مطالعات نشان می دهد که شخصیت های داستانی در زندگی واقعی بر روی ما تاثیر می گذارند

محققان دانشگاه دورهام بیشتر از 1500 خواننده را بررسی کردند و از 400 نفر از آنان خواستند که توصیف دقیقی از تجربیات آن ها با یک کتاب ارائه دهند.

به گزارش کمال مهر: یک مصالعه نشان داده است که شخصیت های داستانی می توانند بر خوانندگان در زندگی واقعی تاثیر بگذارند.

محققان دانشگاه دورهام بیشتر از 1500 خواننده را بررسی کردند و از 400 نفر از آنان خواستند که توصیف دقیقی از تجربیات آن ها با یک کتاب ارائه دهند.

 19 درصد از آن ها گفتند که صداهای شخصیت های داستانی با آن ها بعد از آنکه خواندن آن ها به پایان رسید باقی مانده است، لحن گفته های شخصیت های داستانی و حتی به طور مستقیم “زبان” شخصیت ها بر آن ها تاثیر گذاشت.

به گفته یکی از نویسندگان مقاله، مطالعات نویسنده و روان شناس چارلز فرنی هو، نشان می دهد، چگونه خوانندگان داستان؛ به صورت فعال، جهان و شخصیت های توصیف شده توسط نویسنده را بازآفرینی می کنند.

وی گفت: « برای بسیاری از ما، این می تواند شامل همانند کردن شخصیت ها در یک رمان با مردمی که با آن ها در تعامل هستیم باشد.» او ادامه داد :« به طور میانگین از هر یک نفر از هفت پاسخ دهندگان به عنوان مثال گفت که آن ها صدای شخصیت های داستانی را طوری واضح می شنوند که انگار کسی با آن ها داخل اتاق است.»

این مصالعات با همکاری روزنامه گاردین در جشنواره بین المللی کتاب ادینبورگ در سال 2014 انجام شد و همچنین آموخت که شخصیت ها (افراد) می توانند صدای شخصیت ها( شخصیت های داستانی) را بشوند هنگامی که زیاد یا همه اوقات کتاب بخوانند.

مترجم: رضا ملاحسینی پورشکری

منبع: ایندیپندنت / 15 فوریه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *