سود میلیاردی برانکو و کی‌روش برای ایران

موفقیت‌های برانکو در لیگ قهرمانان، رقمی بیشتر از حقوقش در این سال‌ها را به حساب پرسپولیس ریخته است.

برانکو

به گزارش«کمال مهر» استخدام یک مربی بزرگ با قیمت فعلی دلار، شاید برای تیم‌های ایرانی چندان به صرفه نباشد اما حداقل در دو مورد، برانکو و کی‌روش نشان داده‌اند یک انتخاب درست، می‌تواند باعث پرپول‌تر شدن جیب باشگاه یا فدراسیون هم بشود. برانکو در پرسپولیس، بیشتر از رقم قراردادش برای آن‌ها درآمدزایی کرده و کی‌روش، سود زیادی به جیب فدراسیون ریخته است.

رسیدن به فینال لیگ قهرمانان در کنار افتخاری بزرگ، در‎آمدی فوق العاده برای پرسپولیس داشت. پرسپولیسی‌ها با فینالیست شدن، ۲ میلیون دلار یعنی ۳۰ میلیارد تومان به جیب زده‌اند و در صورت قهرمانی، این سود به ۴ میلیون دلار یعنی ۶۰ میلیارد تومان می‌رسد. پرسپولیسی‌ها ۷۱۰ هزار دلار هم در مراحل قبل پاداش گرفته‌اند. سال قبل هم تیم برانکو در لیگ قهرمانان، حدود ۵۰۰ هزار دلار درآمد داشت. این یعنی در مجموع، پرسپولیسی‌ها در صورت قهرمانی ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار و در صورت نایب قهرمانی، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار با برانکو از لیگ قهرمانان درآمد داشته‌اند. این درآمد، فارغ از هزینه‌هایی است که پرسپولیس از اسپانسرهایش بخاطر حضور در لیگ قهرمانان دریافت کرده یا با فروش بلیت مثل بازی با السد، کسب کرده است.

قرارداد جدید برانکو با پرسپولیس بر اساس اعلام منابع مختلف، حدود ۷۵۰ هزار دلار بوده است. یعنی پاداش‌های پرسپولیس از لیگ قهرمانان این دو فصل تا همینجا، از دستمزد برانکو در تمام این ۴ سال بیشتر می‌شود. البته پاداش‌های لیگ قهرمانان، تماما به باشگاه نمی‌رسد و بخشی از آن به بازیکنان و کادرفنی تعلق می‌گیرد اما درآمدهای جانبی، رقمی بیش از این را به حساب باشگاه واریز می‌کند. برای درک تاثیر حضور برانکو در این درآمدها، فقط کافی است عملکرد پرسپولیس در ادوار قبلی لیگ قهرمانان مرور شود. پرسپولیس قبل از برانکو، هیچوقت در فرمت جدید لیگ قهرمانان به مرحله یک چهارم نهایی نرسیده بود و از لیگ هشتم تا چهاردهم، فقط دو دوره سهمیه آسیایی را بدست آورد.

در تیم ملی هم صعود به جام جهانی، پاداشی ۸ میلیون دلاری برای تیم ملی داشت. دو حضور پیاپی ایران، پاداشی ۱۶ میلیون دلاری به حساب فدراسیون ریخته است. فارغ از تمام درآمدهایی که تیم ملی بابت حضور در جام جهانی از اسپانسرهای داخلی و خارجی بدست آورد، همین ۱۶ میلیون یورو از تمام دستمزد کی‌روش در این سال‌ها بیشتر می‌شود. کی‌روش سه سال اول حضورش در ایران مجموعا ۴،۵ میلیون دلار دستمزد گرفت. ۴ سال بعدی، به گفته منابع مختلف دستمزد کی‌روش حدود ۲ میلیون و دویست هزار دلار بود. یعنی کی‌روش تا جام جهانی ۲۰۱۸ بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون دلار از ایران دستمزد گرفته است. بخشی از پاداش‌های فیفا هم مثل باشگاه، به کادرفنی و بازیکنان تعلق می‌گیرد اما حداقل روی کاغذ، پرداخت فدراسیون به کی‌روش بیشتر از درآمدی که او برای آن‌ها داشته نمی‌شود. موضوعی که فدراسیون فوتبال هم در بیانیه آخرش آن را تایید کرد. علاوه بر این، کی‌روش در صورت قهرمانی در جام ملت‌های آسیا ۵ میلیون و نایب قهرمانی ۳ میلیون دلار به این رقم اضافه می‌کند.

رسیدن به فینال لیگ قهرمانان آسیا یا قهرمانی در آن برای پرسپولیس، افتخاری فوق العاده خواهد بود که هر هزینه‌ای را توجیه می‌کند. رسیدن به دو جام جهانی پیاپی برای تیم ملی ایران هم دستاوردی بزرگ و بی‌سابقه محسوب می‌شود. نکته مهم، اینجاست استخدام مربیان بزرگ علاوه بر افتخارات زیاد هزینه‌های پرداخت شده برای آن‌ها را هم جبران کرده است. با پاداش‌هایی که تیم‌شان می‌گیرد و اسپانسرهایی که سراغ تیم‌های موفق می‌روند.

منبع: وب سایت برنامه نود
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین اخبار

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x