چرا آمریکا توان حمله نظامی به ایران را ندارد؟

هزینه حمله آمریکا به ایران بسیار سنگین تر از سودی است که عاید این کشور می شود و به همین دلیل است که این کشور و دیگر کشورها وارد درگیری با ایران نمی‌شوند.

 

به گزارشگروه سیاسی«کمال مهر»، “جنگی رخ نخواهد داد”، این بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار صمیمانه با اقشار مختلف جامعه بود. ایشان در این دیدار با اشاره به اینکه سیاست آمریکایی ها در ایجاد و بزرگنمایی «شبح جنگ» به این دلیل است که ملت ایران یا برخی ترسوها را بترسانند. فرمانده کل قوا خطاب به ملت ایران تأکید کردند که “همه بدانند که جنگی رخ نخواهد داد.

“جنگی رخ نخواهد داد” عبارتی بود که در میان سخنان رهبر انقلاب بیش از همه مورد توجه افکار عمومی و کارشناسان قرار گرفت و رسانه ها نیز به رمز گشایی از این عبارت پرداختند. ایشان به نوعی اعلام کردند که ایران به هیچ وجه امتیاز مذاکره را به آمریکا نخواهد داد و با شخصی که زیر توافق های نیاکان خود می زند پای میز مذاکره نخواهد نشست. همچنین سخنان رهبر انقلاب پیغامی به کشورهای دیگر به ویژه اروپایی ها بود که باید تکلیف خود را با ایران و آمریکا روشن کنند و امروز شرایط مانند گذشته نیست که بخواهند ایران را بازی داده و امروز و فردا کنند.

جنگی رخ نخواهد داد

تاجری که تجارت را خوب بلد است

بزرگ ترین اقتصاد جهان، بزرگترین بدهکار جهان نیز هست و مرز اوج گرفتن و یا سقوط آمریکا این بار به یک مو بند است و اگر رفتارهای ترامپ نسبت به کشورهای مختلف جهان ادامه یابد، هیچ بعید نیست این مو دیگر کشش نداشته باشد و پاره شود. ایالات متحده به کشورهای زیادی از جمله کره، ویتنام، افغانستان، عراق و کشورهای آمریکای لاتین  لشکرکشی کرده و می داند که کوچک ترین جنگ ده ها میلیارد دلار هزینه داشته و جنگ های بزرگ تر صدها و یا چند هزار میلیار دلار هزینه دارد و این برای کشوری مانند ایالات متحده که همه چیز بر اساس سود و ضرر و زیاد می چرخد بسیار مهم است که اگر هزینه ای انجام می دهد چه سودی برایش خواهد داشت!

ضررِ حمله به ایران بسیار بیشتر از سود آن است

به زبانی ساده تر اینکه هزینه حمله ایالات متحده به ایران بسیار سنگین تر از سودی است که عاید این کشور می شود و به همین دلیل هم هست که این کشور و دیگر کشورها ترجیح می دهند وارد درگیری با ایران نشوند، وگرنه امروزه چندین جنگ بر علیه ایران برپا شده بود، ولی در عین حال در حوزه جنگ نرم، جنگ همه‌جانبه و وسیعی را علیه ایران در پیش گرفته اند. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا یک تاجرِ اهل هزینه و فایده است و از هزینه ۷‌هزار میلیاردی آمریکا در سال‌های اخیر در منطقه به شدت ناراحت است و و قصد دارد از اعراب هزینه امنیت‌شان در مقابل ایران را بگیرد، همانطور که هزینه ماندن در کردستان سوریه را نیز از عربستان گرفت؛ بنابراین او اهل هزینه نیست و قطعا پولی را صرف جنگ نخواهد کرد.

ایران، بیخ گوش رژیم صهیونیستی

نگرانی از امنیت صهیونیست‌ها یکی از عوامل مهمی است که باعث می شود آمریکا به هیچ وجه در فکر حمله نظامی به ایران نباشد. آنان خوب می دانند که در روز حادثه از دور و نزدیک چه بر سر صهیونیست‌ها خواهد آمد؟ و هزاران موشک حزب‌الله و حماس و ده‌ها هزار نیروی چند ملیتی مستقر در سوریه چه خواهند کرد؟ بنابراین ریسک ناامنی برای صهیونیست را انجام نخواهند داد، زیرا ایران امروز بیخ گوش اسرائیل رسیده و کوچکترین حماقت چه از طرف اسرائیل و چه از طرف آمریکا می تواند آخرین حرکت آنها باشد.

جنگی رخ نخواهد داد

موشک در اِزای موشک

از طرف دیگر قدرت بازدارندگی ایران یعنی همان موشک‌هایی که در پی از کار انداختن آنها هستند، عامل بسیار مهمی در پیشگیری از جنگ است و آمریکایی‌ها به خوبی از این قدرت مطلع هستند و می‌دانند دوران «بزن و در رو» گذشته و ممکن است حیثیت ابرقدرتی‌شان دچار آسیب جدی شود، حیثیتی که امروز چیز زیادی هم از آن باقی نمانده است.

پایگاه‌های آمریکا در شرق و غرب، در تیررس موشک های ایرانی

آمریکایی‌ها به خوبی از نفوذ منطقه‌ای ایران و ارتباط آن با ملت‌ها و دولت‌ها مطلع هستند. ده‌ها هزار نیروی نظامی آمریکایی امروز در افغانستان، عراق، سوریه و کشورهای حاشیه خلیج فارس در تیررس موشک‌های ایران هستند. آنان به خوبی  می‌دانند که جنگ با ایران صرفاً دریایی و هوایی نخواهد بود و نیروهای ایرانی در نزدیک‌ترین نقطه به آنان، حضور دارند.

منصور حقیقت پور مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است که امروز در رفتار آمریکایی ها علائم، شواهد و قرائنی دال بر حمله نظامی دیده نمی شود. حقیقت پور با اشاره به شکست آمریکایی ها در حمله به افغانستان و عراق معتقد است که آن ها باید بدانند اگر جنگ را شروع کنند، تمام‌شدن جنگ دیگر دست آنها نخواهد بود، ثانیا شاید ضربه اول را بتوانند بزنند اما حجم، اندازه و عمق و شدت ضربه دوم را ما تعیین می‌کنیم.

آمریکایی ها می دانند که ما راهکار لازم برای مقابله با آنها را در اختیار داریم ولی غافل از آن هستند که هر چقدر به ما نزدیک تر شوند با سلاح های کوچک‌تر، راحت تر مورد هدف قرار می گیرند و اگر درباره ایران اشتباهی مرتکب شوند، لانه‌های فسادشان در بحرین، امارات و برخی کشورهای دیگر طعمه گاه خوبی برای ما به نظر می رسد. وی تاکید می کند که خصومت آمریکایی ها با ما تمام نخواهد شد و در واقع ابزارشان عوض می‌شود، تانک و موشک را کنار می گذارند و دلار را سلاح می کنند. کما اینکه امروز آمریکایی ها با دلار به اقتصاد ایران، ترکیه و روسیه شلیک می کنند.

جنگی رخ نخواهد داد

نفوذ بین المللی ایران اما خود مسئله را برای طرف مقابل بسیار پیچیده تر کرده، و هزینه حمله به ایران را به شکل سرسام آوری بالا برده و در این شرایط است که امکان مهار و نابودی ایران توسط دشمنان به ویژه آمریکا تنها در صورتی میسر می شود که کشورهای بسیاری در منطقه را همزمان نابود، کنندکه چنین اقدامی تقریبا نزدیک به محال است و اگر کشوری بدون در نظر گرفتن این واقعیت با ایران وارد جنگ شود،کل منطقه به آتش جنگ کشیده خواهد شد و ایران اجازه نمی دهد که جنگ فقط محدود به این کشور شود.

آغازکننده جنگ، لزوما پایان‌دهنده آن نیست

با توجه به اینکه منطقه خاورمیانه منبع انرژی جهان به حساب می آید، شاید به نوعی پای کل جهان به این ماجرا کشیده شود و یک جنگ جهانی راه بیفتد، جنگی که شرایط اقتصادی ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی به هیچ وجه اجازه ورود به آن را نمی دهد و قدم گذاشتن در آن همان نتیجه ای را خواهد داشت که جنگ جهانی اول برای امپراتوری عثمانی و جنگ جهانی دوم برای آلمان، ژاپن، انگلیس و فرانسه داشت که ابر قدرت شروع کننده جنگ نابود شد.

همانطور که همه مسئولان جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده اند، موضع کشور ما ، همیشه دفاع بوده و به هیچ کشوری حمله و تجاوز نکرده ایم. این راهبرد همچنان باقی بوده، زیرا دکترین جمهوری اسلامی صرفاً دفاعی است، بنابراین ایران هیچ‌وقت آغازگر یک جنگ نخواهد بود؛ بنابراین «جنگ نخواهد شد» یک گزینه معتبر هم برای دشمن و هم برای ملت ما است.  ما هیچ گاه جنگی را آغاز نمی کنیم، اما قطعا اگر جنگی علیه ما آغاز شود، پایان دهنده آن جنگ خواهیم بود و ضربه نهایی را ما خواهیم زد.

انتهای پیام/

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین اخبار

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x