چیزی که از کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا بیرون می‌آید برای مصرف داخلی آمریکاست

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با خبرنگار سی‌ان‌ان در تهران، نطق سالیانه باراک اوباما درباره ایران را هم حاوی نکات مثبت و هم نکات منفی دانست.

 

به گزارش سرويس بين‌ الملل کمال مهر، مجری شبکه تلویزیونی سی ان ان در ابتدا  از گزارشگر این شبکه چنین سوال کرد: شما واکنش جمهوریخواهان به نطق سالیانه رئیس جمهور آمریکا را شاهد بودید اما از واکنش ایرانی‌ها چه خبر؟
 
جیم شوتو خبرنگار ارشد امنیت ملی سی ان ان که به ایران سفر کرده است در ارتباط زنده تلویزیونی با این برنامه شرکت کرد.
 
جیم شوتو گفت: این نخستین واکنش ایران به نطق سالیانه باراک اوباما است. من در تمام تماس ها با او(محمد جواد ظریف) وی را دوستانه می بینم اما او محکم صحبت می کند. وی گفت، در نطق رئیس جمهور آمریکا برخی حرف ها را دوست دارد از جمله اینکه رئیس جمهور می تواند هر گونه طرح تحریم را وتوکند ، وی همچنین گفت که چه چیزیهایی را دوست ندارد؟ از جمله اینکه رئیس جمهور آمریکا گفته است تمام گزینه ها از جمله گزینه نظامی  روی میز است.
 
خبرنگار سی ان ان در ادامه گفت:دیروز برای وزیر امور خارجه ایران یک روز پرکار بود که در ساعت هشت صبح با جلسه کابینه آغاز شد، سپس دیدار با نخست وزیر ترکیه بود و اندکی قبل از نیمه شب هم با یک هیئتی لبنانی دیدار داشت. آخرین بخش هم واکنش به نطق سالیانه بود.
 
در ادامه گزارش کوتاهی پخش شد که جیم شوتو از تهران تهیه کرده بود. در این گزارش  محمد جواد ظریف نشان داده شد که در کنار رایانه در دفتر کارش نشسته است و مشغول نوشتن واکنش به نطق سالیانه اوباما در کنار یکدستگاه رایانه است.
 
خبرنگار سی ان ان پرسید:(واکنش شما چیست) مثبت یا منفی ؟یا ترکیبی از هر دو؟
 
محمد جواد ظریف گفت: ترکیبی از هر دو. 
 
محمد جواد ظریف درباره برداشت خود از سخنرانی اوباما گفت: روشن است چیزی که از کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا بیرون می‌آید برای مصرف داخلی آمریکا است. مهم نیست که آمریکایی‌ها چگونه تلاش کردند این موضوعات را برای مصرف داخلی و مخاطبان داخلی خود استفاده کنند اما وقتی که به ایران مربوط می شود این  مهم است.
 
خبرنگار سی ان ان گفت:  دیروز خبری منتشر شد که آمریکا تسلیحات را برای مخالفان سوری خواهد فرستاد.دکتر ظریف به صراحت در این باره گفت: خیر، به نظر من یک جنگ را نمی توان با تسلیحات بیشتر متوقف کرد.
 
در ادامه پس از پایان گزارش کوتاه ، جیم شوتو در ارتباط زنده خود از تهران گفت، وی(محمد جواد ظریف) گفت که توافقنامه موقت یک گام است. همانطوری که ما می دانیم راه طولانی در پیش است.
انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *