روايت جديد از آنچه در مذاكرات ژنو گذشت

يك ماه و اندي پس از امضاي توافقنامه هسته‌اي ميان ايران و 5+1 در ژنو، خبرگزاري رويترز از نقش بيل برنز معاون جان كري در امضاي توافقنامه ژنو پرده برداشت.رويترز در حالي از برنز به عنوان مرد پشت‌پرده توافقنامه ژنو ياد مي‌كند كه عكس وي در هيچ كدام از تصاوير مشهور متعلق به توافقنامه ژنو ديده نشد.
کمال مهر: يك ماه و اندي پس از امضاي توافقنامه هسته‌اي ميان ايران و 5+1 در ژنو، خبرگزاري رويترز از نقش بيل برنز معاون جان كري در امضاي توافقنامه ژنو پرده برداشت.رويترز در حالي از برنز به عنوان مرد پشت‌پرده توافقنامه ژنو ياد مي‌كند كه عكس وي در هيچ كدام از تصاوير مشهور متعلق به توافقنامه ژنو ديده نشد.

رويترز گزارش داد؛ يك روز قبل از مذاكرات ژنو و توافق ميان ايران و كشورهاي ۵+۱ باراك اوباما، رئيس‌جمهور آمريكا به نزديكان خود در كاخ سفيد گفت كه مطمئن است بهترين تيم ممكن را به ژنو فرستاده است. در اين زمان جان كري هنوز در سفر خود به خاورميانه در تل‌آويو به سر مي‌برد و هدايت تيم آمريكا را وندي شرمن عهده‌دار بود.رويترز اما به نقل از دنيس مك دونو، رئيس كاركنان كاخ سفيد مي‌گويد منظور باراك اوباما نه تيم رسمي آمريكا، كه بيل برنز و افراد ديگري بود كه تحت هدايت او در ژنو به سر مي‌بردند.

بيل برنز كيست؟

به گزارش دويچه وله، بيل برنز ديپلماتي ۵۷ ساله با ۳۱ سال سابقه‌ كار در سياست خارجي و دستگاه ديپلماسي است. وي فرزند يك ژنرال بازنشسته‌ ارتش آمريكا و فارغ‌التحصيل دانشگاه فيلادلفياست. مردي كه به جز انگليسي، به ۳ زبان عربي، فرانسه و روسي مسلط است و مرد پشت‌پرده‌ بررسي حمله‌ آمريكا به عراق در سال ۲۰۰۳ نيز بود. او كه مسئوليت بخش سياست خاورميانه‌ ايالات متحده‌‌ آمريكا را از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ عهده‌دار بود، در بسياري از بحث‌هاي سرنوشت‌ساز دولت آمريكا با نهادهاي نظامي اين كشور در اين دوره‌ زماني مهم حضور مستقيم داشت. رويترز مي‌گويد در سال‌هاي اخير برنز نقش ميانجيگري ميان باراك اوباما و نهادهاي نظامي يا سياستمداران تندروتر آمريكا را برعهده گرفته است.

بنابر ادعاي رسانه‌هاي غربي، بيل برنز در ۹ ماه اخير به همراه جيك ساليوان، معاون جو بايدن، پنج بار به شكل محرمانه با مقامات ايراني با ميانجيگري عمان ديدار و مذاكره داشته است. خبر اين ديدارهاي محرمانه ميان ايران و آمريكا بعد از اعلام توافق هسته‌اي ژنو براي اولين‌بار رسانه‌اي و اعلام شد. بنا به گزارش رويترز در تمام روزهاي مذاكرات هسته‌اي ژنو، بيل برنز و همراهانش با هواپيماهاي نظامي و از درها و راه‌پله‌هاي دور از چشم حضار به هتل محل مذاكرات رفت‌وآمد مي‌كردند تا خبرنگاران رسانه‌ها متوجه‌ حضور آنها نشوند. رويترز برنز را به عنوان ديپلماتي معرفي مي‌كند كه علاقه‌اي به شناساندن خود ندارد و به پيگيري ديپلماسي به دور از حضور رسانه‌ها و جنجال خبري علاقه دارد

بيل برنز علاقه‌اي به ديپلماسي عمومي ندارد. او از گفت‌وگو با رويترز هم براي تنظيم اين مطلب خودداري كرده است. كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه‌ سابق آمريكا در كابينه‌ دوم جورج بوش، بيل برنز را مردي با توانايي‌هاي بسيار در امر ديپلماسي معرفي مي‌كند. او مي‌گويد وقتي در صحبت‌هايش با جورج بوش به او گفت كه دولت اوباما برنز را براي مذاكره‌ پنهان با مقامات ايراني فرستاده است، بوش جواب داد: «خب، او به خوبي مذاكرات را پيش خواهد برد.»

تابناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *