موشکی که پایگاه‌های منطقه‌ای آمریکا را شخم می‌زند

موشک قادر با برد ۲۰۰ کیلومتری خود می تواند پایگاه‌های منطقه‌ای آمریکا را نابود کند.

به گزارش گروه سیاسی«کمال مهر»، قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور است که نقطه شروع این پیشرفت را می‌توان دوران جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه در آن زمان توسط سایر کشور‌ها دانست. امروز با تکیه بر توانمندی داخلی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در فواصل زمانی کوتاه، موشک‌های جدید و مدرنی توسط نیرو‌های مسلح کشور رونمایی می‌شود که با معرفی هرکدام از آن‌ها دشمنان از پیشرفت ایران در عرصه دفاعی عصبانی‌تر شده و توانایی جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی نمایان‌تر می‌شود.

در شرایطی که قدرت نظامی بازدارنده ایران و توان مقابله کشور با هر گونه تهدید نظامی این روز‌ها محور بحث روز است. بررسی تکنولوژی موشک‌های ایران نشان می‌دهد که برد این موشک‌ها به دورترین نقاط اروپا و بیش از ۷۰ درصد آسیا می‌رسد و این توان دفاعی باعث نا امیدی دشمنان در حمله نظامی به خاک و تاسیسات حیاتی کشورمان شده است.

یکی از موثرترین سلاح‌ها در میدان‌های نبرد که توانایی ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند موشک‌ها هستند و یکی از اعضای این خانواده موشک‌های کروز هستند.

موشک کروز نوعی موشک و نوعی هواگرد بی‌سرنشین هدایت شونده بوده که مسیر آن تا رسیدن به هدف قابل تغییر و هدایت است. در اغلب سامانه‌های کروز از نوعی موتور جت استفاده می‌شود، در حالی که موشک‌های دیگر از موتور راکتی استفاده می‌کنند.

قاتلی که پایگاه‌های منطقه‌ای آمریکا را به راحتی نابود می‌کند

موشک‌های کروز معمولاً تمام مسیر خود را در ارتفاع بسیار پائین (برای جلوگیری از تشخیص توسط رادار‌های دشمن) و با سرعت تقریباً ثابت با سرعت مافوق صوت یا نزدیک به صوت طی می‌کنند. تفاوت موشک کروز با پهپاد این است که کروز‌ها فقط به عنوان یک سلاح استفاده می‌شوند و کلاهک جنگی بخشی از بدنه آنهاست.

با توجه به لختی اولیه در هدایت موشک کروز، این امکان وجود دارد که موشک صد‌ها متر از مسیر منحرف شود. زیرا اگر چه با هدایت از این نوع لختی امکان انحراف برای موشکی که ده‌ها دقیقه پرواز می‌کند کم است، ولی برای موشکی که ساعت‌ها باید ادامه طریق دهد مناسب نیست. برای رفع عیب باید نوعی تصحیح در مسیر انجام شود تا در عمل مکمل هدایت اصلی آن باشد.

یکی از مهم‌ترین نکات درباره موشک کروز پرواز طولانی مدت این موشک است. به همین دلیل ممکن است توسط سامانه‌های منحرف کننده پدافندی دشمن، با وضعیت حرکت لختی موشک در طول مسیر امکان انحراف از چند متر تا چند صد متر وجود داشته باشد، البته با وجود سامانه‌هایی نظیر سامانه انطباق متقابل پشت سر هم جغرافیایی، سامانه سی دی اس و سامانه جی پی اس احتمال این مورد بسیار کاهش می‌باید.

موشک‌های کروز دارای چهار مولفه عمده هستند؛ اولین مولفه موشک‌های کروز استفاده از نیروی آیرودینامیکی در طبقات پایین جو (۳۰ کیلومتر یا ۱۰۰۰۰ پا) است.

قاتلی که پایگاه‌های منطقه‌ای آمریکا را به راحتی نابود می‌کند

دومین مولفه این موشک‌ها توانایی تغییر مسیر و ارتفاع حرکت خود در طول مسیر حرکت است. سومین مولفه موشک‌های کروز، برد بیش از۵۰ کیلومتری آنهاست. آخرین و مهم‌ترین ویژگی و مولفه آن‌ها قابلیت هدایت مداوم در طول مسیر به سوی هدف نهایی‌ست.

موشک کروز موشکی راهبردی است و به همین دلیل قابلیت پنهان شدن از دید رادار‌های دشمن به دلیل سطح مقطع کوچک، دارابودن موتور توربوفن با تابش حرارتی کم و سطح پرواز پایین را داراست. موشک‌های کروز را می‌توان از نظر اندازه، سرعت (فراصوتی یا فروصوتی) و نحوه پرتاب تقسیم‌بندی کرد. موشک‌های کروز بسته به شیوهٔ پرتاب به سه دسته هواپایه، دریاپایه و زمین پایه تقسیم می‌شوند.

موشک قادر

موشک قادر یکی از انواع موشک های کروز هواپایه، دریاپایه و زمین پایه ضد کشتی است که برای انهدام اهداف دریایی نظیر ناوها، ناوشکن ها، زیردریایی ها و یا هر شناور سطحی و زیرسطحی استفاده می شود. موشک قادر ساخت صنایع دفاع بوده و یکی از پروژه های جهاد خودکفایی نیروهای مسلح کشورمان است که برای اولین بار در سال ۹۰ در رزمایش نیروی دریایی ارتش رونمایی شد. قادر از سوخت جامد بهره برده و برد تقریبی آن در حدود ۲۰۰ کیلومتر است که با دارابودن کلاهک جنگی ۲۰۰ کیلوگرمی از قدرت تخریبی بالایی علیه اهداف ساحلی و کشتی‌های جنگی برخوردار می‌باشد. منابع خبری ایرانی قادر را یک موشک کروز نسبتاً سبک توصیف کرده که در ارتفاع پائین حرکت کرده و دقت بالایی دارد.

منتشر نشود//

سامانه پرتاب موشک کروز زمین پایه قادر

قادر ویژگی های بسیار متنوع و کارآمدی دارد که آماده‌سازی سریع، سامانه ناوبری با دقت بسیار بالا، رادار پیشرفته با قابلیت مقابله با جنگ الکترونیک، ارتفاع پروازی پایین، دقت بالا در انهدام اهداف مورد نظر به‌ویژه شناور‌های دریایی، قدرت تخریب زیاد و مقاومت بالا در مقابله با اختلالات رادیویی از ویژگی‌های مهم این موشک است.

منتشر نشود//

موشک کروز هواپایه قادر که قابلیت نصب بر روی هواپیمای جت جنگنده F-4E را داراست

هم‌چنین، موشک کروز دریاپایه قادر قابلیت شلیک از انواع پرتاب‌گر‌های ساحلی، دریایی و نوع هواپایه آن نیز قابلیت پرتاب از انواع جنگنده‌ها را دارد.

قادر در رسانه ها

پایگاه خبری گلوبال سیکیوریتی در گزارشی به بررسی موشک کروز قادر پرداخته و درباره آن نوشته که امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده سابق نیروی دریایی جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۴ خبر از نصب موشک قادر بر روی ناوشکن و کشتی‌های جنگی این نیرو داده است.

در ادامه این گزارش آمده که نسل اول این موشک به صورت هواپایه در سال ۲۰۱۱ رونمایی و معرفی شد، اما اکنون به صورت‌های زمین پایه، دریا پایه هم تولید شده و در اختیار نیرو‌های مسلح ایران قرارگرفته است. موشک قادر هم‌چنین توانایی نیروی دریایی ایران را در خلیج فارس و تنگه هرمز افزایش می‌دهد.

منتشر نشود//

موشک کروز هواپایه قادر

پایگاه خبری براهمَند هم در سال ۲۰۱۱ خبر از رونمایی این موشک داده و درباره موشک کروز قادر نوشته که این موشک با برد ۲۰۰ کیلومتری خود می تواند اهداف منطقه‌ای نظیر پایگاه‌های آمریکا را نابود کند. این موشک برای اهداف دریایی طراحی و تولید شده که توسط رئیس جمهور ایران از آن رونمایی شد.

در ادامه این گزارش خبری درباره یکی از ویژگی های این موشکی ساخته شده توسط متخصصان داخلی کشورمان را قدرت تخریب و دقت بسیار بالا دانسته است.

موفقیت دانشمندان و طراحان ایرانی امروزه به همگان ثابت شده است و اکنون شاهد این هستیم که ایران در بسیاری از زمینه‌ها خودکفا شده است. اعمال تحریم‌های خصمانه علیه کشورمان نیز نتوانست کاری از پیش ببرد و تهران توانست یکه و تنها راه خود را در حوزه دفاعی ادامه دهد.

کشور ما طی سال‌های اخیر توانسته است طیف متنوعی از موشک‌های بالستیک با ویژگی‌های متفاوت برای مقابله با انواع تهدیدات را طراحی و تولید کند که به همین سبب به یکی از قدرت‌های موشکی جهان و منطقه غرب آسیا تبدیل شده است. توانمندی نظامی و دفاعی کشور، بدون شک یکی از مهم ‏ترین محور‌های راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تهدیدات است. همینطور بر اساس مولفه‌های قدرت، توان موشکی به عنوان یکی از مهمترین عامل بازدارنده تهاجم نظامی قرار دارد که کشور ما به خوبی از آن برخوردار است.

انتهای پیام/

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین اخبار

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x