رونمایی از طرح ویژه سازمان بورس برای حمایت جدی از سرمایه‌گذاران

مدیران ارشد سازمان بورس در جلسه‌ای با حضور نماینگان رسانه‌ها از طرح ویژه حمایت از سرمایه‌گذاران رونمایی کردند.

خبرگزاری فارس: رونمایی از طرح ویژه سازمان بورس برای حمایت جدی از سرمایه‌گذاران

به گزارش خبرنگار اقتصادی کمال مهر، ظهر امروز در نشست مدیران ارشد سازمان بورس با اصحاب رسانه فعال در این حوزه، از طرح جدید سازمان بورس رونمایی و جزئیات آن اعلام شد.

این طرح که با بحث و بررسی‌های مستمر میان کارشناسان و به منظور رفع نگرانی‌های بوجود آمده در میان سرمایه گذاران بورس و حمایت از سهامداران خرد و کلان، طراحی شده‌است؛ از فردا عملیاتی خواهد شد.

 نصیری مدیر نظارت بر بورس‌ها، علی صحرایی معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران و محسنی مدیر عملیات فرابورس در این نشست به جزیئات آن پرداختند.

جزئیات طرح

بر اساس این طرح جامع، از فردا در بخش ابتدایی ساعت 08:30 الی 12 محدودیت در حجم سفارش‌های فروش وجود خواهد داشت و از ساعت 12 بدون محدودیت حجم سفارشات بر مبنای قیمت پایانی معاملات تا ساعت 12:30 ادامه خواهد یافت.

با تصویب هیئت مدیره سازمان بورس، ضوابط معاملاتی جدید در راستای صیانت از حقوق سهامداران خرد از فردا در بازار سرمایه اجرا می شود.

بر اساس ضوابط جدید که از شنبه، 26 بهمن در بازار سرمایه و با هدف حمایت از سهامداران خرد، جلب حمایت بیشتر سهامداران حقوقی، تسهیل و افزایش مبادلات سهامداران بزرگ و فراهم ساختن امکان حمایت مستمر و مداوم از بازار سرمایه به اجرا گذاشته می شود، بین ساعت 8:30 الی 12 هر روز، حداکثر حجم سفارش های فروش وارده توسط هر کد معاملاتی (اعم از حقیقی و حقوقی) در هر نماد معادل 2 درصد حجم مبنا یا 50 هزار سهم (هرکدام بیشتر باشد) خواهد بود.

بر این اساس، از ساعت 12 الی 12:30، سقف مذکور اعمال نشده و کلیه سهامداران (اعم از حقیقی و حقوقی) می توانند به میزان موردنظر، سفارش فروش وارد کنند.

لازم به ذکر است در دوره زمانی 12 الی 12:30، سفارش های خرید و فروش، بر مبنای قیمت پایانی بازار در ساعت 12 وارد سامانه معاملات خواهد شد.

همچنین سفارش های فروش در دوره زمانی 12 الی 12:30 بصورت انجام و ابطال (Fill & Kill) قابل ارسال خواهد بود.

لازم به ذکر است سفارش های خرید در بازار همچون گذشته و بدون سقف انجام خواهد شد.

در همین رابطه، مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس با تشریح جزئیات این مصوبه گفت: در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از سرمایه گذاران حقوقی با اعتقاد به ارزنده بودن سهام، تمایل به حمایت از سهامداران خرد دارند، اما در عین حال تأکید دارند که این حمایت صرفا در قالب خرید سهام از سهامداران خرد صورت گیرد و نه سهامداران عمده که با این مصوبه، این انتظار مرتفع خواهد شد.

خواجه نصیری همچنین افزود: معمولا در ابتدای ساعت معاملات، ایجاد صف های فروش منجر به تشدید جو روانی در بورس می‌شود، اما انتظار داریم با اجرای این طرح، پدیده صف نشینی در ابتدای روز را کاهش یافته و با توجه به متوازن کردن بازار، زمینه تصمیم گیری درخصوص کاهش حجم مبنا و افزایش دامنه نوسان در بلندمدتدر بازار سرمایه فراهم شود.

وی تأکید کرد: این طرح، هیچگونه محدودیتی را درخصوص فروش سهام در حجم های بالاتر ایجاد نمی‌کند و سهامداران می توانند بیش از سقف های فروش درنظر گرفته شده، در بازه زمانی 12 الی 12:30 در هر روز اقدام به ارائه سفارش فروش نمایند.

به گفته مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، با اجرای این مصوبه، برای نخستین بار trading at last که در بسیاری از بورس های دنیا نیز اجرا می‌شود، در بورس کشور به اجرا گذاشته خواهد شد.

خواجه نصیری خاطرنشان کرد: بر اساس آمارها، با اجرای این تصمیم، در بیش از 90 درصد سفارش های فروش خرد (از نظر تعداد سفارش ها) تغییری ایجاد نخواهد شد و تنها 10 درصد سفارش ها که از حجم سقف تعیین‌شده در ساعت 8:30 الی 12 بیشتر هستند، به نیم ساعت پایانی، یعنی ساعت 12 الی 12:30 منتقل خواهند شد.

وی افزود: با اجرای این مصوبه، زمینه حمایت مستمر و طولانی مدت از سهامداران فراهم شده و سهامدارن می توانند از تداوم حمایت از سهام خود اطمینان حاصل کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *