تارخ انتشار: سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
کد خبر : 163851
چاپ خبر

نیاز به راهبرد عقلایی در نحوه پرداخت یارانه/لزوم حذف یارانه دهک های پر درآمد

۵۲۴۰۱۸۲_۷۹۳

کارشناسان اقتصادی معتقدند که یارانه نقدی باید فقط به خانواده هایی تعلق گیرد که واقعا نیاز اساسی به آن دارند و آنان را به سطحی بالاتر از فقر برساند ولیکن روند فعلی به هیچ وجه منجر به این امر نخواهد شد

  گروه اقتصادی«کمال مهر»؛ مجید رضایی کارشناس اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه مفید قم، در خصوص حذف یارانه نقدی دهک های با درآمدبالا گفت:این امر نیازمند آمار دقیق از درآمدهای پولی و غیر پولی خانواده هاست .

وی بابیان اینکه حذف یارانه افراد براساس میزان درآمد پولی چندان عادلانه نیست، افزود: هزینه های خانواده بر اساس طبقه اجتماعی و موقعیت محل زندگی متفاوت است، بنابراین برای حذف یارانه ها باید دقت و حساسیت بیشتری به خرج داد.

رضایی ادامه داد: یکی از اهداف دولت اجرای بهتر طرح هدفمند سازی یارانه است و قطعا به دنبال حذف عادلانه یارانه بگیران است.

نیاز به راهبرد عقلایی در نحوه پرداخت یارانه

رضا مقدس کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،در خصوص پرداخت یارانه نقدی به دهک های پردرآمد نیز گفت:روند پرداخت یارانه ها نیاز به اصلاح  و یک چارچوب کارشناسی دقیق دارد.

وی در ادامه افزود: در بسیاری از کشورها پرداخت یارانه به صورت هدفمند در بخش های مختلف برای رفع نیازهای مردم صورت گرفته و یارانه نقدی به خانواده های زیر خط فقر داده می شود.

مقدس ضمن انتقاد از روند اجرای طرح هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: به جای پرداخت نقدی یارانه به همه افراد باید این مبلغ در بخش های گوناگون صنعتی،بهداشت و درمان و صنایع تولیدی صورت گیرد و حذف یارانه دهک های پردرآمد کمکی به این مهم است.

وی در پایان با اشاره به عدم وجود راهبرد عقلایی در نحوه پرداخت یارانه عنوان کرد: یارانه نقدی باید فقط به خانواده هایی تعلق گیرد که واقعا نیاز اساسی به آن دارند و آنان را به سطحی بالاتر از فقر برساند ولیکن روند فعلی به هیچ وجه منجر به این امر  نخواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
Powerd By: Kordaki.Net