برای تامین آب استان البرز نیازمند احداث سدهای جدید هستیم

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: برای تامین آب مورد نیاز این استان نیازمند احداث سدهای جدید هستیم.

 

کمال مهر:

مجید سریزدی اظهار داشت: ایران در موقعیت جغرافیایی  خاصی قرار دارد و جزو کشورهای کم آب دنیا به شمار می‌آید.

وی تصریح کرد: به واسطه خشکسالی‌های سال‌های گذشته، مشکل کم آبی به ویژه در بخش کشاورزی تشدید شده و به همین دلیل باید با اجرای طرح‌های علمی و عمرانی، برای تامین آب مورد نیاز استان تلاش ویژه داشته باشیم.

معاون استاندار البرز با اشاره به وجود 2 سد مهم در استان البرز گفت: سد امیر کبیر و سد طالقان بخش مهمی از نیاز آب کشور به ویژه استان البرز و همچنین پایتخت را تامین می‌کند، اما نیاز است که برای جمع‌آوری آب‌های سطحی به ویژه آب‌های حاصل شده از بارش‌ها در دامنه جنوبی البرز، سدهای جدید در این استان احداث شود.

سریزدی در پاسخ مبنی بر اینکه برای تحقق این مهم چه برنامه‌ای در دستور کار قرار دارد، گفت: در حال حاضر چند طرح مطالعاتی  برای جمع‌آوری آب‌های

سطحی در استان البرز در دستور کار قرار دارد که یکی از آنها مربوط به مطالعات برای احداث 2 سد جدید در البرز است.

وی ادامه داد: این مطالعات مربوط به رودخانه‌های 2 شهرستان استان یعنی طالقان و ساوجبلاغ است که اگر نتایج ابتدایی پژوهش‌های کارشناسی مثبت باشد، مراحل بعدی کار به جریان می‌افتد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز افزود: در حال حاضر سدهای امیر کبیر و همچنین سد طالقان بخش مهمی از آب مورد نیاز کشور را ذخیره می‌کند و به طور قطع با احداث سدهای جدید می‌توانیم ذخایر بیشتر آب را داشته باشیم.

سریزدی افزود: البته مراحل احداث سد به ویژه در بخش‌های فنی و مهندسی و همچنین تامین اعتبارات مالی لازم، پیچیده و طولانی مدت است، اما امیدواریم با توجه به نیاز جدی که استان البرز به این امر دارد، این مهم محقق گردد.

 

 

 

 

 

 

 

فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *