برنامه دولت برای کارت‌های بنزین 1000 لیتری

همزمان با افزایش بنزین ذخیره‌سازی شده 400 تومانی توسط مردم در کارت‌های هوشمند سوخت، مطالعات کارشناسی شده‌ای به منظور ساماندهی سهمیه بنزین ذخیره‌سازی شده در کارت‌های سوخت در دولت آغاز شده است.
کمال مهر: همزمان با افزایش بنزین ذخیره‌سازی شده 400 تومانی توسط مردم در کارت‌های هوشمند سوخت، مطالعات کارشناسی شده‌ای به منظور ساماندهی سهمیه بنزین ذخیره‌سازی شده در کارت‌های سوخت در دولت آغاز شده است.

همزمان با آغاز دور جدید تغییرات قیمتی و غیر قیمتی بنزین برای سال 1393 و افزایش قیمت هر لیتر از این فرآورده استراتژیک نفتی ایران به بیش از 1000 تومان، طرح جدید ساماندهی سهمیه‌های بنزین هم در دستور کار دولت قرار گرفت.

از این رو دولت تدبیر و امید در نخستین اقدام با کسب موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بهای هر لیتر فرآورده‌های نفتی همچون بنزین و گازوئیل را برای سال آینده 5 درصد افزایش داده است.

با تصویب افزایش 5 درصدی عوارض فرآورده‌های نفتی سال آینده، بهای هر لیتر بنزین معمولی به 420 تومان، بنزین معمولی آزاد 735 تومان، بنزین سوپر نیمه یارانه‌ای 525 تومان و بنزین سوپر آزاد به 840 تومان افزایش یافته است.

پیش بینی می‌شود در صورت تصویب طرح حذف پرداخت کارمزد از سوی دولت، سال آینده بار پرداخت هزینه کارمزد بنزین در قالب اجرای طرح حق‌العمل کاری به دوش مردم بیافتد.

علاوه بر این، با اجرای طرح ساماندهی سهمیه بنزین خودروها، طرح حذف و تبدیل سهمیه‌های ویژه برخی از خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی همچون آژانس‌های مسافربری، خودروهای موسسات آموزش رانندگی، وانت بار به سهمیه بنزین معمولی 60 لیتری در ماه آغاز شده است.

این در حالی است که از نخستن روز زمستان سالجاری سهمیه بنزین خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده هم به طور کامل قطع شده است و دولت پیش بینی می‌کند با قطع سهمیه‌های عادی و ویژه بنزین خودروهای مختلف در مجموع حدود 9 میلیون لیتر از مصرف بنزین روزانه کشور را برای سال آینده کاهش دهد.

در این بین، یکی از برنامه های در دستور کار دولت برای مدیریت مصرف بنزین در سال 1393 مدیریت سهمیه‌های ذخیره‌سازی شده بنزین در کارت‌های هوشمند سوخت است.

یک مقام مسئول در ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در گفتگو با مهر با بیان اینکه در برخی از کارت‌های بنزین خودروهای شخصی 1000 لیتر و بیش از یکهزار لیتر بنزین ذخیره سازی شده است، گفت: برخی مردم تصور می کنند که کارت هوشمند سوخت، کارت پس‌انداز بنزین است.

وی با تاکید بر اینکه تصور مردم از کارت بنزین اشتباه است، بیان کرد: هدف دولت از ارائه ماهانه 60 لیتر سهمیه بنزین به مردم تامین نیازهای روزانه و ماهانه بوده و نه اینکه سهمیه‌های بنزین را در کارت‌های هوشمند سوخت ذخیره شود.

این مقام مسئول با اعلام اینکه چند سال قبل با اجرای طرحی از انتقال سهمیه بنزین برخی از خودروهای عمومی همچون تاکسی‌ها از یک ماه به ماه بعد جلوگیری شد، افزود: از این رو هم اکنون مطالعاتی به منظور اجرای این طرح برای خودروهای شخصی هم در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ سناریویی برای حذف و یا سوزاندن ذخیره بنزین کارت بنزین خودروهای شخصی نهایی نشده است، خاطرنشان کرد: اما باید تدابیری اندیشید تا مردم از سهمیه بنزین ماهانه صرفا برای تامین نیازهای روزانه و ماهانه خود استفاده کنند.

هم اکنون بیش از دو میلیارد لیتر بنزین با قیمت 400 تومانی در کارت های هوشمند سوخت خودروهای شخصی ذخیره سازی شده است.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *