کاخ سفید: امیدواریم کنگره تحريم‌های جديد عليه ايران وضع نکند

کاخ سفيد بار ديگر ابراز اميدواري کرد کنگره امريکا تحريمهای جديد عليه ايران وضع نکند.
به گزارشکمال مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد روز جمعه اظهار داشت با توجه به پيامد منفی تحريمهای جديد بر روند مذاکرات کنونی و تاثير منفی آن بر حل احتمالی مسائل به طرق مسالمت آميز، دولت امريکا اميدوار است کنگره تحريمهايی تازه ای به تصويب نرساند.
وی در عين حال تاکيد کرد نمی تواند در زمينه مسائل مربوط به قوه مقننه پيشگويی کند.
اين اظهارات در مقايسه با موضع گيری پيشين جی کارنی يک عقب نشينی به شمار می‌آيد.  سخنگوی کاخ سفيد روز نوزدهم دسامبر گفته بود: “گمان نمی‌کنيم چنين اقداماتی (تحريمهای جديد) ضروری باشد و اين تحريمها به تصويب برسد. اما در صورت تصويب، رئيس جمهور (باراک اوباما) آن را وتو خواهد کرد.”
روز بيست و چهارم نوامبر گذشته، قدرتهای بزرگ )شامل پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل و آلمان) به توافقی موقت با ايران بر سر برنامه هسته اي اين کشور دست يافتند. اما به گفته کارنی، تصويب تحريمهای جديد بر آن چه طراحان اين تحريمها مد نظر دارند، تاثير عکس خواهد گذاشت.
بر اساس اين گزارش، سخنگوي کاخ سفيد تاکيد کرد: “در صورت تصويب اين تحريمها، ساختار تحريمهای کنونی متزلزل خواهد شد و اعتماد بين شرکای بين المللی از بين خواهد رفت و ايران خواهد گفت که ما (امريکا) در مذاکرات حسن نيت نداريم.”
آمریکا در عین حال از پیشرفت در مذاکرات کارشناسان هسته ای میان ایران و شش کشور بزرگ غربی در ژنو استقبال کرد.
“جی کارنی” سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت:« امیدواریم این مذاکرات شرایط را برای اجرای سریع توافقات مرحله اول فراهم کند».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *