تارخ انتشار: پنج‌شنبه 20 دسامبر 2018 - 02:27
کد خبر : 219532
چاپ خبر

گزارشاز پشت پرده جنجال در گمرک؛

جلسه غیر علنی برای یک موضوع علنی!/ ارتباط نماینده لیست امید با دلال لکسوس سوار چه بود؟

عدم شفاف سازی درباره ماجرای تنش نماینده سراوان در گمرک سبب شده تا ابعاد مختلف دیگری از این موضوع در شبکه های اجتماعی منتشر یافته و ابهامات بسیاری درباره آن برای افکارعمومی بوجود بیاید

به گزارش «کمال مهر»؛ فیلم نماینده سراوان که با الفاظ ناپسند کارمند گمرک و ارباب رجوع دیگر را خطاب قرار داد در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشت. پس از این بود که فیلم دیگری ازاین نماینده در صحن غیرعلنی مجلس توسط نمایندگان دیگر منتشر شد که وی از دیگر نمایندگان درخواست می کند برخورد سریع و سختی را با وزیر اقتصاد، رئیس گمرک، حراست گمرک و همچنین کارمند این سازمان صورت گیرد. برخی از نمایندگان نیز با این سخنان « محمد باسط درازهی» همراهی می‌کنند. وی در ادامه هشدار می دهد که اگر با این موضوع برخورد جدی صورت نگیرد در ادامه برای نمایندگان دیگر چنین اتفاقی می افتد.

اما موضوع اصلی که در این بین سئوال بسیاری از افکارعمومی است این که این تنش میان نماینده سراوان و کارمند و در ادامه یکی از ارباب رجوع‌ها به چه علتی صورت گرفت و نماینده سراوان چرا با الفاظ ناپسند کارمند گمرک را خطاب کرد.

بسیاری این سئوال را دارند که واقعا ماجرای اصلی این تنش در سازمان گمرک چه بوده است.

برخی از رسانه‌ها اصل ماجرای برخورد نماینده سراوان با مامور حراست ساختمان شماره ۲ گمرک تهران را مربوط به پارک خودروی شخصی نماینده و ممانعت کارمند حراست به سبب وظیفه‌ ماموریتی که به وی محول شده بود روایت کرده اند. در این خصوص مطرح شده که نماینده مذکور با خودرو لکسوس در این مکان حاضر شده و مامور حراست نیز از پارک خودور ممانعت کرده است و این موضوع سرآغاز جدال لفظی این دو با هم بوده است.

بنابر اخبار این رسانه‌ها اظهار نظر نماینده سراوان در تشریح علت این مشاجره مبنی بر تاخیر صورت گرفته در جلسه از پیش تعیین شده با رئیس کل گمرک، تایید نشده و این موضوع در دست بررسی است.[۱]

نفر سوم ماجرای مشاجره نماینده سراوان و کارمند گمرک که بود؟

اما گویی بازهم موضوع پارکینگ مسئله اصلی این جریان نبوده است. برخی از کاربران شبکه اجتماعی توئیتر از نفر سومی در این ماجرا سخن گفته‌اند که نماینده سراوان به همراه وی در گمرک حضور یافته است و خودرو لوکس هم متعلق به همین فرد بوده است.

 برخی از کاربران شبکه اجتماعی توئیتر این فرد را یک دلال مشهور نامیده‌اند که نماینده منطقه محروم سراوان با خودرو شخصی وی در گمرک حضور یافته و برای حل شدن کارهای وی قرار شده جلسه ای انجام شود.

 این مسئله ابهاماتی درباره علت حضور نماینده سراوان در گمرک به وجود آورده است که شفاف سازی دراین زمینه اصلی است که بایستی برای تنویر و روشن سازی افکارعمومی انجام شود. با این اوصاف مسئله تنش نماینده سراوان در گمرک ابعاد مختلفی پیدا کرده است که هر چه زودتر شفاف سازی درست درباره آن باید صورت بگیرد برای فضای مجلس و دولت بهتر است؛ وگرنه ممکن است این موضوع ابهامات بیشتری برای افکارعمومی ایجاد کند.

وزیر اقتصاد عذرخواهی کرده است یا خیر؟

پس از جلسه غیر علنی مجلس که بخشی از فیلم آن در رسانه‌ها منتشر شد نیز از سوی برخی از نمایندگان مطرح شد که «فرهاد دژپسند» وزیر اقتصاد از این نماینده عذرخواهی کرده است.

در همین رابطه، « بهروز نعمتی»، سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، در تشریح علل برگزاری نشست غیرعلنی روز سه شنبه پارلمان، گفت: «نمایندگان اعتراضاتی نسبت به انتشار کلیپی از توهین به آقای محمدباسط درازهی نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی داشتند که در نشست غیرعلنی امروز مجلس با حضور وزیر اقتصاد مورد بررسی قرار گرفت.»

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: «وزیر اقتصاد در صحن صحبت کوتاهی در این مورد داشت و از سوی خود در این مورد عذرخواهی کرد و قرار شد این موضوع را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دهد.»

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: «در نهایت قرار بر این شد که امروز این موضوع توسط آقای مسعود پزشکیان و وزیر اقتصاد بررسی شده و تا فردا نتیجه آن به مجلس اعلام شود.»

اما درحالی نعمتی بیان می کند که وزیر اقتصاد درباره موضوع نماینده سراوان عذرخواهی کرده است که وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا عذرخواهی از نماینده سراوان صحت دارد یا نه، گفت: «نه؛ عرض کردم اگر همکاران گمرک اشتباه کرده باشند، هم با آنها برخورد می‌کردم و هم عذرخواهی می‌کنم.»

همچنین در همین رابطه، گمرک جمهوری اسلامی ایران طی اطلاعیه ای در خصوص مشاجره لفظی نماینده محترم مردم شریف سراوان در مجلس شورای اسلامی و یکی از کارکنان گمرک و انتشار فیلمی کوتاه از این اتفاق در فضای مجازی ، ابراز تاسف کرد.

در اطلاعیه گمرک جمهوری اسلامی ایران آمده است: «ضمن عذرخواهی از مردم شریف و بزرگوار ایران به ویژه مردم شریف و نجیب سراوان به دلیل آسیبی که به موازین اخلاقی و انسانی وارد شده ، مصمم است ضمن جلوگیری از وقوع اتفاقات مشابه ، موضوع را در مجموعه های نظارتی گمرک پیگیری و بررسی و نتایج را به اطلاع مردم شریف ایران برساند.»

جلسه غیر علنی برای یک موضوع علنی

دیروز جلسه غیرعلنی برای یک فیلم که در فضای مجازی جنجال به پا شده در مجلس برگزار شد. آنطور که بخشی از فیلم جلسه غیرعلنی منتشر شده است نشان می دهد که برخی از نمایندگان نسبت به برخورد جدی با گمرک و حراست این سازمان اتفاق نظر دارند. «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی هم مطرح می کند که چه کسی این فیلم را تهیه کرده است. انتشار فیلم از جلسه غیر علنی باعث انتقاد برخی از نمایندگان شد.

در همین رابطه، «کاظم جلالی» نماینده تهران گفت: «مجلس جلسات غیرعلنی را برگزار می‌کند و این بدان معناست که حرف‌های زده شده در این جلسات نباید در بیرون منتشر شود، لذا آن شخصی که این فیلم را تهیه کرده کار درستی انجام نداده و انتشار آن هم غلط بود که مورد تذکر نمایندگان در جلسه امروز غیرعلنی قرار گرفت.»

در ادامه نماینده سراوان نیز پای استعفا خود و استیضاح وزیر اقتصاد را برای این موضوع پیش می کشد.

همچنین «علی کُرد»، نماینده مردم خاش در حاشیه صحن علنی روز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه با حضور در جمع خبرنگاران از به جریان افتادن استیضاح دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی به سبب همین مسئله خبر داد.

با این حال موضوع اصلی اینجاست که چرا درباره یک موضوع کاملا عمومی که افکارعمومی را تحت تاثیر قرار داده است مجلس جلسه غیرعلنی برگزار می‌کند. حالا فیلمی که از جلسه غیرعلنی منتشر شده خود بحث برانگیز شده است. مجلسی‌ها در این زمینه تنها به برخورد جدی با گمرک و کارمند آن تاکید کرده اند اما افکارعمومی هنوز منتظر شفاف سازی لازم درباره اصل ماجرای نماینده سراوان است.

 


[۱] http://namayande.com/news/152345

 

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟
  عملیات رهگیری پهپادهای آمریکایی زیر نظر کدام مقام بلندپایه ارتش بود؟
  تدبیر جدید سپاه و بسیج برای برخورد با اراذل و اوباش
  نحوه خرید و توزیع سیم‌کارتهای‌ دانش‌آموزی اعلام شد
  خبر خوش برای دارندگان سهام عدالت
  از بانک صادرات ایران وام بدون قسط بگیرید
  مصطفی ادیب، مامور تشکیل کابینه لبنان شد/ نخست وزیر جدید لبنان کیست؟
  پهپادهای مجهز به موشک سپاه و ارتش آماده حمله مرگبار به دشمن /موشک «تاپ اتک» ارمغان فطرس برای تانک‌های مهاجم
  ورود به مازندران در روز های تاسوعا و عاشورا ممنون شد
  جزئیات طرح پیش‌فروش جدید ایران‌خودرو
  عملکرد فراتر از حد انتظار انویدیا در سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰
  گوگل با ابزاری جدید، خواندن و نوشتن خط هیروگلیف مصری را به کاربران آموزش می‌دهد.
  رونمایی از موشک بالستیک «شهید قاسم سلیمانی» و موشک کروز «ابومهدی المهندس»، بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و جهان داشت.
  اتمام اعتبار مجوز همکاری شرکت‌های آمریکایی با هواوی برای این شرکت چینی دردسرساز شد
  وضعیت کلان‌شهر تهران در ابتلا به کرونا
  فرمانده عملیات مقابله با کرونای تهران: امسال سخت‌ترین پاییز را تجربه خواهیم کرد
  هند از مشارکت هواوی و ZTE در توسعه شبکه ۵G جلوگیری می‌کند
  تاریخ معرفی و عرضه آیفون ۱۲ اپل توسط جان پراسر فاش شد
  فیسبوک بزرگترین گروه طرفداران افراطی ترامپ با ۲۰۰ هزار عضو را حذف کرد
  سرگیجه کنکور
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...