشارکت در انتخابات مجلس و خبرگان 1394 هم اعلام کرد که «حتی آن کسانی که نظام را قبول ندارند، برای حفظ کشور، برای اعتبار کشور بیایند در انتخابات شرکت کنند. ممکن است کسی بنده را قبول نداشته باشد، عیبی ندارد؛ انتخابات مال رهبری نیست؛ همه باید بیایند در انتخابات شرکت کنند.»
دو انتخابات مزبور تا حد زیادی پرسش‌ها و مشکلات مرتبط با انتخابات 1388 را به حاشیه برد. وقتی «بحران مشروعیت» وجود ندارد چه ضرورتی برای بازگشت به گذشته وجود دارد؟ افزون بر این، و در سطحی دیگر، گسترش حضور ایران در منطقه (به خصوص سوریه)، نظام را واجد اعتماد به نفسی مشدد کرده است.
بی‌بی‌سی در ادامه نوشت: در شرایطی که مهم‌ترین بازوهای رسانه‌ای کانون مرکزی قدرت (مانند روزنامه کیهان) به تکرار از ضرورت توبه و طلب عفو توسط جنبش سبز و دیگر کنشگران همدل با آنها (از جمله خاتمی) گفته‌اند؛ به نظر می‌رسد «آشتی» مورد نظر خاتمی نسبتی با واقعیت‌های سیاسی مستقر برقرار نخواهد کرد.
خاتمی در سخنان خود در حالی به پیامدهای خطرخیز روی کار آمدن ترامپ در آمریکا برای ایران اشاره کرده، که معلوم نیست رهبر جمهوری اسلامی، ارزیابی مشابهی از این تهدید داشته باشد.

یادآور می‌شود درباره امثال خاتمی که توبه خالی کفایت نمی‌کند و امثال وی به خاطر وطن‌فروشی و جفاهای بزرگی که در حق نظام و ملت کرده‌اند، باید مجازات هم بشوند.

منبع: کیهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *