یک جهیزیه ایرانی چقدر هزینه دارد؟

تامین یک جهزینه ایرانی برای یک زوج جوان با توجه به گرانی های اخیر چقدر هزینه دربر دارد؟

به گزارش «کمال مهر» دونفری روی سکوی سیمانی کنار خیابان نشسته بودند و با ماشین حساب موبایل، عدد و رقم هایی را محاسبه می کردند، بیشتر از دو سال است که عقد کرده اند و می خواهند مراسم عروسی بگیریند، اما هزینه لازم برای خرید جهزیه را ندارند. در این چند ماهه یک باره قیمت دلار بالا کشیده و خرید کردن ناممکن شده است. تا چند ماه پیش جلوی ویترین مغازه های لوازم خانگی امین حضور می ایستادند و یکی یکی لوازم خانگی را قیمت می گرفتند و برای خریدن لوازم خانگی زندگی شان نقشه می کشیدند.

بیشتر بخوانید

لوازم خانگی «بانه» از زیرپله‌های «تهران» می‌آید!

برنامه هایشان این بوده تا باپس انداز خود بتوانند جهیزیه خریداری کنند.  اما حالا وضعیت برایشان جور دیگری است. باید هر آنچه به عنوان پس انداز دارند را خرج برگزاری مراسم عروسی با کمترین تعداد مهمان کنند وهر چه از پس اندازهایشان باقی می ماند را برای پرداخت اجاره بها خانه ای که قرار است در آن زندگی کنند نگه دارند و پول جهیزیه درد سر جدید آنها است.

این وضعیت زن و شوهر جوانی است که در حال حاضر ارزش پول آنها به یک سوم رسیده است. زمانی که مقابل ویترین مغازه های لوازم خانگی می‌ایستند، یکی در میان حسرت می خورند که ای کاش جهیزیه را زودتر خریده بودند.

حالا علاوه براینکه پول کافی برای تأمین هزینه های خرید جهیزیه را ندارند، بسیاری از فروشندگان با توجه به نوسانات قیمت دلار حاضر به فروش   اجناس خود نیستند، تمام اجناس را در انبارها نگه داشته اند به امید آنکه روزی با سود بیشتری به فروش برسانند. این ماجرایی است که حدود ۴تا۵ ماه است که اتفاق افتاده و هر روز دریغ از دیروز.

در بازار جهزینه که پا می گذاری باید کفش آهنی به پا کرد و پرسان پرسان بهترین کالا و ارزان ترین را خریداری کرد. از میان لیست جهیزیه لوازم اصلی آشپزخانه مانند اجاق گاز، یخچال، ماشین لباسشویی و جاروبرقی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در این بازار همه جور عروس و داماد وجود دارد،از عروس و داماد پولداری که بدون قیمت گرفتن سفارش کالا می دهند و نگران هزینه ها نیستند تا عروس و دامادی که فقط قیمت می پرسیدند وبه هم خیره می شدند و برخی هم کارت فروشگاه را می گرفتند و می رفتند.

در میان بازار لوازم خانگی امین حضور تهران عده ای به دنبال کالای ایرانی و برخی خواهان کالای خارجی هستند. یکی از فروشندگان در این باره می گوید:علت انتخاب کالای ایرانی در میان  عده ای این است که  از نظر مالی بضاعت کمی دارند به همین دلیل به سمت کالای ایرانی می روند اما تمایل به کالای خارجی دارند و برخی هم اعتقاد دارند باید ایرانی بخرند تا چرخ اقتصادی بچرخد.

*میانگین قیمت کالاهای ایرانی و خارجی ویژه جهیزیه در بازار تهران

گشتی در فروشگاه های لوازم خانگی امین حضور بیانگر چند و چون قیمت لوزام خانگی با برند ها و مارک های مختلف است. اگر عروس و دامادی به دنبال جهیزیه هستند باید بدانند قیمت ها چقدر است.

اجاق گاز ایرانی: از ۲میلیون تومان تا ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

یخچال و فریزر ایرانی: از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۲۵میلیون تومان

جاروبرقی ایرانی: از۵۸۰ هزار تومان تا ۴ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان

ماشین لباسشویی ایرانی: از ۹۰۰ هزارتومان تا ۱۱ میلیون تومان

ماکروفر ایرانی: قیمت از ۱میلیون و ۲۰۰هزار تومان تا ۴میلیون و۸۰۰هزار تومان

در میان کالاهای خارجی هم پس از گشت و گذار در بازار به یک نسبت میانگین رسیدیم که می توان به شرح ذیل عنوان کرد:

اجاق گاز خارجی: از ۴ تا ۱۳ میلیون تومان

یخچال خارجی: از ۱۲ میلیون تا ۲۸میلیون و ۸۰۰هزار تومان

جاروبرقی خارجی: از ۹۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان

ماشین لباسشویی خارجی: از ۵میلیون و ۵۰۰ میلیون تا ۱۵میلیون تومان

ماکروفر خارجی: از ۲میلیون تومان تا ۱۶ میلیون و ۵۹۰هزار تومان

تلویزیون خارجی: از ۳ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان

برای تهیه جهیزیه علاوه بر بازار امین حضور باید به بازار شوش برای تهیه لوازمی مانند چینی و بلور، پلاستیک، پرده و فرش، آئینه شمعدان، لوستر و حتی مواد خوراکی  هم رفت تا جهزینه کامل شود.

قیمت جهیزینه در بازار شوش و مولوی هم از افزایش قیمت ها مثتنی نبوده است وقیمت جهیزیه نسبت به چند ماه پیش به صورت میانگین حدود ۴۰درصد افزایش یافته است.

قوری کتری: از ۲۸۰ هزار تومان تا ۱میلیون و ۶۰۰هزار تومان

سرویس غذا خوری چینی:از ۵۶۰هزارتومان تا ۴میلیون و ۵۰۰هزارتومان

سرویس قابلمه تفلون: از۶۰۰هزار تومان تا ۳میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

قاشق و چنگال: از ۴۸۰هزار تومان تا ۶میلیون و ۴۸۰هزار تومان

میز اتو: از ۷۰هزارتومان تا ۷۰۰هزار تومان

سرویس و تکه های بلور: از۱میلیون تومان تا ۵میلیون تومان

فرش ماشینی ۶متری: از۱میلیون و ۲۰۰ هزارتومان تا ۸میلیون تومان

آئینه و شمعدان: از۵۳۲ هزار تومان تا ۵میلیون تومان

اتوی بخار: از ۳۰۶ هزار تومان تا ۲میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

سرویس پلاستیک: از۶۰۰ هزار تومان تا ۱میلیون تومان

روتختی: از ۳۰۰هزار تومان تا ۲میلیون تومان

البته در میان لیست خرید از پرده خانه تا کبریت، لوازم خیاطی، لوازم آرایشی و بهداشتی، کمد و تخت خواب و غیره هم بود که ریز قیمت ها را با توجه به کثرت اقلام نمی توان نوشت اما حدود قیمت ها به دست آمد به نحوی که می توان گفت یک عروس خانم (خانواده عروس) برای تأمین جهیزیه در حد متوسط (کمترین هزینه برای خرید کالاهای متعارف) باید حداقل ۸۰ میلیون تومان هزینه کند.

یکی از فروشنده ها درباره قیمت تمام شده یک جهیزیه می گوید:پیش از سال ۹۷، جمع کردن یک جهیزیه متوسط و معمولی بین ۴۰تا۵۰ میلیون تومان بود اما در حال حاضر این رقم به ۷۰تا ۸۰میلیون رسیده است و فروش کالا نیز تنها به صورت نقدی انجام می‌گیرد و تنها در صورتی که مشتری نیاز قطعی و اصرار بر خرید داشته باشد، خرید کالا از شرکت‌ها و برندها انجام می‌شود.

وی می گوید: قبلاً برای مشتری فروش شرایطی و اقساطی داشتیم، اما شرایط موجود بازار باعث شده تا مشتریان مبلغ کامل را پرداخت نکنند و چک هایمان روی دستمان بماند.

بعضی از محصولات هم به دلیل کمبودی که در بازار وجود دارد گران می شود. مثلاً قیمت ظرفشویی افزایش بالایی داشته است چرا که ماشین ظرفشویی به نسبت یخچال، گاز و ماشین لباسشویی در بازار کم است و در حال حاضر بسیار سخت پیدا می‌شود. ماکرویو سولاردم هم به سختی فراوان در بازار یافت می‌شود.

هر چند شاید مبلغ ۸۰میلیون تومان برای تأمین یک جهیزیه آن هم جهیزیه معمولی برای گروهی هیچ باشد اما برای عده ای که حقوق ماهیانه آن ها به شرح زیر است بسیار سخت است و یک زوج جوان برای رفتن به خانه بخت حداقل باید ۱۵۰ میلیون داشته باشند.

در این میان وام ازدواج ۱۰ میلیونی هم نمی تواند چاره کار باشد. این در حالی است که میانگین هزینه عروسی و جهیزیه یک پسر جوان حداقل ۵۰ میلیون تومان می شود و با محاسبه ودیعه مسکن می توان گفت که یک زوج جوان باید حداقل در کلانشهری مانند تهران ۱۸۰ میلیون تومان پول نقد داشته باشند تا به خانه بخت بروند.

منبع: تسنیم
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین اخبار

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x