تارخ انتشار: شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۷
کد خبر : 153135
چاپ خبر

جذاب‌ترین آمارهای المپیک ۲۰۱۶ ریو؛ از کثیف‌ترین مکان جهان برای مسابقات قایقرانی تا حضور زن ۶۱ ساله استرالیایی و دوجنسه‌ها+تصاویر

نشریه فوربز در گزارشی به بررسی تمامی آمارهای جالب المپیک ۲۰۱۶ ریو پرداخت

به گزارش گروه بین الملل«کمال مهر»؛به نقل از مجله فوربز، مسابقات المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریودوژانیرو بامداد امروز به طور رسمی با برگزاری مراسم افتتاحیه در ورزشگاه ماراکانا آغاز شد.

بر این اساس، این نخستین باری است که یک کشور آمریکای جنوبی میزبان مسابقات المپیک است. نشریه فوربز به مناسبت ۳۱‌امین دوره مسابقات المپیک آمار و حقایق جالبی درباره ابعاد اقتصادی، ورزشی و انسانی المپیک ریو منتشر کرد.

بعد اقتصادی

مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو از جهت مالی هزینه‌های زیادی داشته است. هزینه‌های پایه برای برگزاری این رویداد ورزشی ۴٫۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود که ۵۱ درصد این مبلغ هزینه‌های جاری است. همچنین برآوردهای نهایی از هزینه ۱۱ میلیارد دلاری برگزاری المپیک ریو خبر می‌دهند. با این وجود، برخی منابع این هزینه‌ها را ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرده‌اند. در سوی دیگر، برآوردهای نهایی حاکی از درآمد ۹ میلیارد دلاری برزیل از برگزاری بازی‌های المپیک ریو است. با در نظر گرفتن ۱۱ میلیارد دلار هزینه و ۹ میلیارد دلار درآمد، برزیل با ۲ میلیارد دلار تراز مالی منفی در برگزاری مسابقات المپیک ریو مواجه است. برزیل برای برگزاری مسابقات المپیک از ۱۱ حامی مالی جهانی سود می‌جوید. شرکت کوکا کولا از سال ۱۹۲۸ تا به امروز ۲۰ دوره حامی مالی مسابقات المپیک بوده که در این زمینه رکورددار است. در این دوره از رقابت‌ها بیش از ۱۰۰۰ دوربین فیلم‌برداری مسابقات را پوشش می‌دهد. شبکه ان بی سی آمریکا با پرداخت ۴٫۴ میلیارد دلار حق پخش اختصاصی مسابقات المپیک را تا سال ۲۰۲۰ به دست آورد. این درحالی است که این شبکه در مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن حتی یک  دلارهم خرج نکرد. همچنین این شبکه انگلیسی برای حق پخش اختصاصی مسابقات المپیک در سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۲، ۷٫۶۵ میلیارد دلار هزینه کرده است.

جذاب‌ترین آمارهای المپیک 2016 ریو؛ از کثیف‌ترین مکان جهان برای مسابقات قایقرانی تا حضور زن 61 ساله استرالیایی و دوجنسه‌ها+تصاویر

در مقابل تمامی ولخرجی‌های شبکه ان بی سی، این شرکت درآمدهای قابل توجهی نیز از بزرگترین رویداد ورزشی جهان کسب می‌کند. این شرکت انگلیسی تنها به وسیله جذب تبلیغات از طریق پخش مسابقات، تبلیغات در تلویزیون‌های کابلی و دیجیتال بیش از ۱٫۲ میلیارد دلار درآمد کسب می‌کند. این رقم بالاترین میزان برای هر گونه رویداد تلویزیونی در تاریخ آمریکا است.

میزبان المپیک نیز از برگزاری مسابقات منتفع می‌شود. به نظر می‌رسد برگزاری المپیک به طور میانگین باعث افزایش ۷۵ درصدی شاخص اصلی سهام کشور برزیل در طول برگزاری مسابقات می‌شود.

بعد ورزشی

در سی و یکمین دوره المپیک، ورزشکاران در بیش از ۴۲ رشته ورزشی با یکدیگر رقابت می‌کنند و در ۳۰۶ رویداد (۳۰۶ مدال طلا) شرکت خواهند کرد. همچنین مسابقات در ۳۷ محل مختلف در ریو برگزار می‌شود. از نکات جالب این دوره از رقابت‌ها، برگزاری مجدد مسابقات راگبی پس از ۹۲ سال وقفه در المپیک است. مسابقات راگبی زنان نیز در المپیک ریو برگزار می‌شود. مسابقات گلف نیز پس از ۱۱۲ سال به مسابقات المپیک بازگشت.

جذاب‌ترین آمارهای المپیک 2016 ریو؛ از کثیف‌ترین مکان جهان برای مسابقات قایقرانی تا حضور زن 61 ساله استرالیایی و دوجنسه‌ها+تصاویر

در مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو، در بخش مردان ۱۶۱ مدال طلا و در بخش زنان ۱۳۶ مدال طلا توزیع می‌شود. ۹ مدال طلا نیز در مسابقات مشترک زنان و مردان (مانند تنیس دوبل مختلط زنان و مردان) اهدا می‌شود. در این دوره المپیک بیش از ۸۴۰۰ توپ بدمینتون و ۳۲ هزار توپ تنیس برای برگزاری مسابقات در نظر گرفته شده است.

بعد انسانی

در مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو، ۲۰۵ کشور با بیش از ۱۱ هزار و ۳۸۴ ورزشکار شرکت می‌کنند. همچنین در این دوره از مسابقات برای نخستین بار ۱۰ ورزشکار پناهجو زیر پرچم المپیک به رقابت خواهند پرداخت. این ورزشکاران شامل دونده ماراتن اتیوپیایی، جودوکارهای کنگویی، شناگران سوری و دونده‌های مسافت‌های کوتاه از سودان جنوبی می‌شود.

یکی از جالب‌ترین آمارهای این دوره از رقابت‌ها مربوط به زنان شرکت کننده است. زنان ورزشکار ۴۵ درصد از شرکت‌کنندگان المپیک ۲۰۱۶ ریو را تشکیل می‌دهند که بیشترین درصد شرکت‌کنندگان در طول سالیان برگزاری مسابقات المپیک بوده است. ۷ کشور با بیشترین شرکت کننده زن شامل:

۱-    آمریکا (۲۹۲ ورزشکار زن و ۲۶۲ ورزشکار مرد)
۲-    پورتوریکو (۲۷ ورزشکار زن و ۱۴ ورزشکار مرد)
۳-    کانادا (۱۸۷ ورزشکار زن و ۱۲۶ ورزشکار مرد)
۴-    استرالیا (۲۱۲ ورزشکار زن و ۲۰۷ ورزشکار مرد)
۵-    چین (۲۵۶ ورزشکار زن و ۱۶۰ ورزشکار مرد)
۶-    نیوزیلند ( ۱۰۰ ورزشکار زن و ۹۹ ورزشکار مرد)
۷-    بحرین ( ۱۹ ورزشکار زن و ۱۷ ورزشکار مرد)

جذاب‌ترین آمارهای المپیک 2016 ریو؛ از کثیف‌ترین مکان جهان برای مسابقات قایقرانی تا حضور زن 61 ساله استرالیایی و دوجنسه‌ها+تصاویر

اولین‌های المپیک

* ابتهاج محمد، شمشیرباز زن آمریکایی برای نخستین بار به عنوان نماینده این کشور با حجاب اسلامی در مسابقات شرکت خواهد کرد.

* ورزشکارهای دو جنسه برای نخستین بار در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند؛ با این وجود نام و ملیت این ورزشکاران افشا نشده است.

* ۱۱۸ ورزشکار روسی به دلیل دوپینگ از شرکت در المپیک ۲۰۱۶ ریو محروم شدند که باعث کاهش تعداد ورزشکاران روس به ۲۷۱ نفر شد و این کشور را در جایگاه ‌۱۲ام تعداد شرکت کنندگان قرار داد.

* گوریکا سینگ، شناگر کرال پشت کشور نپال با ۱۳ سال سن جوانترین شرکت کننده در مسابقات المپیک ریو است.

* ماری هانا، سوارکار ۶۱ ساله کشور استرالیا مسن‌ترین شرکت‌کننده این دوره از رقابت‌هاست.

* در این دوره از رقابت‌ها ۱۰ مادر ورزشکار شرکت کرده‌اند.

* نیمار، فوق ستاره فوتبال برزیل با ۱۳۷٫۸ میلیون نفر دنبال کننده در شبکه‌های اجتماعی (فیس بوک، اینستاگرام و توییتر)، محبوب‌ترین ورزشکار حاضر در المپیک ریو است.

* مایکل فلپس با شرکت در المپیک ۲۰۱۶ ریو، برای پنجمین بار در این رقابت‌ها حضور می‌یابد. همچنین فلپس با ۲۲ مدال (۱۸ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز) رکورددار دریافت کننده بیشترین مدال در تاریخ المپیک است.

* کوین دورانت، کاپیتان تیم ملی بسکتبال آمریکا با ۵۶٫۲ میلیون دلار درآمد سالانه، پردرآمدترین ورزشکار حاضر در دهکده المپیک است.

جذاب‌ترین آمارهای المپیک 2016 ریو؛ از کثیف‌ترین مکان جهان برای مسابقات قایقرانی تا حضور زن 61 ساله استرالیایی و دوجنسه‌ها+تصاویر

طرفدارها

* پیشبینی می‌شود ۵ میلیارد نفر مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو را تماشا کنند.

* نزدیک به ۲۰۰ کشور مسابقات المپیک ریو را پخش می‌کنند.

* بیش از ۸۵ درصد دنبال کنندگان آنلاین المپیک از تبلت و گوشی‌های هوشمند نیز برای دیدن این مسابقات بهره می‌جویند.

* ۸۰۰ هزار نفر نرم افزارالمپیک ۲۰۱۶ ریو را دانلود کرده‌اند.

* کمترین بهای بلیت المپیک ریو ۱۳ دلار است.

* بیش از ۵۵ درصد بهای بلیت‌های المپیک ریو کمتر از ۲۲ دلار است.

* متوسط هزینه سفر دو نفره و۵ روزه به برزیل برای دیدن مسابقات ۱۷۴۸ دلار است.

* ۸۵ هزار مامور پلیس، امنیت بازی‌های المپیک ریو را تامین می‌کنند. این میزان دو برابر تعداد ماموران در المپیک ۲۰۱۲ لندن است.

* در سه ماه نخست سال ۲۰۱۶، ۲۶ هزار مورد جدید زیکا در ریودوژانیرو اعلام شد.

* مسابقات قایقرانی در خلیج “گئوانابارا” برگزار می‌شود. بلعیدن تنها سه قاشق غذاخوری از آب این خلیج باعث بیماری می‌شود.

* پیشبینی می‌شود در طول برگزاری مسابقات المپیک در ریودوژانیرو ۱۷ هزار تن زباله تولید شود.

* ۳ هزار خانواده برزیلی برای ساخت و سازهای المپیک ریودوژانیرو مجبور به نقل مکان شدند.

* یک میلیون از ۷٫۵ میلیون بلیت بازی‌های المپیک هنوز فروخته نشده است.

جذاب‌ترین آمارهای المپیک 2016 ریو؛ از کثیف‌ترین مکان جهان برای مسابقات قایقرانی تا حضور زن 61 ساله استرالیایی و دوجنسه‌ها+تصاویر

جذاب‌ترین آمارهای المپیک 2016 ریو؛ از کثیف‌ترین مکان جهان برای مسابقات قایقرانی تا حضور زن 61 ساله استرالیایی و دوجنسه‌ها+تصاویر
جذاب‌ترین آمارهای المپیک 2016 ریو؛ از کثیف‌ترین مکان جهان برای مسابقات قایقرانی تا حضور زن 61 ساله استرالیایی و دوجنسه‌ها+تصاویر

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • با این صدا هم بگیر!+کارتون
  مافیای سهام عدالت اقتصاد کشور را به خاک سیاه نشانده‌/این سهام در دست ۲۵۰ نفر است
  علاقه دارم که همه نیروهای انقلاب در یک جا جمع شوند/ از وحدت نیروهای انقلاب در هر شکلی حمایت می‌کنم
  سلفی زنی با پای بریده خود +تصاویر
  لحظه عکس العمل شهروندان به شلیک ممتد ضدهوایی! + فیلم
  توهین بزگترین فروشگاه اینترنتی جهان به پرچم کشور ایران +تصاویر
  پسر بچه عجیبی که به کودک ماسک دار معروف شده است +تصاویر
  تصویر ستاره ایرانی روی جلد مجله کنفدراسیون فوتبال آسیا
  پلارک؛ شهید عطریِ قطعه ۲۶
  دور جدید حذف یارانه‌ها آغاز شد
  شیطان با این پنج نفر مشکل دارد
  لحظات دلهره آور سرقت مسلحانه از مغازه میوه فروشی! + فیلم
  دلایل عربستان برای حمله به یمن چیست؟
  رفت و آمد آزادانه سگ‌های ولگرد در بیمارستان + تصاویر
  ارزشمندترین فوتبالیست جهان مشخص شد/ ستاره‌ای که بالاتر از مسی و رونالدو قرار گرفت!
  حضور خواننده سلطنت طلب در قاب تلویزیون + فیلم
  خانه‌ی این ستاره‌ی فوتبال، ۱۹۵ میلیارد تومان می‌ارزد!/ از تماشای همچین خانه‌ای متعجب می‌شوید! +تصاویر
  خوردن این معجون به صورت ناشتا باعث لاغری می شود
  طراح ایرانی معروفترین خودروی مرسدس بنز کیست؟ +تصاویر
  گریه مجری و کارشناس شبکه العالم حین پخش زنده + فیلم
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net