“مهدی هاشمی” پروژه فوق سری ساواک بود/ منتظری پدر معنوی واحد نهضت‌های آزادیبخش بود/ از خانه‌های تیمی مهدی هاشمی پودر سرطان‌زا و سلاح کشف شد

نشست «بیت‌ آیت‌الله منتظری و دهه ۶۰» شب گذشته با حضور سلیمی‌نمین، مرتضی باقری، مصطفی ایزدی و مجتبی لطفی برگزار شد.

نشست «بیت‌ آیت‌الله منتظری و دهه ۶۰»

به گزارش«کمال مهر»، نشست «بیت آیت‌الله منتظری و دهه۶۰» شب گذشته(۳۰ آبان) در دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران به همت انجمن اندیشه و قلم با حضور عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، مرتضی باقری از موسسین واحد نهضت‌های آزادی‌بخش، مصطفی ایزدی فعال سیاسی و مجتبی لطفی عضو دفتر مرحوم منتظری برگزار شد.

در این نشست، عباس سلیمی‌نمین پژوهشگر تاریخ انقلاب در مناظره با مجتبی لطفی عضو دفتر آیت‌الله منتظری، با اشاره به قتل‌هایی که توسط باند مهدی هاشمی معدوم از جمله قتل مرحوم حشمت و فرزندانش و بحرینیان، اظهار داشت:  امام قبل از انقلاب هم نسیت به مهدی هاشمی حساس بودند و وی را به‌عنوان یک قاتل می‌شناختند و به طلاب و انقلابیون هرگز اجازه ندادند که از مهدی هاشمی دفاع شود و این مطلب برای مرحوم منتظری هم روشن شده است.

وی افزود: قبل انقلاب هم که ما در اتحادیه انجمن‌های اسلامی اروپا بودیم، امام گفته بودند حق ندارید از مهدی هاشمی دفاع کنید.

** منتظری حقوق مردم را در ماجرای قتل‌های باند مهدی هاشمی نادیده می‌گیرد

سلیمی‌نمین در پاسخ به اظهارات مصطفی ایزدی که پیش از آغاز مناظره گفته بود آیت‌الله منتظری به حقوق مردم حساس بودند، اظهار داشت: آیت‌الله منتظری بعد انقلاب مسئولیت‌های فراوانی در قوه قضائیه داشت و تائید صلاحیت قضات برعهده وی بود و اما قتل‌هایی که توسط باند مهدی هاشمی صورت گرفته نادیده می‌گیرد و لااقل در یک مورد  می‌گوید اطلاع داشته و با مهدی هاشمی بر سر کشته شدن مرحوم شمس‌آبادی بحث داشتند. آیا حقوق مردم ایجاب نمی‌کرد که به مهدی هاشمی بگوید خودت را معرفی کن؟

این پژوهشگر تاریخ انقلاب ادامه داد: آیا دفاع از حقوق مردم ایجاب نمی‌کرد که وقتی کسی قتل مرتکب شده در دادگاه این مسئله مطرح شود؟ متاسفانه آقای منتظری در جواب دستگیری مهدی هاشمی می‌گوید مگر مملکت هرج و مرج است و قتل نیاز به شاکی خصوصی دارد! آیا  اگر مقتولی کسی را نداشت که به عنوان شاکی خصوصی شکایت کند قاتل نباید محاکمه شود؟ این استدلال منتظری برای مقابله با نظر امام محل تاسف است.

** لطفی: منتظری قسم می‌خورد دخترم عکس امام را مقابل من پاره نکرده است

در ادامه این مناظره مجتبی لطفی گفت: قتل بحرینیان توسط باند مهدی هاشمی نبود و آیت‌الله قدوسی مسببان آن را محاکمه می‌کند. درباره اینکه امام پیش از انقلاب مهدی هاشمی را قاتل می‌دانست باید بگویم که منبع این خبر تنها آقای حمید روحانی(زیارتی) است که از انصاری نجف‌آبادی شنیده است و انصاری در گفتگو با من این را تکذیب کرد. در نامه‌ای که سید حمید روحانی به‌همراه آقایان امام جمارانی و کروبی خطاب به منتظری در سال ۶۷ نوشتند آمده است که “دختر منتظری عکس امام را مقابل چشم منتظری پاره کرده و وی خندیده است” اما آیت‌الله منتظری در حضور من می‌گفت والله این تهمت دروغ است.

سلیمی‌نمین در ادامه این بحث گفت: نظر امام درباره عدم حمایت از مهدی هاشمی به ما در اتحادیه انجمن‌های اسلامی اروپا رسیده بود و نمی‌توان اسناد تاریخی را زیر سوال برد، حتی آقای صادق طباطبایی هم به این مسئله اشاره می‌کند. امام در نامه‌ای به تاریخ ۱۲ مهر ۶۵ به منتظری می‌نویسد که انتساب مهدی هاشمی به شما خطر بزرگی است و شما دامن خود را از ارتباط با سید مهدی پاک کنید، اما آقای منتظری در واکنش به امام، مهدی هاشمی را مخلص انقلاب و نظام می‌داند و می‌گوید در عقل و تدبیر و تعبد و تقوا از فرمانده سپاه و  وزیر اطلاعات بالاتر است.

وی افزود: در یکی دیگر از نامه‌هایش منتظری قبول می‌کند که مهدی هاشمی مشکل دارد اما با فرافکنی می‌گوید به مشکل گرانی و جنگ برسید بعد به مهدی هاشمی!

** سلیمی‌نمین: مهدی هاشمی پروژه فوق‌سری ساواک بود

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با بیان اینکه مهدی هاشمی پروژه فوق سری ساواک بود تا اینگونه مطرح کنند که طرفدار امام نماینده آیت‌الله خویی را کشته است و یک اختلاف بین افراد مذهبی ایجاد کنند و نهضت زمین‌گیر شود، اظهار داشت: مهدی هاشمی پیش از انقلاب در صبحگاه‌ها پادگان حضور می‌یافت و برای سلامتی شاه دعا می‌کرد  اما با همه اینها آقای منتظری می‌گوید که من بعید می‌دانم مهدی هاشمی ساواکی باشد.

سلیمی‌نمین با اشاره به اعتصاب منتظری بعد دستگیری مهدی هاشمی و قطع ملاقات‌ها خاطرنشان کرد: برای شکستن این اعتصاب دیداری بین احمدآقا، آیت‌الله خامنه‌ای، مرحوم هاشمی، مرحوم موسوی اردبیلی و منتظری برگزار می‌شود. در این جلسه آقایان هاشمی و خامنه‌ای به گریه می‌افتند و هرچه امام می‌گوید سرنوشت خود را به مهدی هاشمی پیوند نزنید منتظری گوش نمی‌دهد. بعدها منتظری ادعا می‌کند من با امام ارتباطی نداشتم تا به وی توضیح دهم، اما خود شاگردان منتظری در کتاب “واقعیت‌ها و قضاوت‌ها” به این دیدار اشاره می‌کنند و مرحوم هاشمی هم در خاطراتشان این دیدار را ذکر می‌کند.

وی افزود: بعد کشف جنازه افرادی که توسط مهدی هاشمی کشته شدند، منتظری طی اطلاعیه‌ای می‌گوید به جرم‌ها و اتهامات وی رسیدگی کنید. منتظری می‌دانست که امام راحل با کسی شوخی ندارد و ممکن است کار مهدی هاشمی به اعدام کشیده شود. بعد اعدام مهدی هاشمی بازهم تهدید می‌کند و می‌گوید اتهامات وی دروغ و ساخته و پرداخته وزارت اطلاعات است. امام مهر سال ۶۵ مستقیما به آقای منتظری نامه می‌نویسد و در مورد رسیدگی به پرونده جنایات منتسب به سیدمهدی تذکر می‌دهد اما منتظری در صفحه ۶۰۴ خاطراتش قتل توسط سیدمهدی را قبول دارد زیربار محاکمه نمی‌رود و او را از همه مسئولان امنیتی و نظامی بالاتر می‌داند و گناهش را “بز اخفش نبودن” می‌داند و امام را تهدید به کناره گیری می‌کند

در ادامه عضو دفتر آیت‌الله منتظری، با اشاره به اینکه منتظری قبل انقلاب مخالف مجاهدین خلق بود و به احمد فرزندش سفارش می‌کند که جذب منافقین نشود، گفت: با این‌حال وی درباره روش جمهوری اسلامی با منافقین بحث داشت و می‌گفت با این کارها منافقین در دنیا مظلوم نمایی می‌کنند. من خودم با مهدی هاشمی مخالفم و براساس اصول دین به مهدی هاشمی اعتراض دارم کما اینکه اکنون هم با رفتارهای تندروانه مخالفم.

مصطفی ایزدی فعال سیاسی با بیان اینکه کسی نمی‌توانست روی مرحوم منتظری اثر بگذارد و تحت تاثیر اطرافیانش نبود، هرچند خیلی حرف‌ها در این زمینه گفته می‌شود، اظهار داشت: آیت‌الله منتظری اگر به نتیجه‌ای می‌رسید روی حرفش می‌ایستاد  و منابع اطلاعاتی آقای منتظری مسئولانی بودند که نزدش می‌رفتند.

وی افزود: اینکه می‌گویند منتظری ساده لوح بود، ساده لوحی چیزی نیست که انسان داشته باشد و از دست برود و اینکه کسی اینطور در زمان شاه مبارزه می‌کرد یک شبه نمی‌توانست ساده‌لوح باشد.

در ادامه مرتضی باقری از اعضای موسس واحد نهضت‌های آزادیبخش سپاه پاسداران با بیان اینکه در این نشست ما باید اشخاص را فارغ از ابعاد اخلاقی، در چارچوب مسائل سیاسی و حکومتی ببینیم، گفت: من از اردیبهشت ۵۸ تا فروردین ۵۹ در جنگ‌های افغانستان بودم. تیرماه ۵۹ با مهدی هاشمی به‌عنوان روابط عمومی سپاه دیدار کردم و با توجه به سوابقش با او محتاطانه رفتار می‌کردم. او جلسات را از سپاه بیرون کشید و گفت با وجود امثال تو می‌توانیم واحد نهضت‌های آزادیبخش را تشکیل دهیم.

** منتظری پدر معنوی واحد نهضت‌های آزادیبخش بود

وی افزود: مهدی هاشمی همیشه می‌گفت ما مسائل را با مرحوم منتظری هماهنگ می‌کنیم و منتظری حکم پدر معنوی واحد نهضت‌های آزادیبخش را داشت. ما سه سال شبانه‌روز با هم بودیم و وقتی جتگ تحمیلی اتفاق افتاد بحث نهضت‌ها هم داغ شد تا با استفاده از پتانسیل نهضت‌ها در جنگ هم اثرگذار باشیم و همین مسائل موجب قدرتمندتر شدن مهدی هاشمی شد.

** امام خمینی هیچگاه به مهدی هاشمی وقت ملاقات نداد

باقری با بیان اینکه بسیاری از شخصیت‌های آن زمان تحت تاثیر مهدی هاشمی بودند، اظهار داشت: با این‌حال مرحوم امام به‌هیچ وجه تحت تاثیر کارهای وی قرار نگرفت و درخواست‌های ملاقات مهدی هاشمی را رد می‌کرد. مرحوم هاشمی هم اجازه ملاقات به مهدی هاشمی نمی‌داد و تنها من یک بار برای پخش سریال “غازیان افغانستان” درباره جنگ افغانستان و شوروی با ایشان صحبت کردم.

عضو موسس واحد نهضت‌های آزادی‌بخش خاطرنشان کرد: مهدی هاشمی به‌دنبال ماجراجویی و مطرح کردن خودش و مقابله با دولت و حکومت بود. من گزارش ۳۳ صفحه‌ای آن زمان نوشتم و گفتم که کارهای مهدی هاشمی شخصیت منتظری را نابود می‌کند. من این گزارش را به خدمت آقایان خامنه‌ای، موسوی و محسن رضایی دادم و بعد از چندی واحد نهضت‌ها منحل شد. بعد از جدایی من از واحد نهضت‌ها، باند مهدی هاشمی من را به شدت کتک زدند و دنبال تصفیه فیزیکی افراد بودند. حتی جنازه من به پزشکی قانونی منتقل شد که جان سالم به‌در بردم و یک انسان قابل اطمینان در دفتر منتظری نبود تا به وی گزارش دهم.

وی افزود: عالم ربانی بودن آیت‌الله منتظری به جای خود، اما وی نمی‌توانست حتی دفتر خود را اداره کند. مهدی هاشمی به اعتبار چه کسی این کارهای غیر قانونی را انجام می‌داد؟ آیا به جز اعتبار آیت‌الله منتظری بود و آیا ایشان نمی‌توانست در دفتر خود یک پالایش انجام دهد؟

عضو موسس واحد نهضت‌های آزادی‌بخش با اشاره به واکنش منتظری در قبال دستگیری مهدی هاشمی گفت: عبدالله نوری به مرحوم هاشمی گفته بود که منتظری بخاطر این دستگیری ملاقات‌هایش را قطع کرده است. ما بر سر فقیه بودن منتظری بحثی نداریم اما در چارچوب حکومت باید کارهای وی را سنجید. واحد نهضت‌های زندان داشت و افراد مهدی هاشمی برخی افراد را سرخود زندانی می‌کردند. حتی نفوذی های سازمان‌های اطلاعاتی دنیا در واحد نهضت‌ها نفوذ کرده بودند و بعضی از رهبران جنبش‌های اسلامی برای حفظ جانشان مجبور شدند از ایران بروند.

** از خانه‌های تیمی مهدی هاشمی پودر سرطان‌زا و سلاح کشف شد

باقری تصریح کرد: من خودم حدود ۶ ساعت در زندان با مهدی هاشمی صحبت کردم و قبل از اعدامش حتی به برخی قتل‌های دیگر هم اعتراف می‌کند. سال ۶۱ واحد نهضت‌های آزادیبخش منحل شد و سال ۶۵ خانه‌های تیمی باند مهدی هاشمی کشف شدند و در این خانه‌های تیمی سلاح‌ها، پودر سرطان‌زا و کارت و مهر جعلی پیدا کردند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین اخبار

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x