وضعیت کلان‌شهر تهران در ابتلا به کرونا

1
0

علیرضا زالی آمار جمعیتی استان تهران را حدود ۱۴ میلیون و ۸۰۰هزار نفر تخمین زد و با اشاره به چگالی بالا و تراکم جمعیت در مناطق جنوبی شهر، رعایت بهداشت و پروتکل‌های بهداشتی را چالشی جدی در این مناطق پرجمعیت دانست.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، فاکتورهای زیادی را در کنترل کرونا در این شهر دخیل دانست که یکی از آن‌ها مسئله‌ی حاشیه‌نشینی و سکونت‌های غیررسمی در این استان است. وی با اعلام بالاترین آمار حاشیه نشینی در تهران، این نوع سکونت‌ها را عاملی برای نزول شرایط اقتصادی و بهداشتی در پاندمی کرونا دانست. زالی حضور ۴۰ درصد از اتباع سایر کشورها در شهر تهران را بسیار خطرآفرین توصیف کرد و اعلام کرد که حضور این افراد به‌صورت غیرقانونی در کشور، آن‌ها را از مراجعه به پزشک حین مبتلا به کرونا هم منصرف می‌کند.

علیرضا زالی جمعیت روزانه‌ی شناور در تهران را بالغ بر یک میلیون نفر عنوان و اعلام کرد که این جمعیت می‌تواند آمار بسیار خطرناکی از بیماران کرونایی را به سیستم بهداشت و درمان اضافه کند. وی تردد ۴۰۰ هزار خودرو از استان البرز به تهران را نیز پدیده پیچیده و مشخصه‌ی شهر تهران دانست.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران از دراختیار داشتن ۱۲ هزار تخت درمانی در بیمارستان‌های دانشگاهی تهران و درمان ۸۵ درصد بیمار مبتلا به کرونا در این بیمارستان‌ها خبر داد. وی همچنین اعلام کرد که تهران تا به امروز برای درمان مبتلایان به کرونا با کمبود تخت‌های بیمارستانی رو‌به‌رو نشده است؛ با این ‌حال پروژه‌ی بیمارستان‌های شهدای تجریش، امام خمینی (ره)، فیروزآبادی و شهر قدس، جهت افزایش ظرفیت بیمارستان‌ها تا ابتدای پاییز وارد مدار ارائه‌ی خدمات درمانی و بهداشتی خواهد شد.

زالی با اشاره به ارتقای ظرفیت بخش‌های درمانی، به اهمیت غربالگری نیز اشاره کرد و فعالیت ۹۰ مرکز جامع سلامت ۱۶ و ۲۴ ساعته را یادآور شد. مقصود از غربالگری، شناسایی زودرس یک بیماری در جامعه است،‌ تا به این ترتیب با فراهم‌شدن امکان مداخله و مدیریت پیش‌گیری از آن بیماری، میزان مرگ‌ومیر یا ابتلا به آن بیماری کاهش یابد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران همچنین از ایجاد کمیته اپیدمیولوژیک در ستاد مقابله با کرونا خبر داد و وظیفه این ستاد را نگاهی آکادمیک به عدد مولد پایه مبتلایان به‌صورت مستمر دانست. وی بالا بودن تراز این عدد را نشان‌دهنده شیوع بیشتر بیماری دانست. زالی همچنین از اجرای ۳۶۴ پروژه کیلینیکال علمی و افتتاح طرح یک خانه یک پایگاه سلامت در کشور نیز خبر داد.

علیرضا زالی با اشاره به اینکه کانون اصلی شیوع بیماری، تجمعات و دورهمی ها است، رعایت پروتکل های بهداشتی را در برگزاری مراسم عزاداری محرم ضروری دانست و از نظارت کارشناسان بهداشت هر سه دانشگاه استان تهران، بر نحوه‌ی اجرای دستورالعمل‌ها خبر داد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x