تارخ انتشار: دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۴
کد خبر : 140958
چاپ خبر

نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر

نیروهای ویژه بسیاری در دنیا وجود دارند که با وجود نداشتن شهرت جهانی از یگان های بسیار توانا در اجرای عملیات های ویژه به حساب می آیند

به گزارش  گروه سیاسی «کمال مهر»؛؛ امروزه اکثر کشورهای جهان دارای نیروهای ویژه در ساختار نیروهای مسلح خود هستند که عملیات‌هایی مثل رهایی گروگان، شناسایی در پشت خطوط دشمن، محافظت از شخصیت‌ها و عملیات‌های جستجو و نجات را به انجام می‌رساند.
در تمام دنیا افرادی هستند که آموزش‌های نظامی ویژه‌ای را دیده‌اند. خواه این افراد عضو گروه ببرهای تامیل بوده یا نام ویت کونگ را روی آنها گذاشته باشند یا این که جزو تفنگداران دریایی ارتش ایالات متحده باشند. فرقی ندارد همه‌ی آنها نظامی هستند و  یک کار را انجام می‌دهند.
امروزه در جهان یگان‌هایی مثل SAS انگلستان، گروه ALPHA روسیه، DELTA FORCE در آمریکا یا کلاهسبزها و صابرین ایرانی از جمله یگان‌هایی با شهرت خاص به حساب می‌آیند. در این میان نیروهای ویژه دیگری هم وجود دارند که با وجود نداشتن شهرت جهانی از جمله یگان‌های بسیار توانا در اجرای عملیات‌های ویژه به حساب می‌آیند.
KOPASKA
کشور اندونزی در جنوب شرقی آسیا از تعداد زیادی از جزیره‌های کوچک تشکیل شده و جغرافیای این کشور لزوم وجود یک نیروی دریایی نیرومند و همچنین یگان عملیات ویژه دریایی را بیش از پیش گوشزد می‌کند. واحد عملیات ویژه KOPASKA متعلق به نیروی دریایی اندونزی واحدی از ارتش این کشور به حساب می‌آید که از نیروی معروف SEALs نیروی دریایی آمریکا تاثیر پذیرفته و عمده تمرینات و تاکتیک‌های این نیرو از این واحد آمریکایی الگو برداری شده است.
نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر
معمولا از هر ۳۰۰ نفری که برای عضویت در این یگان وارد دوره آموزشی می‌شوند؛ نهایتا ۲۵ الی ۳۰ نفر موفق به پایان رساندن دوره می‌شوند. به اعضای این گروه عملیات‌هایی مثل تهاجم آبی – خاکی ، تخریب زیرآبی و عملیات ضد تروریسم آموزش داده می‌شود. در بخش تسلیحاتی تنوع بسیار گسترده‌ای برای اعضای این تیم وجود دارد که در آن انواع سلاح‌های سبک ساخت روسیه، آمریکا، کشورهای اروپای غربی و چین دیده می‌شود. بر اساس اطلاعات موجود این گروه در حال حاضر دارای استعدادی در حدود ۳۵۰ نفر است که در دو گروه در شرق و غرب کشور اندونزی مستقر شده اند. شعار یگان KOPASKA  این است: “هیچ مانعی که نتوان آن را شکست داد وجود ندارد”
نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر
JW GROM
قدمت نیروهای ویژه امروزی در ارتش لهستان به زمان جنگ‌جهانی دوم برمی‌گردد. در جریان اشغال این کشور توسط آلمان نازی گروهی از نیروهای لهستان یگانی را برای انجام عملیات‌های ویژه در لهستان اشغالی تشکیل دادند که با عنوان Cichociemni را تشکیل دادند. با پایان جنگ دوم جهانی و ورود ارتش سرخ به لهستان اعضای این یگان عمدتا از این کشور خارج شده و یا در این کشور بدون اشاره‌ای به خدمات خود در زمان جنگ به زندگی پرداختند. در سال ۱۹۹۰ و با بالا گرفتن مشکلات در پیمان ورشو، لهستانی ها به دنبال یک یگان ویژه با توان عملیات در عمق خاک دشمن رفتند. یگان جدید که JW GROM نام گرفت به سرعت سازمان یافته و تا به امروز در عملیات‌های زیادی شرکت داشته است.
نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر
استعداد انسانی این یگان در حدود ۵۰۰ نفر است و عملیات‌های مختلف ویژه مثل رهایی گروگان، عملیات در عمق خاک دشمن و یا حفاظت از اشخاص مهم را انجام می‌دهد. این یگان ارتش لهستان تا به امروز در عملیات‌هایی به منظور دستگیری جنایت‌کاران جنگی صرب، عملیات در عراق و افغانستان، حفاظت از شهروندان این کشور و مسابقات فوتبال یورو ۲۰۱۲ و عملیات در کشور هاییتی از جمله عملیات‌های انجام شده توسط این یگان است. عمده سلاح‌های مورد استفاده توسط این یگان ساخت اروپای غربی و آمریکا است.
نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر
JW GROM امروزه به صورت منظم با یگان‌های عملیات ویژه از کشورهایی مثل آمریکا، انگلستان، آلمان و فرانسه در حال تمرین است و در سازمان ناتو به عنوان یکی از بهترین یگان‌های عملیات ویژه شناخته می‌شود. شعار این یگان: “افتخار و قدرت برای سرزمین پدری است. “
SASR
هنگ خدمات ویژه هوایی یگان عملیات ویژه ارتش استرالیا است که به صورت کامل بر اساس یگان SAS انگلستان شبیه‌سازی شده است. این یگان از سال ۱۹۵۷ میلادی تا به امروز فعال است و جنگ ویتنام، جنگ عراق، درگیری در تیمور شرقی و درگیری با داعش از جمله نبردهایی بوده است که این یگان در آن شرکت کرده است. پرش با چتر از ارتفاع بالا، عملیات ضدتروریستی، حفاظت از اشخاص مهم، رهایی گروگان و مقابله با تهدیدات هسته‌ای، بیولوژیک و شیمیایی از جمله تخصص های این گروه استرالیایی است.
نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر
استعداد این یگان استرالیایی به مانند SAS انگلستان یک هنگ است و نکته جالب‌تر این که حتی آرم این یگان، نحوه تمرین‌ها و گزینش و حتی شعار این یگان نیز از یگان ویژه ارتش انگلستان یعنی SAS کپی شده است.
این یگان عمده تمرینات مشترک خود را با واحدهای عملیات ویژه انگلستان و آمریکا انجام داده و در حوزه تسلیحات هم به طور کامل از سلاح‌های غربی بهره می‌برد. سلاح‌های مختلفی مثل گلوک اتریشی، ام ۴ آمریکایی، اچ کا ۴۱۷ آلمانی و همچنین خودروهای تاکتیکی لندرور انگلیسی از جمله تجهیزات این گروه ویژه است.
نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر
گارد امنیت ملی هند
نیروهای مسلح هندوستان در شاخه‌های زمینی، دریایی و هوایی دارای نیروهای ویژه است، اما یکی از معروف‌ترین یگان‌های عملیات ویژه کشور هند گارد امنیت ملی هند متعلق به وزارت کشور هندوستان ملقب به گربه‌های سیاه است.
این یگان در سال ۱۹۸۴ میلادی و پس از ترور ایندیرا گاندی نخست‌وزیر هندوستان تشکیل شد. این یگان از آن زمان تا به امروز عملیات‌های مختلف ضد تروریستی و رهایی گروگان را در سرتاسر شبه قاره هند به انجام رسانده است که می‌توان به نوعی معروف‌ترین آن را مقابله با حملات تروریستی در شهر بمبئی در سال ۲۰۰۸ میلادی دانست.
نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر
این یگان به صورت خاص برای عملیات‌های امنیت داخلی یعنی مبارزه با تروریسم و همچنین حفاظت از شخصیت‌های مهم داخلی و خارجی آموزش دیده است و در طول حیات خود تا به امروز موارد زیادی از عملیات‌های تروریستی در خاک هند را خنثی کرده است که همانگونه که اشاره شد عملیات ضد تروریستی در بمبئی در سال ۲۰۰۸ اوج عملکرد این گروه به حساب می‌آید. این گروه در جریان آن درگیری موفق شد ۹ تروریست را از بین برده و ۶۰۰ گروگان در هتل محل درگیری را نجات دهند. دو تن از اعضای این گروه نیز در درگیری کشته شدند.
این گروه از سلاح‌هایی مثل AKM روسی، گلوک اتریشی و یا تک تیرانداز SP66 ساخت ماوزر آلمان و یا سلاح‌های ساخت SIG سوئیس بهره می‌برد. مرکز این گروه در شهر دهلی قرار داشته و حدودا ۷۵۰۰ نفر نیرو در اختیار دارد.
نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر
AFEUR
کلمبیا یکی از کشورهایی به شمار می‌آید که عملیات‌های تروریستی، آدم‌ربایی و قاچاق مواد مخدر تبدیل به بخشی از زندگی روزمره مردم شده است. یگان اصلی ارتش کلمبیا برای مبارزه با این تهدیدات گروه AFEUR می‌باشد. این یگان که از ترکیب افراد نیروی زمینی و دریایی ارتش کلمبیا تشکیل شده است؛ یکی از ورزیده‌ترین نیروها در عملیات‌های رهایی گروگان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مبارزه با گروه‌های تروریستی و حفاظت از شخصیت‌های مهم است.
نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر
این یگان که از سال ۱۹۸۵ میلادی تا به امروز در خدمت قرار دارد بیشتر در سایه‌ای از پنهان‌کاری فعالیت کرده و اطلاعات زیادی از عملیات‌های آن منتشر نمی‌شود. اما آنچه که مسلم است بار اصلی مبارزه با گروه‌های سازمان‌یافته قاچاق و همچنین گروه‌های تروریستی در کلمبیا به عهده این یگان از ارتش کلمبیا است. در هنگام انتخاب اعضای این گروه آمادگی جسمانی و توان شلیک با دقت بالا از جمله نیازمندی‌ها برای پیوستن به این گروه خاص می‌باشد.
نیروهای ویژه‌ای که در حاشیه قرار گرفتند + تصاویر
تاسیسات اصلی آموزشی این گروه در نزدیکی شهر بوگوتا، پایتخت کلمبیا قرار دارد . اعضای این گروه برای آموزش پیشرفته‌تر معمولا به آمریکا اعزام شده و تحت نظر کلاه سبزهای نیروی زمینی ارتش آمریکا آموزش می‌بینند.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • عکس/ تیپ جالب مهدی رحمتی
  چهره جالب کامیابی‎نیا بعد از جشن تولدش+عکس
  مخمصه شوم عروس باردارایرانی در اتریش
  معترضان به حذف یارانه نقدی اینجا کلیک کنند
  مهران مدیری وقتی دانش آموز ابتدایی بود +عکس
  علت جدایی‌ام را بگویم استقلال بدجوری به هم می‌ریزد
  پیشنهاد شرم آور دونالد ترامپ به ملکه زیبایی در هتل+عکس
  «ضدهوایی» سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد+عکس
  سخنگوی غیر رسمی دولت روحانی در آمریکا کیست؟!/ اگر هاشمی نبود «افغانستان» می‌شدیم؛ اگر برجام نبود «ونزوئلا»!
  عکس/عینک بزنید!
  وقتی آرامگاه عمار یاسر با خاک یکسان شد + تصاویر ماهواره‌ای
  عکس/ رضائیان از پرسپولیس رفتنی شد
  تعطیلی پنج شنبه در بهبود آلودگی کرج موثر است/ ۲ میلیون لیتر مازوت را در نیروگاه منتظر قائم پلمپ کردیم
  هدستی با صدای دالبی ۷.۱ کاناله مخصوص حرفه ای ها
  گوگل بلاخره کوتاه آمد!
  علی کریمی در تیم منتخب بایرن+تصویر
  امکانات باید درتمام شهرها عادلانه تقسیم شود/ مشکلات مردم شهرستان فردیس مطرح شد
  با این غذا فرزندتان هرکول می‌شود + دستورالعمل
  بازگشایی جاده ابریشم +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net