تمدید قرداد خرید “نفت ایران” از سوی “ژاپن”/ رکود “خودروسازی فرانسه” در سال 2013/ “بورس تهران” در میان اولین‌های جهان

بزرگترین پالایشگاه نفت ژاپن قرارداد خرید نفت از ایران برای سال 2014 تمدید کرد، بازار خودرو فرانسه بیشترین سطح کاهش فروش رادر سال 2013 تجربه کرد، بورس تهران در سال 2013 رکورد زد و در میان اولین‌های جهان قرار گرفت و ... از جمله اخبار بین‌المللی هفته گذشته (12 تا 19 دی 92) هستند.

 

 

 

 

 

به گزارش گروه اقتصادي کمال مهر؛ طي هفته‌اي كه گذشت (12 تا 19 دي ماه 92)، اخبار مختلفي در خصوص اقتصاد ایران و جهان در سطح خبرگزاری‌های بين‌المللی منتشر شد كه در اين گزارش برخی از مهمترين آنها ذكر مي‌شود.

تمدید قرارداد خرید “نفت ایران” از سوی بزرگترین پالایشگاه نفت “ژاپن”

پايگاه اينترنتي پلاتس طي گزارشي اعلام كرد رئیس بزرگترین شرکت پالایشگاهی ژاپن گفت: این شرکت قرارداد خرید نفت از ایران برای سال 2014 را تمدید کرده است.

 

این شرکت تا دسامبر 2012 معادل 80 هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد می‌کرد و این در حالی است که میزان خرید سال 2014 به طور رسمی اعلام نشده است. 

 

شرکت‌های “هیا شوا شل”، “کوسمو تویل” و “ایدمیتسو کوسان” دیگر شرکت‌های طرف قرارداد با ایران هستند که قراردادهای سالانه آنها در ماه مارس به پایان می‌رسد.

بازار “خودور فرانسه” پایین‌ترین سطح فروش در 15 سال گذشته را تجربه کرد

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، کمیته خودروسازی فرانسه آماری ارائه کرده که در آن به کاهش فروش خودرو در این کشور در سال 2013 اشاره شده است.

در میان شرکتهای خودروسازی خارجی نیز میزان فروش شرکتهای خودروسازی “فورد” و “جنرال موتورز” به ترتیب 17.3 درصد و 15.8 درصد در سال 2013 در بازار خودرو فرانسه کاهش داشت.

شرکت “فولکس واگن” که بیشترین فروش را در اروپا دارد، میزان فروش آن در بازار فرانسه در سال گذشته هشت درصد کاهش یافت.

سال 2013 “ميلياردرهاي جهان” ثروتمندتر شدند

 

خبر گزاری فرانس24، نیز در آخرین روزهای سال 2013 آماری را منتشر کرد که طی آن اعلام شد که “بیل گیتس”، بنیانگذار شرکت “مایکروسافت” باردیگر ثروتمندترین فرد جهان شد و طی یک سال گذشته 11.5 میلیارد یورو به ثروت وی افزوده شد.

در رده بندی دوم ثروتمندان جهان، “کارلوس اسلیم”، میلیاردر مکزیکی با 54 میلیارد یورو ثروت و در جایگاه سوم، “آمانسیو اورتگا” اسپانیایی مالک شرکت “زارا” با 48.5 میلیارد یورو ثروت قرار دارد.

ثروت “مارک زوکربرگ”، بنیانگذار “فیس بوک” نیز در سال 2013 دو برابر افزایش یافت.

“بورس تهران” با رشد 131 درصدی در میان اولین‌های جهان قرار گرفت

خبرگزاري بلومبرگ در هفته گذشته خبر رشد بورس تهران را منتشر كرد، مدیر یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ایران در این خصوص گفت: بورس تهران روز به روز شاهد سرازیر شدن حجم زیادی از سرمایه‌های تازه از سوی سرمایه‌گذاران شخصی به سمت بازار سهام است.

 

همچنین ارزش سهام کل شرکت‌های عرضه شده در بورس از سال 2011 تاکنون، به 174 میلیارد دلار رسیده است.

 

گفتنی است، حجم معاملات صورت گرفته در بازار بورس تهران در طول یک روز برابر با حجم معاملات صورت گرفته در بازار بورس آمریکا در حدود 22 ثانیه است.

سال 2014، سال حقایق تلخ برای “انگلیس”

بر اساس گزارش پرس تی‌وی، “جرج اوزبورن”، وزیر دارایی انگلیس اعلام کرد سال 2014، سال کاهش هزینه‌های عمومی خواهد بود؛ به همین دلیل سال حقایق سخت است، سال که انگلیس با یک انتخاب مواجه خواهد شد.

“دیوید کامرون”، نخست وزیر انگلیس در یک سخنرانی در ماه نوامبر گفت: اقدامات ریاضتی به منظور مقابله با بدهی‌های این کشور و رشد کند اقتصادی ادامه خواهد یافت.

کاهش تولید “نفت اوپک”/ تولید “نفت ایران” 50 هزار بشکه در روز افزایش یافت

خبرگزاری رویترز اعلام کرد تولید نفت اوپک به دلیل درگیری‌ها در لیبی، کاهش تولید نفت عراق و کاهش عرضه نفت عربستان، به پایین‌ترین میزان از می 2011 تاکنون رسیده است.

 

این گزارش نشان می‌دهد تولید نفت اوپک در ماه دسامبر پایین‌تر از سقف تعیین شده، یعنی 30 میلیون بشکه در روز بود.

 

بر اساس این تحقیق، میزان تولید نفت ایران در ماه دسامبر 2.7 میلیون بشکه در روز برآورد شده که 50 هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

“آمریکا”یی‌ها امیدی به بهبود اقتصاد کشورشان در سال 2014 ندارند

بر اساس گزارش پرس تی‌وی، مردم آمریکا امیدی به بهبود اوضاع اقتصادی کشورشان در سال 2014 ندارند، آنها معتقدند سال جدید نیز تکرار سال گذشته خواهد بود.

شاخص‌های کنونی اقتصادی حاکی از آن است که سال 2014 نیز همانند سال 2013 سالی بی‌فروغ برای اقتصاد آمریکا باشد.

برخی کارشناسان معتقدند کنگره باید بخشی از سیاست‌های محدودکننده خود را حذف کند تا اقتصاد در مسیر رشد قرار بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *