پیش‌بینی 79 هزار میلیارد تومان درآمد لایحه بودجه از محل فروش نفت/ 2650 تومان؛ نرخ محاسباتی دلار در بودجه

سخنگوی کمیسیون تلفیق از مهمترین موارد بررسی شده در این کمیسیون را تصویب درآمدهای سال آینده از محل فروش نفت اعلام کرد و گفت: براساس این مصوبه میزان درآمد لایحه بودجه 93 از محل فروش نفت 79 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی کمال مهر، غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1393 کل کشور در چهارمین نشست خبری خود با خبرنگاران به تشریح آخرین وضعیت لایحه بودجه سال 1393 کل کشور در این کمیسیون پرداخت.

وی از مهمترین موارد بررسی شده در این کمیسیون را تصویب درآمدهای سال آینده از محل فروش نفت اعلام کرد و گفت: براساس این مصوبه میزان درآمد لایحه بودجه 93 از محل فروش نفت 79 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

وی افزود: دولت پیشنهاد فروش روزانه یک میلیون و 400 هزار بشکه نفت را داده بود که از این میزان 100 هزار بشکه برای فروش به پالایشگاه‌های داخلی اختصاص داشت که کمیسیون تلفیق با این موضوع موافقت کرد.

کاتب تصریح کرد: مقرر شد بهای 100 هزار بشکه نفت برای پالایشگاه‌های داخلی هر بشکه 18 و نیم دلار شود و هم چنین بهای یک میلیون و 400 هزار بشکه نفت نیز هر بشکه‌ای 100 دلار پیش‌بینی شد.

وی ادامه داد: عملکرد فروش نفت در بودجه 92 که یک میلیون و 300 هزار بشکه در روز با بهای 95 دلار هر بشکه بود مرکز پژوهش‌ها و سایر مسئولان و اعضای کمیسیون تلفیق را به این نتیجه رساند که قیمت 100 دلار برای هر بشکه نفت خوشبینانه است.

البته کاتب به این نکته نیز اشاره کرد که میانگین قیمت هر بشکه نفت در سال 92، 106 دلار بوده است.

کاتب اضافه کرد: از مجموع 1 میلیون و 400 هزار بشکه نفت در روز 1 میلیون بشکه نفت خام 297 هزار بشکه میعانات گازی و 120 هزار بشکه فروش برای تامین خوراک پالایشگاه‌های داخلی تعیین شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 93 در بخش دیگری از سخنان خود به قیمت محاسباتی دلار در بودجه 93 اشاره کرد و گفت: قیمت محاسباتی پیش‌بینی شده برای هر دلار در بودجه 93، 2 هزار و 650 تومان در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: مبلغ ذکر شده نرخ دلار نیست چرا که براساس قانون برنامه پنجم تعیین نرخ دلار براساس قیمت شناور مدیریت شده خواهد بود بلکه مبلغ 2 هزار و 650 تومان صرفا قیمت محاسباتی دلار در بودجه 93 است.

وی هم چنین به تصویب درآمدهای دولت از بخش مالیات‌ها در بودجه 93 اشاره کرد و گفت: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق سرجمع درآمد دولت از محل مالیات‌ها 66 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

کاتب در خصوص مالیات بر ارزش افزوده نیز گفت: این موضوع فعلا در کمیسیون تلفیق مسکوت مانده است چرا که دولت پیشنهاد افزایش 66 درصدی در این حوزه داشت ولی فعلا مسکوت مانده است.

کاتب در پایان در پاسخ به این پرسش باشگاه خبرنگاران به میزان فروش نفت در سال 92، روزانه به چه میزان بوده گفت: همان رقم پیش‌بینی شده در قانون بودجه 92 یعنی 1 میلیون و 300 هزار بشکه عملیاتی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *