سیر تا پیاز زندگی زنی که از زندان داعش به جایزه‌ نوبل رسید +فیلم

نادیا مراد زن ۲۵ ساله ایزدی از برده‌های جنسی داعش در عراق بود که پس از آزادی به خاطر فعالیتهایش علیه این گروه تروریستی جایزه صلح نوبل ۲۰۱۸ را دریافت کرد.

به گزارش«کمال مهر»؛ نادیا مراد زن ایزدی که جایزه صلح جهانی نوبل ۲۰۱۸ را از آن خود کرد مدتی در چنگال عناصر داعش اسیر بود؛ روزگاری که کشورش با پدیده وحشتناک به کنیزی گرفتن زنان و دختران توسط تروریست هامواجه بود و داعش به  آنها همچون یک غنیمت جنگی نگاه می کرد.

بنا بر اعلام بی بی سی، نادیا درباره آنچه که بر او و دیگر زنان ایزدیگذشته می گوید:۱۵۰ دختر و زن بودیم که ساعت ۲۳:۳۰ شب ما را از سنجار با ۴ اتوبوس به موصل انتقال دادند،از ۴۱ عضو فامیل، من، خواهر و مادرم را از دیگران جدا کردند و سه دختر برادرم را با خود بردند که به یکی از آنها تجاوز کردند. تروریست ها من و خواهرم را به شدت کتک می زدند. هنگامی که نادیا این صحنه را بازگو می‌کند گریه امانش را می‌برد و برای لحظاتی در سکوت خود غرق می شود.

این زن جوان ایزدی که امروز به جایزه بزرگ جهانی دست یافته و به صدای زنان ایزدی تبدیل شده مدتها پس از آزادی‌اش در شورای امنیت سازمان ملل گفت که خودش نیز یکی از قربانیان تجاوز تروریست‌ها بوده است.

اکنون تلاش‌های او در راستای مقابله با این فاجعه و حمایت از زنان یا دخترانی که قربانی آن می شوند، مورد تحسین جهانیان قرار گرفته و کمیته نوبل  تصمیم گرفت جایزه صلح ۲۰۱۸ را به دنیس موک وگه به خاطر تلاشش برای بازگرداندن سلامت جسمی و روحی زنان قربانی تجاوز و نادیا مراد برای سعی مثال زدنی اش در مبارزه با این معضل اهدا کند. ناگفته نماند همچنان زنان و دخترانی به عنوان برده در چنگ داعش اسیر هستند که برخی خانواده ها برای آزادی آنها پول زیادی به تروریست ها پرداخت می کنند.سیر تا پیاز زندگی دختری که از زندان داعش به جایزه‌ای جهانی رسید+تصاویر

سیر تا پیاز زندگی دختری که از زندان داعش به جایزه‌ای جهانی رسید+تصاویر

محبوبه مراد عمه نادیا می‌گوید: ذهن و روح من به هم ریخته است برای آزادی برادرزاده هایم مقدار بسیاری پول جمع کردم تا مبادا آنها را به عنوان کنیز بفروشند بلکه به این صورت امیدی برای نجاتشان پیدا کنیم.

سیر تا پیاز زندگی دختری که از زندان داعش به جایزه‌ای جهانی رسید+تصاویر

محبوبه مراد

نادیا در پایان صحبت‌هایش به این موضوع اشاره کرد که زنان می‌دانند که ما با چه خطراتی مواجه بوده ایم. باید صدای قربانیانی چون من به گوش جهانیان برسد.

گفتنی است؛ این زن ایزدی  به سی ان ان گفته بود که ۶ برادر و مادرش هم به دست عناصر داعش اعدام شدند و خودش به عنوان برده جنسی به یکی از سرکردگان داعش سپرده شد.

سیر تا پیاز زندگی دختری که از زندان داعش به جایزه‌ای جهانی رسید+تصاویر

وی که یک بار به اقدامات وحشیانه آنها با فریاد اعتراض کرده بود این جمله را از سوی ارباب داعشی‌اش شنید که تو فکر کرده‌ای برای چه اینجا اینجا هستی؟ فراموش نکن که فقط یک برده جنسی هستی پس به این وضعیت عادت کن! سپس مرد تروریست سیلی محکمی به صورت او زد و گفت: این آخرین باری است که چنین صدایی از خود در می آوری!

نادیا درباره چگونگی نجات یافتنش گفت: شبانه با کمک یک راننده محلی فرار کردم، یک خانواده مسلمان به من کمک کرد کارت شناسایی جعلی بسازم و از مناطق تحت کنترل داعش بگریزم.

او پس از فرار مدتی در آلمان پناهنده بود و بعد به کمپین حمایت از زنان ایزدی و قربانیان جنسی پیوست. نادیا سفیر حسن نیت سازمان ملل برای «حفظ کرامت بازماندگان تجارت انسان» شد و با تمام توان این مسیر را ادامه داد تا به جایگاه امروزش رسید. بد نیست بدانید طبق گزارش خبرگزاری فرانسه او به همراه  “لامیا حاجی بشار”  «برای آزادی اندیشه» جایزه ساخاروف پارلمان اروپا را نیز از آن خود کردند.

سیر تا پیاز زندگی دختری که از زندان داعش به جایزه‌ای جهانی رسید+تصاویر

نادیا هنگام بازگشت به زادگاهش سری به مدرسه ای زد که روزگاری در آن درس می خواند اما آن شب تلخ همچنان در خاطرش مانده بود. در آن شب لبریز از وحشت به همراه خانواده‌اش در این محل تا فرا رسیدن سرنوشتی سیاه زندانی شدند. در ادامه فیلمی که مدتها قبل از لحظه بازگشت نادیا به روستایش منتشر شد را مشاهده می کنید؛ روزی که نادیا با گورهای دسته جمعی مملو از آشنایان و کوهی از خاطرات تلخ مواجه شد اما همزمان اشک شوق آزادی از چمشانش سرازیر بود.

سیر تا پیاز زندگی زنی که از زندان داعش به جایزه‌ نوبل رسید+تصاویر

فیلم مربوط به لحظه بازگشت نادیا به زادگاهش

کد ویدیو

سیر تا پیاز زندگی زنی که از زندان داعش به جایزه‌ نوبل رسید+تصاویر

انتهای پیام/

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین اخبار

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x