بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره با شعار «اخلاق برای همه» برگزار می شود

0
بازدیدها: 60

به گزارش کمال مهر؛ فراخوان «بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره» با دعوت از کلیه هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر نمایش منتشر شد. در متن این فراخوان آمده است:

حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در راستای تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی و با هدف کشف و پرورش استعدادهای جوانان هنرمند، بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره را با شعار «اخلاق برای همه» در دو بخش صحنه‌ای و خیابانی برگزار می‌کند.

* مشخصات نمایشنامه‌های ارسالی:

– موضوع جشنواره آزاد است. اما آثار باید در راستای شعار جشنواره، مفهوم توجه به مسئله اخلاق در زندگی را لحاظ نمایند. دیگر اولویت‌های جشنواره عبارتند از: «ارزش‌های دینی»، «انقلاب اسلامی»، «خانواده الگوی ایرانی» و «ادبیات کهن اسلامی و ایرانی»

– آثاری که بر اساس خاطرات، رمان و داستان‌های منتشر شده توسط انتشارات سوره مهر با موضوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اقتباس نمایشی شده باشند در اولویت خواهند بود.

– نمایشنامه‌های ارسالی، نباید توسط همان گروه قبلاً در جشنواره‌های سراسری و بین‌المللی شرکت کرده باشند.

تبصره) تأکید برگزار کنندگان جشنواره در این دوره بر آن است که هنرمندان متقاضی از استان‌های کشور با لحاظ شعار جشنواره، ویژگی‌های بومی و اقلیمی منطقه خود شامل زبان یا لهجه، آداب، سنن، رسوم و آئین‌های سنتی را مورد توجه قرار دهند تا جشنواره‌ای با رنگ و بوی اقوام ایرانی را شاهد باشیم. همچنین جهت ایجاد تنوع در گونه‌های نمایشی ارسال آثار کمدی نیز در ذیل شعار «اخلاق برای همه» مورد توجه جشنواره است.

* شیوه نامه برگزاری جشنواره
بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره، به روال چند دوره اخیر در دو مرحله‌ی منطقه‌ای و سراسری برگزار خواهد شد.

الف) جشنواره منطقه‌ای
پس از تصویب متون ارسالی در مرحله بازخوانی، گروه‌ها می‌بایست تحت حمایت و نظارت حوزه هنری استان مربوطه نسبت به تمرین و آماده سازی نمایش اقدام کنند. این آثار در مرحله بعدی توسط هیئت انتخاب متشکل از دو نفر کارشناس اعزامی از تهران به همراه مسئول واحد هنرهای نمایشی استان مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

تبصره1) در این دوره از جشنواره، آثار انتخاب شده در مرحله بازبینی در قالب سه جشنواره منطقه‌ای با همدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

تبصره2) مرکز هنرهای نمایشی به منظور ارتقا سطح کیفی و محتوایی نمایش‌های شرکت کننده در مرحلة بازخوانی و بازبینی مجموعه‌ای از بهترین نمایشنامه نویسان و کارگردانان تئاتر کشور را جهت ارائه مشاوره فنی به گروه‌های متقاضی معرفی خواهد کرد تا در صورت دارابودنِ اشکالات فنی و محتوایی آثار تصویب شده، نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنند.

تبصره 3) استانهایی که جشنواره تئاتر استانی سوره را برگزار می‌کنند در صورت رعایت ضوابط مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در بحث ارزیابی، نیاز به بازبینی نخواهند داشت و برگزیدة جشنواره استانی در جشنواره منطقه‌ای حضور خواهد یافت.

ب) جشنواره سراسری
جشنواره سراسری تئاتر سوره در دو بخش صحنه‌ای و خیابانی برگزار می‌شود. نمایش‌های بخش صحنه‌ای از بین برگزیدگان جشنواره‌های منطقه‌ای و برگزیدگان تهران ( که به طور جداگانه بازبینی خواهند شد) انتخاب می‌شوند و آثار بخش خیابانی سراسر کشور از طریق بازبینی مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.

ح) مقررات و ضوابط جشنواره:
– متقاضیان حضور در جشنواره (در استانها و تهران) در هر دو بخش صحنه‌ای و خیابانی، بایستی مشخصات نمایشنامه (برای بخش صحنه‌ای) و طرح (برای بخش خیابانی) مورد نظر را در زمان مقرر در سایت مؤسسه سپهر سوره هنر به نشانی www.artfest.ir ثبت نمایند.

– نمایشنامه‌های پذیرفته شده از استانها در بخش صحنه‌ای حتماً باید از طریق مراکز استانی حوزه هنری تولید شده و به مرحله بازبینی جشنواره منطقه‌ای معرفی شوند.

– زمان اجرای نمایش‌ها در بخش صحنه‌ای نباید کمتر از 30 دقیقه و بیشتر از 90 دقیقه باشد و در بخش خیابانی باید حداکثر 30 دقیقه باشد.

– استانهایی که جشنواره استانی تئاتر سوره را برگزار می‌کنند و مایلند تا برگزیده آنها در جشنواره منطقه‌ای حضور یابد باید تا تاریخ 10 اردیبهشت 1396 جشنواره را برگزار نمایند.

– به نمایش‌های راه یافته به جشنواره منطقه‌ای مبلغ 30 میلیون ريال و نمایش‌های راه یافته به جشنواره سراسری در بخش صحنه‌ای تا سقف 70 میلیون ريال و در بخش خیابانی 40 میلیون ريال کمک هزینه پرداخت خواهد شد.

– آثار شرکت کننده در جشنواره‌های منطقه‌ای، در بخش‌های نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی صحنه و موسیقی مورد داوری قرار خواهند گرفت.

– به برگزیدگان جشنواره سراسری تئاتر سوره (بخش صحنه‌ای) در بخش‌های نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی پوستر، طراحی صحنه، طراحی گریم، طراحی لباس، ساخت موسیقی و طراحی نور جایزه اهدا خواهد شد.

– به برگزیدگان جشنواره سراسری تئاتر سوره (بخش خیابانی) در بخش‌های طرح و ایده، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی فضا و صحنه، طراحی لباس و ساخت موسیقی جایزه اهدا خواهد شد.

تبصره) آثاری که به لحاظ طراحی و کارگردانی از خلاقیت و نوآوری بیشتری برخوردار باشند در اولویت خواهند بود.

– نمایش‌های موفق و برگزیده جشنواره سراسری تئاتر سوره در هر دو بخش صحنه‌ای و خیابانی جهت اجرای عمومی در استان‌های همجوار و تهران مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

– هر متقاضی مجاز به شرکت در یک بخش جشنواره (صحنه‌ای یا خیابانی) می‌باشد.

– ارسال اثر به جشنواره، به منزله پذیرفتن تمام شرایط و ضوابط جشنواره است.

*مدارک لازم جهت ارسال آثار
– ثبت اثر در سایت جشنواره و اخذ کد رهگیری ( www.artfest.ir)
– تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره
– سه نسخه از متن نمایشنامه به صورت تایپ شده همراه با فایل word در لوح فشرده
– چکیده سوابق هنری کارگردان در یک صفحه A4

*تقویم برگزاری
– مهلت ارسال متون: تا 25 بهمن 1395
– اعلام نتایج بازخوانی: 5 اسفند 1395
– ارزیابی آثار توسط هیئت انتخاب: نیمه اول اردیبهشت 1396
– برگزاری جشنواره مناطق: 20 تا 31 اردیبهشت 1396
– برگزاری جشنواره سراسری: 17 تا 23 تیر ماه 1396

نشانی دبیرخانه: انتهای خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، حوزه هنری، طبقه منفی یک، جنب تالار سوره، دبیرخانه مرکزی مؤسسه سپهر سوره هنر تلفن: 5-84172204

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید