تارخ انتشار: شنبه 14 دی 1392 - 11:48
کد خبر : 11195
بازدیدها: 135

گره بخت توافق ژنو کی باز می‌شود؟/ مجوز دولت براي فعاليت بازنشسته ها در 6 وزارتخانه

گره بخت توافق ژنو کی باز می‌شود؟،گلايه از نقش منفي بانک ها در نوسازي مسکن روستايي،ارمغان روحاني به روايت رسانه روسي، پست‌هاي اداري از انشعابات ولايت فقيه است،زن ایرانی جان 7 آمریکایی را نجات داد و …از جمله خبر ویژه های برخی روزنامه های شنبه هستند که اینجا میخوانید

 

 

 

 

کمال مهر؛


*کیهان


مرزبندی‌ روحانی با فتنه گران کام ضد انقلاب را تلخ کرد

اظهارات رئیس‌جمهور در تجلیل از حماسه بصیرت ملت ایران در روز نهم دی، کام محافل ضدانقلاب و فتنه‌گر را تلخ کرد.حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه یکشنبه گذشته هیئت دولت، با گرامیداشت روز 9 دی گفته بود: حضور مردم در این روز، برای دفاع از اسلام و مقدسات و ادای احترام به اباعبدالله الحسین(ع) و حمایت از انقلاب و رهبری بود.روحانی با اشاره به نامگذاری روز 9 دی به عنوان روز بصیرت، گفت: مردم زمانی که احساس کردند به باورها و ارزش‌های دینی و اعتقادی آنها توهین شده و بیگانگان خیال دخالت در حوزه‌های اخلاقی و اعتقادی آنان را دارند به حرکت درآمده، با حضور و اجتماع‌شان به بیگانگان پاسخ درخوری دادند.یادآور می‌شود سران فتنه و کسانی چون موسوی ضمن تحریک به حرمت‌شکنی و آشوبگری در عاشورای سال 1388 (6 دی)، عناصر هتاک  و آشوبگر فعال در این روز را مردمان خداجو توصیف کرده بودند و به همین دلیل هم ملت ایران در راهپیمایی نهم دی، شعار می‌دادند «لعن علی عدوک یا حسین – کروبی و خاتمی و میرحسین».

در پی انتشار اظهارات صریح رئیس‌جمهور درباره حماسه نهم دی محافل فتنه‌گر و ضدانقلاب با ناراحتی و دستپاچگی به این سخنان واکنش نشان دادند و این در حالی است که دکتر درباره فتنه‌انگیزی ضدانقلاب در 25 بهمن 89 نیز تصریح کرده بود آنها زمینه بهره‌برداری آمریکا و اسرائیل را فراهم کردند و قوه قضائیه باید با آنان برخورد کند.در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور، وبسایت رادیوفردا ارگان رسمی سازمان سیا در گزارشی نوشت: موضع‌گیری رئیس‌جمهوری ایران درباره سالگرد 9 دی طوری بوده که «تقدیر» اصولگرایان را  به دنبال داشته است.«جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی»  در بیانیه‌ای از حسن روحانی به علت سخنانی که درباره 9 دی بیان کرده، تشکر کرده است.مرتضی کاظمیان از اعضای متواری گروهک ملی-مذهبی به رادیو فردا می‌گوید: «با اظهاراتی که آقای روحانی و وزرای وی درباره 9 دی داشته‌اند، طبیعتا بخشی از کسانی که به تغییرات امید بسته‌اند دچار شوک می‌شوند.»

رادیو فردا می‌افزاید: وزیر اطلاعات از سران جنبش سبز دقیقا به همان عنوانی نام برده که حامیان رهبر جمهوری اسلامی نام می‌برند؛ «سران فتنه».علوی موضعی مشابه رئیس دولت گرفته و گفته که «حماسه 9 دی در سال 88 نشان داد که مردم به دین و مقدساتشان پایبند هستند و زمانی که می‌بینند حرمت مقدساتشان نادیده گرفته می‌شود، طبیعی است که نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند.»
ارگان سازمان سیا نوشت: اما سخنان حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح علیه معترضان، از رئیس دولت و وزیر اطلاعات نیز تندتر بود. دهقان، رهبر جمهوری اسلامی را «امام خامنه‌ای» نامید و گفت مخالفانش با «صلابت» او به «مرده سیاسی» تبدیل شدند. وزیر دفاع معتقد است «ملت ایران که از جسارت فتنه‌گران در روز عاشورا به ساحت امام حسین به خشم آمده بودند با حضور عظیم و میلیونی خود حماسه 9دی را در حمایت از ولایت‌فقیه و فرهنگ ناب عاشورا خلق کردند.»

مرتضی کاظمیان عضو گروهک ملی-مذهبی می‌گوید: در اظهارنظرهای آقای روحانی و وزرای دفاع و اطلاعات علیه جنبش سبز مفروضی وجود دارد که پذیرفتن منطق و گزارش نظام از عاشورای 88 است. یعنی اینها پذیرفته‌اند که در آن روز به اعتقادات دینی مردم توهین شده و مردم در واکنش به این مسئله، 9 دی را خلق کرده‌اند. این اظهارنظر روحانی عجیب و انتقاد برانگیز است.رادیو فردا در ادامه گزارش خود نوشت: آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، 9 دی را «حماسه» و «پایان فتنه» نامیده که «باید زنده بماند». بسیاری از اصولگرایان و مقام‌های نظامی و سیاسی نزدیک به او هم چنین اعتقادی دارند و معتقدند که 9دی 1388 روز «مرگ جنبش سبز» بود. مخالفان معتقدند اشتراک موضع‌ اصولگرایان و دولت روحانی درباره 9دی می‌تواند به ریزش جنبش سبز منجر شود. به گفته کاظمیان، «روحانی اصرار دارد صف خود را از جنبش سبز جدا کند».

از سوی دیگر صادق زیباکلام با انتشار تحلیلی که از سوی رسانه‌های ضدانقلاب منتشر شده به روحانی حمله کرده و مدعی شد: اظهارات حضرت‌عالی درخصوص 9 دی، کسر قابل توجهی از دل‌سپردگانتان را سرد و ناامید کرد.زیبا کلام از روحانی خواسته به جای همنوازی با حاکمیت در سمفونی 9 دی، آزادی فتنه‌گران بازداشتی و سران آنها را وجهه همت خود قرار دهد. این در حالی است همین که گفته شد روحانی درباره آخرین خیانت سران فتنه در 25 بهمن 89 که منجر به حصر آنان شد، موضع صریح و قاطعی دارد و این موضع را هم در مجلس خبرگان و هم در مصاحبه با ایلنا عنوان کرده است. دکتر روحانی در اظهارات اخیر خود نیز تلویحا سران فتنه را که حرمت‌شکنی روز عاشورا را تدارک کردند، عوامل بیگانه توصیف کرده است.

البته زیباکلام ارادت ویژه‌ای به دکتر روحانی دارد چه اینکه چند ماه پیش مدعی شده بود روحانی به طور تصادفی رئیس‌جمهور شده است؟!در همین حال سایت کلمه وابسته به شورای هماهنگی چند نفره سبز – اردشیر امیرارجمند و شرکا – با حمله به رئیس‌جمهور نوشت که آش تدبیر روحانی شور شور شده و او باید نگاه رنگین کمانی به جامعه داشته باشد! منظور از نگاه رنگین کمانی در همین نوشته کلمه مشخص است آنجا که توهین‌کنندگان روز عاشورای سال 1388 را به تقلید از موسوی، مردمان خداجو خوانده و این در حالی است که حرمت‌شکنان دستگیر شده عناصری از سازمان منافقین، گروهک صهیونیستی بهائیت و عناصر قاچاقچی بودند!

گره بخت توافق ژنو کی باز می‌شود؟

مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای کشورمان گفت: کارشناسان پیشرفت‌های خوبی در برنامه اجرایی توافق ژنو داشته‌اند اما هنوز چند مسئله باقی مانده است که نسبت به آنها درک مشترک وجود ندارد.مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای کشورمان گفت: کارشناسان پیشرفت‌های خوبی در برنامه اجرایی توافق ژنو داشته‌اند اما هنوز چند مسئله باقی مانده است که نسبت به آنها درک مشترک وجود ندارد.«سیدعباس عراقچی» در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در مورد اظهارات اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیرامون نزدیک شدن به توافق برای اجرای توافقنامه هسته‌ای ایران و 5+1 گفت: کارشناسان پیشرفت‌های خوبی در برنامه اجرایی توافق ژنو داشته‌اند اما هنوز چند مسئله باقی مانده است که نسبت به آنها درک مشترک وجود ندارد.وی افزود: ظرف هفته آینده تماس‌ها بین دو طرف در سطح سیاسی ادامه پیدا کرده و امیدوارم با نهایی شدن آنها گام اول به زودی اجرا شود. بنابراین هنوز نمی‌توان تاریخی برای اجرای توافق هسته‌ای تعیین کرد.

گفتنی است، حمید بعیدی‌نژاد، مدیر کل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ریاست ‌هیئت ایرانی را در دور اخیر مذاکرات برعهده داشت.
این سومین‌بار بود که کارشناسان ایران و 5+1 پس از امضای توافقنامه ژنو با عنوان طرح اقدام مشترک پشت میز مذاکرات  نشستند.مذاکرات کارشناسی ایران و 5+1 آذرماه نیز در شهر ژنو برگزار و روز اول دی‌ماه برای تعطیلات کریسمس متوقف شد. این مذاکرات 18 آذرماه نیز دروین برگزار شد و پس از 4 روز مذاکره به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوی ایران متوقف شد.با وجود سپری شدن بیش از 40 روز از اعلام توافق ژنو، کارشکنی‌های طرف غربی به ویژه آمریکایی‌ها و تفسیرهای غلط از توافق موجب شده تا امکان اجرای توافق ژنو فراهم نشود.در همین حال حمید بعیدی‌نژاد پس از پایان دور اخیر مذاکرات گفته است: زمانی مشخص برای آغاز اجرای توافق که نزدیک به دهه سوم ژانویه است، پیشنهاد شده اما این مسئله به تصمیم مدیران سیاسی دو طرف بستگی دارد.

وی در پاسخ به این که این زمان بعد از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در ماه ژانویه است؟ اظهار کرد: تاریخ پیشنهاد شده بعد از آن جلسه و یا نزدیک به آن جلسه  است.بعیدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا درباره ساز و کار کمیسیون نظارت بر اجرای توافق ژنو مذاکره شد؟ اظهار کرد: هنوز ساز و کاری برای این کمیسیون با توجه به این که اجرای توافق آغاز نشده است، تعیین نگردیده اما این تفاهم وجود دارد که بعد از وارد شدن به اجرای توافق، کمیسیون مشترک تشکیل شده و نقش مهم نظارتی خود را  درباره این که برنامه اقدام مشترک به طور کامل عملیاتی شود ایفا خواهد کرد.در همین حال وبسایت دیپلماسی ایرانی در گزارشی نوشت: سومین دور از مذاکرات کارشناسی و آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 5+1 در سال 2013 در حالی در ژنو به پایان رسید که باز هم تاریخی برای اجرای توافق هسته‌ای مقدماتی 24 نوامبر تعیین نشد. هر چند برخی دیپلمات‌های ایرانی می‌گویند این توافق در دهه سوم ماه جاری میلادی اجرا می‌شود، هنوز طرف غربی آن را تایید نکرده است. با این حال برخی گمانه‌زنی‌ها تاریخ 20 ژانویه را برای اجرای این توافقنامه مطرح می‌کند، زیرا پیش از آن یک نشست در اتحادیه اروپا برگزار می‌شود که می‌تواند با بررسی روند لغو تحریم‌های ایران به اجرایی شدن توافق ژنو کمک کند.

دیپلماسی ایرانی افزود: گزارش‌ها حاکی از آن است که مانند گذشته اختلاف‌نظرهایی بین دیپلمات‌های ایرانی و غربی وجود دارد و با وجود نزدیک‌تر شدن مواضع در پاره‌ای از موضوعات دیپلمات‌ها موارد مورد اختلاف را به پایتخت‌ها بازگردانده‌اند. پیش از نشست ژنو نیز زمان آن یک روزه تعیین شده بود، چرا که پیش‌بینی می‌شد اختلاف‌نظرهای موجود به بررسی‌های بیشتر در پایتخت‌ها نیاز داشته باشد.روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی می‌نویسد: در حالی که مذاکرات در جریان است، مشخص می‌شود آیا این مجادله راه حل مسالمت‌آمیز دارد یا خیر. دیپلمات‌های اروپایی و آمریکایی پس از توافق مقدماتی 24 نوامبر که بین ایران و گروه 5+1 در ژنو منعقد شد، دریافته‌اند که موضوعات متعددی به مذاکرات بیشتر نیاز دارند.

یکی از این موضوعات راکتور آب سنگین اراک و توسعه آن است. تهران می‌گوید به این راکتور برای تولید ایزوتوپ‌های دارویی نیاز دارد اما مقامات آمریکایی دچار تردید هستند. آنها می‌گویند ایران تاسیسات دیگری در اختیار دارد که می‌توانند ایزوتوپ دارویی تولید کنند. همچنین مذاکره‌کنندگان به دنبال کاهش ظرفیت تولید سوخت هسته‌ای ایران از طریق اورانیوم غنی شده هستند. ایران حدود 20 هزار سانتریفیوژ را نصب کرده است.وال استریت ژورنال نوشت: از سوی دیگر بی‌اعتمادی عمیقی بین دو طرف وجود دارد. توافق هسته‌ای مقدماتی ژنو در مقابل محدود ساختن بخشی از برنامه‌های هسته‌ای ایران، بخشی از تحریم‌ها را لغو می‌کند. با این حال اجرای این توافق پس از گذشت یک ماه و اندی همچنان دشوار است. در جریان مذاکرات کارشناسی به منظور بررسی نحوه اجرای این قرارداد، یک‌بار خزانه‌داری آمریکا فهرست تحریم‌ها علیه ایران را طولانی‌تر کرد و یک‌بار دیگر نیز 26 سناتور آمریکایی طرح تحریم‌های بیشتر ایران را در سنا به گردش درآوردند.

تکذیب دیرهنگام مطهری و پرسش کیهان

علی مطهری با ارسال توضیحی اعلام کرد آنچه در خبرگزاری‌ها از قول وی در تخطئه راهپیمایی 9 دی نقل شده، درست نیست و او همچنان راهپیمایی 9 دی را راهپیمایی خودجوش ملت ایران در دفاع از اصل نظام می‌داند.علی مطهری با ارسال توضیحی اعلام کرد آنچه در خبرگزاری‌ها از قول وی در تخطئه راهپیمایی 9 دی نقل شده، درست نیست و او همچنان راهپیمایی 9 دی را راهپیمایی خودجوش ملت ایران در دفاع از اصل نظام می‌داند.وی در واکنش به خبر ویژه هفته گذشته کیهان نوشت: آنچه از قول من در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نقل شده کذب و بی‌اساس است و مطلبی بوده که خبرنگار کم‌تجربه خبرگزاری مهر ارسال کرده بود و پس از تذکر اینجانب بلافاصله از خروجی آن خبرگزاری برداشته شد و روز بعد نیز متن تکذیبیه این بنده در خبرگزاری مهر درج گردید. سخن من در تأیید سخن یکی از دانشجویان که به دانشجوی دیگری پاسخ می‌داد این بود که «درست است، بعد از خطبه 29 خرداد رهبر انقلاب که از ادامه تجمع و راهپیمایی نهی کردند و یک حکم حکومتی بود دیگر نباید تجمع می‌شد.» معلوم نیست جمله «تجمع کردن در نهم دی بی‌مورد بود» از کجا آمده است؟!

وی می‌افزاید: بهتر بود روزنامه کیهان نیز که نسبت «موضع فریبکارانه و تحریف‌آمیز در تبیین واقعیت» به اینجانب داده است ابتدا از صحت خبر مطمئن می‌شد و بعد دست به قلم می‌گردید، خصوصاً که نطق اینجانب در مجلس در روز بعد نشان می‌داد که خبر مربوط به دانشگاه شیراز بی‌اساس یا لااقل مورد تردید است. موضع من درباره 9 دی همان است که در نطق مجلس به این شرح گفتم؛ «سالروز نهم دی ماه سال 88 را گرامی می‌دارم. راهپیمایی خودجوش اقشار مختلف ملت ایران اعم از هواداران کاندیدای پیروز و معترضان به نتیجه انتخابات در این روز، نشانه رشد اجتماعی و سیاسی ملت ایران بود که قطع نظر از تخلفات دو طرف فتنه، به دفاع از اصل نظام جمهوری اسلامی پرداختند.»
یادآور می‌شود خبر خبرگزاری مهر از سخنان مطهری در دانشگاه شیراز مربوط به ساعت 22 روز شنبه 7 دی 1392 است. خبر ویژه کیهان نیز ساعات پایانی روز یکشنبه روی اینترنت رفته و این در حالی است که توضیح آقای مطهری ساعت 8/52 روز دوشنبه 9 دی 1392 در خبرگزاری مهر منتشر شده است. در واقع به نظر می‌رسد توضیح آقای مطهری به مهر پس از انتشار خبر ویژه کیهان است و نه قبل از آن. آقای مطهری با وجود بازتاب اظهارات منتسب به وی در همه رسانه‌های ضد انقلاب و فتنه، از شامگاه شنبه تا صبح دوشنبه سکوت کرده و اجازه داده رسانه‌های فتنه‌گر کاملاً از این اظهارات علیه حماسه 9 دی بهره‌برداری کنند اما با موضع‌گیری کیهان سکوت! را شکسته و اقدام به اتخاذ موضع کرده است.

کیهان از اینکه آقای مطهری موضع خود را تصحیح کرده است استقبال می‌کند و امیدوار است که ایشان حرمت استاد شهید حضرت آیت‌الله مطهری را پاس بدارد و از سوژه‌سازی برای دشمنان پرهیز کند و البته، جا دارد از آقای مطهری که علی‌الدوام از سران فتنه حمایت می‌کند بپرسیم چگونه می‌توان اعتقاد داشت «راهپیمایی خودجوش 9 دی نشانه رشد اجتماعی و سیاسی ملت ایران و در دفاع از اصل نظام بود» و در عین حال از سران فتنه که عامل اصلی این هجمه و حمله به اصل نظام بودند، جانبداری کرد؟! به عبارت دیگر چگونه می‌توان هم ادعای همراهی با مردم و حمایت از نظام را داشت هم از فتنه و فتنه‌گران جانبداری کرد که با حمایت‌های صریح و مداوم رژیم صهیونیستی، آمریکا و انگلیس روبرو بودند و در واقع پروژه براندازی سرویس‌های جاسوسی بیگانه را پیش می‌بردند؟!به نظر می‌رسد آقای مطهری چاره‌ای جز ابراز انزجار صریح از سران فتنه‌گر در روز نهم دی 1388 که مورد لعن و انزجار علنی ملت ایران قرار گرفتند ندارد، در غیر این صورت نقیض‌گویی‌های وی همچنان ادامه خواهد داشت و البته جمع نقیضین منطقاً محال است.

*خراسان

مجوز دولت براي فعاليت بازنشسته ها در 6 وزارتخانه

بر اساس مصوبه هفته هاي گذشته وزيران عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک که به استناد ماده ۴۱ قانون الحاق موادي به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت تاييد و توسط اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهور به دستگاههاي مربوطه ابلاغ شده است، مجوز اشتغال به کار بازنشستگان مورد نياز وزارتخانه هاي کشور، تعاون، کار و رفاه اجتماعي، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزي، راه و شهرسازي و ارتباطات و فناوري اطلاعات به مدت يکسال صادر شده است.

 

گلايه از نقش منفي بانک ها در نوسازي مسکن روستايي

بر اساس بررسي هاي يک نهاد نظارتي، يکي از مهمترين علل سرعت پايين نوسازي مسکن روستايي، اقدامات برخي بانکها در اين زمينه است به گونه اي که بر اساس تحقيقات صورت گرفته، به عنوان نمونه در يکي از استانها، يک بانک تنها پرداخت 50 درصد از سهم تسهيلاتي خود را پذيرفته و بانک ديگر تنها 30 درصد از سهميه را پرداخت کرده است و دو بانک ديگر نيز از پذيرفتن پرونده متقاضيان روستايي امتناع کرده اند.

*ایران

ارمغان روحاني به روايت رسانه روسي

خبر اول اين كه راديو دولتي صداي روسيه در گزارشي آغاز روند حل مسأله هسته‌اي ايران و توافق ژنو را يكي از مهم‌ترين رويدادهاي سال گذشته عنوان كرد. به گزارش ايرنا، اين رسانه روسي تصريح كرده كه حسن روحاني رئيس‌جمهوري ايران اميد براي حل مسأله هسته‌اي را براي ملت اين کشور به ارمغان آورد. در بخشي از اين گزارش تأكيد شده، در داخل ايران هم گرايش به باز شدن فضاي سياسي کشور پديد آمده، به عبارت ديگر روحاني و دولت وي در طول شش ماه زمينه و شرايط واقعي براي حل مشکلات اقتصادي کشور را به ارمغان آوردند.

پیشنهاد تشکیل دادگاه ویژه مداحان

خبر ديگر اين كه همزمان با اعلام خبر تيراندازي يك مداح معروف در يكي از بزرگراه ‌هاي تهران، عضو هيأت امناي خانه مداحان کشور با اشاره به آسيب‌ها و انحرافات مداحي پيشنهاد داده دادگاه ويژه مداحان تشکيل شود. دو روايت مختلف از تيراندازي محمود كريمي در بزرگراه بابايي تهران منتشر شده است كه براساس يكي از آن‌ها همراهان كريمي بعد از تصادف و درگيري لفظي به سمت خودرو تيراندازي کرده و متواري مي‌شوند و در جلسه دادرسي هم حضور پيدا نمي‌كنند. براساس روايت ديگر كه سايت نداي انقلاب منتشر كرده سرنشينان خودرويي به قصد تهديد مزاحم كريمي مي‌شوند و بعد از متوقف كردن اين مداح و همراهانش كه اعضاي خانواده وي بوده‌اند، كريمي براي دفاع از خود اقدام به تيراندازي هوايي مي‌كند و در نهايت با اصرار تهديدكنندگان كريمي يك تير به لاستيك ماشين آن‌ها شليك مي‌كند. قاسم رضايي عضو هيأت امناي خانه مداحان کشور در گفت‌وگو با فارس با تأكيد بر اينکه در کنار فعاليت‌هاي آموزش و اجراي مداحي عامل بازدارنده‌اي هم بايد وجود داشته باشد، اظهار داشت: دادگاه ويژه مداحان يا شعبه‌اي از دادگاه ويژه روحانيت به عنوان بازدارنده فعاليت‌هاي مداحي در کشور عمل کنند تا از آسيب‌ها و انحرافات مصون بماند.

تداوم پروازهاي هواپيمايي بابک زنجاني

شنيديم كهمديرکل عتبات عاليات سازمان حج و زيارت از تداوم پروازهاي شركت هواپيمايي قشم متعلق به زنجاني خبر داد. برخي رسانه‌ها پنجشنبه از لغو پرواز هواپيمايي قشم در کاظمين و بلاتکليفي 300 زائر ايراني خبر داده بودند، اما محسن نظافتي در گفت‌وگو با ايرنا توضيح داده كه هواپيمايي قشم زائران ايراني به كربلا را جابه‌جا مي‌كند. خبر ديگر مرتبط با بابك زنجاني اينکه سخنگوي کميسيون اصل 90 از برگزاري جلسه اين کميسيون با مهدي گودرزي معاون بانک مرکزي و کارشناسان اين بانک براي بررسي پرونده بدهي نفتي بابک زنجاني خبر داده است. مصطفي افضلي‌فرد در گفت‌وگو با فارس همچنين از تلاش کميسيون متبوعش براي نهايي شدن گزارش مربوط به بابک زنجاني خبر داد و گفت كه به دليل بازداشت بابک زنجاني، پس از تکميل شدن گزارش، آن را براي رسيدگي به قوه قضائيه ارسال خواهيم کرد.

اظهارات معاون فرهنگی سپاه درمورد محاکمه موسوي و کروبي

دست آخر اين كه معاون فرهنگي و اجتماعي سپاه در جمع خبرنگاران گفته كه بايد احکام موسوي و کروبي در يک دادگاه صالح تعيين و صادر شود. به گزارش تسنيم، وحيد مقدم‌فر با بيان اينکه مطالبه عموم مردم محاکمه و مجازات اصحاب فتنه است، عنوان کرد: محاکمه عناصر فتنه دير يا زود انجام مي‌شود.

*تهران امروز

پست‌هاي اداري از انشعابات ولايت فقيه است

آيت‌الله العظمي حسين نوري‌همداني از مراجع تقليد شيعيان در ديدار با استاندار همدان گفت: ولايت فقيه انشعاباتي دارد و اين تشكيلات و پست‌هاي اداري از انشعابات آن براي اداره جامعه اسلامي است.

ادعاي ايسنا درباره علت لغو سخنراني سردار نقدي

خبرگزاري ايسنا درباره علت لغو سخنراني سردار محمدرضا نقدي رئيس سازمان بسيج مستضعفين در مراسم تجمع دانشجويي در ميدان فلسطين تهران به مناسبت فرارسيدن 9 دي به نقل از برگزاركنندگان اين مراسم مدعي شد: سردار نقدي رئيس سازمان بسيج مستضعفين در ميدان فلسطين حضور يافت اما پس از مشاهده جمعيت شركت‌كنندگان در ميدان فلسطين ترجيح داد كه سخنراني نكند و تجمع را ترك كرد. به گزارش ايسنا، در ميدان فلسطين حدود 300 نفر حضور يافته بودند.

كشته‌سازي دروغين در فتنه سوريه!

يك وب‌سايت متعلق به گروه‌هاي نظامي ضدحكومت سوريه با انتشار تصاويري از اعضاي حز‌ب‌الله مدعي شد تاكنون 1000مجاهد اين حزب در سوريه كشته شد‌ه‌اند. پايگاه خبري «كلنا شركاء» كه چندي پيش اين رقم را اعلام كرده و وعده داده بود به‌زودي تصاوير اين افراد را منتشر مي‌كند براي رسيدن به عدد دروغين خود اقدام به جعل تصاوير و انتشار اسامي جعلي كرده است! نكته جالب توجه در تصاوير جديد اين سايت مخالف دولت اسد، انتشار تصويري متعلق به بازيگر فيلم سينمايي ايراني «خداحافظ رفيق» است كه با نام «حسن محمود نسر» در بين ديگر تصاوير منتشر شده قرار دارد!! اين تصوير متعلق به «كاوه مهدوي» بازيگر سينما و تلويزيون كشورمان است كه در سال 1382 در فيلم دفاع‌مقدسي «خداحافظ رفيق» به كارگرداني و نويسندگي «بهزاد بهزادپور» ايفاي نقش كرده است.

ماجراي اولين برآشفتن رهبري درباره تقلب

حجت‌الاسلام عليرضا پناهيان در گفت‌وگويي با سايت فرهنگ نيوز گفت: اولين باري كه مقام معظم رهبري برآشفتند نسبت به بيان احتمال تقلب در انتخابات قبل از انتخابات آقاي خاتمي بود، كه آقاي هاشمي در نماز جمعه گفتند كه بايد مراقب باشيم كه پاي صندوق‌ها تخلفي صورت نگيرد. مقام معظم رهبري بلافاصله درنماز جمعه بعد خودشان آمدند و فرمودند كه به هيچ‌وجه اين حرف درستي نيست كه در انتخابات امكان دارد تقلب صورت بگيرد و قطعا انتخابات ما سالم خواهد بود.

احمدي‌نژاد از دانشگاه تعليق نشده است

دانشگاه علم و صنعت با صدور بيانيه‌اي شايعه تعليق محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور سابق كشور از اين دانشگاه را تكذيب كرد. اين در حالي است كه بعد از تغيير رياست دانشگاه علم و صنعت برخي از منابع اقدام به انتشار اخباري با مضمون برخي تحركات براي تعليق تدريس محمود احمدي‌نژاد در دانشگاه علم و صنعت كردند.

*جمهوری اسلامی

* مشاجره لفظي سرنشينان دو خودرو در اتوبان بابايي كه يكي از آنها از مشهورترين و گران‌ترين مداحان تهران است، به تيراندازي انجاميد. به گزارش “آينده” يكي از مداحان مشهور تهران كه صدا و سيما در روزهاي عزاداري، نوحه‌خواني‌هاي او را مدام پخش مي‌كند، ساعت 3 بامداد روز 5 دي ماه در اتوبان بابايي با يك خودروي 206 كه سرنشينان آن، زوج جواني بودند، تصادف مي‌كند. اين تصادف كه مي‌توانست مانند صدها نمونه ديگر با كروكي و مراجعه به بيمه حل شود به مشاجره و درگيري لفظي مي‌كشد و مداح معروف و همراهانش كه در خودروي تويوتا بودند كلت كشيده و 5 تير به جلو و گلگير 206 شليك مي‌كنند. بعد از تيراندازي، جناب مداح و همراهان از محل دور شده و سرنشينان 206 به كلانتري شكايت مي‌برند و شكايت ثبت و به دادسرا ارسال مي‌شود اما جناب مداح تيرانداز در جلسه دادرسي حضور پيدا نمي‌كند.

* محمد حسنين هيكل نويسنده و تحليل‌گر برجسته مصري، نكات قابل توجهي پيرامون بحرين و موضوع جزاير سه گانه ايراني ابوموسي، تنب بزرگ و تنب كوچك مطرح كرده است. وي در مصاحبه با شبكه تلويزيوني سي بي‌اس گفت: كشورهاي عربي در زمان جمال عبدالناصر و ملك فيصل پادشاه سعودي، جزاير سه‌گانه را با بحرين معاوضه كردند و من در مذاكرات آنها حضور داشتم. او مي‌افزايد: با وجود اكثريت 70 درصدي شيعه و اقليت 30 درصدي اهل سنت در بحرين، اقليت بر اكثريت حكومت كرد و تصميم بر آن شد كه اين كشور به عنوان يك كشور عربي شناخته شود. هيكل گفت: نبايد بر اماراتي بودن جزاير سه گانه اصرار كرد بلكه بايد به فرايند موازنه قدرت در منطقه تن داد. وي از مجري شبكه سي بي‌اس پرسيد: چطور كشورهاي عربي جرأت مطرح كردن موضوع جزاير سه گانه به مدت 10 سال در زمان شاه ايران را نداشتند اما به محض وقوع انقلاب اسلامي در ايران اين موضوع را در بوق كرده و همچنان به اين مسئله اختلافي دامن مي‌زنند؟

* شيخ عدنان العرعور از مفتيان سلفي اهل شام و مقيم رياض در اظهاراتي عجيب و غريب موضع خود و ساير سلفيان را در مورد آخرالزمان آشكار كرد. او در يك برنامه تلويزيوني كه قسمت‌هايي از آن را در پايگاه اينترنتي يوتيوب قرار داده، گفته است: اميدوارم سربازان شايسته‌اي براي ارتش “سفياني” باشيم تا شيعيان را به سزاي اعمالشان برسانيم. شيخ يوسف قرضاوي نيز در تازه‌ترين اظهارات خود كه از شبكه خبري الجزيره پخش شد، عليه اعتقادات شيعه سخن گفت.

*آرمان

واكنش شمخاني درباره رفع حصر

شنیده شد که دبير شوراي عالي امنيت ملي درباره پرونده حصر گفت: من آدم اقدام هستم نه آدم حرف زدن. فارس نوشت؛ علي شمخاني در حاشيه ختم والده محمدجواد ظريف، با حضور در جمع خبرنگاران درباره پرونده رفع حصر و اقدامات در اين زمينه، گفت: اجازه دهيد چيزي نگويم؛ بنده آدم اقدام كردن هستم نه آدم حرف زدن.

هاشمي كي به عربستان مي‌رود؟

شنیده شد که مسئول دفتر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت كه زمان سفر آيت‌ا… هاشمي‌رفسنجاني به عربستان مشخص نيست. محمد هاشمي در پاسخ به اين سوال كه آيا زماني براي سفر هاشمي‌رفسنجاني به عربستان تعيين شده است؟ گفت: خير، زماني تعيين نشده است. وي در پاسخ به اين سوال كه آيا اصل سفر هاشمي‌رفسنجاني به عربستان قطعي است؟ گفت: من نگفتم كه سفر قطعي شده است يا خير. صرفا گفتم كه زماني براي سفر به عربستان تعيين نشده است.

داماد احمدي‌نژاد عزل شد

شنیده شد که داماد 33 ساله محمود احمدي‌نژاد كه تنها 2 سال پس از فارغ‌التحصيلي از رشته پزشكي عمومي به رياست بيمارستان فيروزآبادي تهران رسيده بود، بركنار شد. آفتاب نوشت؛ مهدي خورشيدي 3 ماه پس از پايان دوره رياست‌جمهوري پدر همسرش، جاي خود را به دكتر جليلي فر داد. خورشيدي پيش از منصوب شدن به رياست بيمارستان فيروز آبادي در دي ماه سال 90 نيز مدتي حكم رياست سازمان استاندارد را از دولت دريافت كرده بود.

ملاقات تاتليس با رضا ضراب

شنیده شد که ابراهيم تاتليس خواننده تركيه با رضا ضراب تاجر ايراني‌الاصل و متهم پرونده فساد مالي تركيه در زندان ملاقات كرد. تدبير به نقل از شبكه تلويزيوني فكس نوشت: تاتليس روز قبل به ملاقات رضا ضراب رفته و پس از خروج از زندان در گفت‌وگو با خبرنگاران از فعاليت‌هاي اين ميلياردر بازداشتي حمايت كرده است. اردوغان نيز تاكنون بارها از رضا ضراب دفاع كرده و او را فردي خير دانسته است. ابراهيم تاتليس پيش‌تر در صفحه توئيتر خود نيز از ضراب حمايت كرده بود.

صفار: رياستم در صداوسيما دروغ است

شنیده شد که محمدحسين صفار هرندي با اشاره به حوادث سال 88 و سالروز 9 دي گفت: ظلمي در 8 ماه پس از انتخابات 88 به مردم شده بود و صبورانه و بزرگوارانه آنها را تحمل كرده بودند اما در 9 دي به نقطه حساس عواطف و اعتقادات مردم تلنگر خورد و مردم ديگر نتوانستند ادامه اين ظلم را تحمل كنند. وي در پاسخ به سوالي مبني بر حضور در صدا و سيما به جاي ضرغامي اظهاركرد: حضور من در صدا و سيما شايعه و دروغ است.

شكنجه يك ايراني در امارات

شنیده شد که يك توريست دوچرخه سوار ايراني كه در امارات به اتهام جاسوسي زنداني شده بود، گفت: او در طول دوران بازداشت خود در اين كشور عربي، تحت شكنجه قرار گرفته است. حسين قره‌داغي كه معلم مدرسه‌اي در شمال غربي ايران نيز هست، در گفت‌وگوبا پرس تي‌وي گفت: من به مدت ۳۵ روز، شكنجه شدم. من ديگر از نظر فيزيكي، همان فرد سابق نيستم. مرا از بسياري از نيازهاي اساسي محروم كردند. اين شهروند ايراني، خاطرنشان كرد كه با پيام صلح و دوستي براي جهان، با دوچرخه‌اش به بسياري از كشورهاي جهان سفر كرده است. قره‌داغي به مدت ۷۸ روز بدون اجازه تماس با خانواده‌اش يا سفارت ايران، زنداني بود. وي افزود: آنها، مرا به جاسوسي متهم كرده و شكنجه كردند، ولي هيچ مدركي عليه من نداشتند.

رحيمي: پشت پرده خيلي از مسائل را خواهم گفت

شنیده شد که معاون اول رئيس‌جمهور در دولت دهم خود را يكي از مظلوم‌ترين و پاك‌ترين مديران نظام دانست و گفت: مي‌خواهم يك روز به خبرگزاري فارس بياييم و دو ساعت مصاحبه كنم و پشت پرده خيلي مسائل را بگويم. محمدرضا رحيمي در پاسخ به اين سوال كه به تازگي اخباري مطرح شده كه شما جهت برخي اتهامات مالي دوباره به دستگاه قضايي احضار شده‌ايد، تاييد مي‌كنيد؟افزود: توقع من اين بود كه در چنين روزي، در چنين مجلس بزرگي بيشتر از شخصيت علمي، اخلاقي، فرهنگي و انقلابي استاد پرورش از من مي‌پرسيديد. در دنيايي بسيار بزرگ‌تر كه در همه كتب الهي وعده آن داده شده است، محكمه يا برپا مي‌شود كه در آن موضوع تهمت و افترا را مطرح مي‌كنم، در آن دادگاه هيچ كس نمي‌تواند فرار كند يا بي‌دليل و منطق حرفي بزند، در آن دادگاه خيلي چيزها مشخص خواهد شد. وي ادامه داد: خبرگزاري فارس هم بعضي مواقع در حق من ظلم كرده است.

فروش اموال وزارت خارجه تكذيب شد

شنیده شد که معاون مالي و اداري وزارت امور خارجه اخبار منتشر شده درباره فروش برخي اموال وزارت خارجه در كشورهاي ديگر را تكذيب كرد. ايسنا نوشت؛ دانش جعفري درباره اخبار منتشر شده مبني بر فروش برخي دارايي‌هاي ايران در كشورهاي ديگر از جمله چند ساختمان مربوط به سفارتخانه‌هاي ايران، گفت: ايران اموال زيادي در خارج از كشور دارد كه قصد فروش آنها را ندارد. ما هيچ ساختماني را نفروخته‌ايم و تصميمي هم براي فروش نداريم و بطور كلي اخبار منتشر شده درباره اين موضوعات را تكذيب مي‌كنيم. وي همچنين درباره برگزاري آزمون استخدامي در وزارت امور خارجه نيز گفت: تا پيش از پايان سال هيچ آزمون استخدامي برگزار نخواهيم كرد. وي افزود: در آزمون پارسال حدود 250 نفر نمره آورده بودند كه از اين تعداد 100 نفر به گزينش نهايي وارد شده‌اند.

افزايش علاقه آمريكايي‌ها براي سفر به ايران

شنیده شد که اگرچه ايران و آمريكا راهي طولاني براي حل نهايي مساله هسته‌اي دارند، اما كاهش محسوس تنش‌ها ميان اين دو كشور موجب افزايش قابل‌ملاحظه سفر آمريكايي‌ها به اير

کامنت بسته شده است.

”QR:
<div id="pos-article-display-72533"></div>
 • آخرین اخبار
 • پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲
  همیلتون: رنگ ماشین تا زمانی که سریع باشد، مهم نیست
  عزم جدی برای تکمیل و بهره‌برداری از پروژه «پارک‌رود»
  ادامه جلسه فوق العاده هیئت نظارت مجمع با حضور قالیباف
  رانندگی بدون گواهینامه در جاده مجازی
  عکس/صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه
  مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت افتتاح شد
  فقر با وجود ظرفیت‌های گسترده‌ و نیروی کارآمد، زیبنده کشورمان نیست/ عدالت اقتصادی دسترسی آسان به امکانات برای افراد نیازمند است
  دستور رییس سازمان قضایی برای تشکیل گروه‌های بازرسی در ایام پایانی سال
  ابتکار میانجیگری عراق⁩ ناشی از نگاه راهبردی سردار سلیمانی بود
  گزارش ستاد حقوق بشر درباره پرونده سرکرده گروهک تروریستی حرکة النضال
  همکاری و هم‌گرایی در منطقه خلیج فارس باید جایگزین واگرایی و خصومت شود
  عیدی آخر سال شهرداری تهران به مردم
  باید از اختلافات درون جبهه ای پرهیز کنیم/ ماموریت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در سال جدید
  عصبانیت یک اغتشاشگر از لشگر سایبری براندازان!+ عکس
  وزیر کشور: تمهیدات لازم را برای سفرهای نوروزی انجام شده است
  رونمایی از سه برنامه اصلی آمریکا پس از آشوب های پاییز
  معاون آژانس در راه تهران
  پایان دادگاه عاملان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ
  پایان رسیدگی به موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان درباره بودجه
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...