تارخ انتشار: دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۳
کد خبر : 158675
چاپ خبر

ناوشکن اچ ام اس درینگ؛ فرشته نجات یا فرشته مرگ داعش + تصاویر

نیروی دریایی سلطنتی انگلیس در حال اعزام یک ناوشکن برای کمک به مبارزه با داعش است

به گزارش گروه سیاسی«کمال مهر»؛؛ نیروی دریایی سلطنتی انگلیس در حال اعزام یک ناوشکن برای کمک به مبارزه با داعش است. با این حال نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه سیستم موتور پیشرفته این کشتی جنگی احتمالا در آب‌های گرم خلیج‌فارس از کار بیفتد، وجود دارد .
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، ناوشکن یک میلیارد پوندی اچ ام اس درینگ (HMS Daring) که از کلاس TYPE 45 است موظف به حفاظت از ناوهای هواپیمابر آمریکایی در جریان حملات هوایی علیه مواضع تروریست‌های داعش خواهد بود. مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس گفت که استقرار تمام سه شاخه نیروهای مسلح در سراسر جهان تفاوتی واقعی ایجاد می‌کند.
ناوشکن اچ ام اس درینگ؛ فرشته نجات یا فرشته مرگ داعش + تصاویر
ناوشکن درینگ وظایف یک ناوشکن دیگر انگلیس موسوم به اچ ام اس دیفندر (HMS Defender) را بر عهده می‌گیرد که پس از عملیات ۹ ماهه به شهر بندری پورتسموث در جنوب انگلیس بازگشت.
علاوه بر ایفای نقش دفاعی در خلیج‌فارس، انتظار می‌رود ناوشکن درینگ عملیات‌های شناسایی انجام داده و به مقرهای ائتلاف برای حملات هوایی علیه داعش گزارش می‌دهد. اچ ام اس درینگ با ۱۹۰ خدمه، سابقا هم مشکلات فنی داشته است. این ناوشکن ساخت شرکت “سیستم‌های بی ای ای” سال ۲۰۱۰ در وسط اقیانوس اطلس و دوباره سال ۲۰۱۵۲ در بحرین از کار افتاد. پس از آن نیروی دریایی سلطنتی انگلیس اذعان کرد که این دسته از ناوشکن‌ها که موتورهای توربین گازی دارند، مستعد خراب شدن در آب‌های گرم هستند.
ناوشکن اچ ام اس درینگ؛ فرشته نجات یا فرشته مرگ داعش + تصاویر
وبگاه شبکه خبری سی ان ان نوشت: کشتی‌های جنگی انگلیس که ۱٫۴ میلیارد دلار  قیمت دارند به خاطر گرمای آب‌های خلیج فارس قدرت خود را از دست داده و نمی‌توانند از پس گرمای منطقه برآیند و دچار نقص فنی شده‌اند. بنابر گزارش‌ها ،۶ ناو شکن نمونه «۴۵ » انگلیس به خاطر گرمای بالای هوا، با قطعی برق مواجه شده‌ و این موجب شده تا خدمه کشتی  در تاریکی کامل به سر ببرند. به نوشته سی ان ان این نقصان موجب سرگرفتن مباحث و انتقادهایی نسبت به کارایی این ناوها از یک سو و توجیه سازندگان آن شده است.
در همین زمینه یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس در گفت‌‌وگو با سی. ان .ان گفت ضمن رد ضمنی این مسئله گفت: «ناو شکن نوع ۴۵ برای عملیات در تمامی جهان از محیط‌ های نیمه قطبی تا مناطق بسیار گرم طراحی شده و به طور موثر قادر به انجام عملیات در خلیج  و اقیانوس اطلس جنوبی در تمام سال است.
ناو شکن نمونه ۴۵انگلیس، گرانقیمت‌ترین جنگ افزار دریایی انگلیس به حساب می‌آید.
ناوشکن اچ ام اس درینگ؛ فرشته نجات یا فرشته مرگ داعش + تصاویر
ناوشکن‌های Type 45 بریتانیا
TYPE45  ناوشکن ویرانگری است که به کلاس Daring معروف است. این کلاس از ناو شکن به پیشرفته‌ترین موشک‌های ضدهوایی و راداری ساخت بشر مجهز هستند. این ناو از یک سامانه دفاع هوایی به نام PAAMS استفاده می‌کند که پروژه‌ای بود که با کمک چند کشور طراحی و ساخته شد و نهایتا بریتانیا ۶ سامانه از آن را را برای استفاده در ناوهای خود سفارش داد که به نام‌های افعی دریا در این کشور معروف هستند. شایان ذکر است استفاده یکپارچه از این سامانه تا سال ۲۰۰۹ به تعویق افتاد که به دلیل آماده نبودن موشک‌های پدافندی استر بود. هدف از ساخت این ناو توان ویژه برای درگیری با اهداف هوایی عنوان شده  است.
ناوشکن اچ ام اس درینگ؛ فرشته نجات یا فرشته مرگ داعش + تصاویر
پروژه طراحی و ساخت ۶ نمونه از این کشتی به شرکت انگلیسی BAE System Marine محول گردید. این کمپانی برای اینکه ناوها با سرعت بیشتری آماده تحویل شوند؛ از روش تولید بلوک‌های مختلف در چند کارگاه مجزا استفاده می‌کرد، بلوک‌ها پس از ساخت به کارخانه اصلی منتقل و به هم متصل می‌شدند و همین امر باعث می‌شد که ساخت هر ناو حداکثر ۲ سال طول بکشد. ساخت و ساز نهایی و ادغام سیستم‌ها در کارخانه کشتی‌سازی Scotstoun واقع در رودخانه Clyde گلاسکو انجام شد. کمپانی BAE برای ساخت بدنه هر ناو تقریبا ۳۰۰۰ کیلو فولاد به کار برد.
ناوشکن تایپ ۴۵ قرار بود جایگزین تایپ ۴۲ شود که در جنگ فالکلند عملکرد خوبی به نمایش گذاشته بود و آخرین نمونه از این ناو  در سال ۲۰۱۳ از خدمت در نیروی دریایی سلطنتی کنار گذاشته شد. با ورود ناوهای هواپیمابر به نیروی دریایی سلطنتی این کشور به این فکر افتاد که باید ناوشکن قدرتمندی داشته باشد که از این کشتی پرهزینه و گران‌قیمت محافظت کند. به همین دلیل ساخت این ناو را شروع کرد. این ناو طوری طراحی شده بود که بتواند ۵ برابر از نمونه قبلی خود یعنی تایپ ۴۲ کارآمدتر باشد.
ناوشکن اچ ام اس درینگ؛ فرشته نجات یا فرشته مرگ داعش + تصاویر
مشخصات
طول کشتی: ۱۵۲٫۴ متر
پهنای بدنه: ۲۱٫۲ متر
ارتفاع ستون: ۷٫۴ متر
بارگیری استاندارد: ۸٬۰۰۰ تن
نوع موتور: ۲ شفت یکپارچه
پیشران الکتریکی: (IEP)
تعداد خدمه: ۱۹۰ نفر
برد عملیاتی: ۱۳٬۰۰۰ کیلومتر در سرعت (۳۳Km/h)
سرعت: ۵۴Km/h
۲ توربین گازی رولز رویس
۲ دیزل ژنراتور Wärtsilä ۱۲V200 هر کدام ۲ مگاوات
۲ موتور الکتریکی Converteam هر کدام ۲۰ مگاوات
ناوشکن اچ ام اس درینگ؛ فرشته نجات یا فرشته مرگ داعش + تصاویر
بریتانیا به دنبال بدست آوردن یک کلاس از ناو جدید بود که بتواند دفاع هوایی مخربی داشته باشد؛ به همین دلیل این طرح با هفت کشور عضو ناتو با عنوان پروژه NFR-90 آغاز شد، ولی به دلیل اینکه هر کشور الزامات خاص خود را در این طرح دنبال می‌کرد این پروژه منحل شد. البته انگلیسی‌ها سعی کردند تا با فرانسه و ایتالیا در معاهده‌ ساخت ناوشکن همکاری کنند که نتیجه‌بخش نبود. (انگلستان از معاهده خارج شد و فرانسه و ایتالیا به همکاری خود ادامه دادند.) نتیجه‌ تلاش‌های بریتانیا ساخت ناوشکنی با استفاده از تکنولوژی بومی بود که کلاس Daring یا Type 45 نام گرفت.
با بروز مشکلات فراوانی که طی پروژه رخ داده بود، سرانجام اولین سازه از خانواده دیرینگ در سال ۲۰۰۶ در رودخانه کلاید به آب انداخته شد و سپس طی تکمیل تست‌های مختلف در سال ۲۰۱۰ به نیروی دریایی سلطنتی ملحق شد، این ناو برای اولین ماموریت خود عازم خلیج فارس شد و پس از مدت کوتاهی منطقه را ترک کرد.
ناوشکن اچ ام اس درینگ؛ فرشته نجات یا فرشته مرگ داعش + تصاویر
ناوشکن TYPE45 دارای ابعادی به طول ۱۵۲٫۴ متر و عرض ۲۱٫۲ متر و آب خور ۷٫۴ متر و تعداد خدمه ۱۹۰ نفر می‌باشد. چثه این ناو از نمونه قبلی خود یعنی TYPE42 که در سال ۱۷۹۸ ساخته شده بود بزرگ‌تر بود. وزن TYPE45تقریبا ۸۵۰۰ تن است که در مقایسه با TYPE42 که وزن آن ۵۲۰۰ تن بود سنگین‌تر است. ناوشکن تایپ ۴۵ اولین ناوشکنی است که دارای استاندارد شرکت لوید انگلستان می‌باشد،این استاندارد شامل افزایش ایمنی از جان و  اموال پرسنل و عدم تخریب محیط زیست می‌باشد. یکی از ویژگی‌های برجسته این ناو میزان پنهان‌کاری از دید رادارهای دشمن است که سعی شده با شکل‌های شکسته و دیوارهای صاف  و چینش منظم تسلیحات بر روی عرشه این ویژگی ایجاد شود. این کشتی جنگی اولین محصول بریتانیا است که این ویژگی را دارد.
طراحی این ناو تا حدی شبیه به نمونه فرانسوی Lafayette می‌باشد. میزان بازتاب راداری این ناو در هیچ کجا اعلام نشده است، ولی  بعضی از کارشناسان میزان آن را در حد یک کشتی کوچک تفریحی می‌دانند. ناو تایپ ۴۵ برای خدمه خود نیز ابتکارات زیادی به خرج داده است. به عنوان مثال در این ناو امکانات تفریحی مانند باشگاه بدنسازی، استفاده از اتاق‌های شش نفره با امکانات مخصوص که مرد و زن بتوانند در کنار یکدیگر خدمت کرده و حریم شخصی افراد هم حفظ شود.
ناوشکن اچ ام اس درینگ؛ فرشته نجات یا فرشته مرگ داعش + تصاویر
این ناو دارای دو موتور توربین گازی WR-21 ساخت شرکت رولز رویس با توان تولیدی ۲۷۰۰۰ اسب بخار است و یکی از دیگر از تفاوت‌های تایپ ۴۵ و ۴۲ این است که در تایپ ۴۵ موتور نیروی ایجاد می‌کند که بلافاصله به برق تبدیل شده و چیزی که شفت (پروانه) را می‌چرخاند یک موتور ۲۰ مگا واتی است. این نوع موتورها معمولا در شناورهای نظامی با توناژ نسبتا پایین و سرعت بالا استفاده می‌شود و همین امر باعث چالاکی زیاد این ناو شده است.
حال باید دید که آیا به راستی این ناوشکن برای جنگ با داعش قدم به میدان مبارزه گذاشته است یا داستان پرتاب محموله‌های هوایی کمک به داعش در استان‌های صلاح‌الدین و الانبار تکرار می‌شود؛ اما این بار در آب‌ها…
گزارش از حمیدرضا قربانی
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • واکنش‌های توئیتری به #مرده_خواران_سیاسی حادثه پلاسکو +تصاویر
  عکس/ اشک‌های یک سرباز برای قربانیان حادثه پلاسکو
  عکس/ نمازخواندن یکی از آتش‌نشانان حادثه پلاسکو
  عکس/ اشک فرزندان در آغوش پدر قهرمان
  عکس/ خدمات‌رسانی زنان آتشنشان در حادثه پلاسکو
  عکس/ گاوصندوق های بیرون کشیده شده از آوار پلاسکو
  عکس/ یکی از آتش نشانان دقایقی قبل از ریزش پلاسکو
  عکس/ مهران غفوریان در محل حادثه پلاسکو
  عکس/ اولین شهید آتش نشانی در حادثه پلاسکو
  بارش باران در بیشتر مناطق کشور در سه روز آینده
  وضعیت تعطیلی مدارس اطراف ساختمان پلاسکو
  مادرانی که منتظر پیداشدن فرزندشان از زیر آوار هستند
  ۵ نفر از آتش نشانان زیر آوار زنده هستند
  خوشحالی کاربر سعودی از ریزش ساختمان پلاسکو +عکس
  واکنش جالب یک هموطن به توییت یک صهیونیست
  قمری که به ستاره مرگ شهرت یافت+ تصاویر
  تصاویری از بزرگترین رودخانه جهان
  رژه زنان ارتش یمن ضد آل سعود +تصاویر
  واکنش جالب مجری شبکه خبر به عشق دوربین ها در حادثه پلاسکو +عکس
  درد و دل و گریه‌های یک آتش نشان در حضور آقا وحید و قالیباف + فیلم
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net