در توافق یک ژنو یک چیز مشخص شده و آن هم اینکه هیچ‌چیز مورد توافق نیست

"وندی شرمن" معاون وزیر خارجه آمریکا و "دیوید کوهن" معاون ضدتروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا برای توضیح درباره توافق هسته ای با ایران در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حاضر شدند .

 

به گزارش سرويس بين‌ الملل کمال مهر به نقل از خبرگزاری رویترز؛ “وندی شرمن” در نشست استماع کنگره آمریکا درباره توافق هسته ای ایران و گروه پنج به علاوه یک گفت: این که ایران چه گامی بردارد برای ما مهم است، به تعهدات خود پایبند باشد و بر اقدامات این کشور نظارت داشته باشیم.
 

این نشست با ریاست 
“رابرت منندز” رئیس دموکرات این کمیته برگزار می شود و موضوع اصلی آن توضیحات ” شرمن ” درباره برنامه هسته ای و توافقات میان ایران و کشورهای 5+1 در این مسئله است .وی با اشاره به سیاست دولت اوباما در قبال برنامه هسته‌ای ایران گفت: شاید ما باید رئیس‌جمهور را درباره تفاوت میان تاکتیک‌ها و سیاست جنگ‌طلبی و ایجاد هراس در افکار عمومی آگاه کنیم.

“رابرت منندز” رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا در پاسخ به این پرسش که بر اساس این توافق موقت و درباره دستگاه های گریز از مرکز ممکن است ایران در این مدت شش ماهه دستگاه ها را توسعه دهد که چالش بزرگی شمرده می شود، آیا ایران در این مرحله می تواند این دستگاه ها را توسعه دهد و به اهداف خود در برنامه هسته ای برسد یا این که این توافق یک وقت کشی است که ایران از آن استفاده می کند؟

شرمن پاسخ داد: شکی در این نیست این مذاکرات دشوار است ولی می خواهم به این مسئله اشاره کنم که ایران توسعه دستگاه های گریز از مرکز خود را بر اساس برنامه اقدام مشترک متوقف کرده است. ایرانی ها نمی توانند دستگاه گریز از مرکز جدیدی را فعال کنند و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر این مسئله نظارت دارد. ایران تنها حق دارد دستگاه هایی که زیان و آسیب دیدند با دستگاه های جدید جایگزین کند و حق ندارد این دستگاه ها را توسعه دهد. این کشور همچنین حق ندارد دستگاه های گریز از مرکز جدیدی در تاسیسات خود نصب کند.

 
“منندز”  تأکید در صورتی که توافق نهایی همچنان توان ایران را برای گریز هسته‌ای حفظ کند، او از آن توافق حمایت نمی‌کند.

“شرمن” گفت:” ما و کنگره هدفی مشترک داریم و آن هم جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است. ما سخت‌ترین تحریم‌ها که هیچ‌گاه علیه هیچ کشور دیگری اعمال نشده بود، را علیه ایران اعمال کردیم. من به شما اطمینان می‌دهم که اکنون بیش از چند هفته قبل به این هدف نزدیک شده‌ایم.”
 

وی ادامه داد ماه های آینده آزمونی برای تمایل و خواست های ایران است.
 
وی افزود: “همانطور که رئیس‌جمهور گفت، ما توانسته‌ایم برای اولین بار در حدود یک دهه برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنیم و در بخش‌هایی آن را به عقب برانیم. صراحتا بگویم طرح اقدام مشترک برای آن طراحی شده بود که فضای کافی را برای مذاکره و رسیدن به یک راهکار جامع ایجاد کند.”
 
معاون وزیر خارجه آمریکا که توافق ژنو را یک “گام اول مهم” توصیف کرد، گفت:” آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرده است که ایران تاکنون تعهدات خود را بر اساس طرح اقدام مشترک انجام داده است. “
 
“شرمن” از توافق هسته ای موقت با ایران دفاع و تأکید کرد: “این مذاکرات بر اساس اعتماد نیست، بلکه هر راهکار جامعی بر اساس اقدامات قابل‌ راستی‌آزمایی خواهد بود که ما و جامعه بین‌الملل را مطمئن سازد که ایران به دنبال سلاح اتمی نیست و به آن دست نمی‌یابد.”

وی در مورد فردو و اراک هم گفت: “ایران برای برنامه صلح‌آمیز نیازی به یک سایت زیرزمینی ندارد، ایران نیازی هم به رآکتور آب‌سنگین اراک ندارد.

“شرمن” در مورد وضعیت توافق نهایی هم گفت: “راهکار جامع زمان مشخص و بازه‌ای بلندمدت خواهد داشت.”

وی همچنین گفت:” در توافق یک ژنو یک چیز مشخص شده و آن هم این است که هیچ‌چیز مورد توافق نیست تا زمانی که همه موارد مورد توافق قرار گیرد”. او همچنین گفت: “این با ماست که وضعیت نهایی را بپذیریم یا نه.”

“شرمن” درباره برداشته شدن بخشی از تحریم‌ها هم گفت: “کری” در حاشیه نشست مونیخ در دیدار با ظریف تاکید کرد که آمریکا به تحریم‌های موجود ادامه خواهد داد. تمرکز ما بر حل موضوع هسته‌ای ایران باعث نشده تا ما از موضوع حقوق بشر و حمایت آن‌ها از تروریسم غافل شویم. اگر ایران به تعهداتش پایبند نباشد ما همه گزینه‌ها را مطرح خواهیم داشت تا نگذاریم ایران به بمب اتمی دست پیدا کند. ما بر روی تاریخ سخت 30 ساله اخیر و سوابق رفتارهای ایران چشم نبسته‌ایم، اما باید به دیپلماسی فرصتی بدهیم.”

در ادامه این نشست “دیوید کوهن” به سوالات اعضای “کمیته روابط خارجی” پاسخ داد. وی لغو تحریم‌های ایران را بسیار اندک و قابل بازگشت خواند و گفت تحریم‌های در زمینه صنایع پتروشیمی، خودرو، طلا و کالاهای بشردوستانه برداشته شده است. “کوهن” همچنین گفت:” در صورتی که ایران به تعهدات خود عمل نکند، تحریم‌ها بازگشته و تشدید می‌شوند.”

“کوهن” در مورد اثرات تحریم‌ها بر اقتصاد هم گفت:” ایران برای اولین بار دو سال متوالی رکود اقتصادی را تجربه کرد، تورم در این کشور افزایش، تولید صنعتی کاهش و ارزش پول پایین آمد. او افزود در طول 6 ماه آینده تحریم‌ها به فشار به اقتصاد این کشور ادامه داده و وضع اقتصاد ایران بهبود نمی‌یابد.”

وی همچنین تاکید کرد:” بر اساس توافق ژنو هرگونه قرارداد، معامله و انتقال کالا نباید زودتر از 20 ژانویه و بعد از 20 جولای (بازه شش ماهه اجرای توافق ژنو) صورت گیرد.ما متعهدیم که کاهش تحریم‌ها را با حسن نیت و بر اساس طرح اقدام مشترک اجرا کنیم، همانطور که به اجرای قدرتمند تحریم‌های کنونی ادامه می‌دهیم.”

وی به سفرهای اخیر خود هم اشاره کرد و گفت: “من در سفر به انگلیس، ایتالیا، آلمان، استرالیا، ترکیه و امارات این پیغام را دادم که الان زمان تجارت با ایران نیست.”

معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت‌هایی ناقض تحریم‌های ایران را هم تهدید کرد و گفت:” اگر شرکتی برای ورود به ایران عجله کرده و تحریم‌ها را نقش کند، آمریکا با آن برخورد می‌کند.”

“کوهن” هم در ادامه نظیر شرمن ایران را به حمایت از “تروریسم” و “نقض حقوق بشر” متهم کرد و گفت آمریکا بر این موارد چشم نمی‌بندد.

در ادامه “شرمن” در پاسخ به “منندز” که از او خواست با یک بله یا خیر بگوید که ایران در پایان مذاکرات همچنان سایت “فردو” را خواهد داشت یا نه، گفت: “من نمی‌خواهم در ملاعام با ایران مذاکره کنیم، ولی ما دلیلی برای باقی ماندن فردو و رآکتور آب سنگین نمی‌بینیم. تعداد سانتریفیوژهای ایران هم موضوع دیگری است که باید در توافق جامع پاسخ داده شده و کاهش یابد. ایران نمی‌تواند بر سانتریفیوژهاِ پیشرفته که در لیست 14 نوامبر آژانس نیامده کار کند. ایران فقط می‌تواند سانتریفیوژها را نوع مشابه آن جایگزین کند، نه سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر.”

وی در مورد اظهارات مقامات ایرانی از جمله دکتر ظریف وزیر خارجه ایران و “حسن روحانی” رئیس جمهور ایران که گفته بودند هیچ سانتریفیوژی را اسقاط نمی کنند، گفت:”این اظهارات مصرف داخلی دارد و اظهار نظری فراتر از این از مقامات ایرانی انتظار نمی رفت. آنچه که برای ما مهم است، اعمال آن‌ها و آن چیزی است که انجام می‌دهند.”

“شرمن” در خصوص  فعالیت‌های تحقیقات و توسعه ایران نیز گفت این فعالیت‌ها نیز مایه نگرانی است و یکی از مواردی است که باید در توافق نهایی بر آن تمرکز شود.

 
سناتور “باب کورکر” سناتور ارشد جمهوریخواه هم اعلام کرد توافق ژنو توافق ضعیفی است؛ زیرا بخشی از برنامه هسته ای ایران را متوقف می کند اما به بخش های دیگر اجازه ادامه فعالیت می دهد. وی افزود: با آغاز جهت گیری شرکت های خارجی به سمت بازار ایران، تحریم ها به مرور زمان خودبخود رفع خواهند شد.

“شرمن” در پاسخ به این سوال که چرا موضوع سایت پارچین در طرح اقدام مشترک لحاظ نشده، گفت این بحث و ابعاد نظامی احتمالی در مذاکرات مطرح شد و ایران هم گزینه دسترسی به این سایت را رد نکرد.

وی افزود:” آمریکا از سه طریق از حل موضوع پارچین کسب اطمینان می‌کند، یکی اینکه بر اساس توافق ژنو در مرحله نهایی همه موضوعات گذشته و حال حاضر از جمله پارچین باید پاسخ داده شود. ثانیا اینکه اعلام شده است که پیش از توافق جامع، چند گام دیگر از جمله پاسخ به قطعنامه‌های شورای امنیت وجود دارد. به علاوه اکنون 600 فرد یا شرکت در لیست تحریم‌ها حضور دارند، تحریم‌ها علیه آن‌ها تا زمانی که همه موضوعات حل نشود، پابرجا می‌ماند.”

معاون وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه در دیدار روز 8 فوریه نمایندگان آژانس و ایران بحث ابعاد نظامی احتمالی و موضوع پارچین هم مطرح می‌شود، افزود: “من از ایران می‌خواهم که طی شش ماه آینده و در حالی که مذاکرات در جریان است، به این موضوع بپردازد.”

وی در مورد برنامه‌های موشکی ایران هم گفت:” بحث موشک‌های بالستیک ایران هم از مواردی است که باید در توافق نهایی به آن پرداخته شود.”

“شرمن” در این مورد که چرا در طرح اقدام مشترک همه این موارد لحاظ نشده، گفت: صراحتا بگویم، اگر می‌توانستیم به آن توافقی که شما می‌خواهید برسیم، این کار را می‌کردیم. اما این غیرممکن بود که در یک دوره کوتاه به چنین توافقی دست یابیم اما در توافق جامع همه نگرانی‌ها برطرف می‌شود. طرح اقدام مشترک تنها برای این بود که زمان بیشتری برای مذاکره به دست آید.

در ادامه معاون وزارت خزانه‌داری ایران در پاسخ به سوال یکی از سناتورها در مورد اثرات مثبت توافق ژنو و پایین آمدن تورم و افزایش ارزش واحد پولی در ایران، گفت این اثرات تغییر دولت در ایران بود و این موارد بعد از اجرای توافق ژنو تغییر محسوسی نداشته است.

 
وی در پاسخ به سوال سناتور “جین شاهین” در مورد سفر هیئت‌های تجاری خارجی به ایران گفت: “هیات‌های کشورهای مختلف را که می‌بینید به تهران می‌روند، درباره آنچه که در آینده می‌تواند اتفاق بیفتد گفت‌وگو می‌کنند. در صورتی که این شرکت‌ها تحریم‌ها را نقض کنند، ما با آن‌ها برخورد می‌کنیم.”

“کوهن” افزود “جان کری” وزیر خارجه آمریکا شخصا با “لوران فابیوس” همتای فرانسوی‌‌اش تماس گرفته با او در مورد سفر هیئت تجاری فرانسوی به ایران صحبت کرده است.

کوهن ادامه داد: “اگر شرکتی تحریم‌ها علیه ایران را نقض کند، با آن برخورد می‌شود، چه دوست باشد، چه دشمن. آن‌ها منتظر خواهند ماند تا زمانی که توافق جامع به دست آید، چراکه در غیر این صورت تجارت و اعتبار آن‌ها در معرض خطر قرار می‌گیرد.”

وی افزود: “این شرکت‌ها هر منفعتی هم که قبلا در بازار ایران داشته‌اند، باید بدانند که اکنون این بازار در دسترس نیست… دریچه‌ای که طرح اقدام مشترک باز کرد، بسیار کوچک است… بازار ایران در حال حاضر پتانسیل بسیار اندکی دارد.”

در ادامه این نشست “کریس مورفی”، سناتور آمریکایی که در مونیخ با ظریف در یک پنل شرکت کرد، اظهارات وزیر خارجه ایران درخصوص اینکه ایران به دلیل تحریم‌ها پای میز مذاکره نیامده است را «خنده‌دار» خواند.

در بخش دیگری شرمن در مورد وضعیت نهایی برنامه غنی‌سازی ایران گفت:”توافق جامع می‌تواند اجازه برنامه غنی‌سازی کوچک، محدود، تحت نظارت شدید و قابل راستی‌آزمایی را به ایران بدهد.”

“شرمن” در مورد گزارش‌های منتشرشده در خصوص احتمال امضای قرارداد میان ایران و روسیه برای مبادله نفت در برابر کالا هم گفت: این گزارش‌ها موجب نگرانی دولت آمریکا شده اس. وی افزود: “باید به طور صریح بگویم که این اقدام نقض تحریم‌ها است و دستیابی به توافق جامع را دشوارتر می‌کند. نظر شخصی من این است که چنین معامله‌ای انجام نمیشود.”

رویترز افزود: شمار زیادی از سناتورهای آمریکایی بدنبال انتشار گزارش‌های منتشرشده در خصوص احتمال امضای قرارداد میان ایران و روسیه برای مبادله نفت در برابر کالا، ابراز نگرانی کرده اند. 

معاون وزیر خارجه آمریکا به موضوع توزیع سبد کالایی در ایران هم پرداخته و افزود:”شما در اخبار دیدید که ایران اخیرا به طور قابل مشاهده‌ای غذا بین مردم فقیر جامعه اش توزیع کرده تا نشان‌ دهد کاهش هدفمند و محدود تحریم‌ها تاثیر مستقیم بر مردم این کشور داشته است. همانطور که روحانی قول داده بود، این پول قرار است در جهات دیگری مصرف نشود.”

“کوهن” افزود: من شخصا به کشورهای خارجی سفر کرده ام تا به آنها در خصوص معامله با ایران هشدار دهم و به آنها گوشزد کنم که هنوز برای آغاز معامله با ایران زود است.

 
“شرمن” و “کوهن” هر دو تهدید کردند با کسانی که تحریم های ضد ایرانی را نقض کنند برخورد خواهد شد.
 
 
انتهای پیام /

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *