فیلمبردار«امام علی» و «روز واقعه» درگذشت

مازیار پرتو، فیلم‌بردار پرسابقه سینمای ایران درگذشت.
کمال مهر: مازیار پرتو، فیلم‌بردار پرسابقه سینمای ایران درگذشت.
مازیار پرتو فرزند شین پرتو  شاعر، نویسنده و زبان شناس معاصر ایرانی در 1311 متولد شد. او در دوران جوانی، در سینما کارش را با فیلم‌برداری فیلم کوتاه «شقایق سوزان» آغاز کرد و تعداد بالایی از آثار سینمایی را واسطه مهارتش در تصویربرداری به او سپرده شد. او از نخستين دانش آموختگان كلاس‏هاي آموزش تخصصی فيلمبرداری در ايران است كه در هفتمين جشن سينمای ايران نيز از او تجليل شد.

از مجموعه فیلم‌ها و سریال‌هایی که پرتو فیلم‌برداری کرده، می‌توان به قیصر، امام علی، هزار دستان، روز واقعه، مردان آنجلس، آدم برفی، حجربن عدي، كفش هاي ميرزا نوروز و … اشاره کرد.

پرتو در جوانی

از ديگر فعاليت هاي پرتو در زمينه آموزش نيز مي توان به تدريس فيلمبرداري عملي در دانشكده هنرهاي دراماتيك، تدريس فيلمبرداري عملي در مدرسه عالي تلويزيون، آموزش عكاسي و فيلمبرداري دانشكده پليس و… اشاره كرد.

مازیار پرتو در آخرین روزهای حضورش در ایران مقابل دوربین مستند «قیصر 40 سال بعد»، ساخته مسعود نجفی رفت و درباره این فیلم قیصر و خاطراتش سخن گفت.

مازیار پرتو سال های پایانی عمر خود را در امریکا گذراند.

پرتو در چند سال اخیر حال مساعدی نداشت. او درباره شغلش گفته بود: با وجود اينكه حال مناسبي ندارم اما باز عاشقانه كارم را دوست دارم و علاقمندم كار كنم و حتي اگر شرايط هموار شد، هفتمين فيلم سينمايي ام را كارگرداني كنم.

پرتو با بيان اينكه سينماي ايران را در آمريكا پيگير بوده است، نيز گفته بود: در آنجا بيشتر كتاب مي خوانم و استراحت مي كنم و اگر فيلم خوبي هم از ايران به دستم برسد، مي بينم.

درگذشت این فیلمبردار پیشکسوت را به جامعه سینما و بستگانش بالاخص خواهرزاده اش، ویشکا آسایش تسلیت می گوییم.

تابناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *