تارخ انتشار: سه‌شنبه 1 بهمن 1392 - 13:49
کد خبر : 15852
بازدیدها: 425

یادداشت اختصاصی/درباب تعلیق غنی سازی بیست درصد و اعتماد به غرب

نرمش با امید به کدام چرخش؟!

همانگونه که شاهد هستیم طرف اصلی مذاکرات ایران یعنی آمریکا همچنان با سیاست های قبلی خود و با زیرکی تمام در حال مانور دادن در عرصه توافقات صورت گرفته می باشد و به نوعی اذهان عمومی را برای پیشبرد اهداف خود آماده می نماید. ولی نکته مقابل عدم شفافیت دولت مردان ماست که این حرکت ها گاهاً به منزله نرمش های قهرمانانه جلوه می کند و گاهی نیز بوی شک و تردید از عملکرد صحیح رجال سیاسی در آماده سازی اذهان عمومی را نمایان می سازد

برای آگاهی دیگران به اشتراک بزارید

به گزارش گروه سیاسی «کمال مهر»:

روز گذشته 30دی ماه 92 فرآیند غنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد در دو تاسیسات هسته ای ایران در نطنز و فردو متوقف شد. بنابر گزارشات رسانه های داخلی ، جدا سازیی سانتریفیوژ ها در حضور کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام گرفت. و به گفته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ، خودداری از غنی سازی اورانیوم در سطح بیش از 5 درصد به نفع ثبات در منطقه و در سراسر جهان می باشد.

حال با این حرکت که منجر به توقف غنی سازی در سطح بیش از 5 درصد گردید ،اکنون بخش مهمی از توافقهای رسیده بین تهران و گروه” 5 +1 ” در تاریخ 24 نوامبر 2013 در ژنو به اجرا درآمد. نکته ی دیگر اینکه علاوه بر این توقف سازی ،غرب در انتظار بخشی دیگر از توافقات است که ایران باید سطح همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی را در تاسیسات راکتور آب سنگین اراک را افزایش دهد.

 

*گام های طرف مقابل و پیمان شکنی های تکراری

حرکت بعدی کاهش تحریم های یک جانبه اعمال شده علیه جمهوری اسلامی توسط ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا و تحقق آن است. در حالی که ایالات متحده آمریکا قول داد بود که برای ایران دسترسی به دارایی های مسدود شده (7 میلیارد دلار) را باز کند. ولی در عمل در متن اعلام شده اخیر، این مبلغ به 4/2میلیارد دلار، آن هم در هشت قسط تنزل یافته است! و این امر خدشه ای بر توافقات صورت گرفته و عهد شکنی رسمی مذاکره کنندگان طرف مقابل ایران است!و با همه اوصافی که در عمل مشاهده می شود پیش بینی می شود در میدان عمل آنچه که در حال شکل گیری است انجام بدونه نقص تعهدات از طرف ایران و اجرای تعهدات تغییر شکل یافته از طرف مقابل است.

حال این نرمش که از طرف ایران در صحنه توافقات در حال شکل گیری است ، حرکتی به سمت جلو می باشد و متقابلاً طرف مقابل با سواستفاده از موقعیت ها درصدد بهره برداری کامل از فضای ایجاد شده می باشد و بیم آن می رود که پایبندی بر ادامه صحیح مسیر توافق نامه وجود نداشته باشد.

 

*شفافیت و کنترل اذهان عمومی(نرمش قهرمانانه برای خودی یا غیر خودی، مسئله اینست!)

 

همانگونه که شاهد هستیم طرف اصلی مذاکرات ایران یعنی آمریکا همچنان با سیاست های قبلی خود و با زیرکی تمام در حال مانور دادن در عرصه توافقات صورت گرفته می باشد و به نوعی اذهان عمومی را برای پیشبرد اهداف خود آماده می نماید. ولی نکته مقابل عدم شفافیت دولت مردان ماست که این حرکت ها گاهاً به منزله نرمش های قهرمانانه جلوه می کند و گاهی نیز بوی شک و تردید از عملکرد صحیح رجال سیاسی در آماده سازی اذهان عمومی را نمایان می سازد.

بطور مثال :رئیس جمهور کشورمان در جمع مردم خوزستان می‌گوید «می‌دانید توافقنامه ژنو یعنی چه؟ یعنی تسلیم قدرت‌های بزرگ جهان در مقابل ملت ایران» و چند ساعت بعد، «جی کارنی» در پاسخ به خبرنگاران که نظر دولت آمریکا را درباره دیدگاه آقای روحانی پرسیده بودند می‌گوید «سخنان رئيس‌جمهور ایران مصرف داخلی دارد» و تاکید می‌کند «این مسئله نه برای ما تعجب‌برانگیز است و نه باید باعث تعجب شما بشود. آنچه مقامات ایرانی می‌گویند اهمیتی ندارد، بلکه آنچه انجام می‌دهند مهم است»!

و اهمیت آنچه که آمریکایی ها انجام می دهند به مراتب شفاف تر از عملکرد مسئولین ما می باشد کما اینکه در مقابل افشای مذاکرات بعد از توافق ژنو مرسوم به ( NON PAPER) از طرف آمریکا ؛ مذاکره کنندگان ایرانی آنرا غیر قابل انتشار و به زیان هر دو طرف مذاکره کننده می دانستند! و یا درنمونه ذکر شده فوق ، مبلغ بلوکه شده و شیوه آزاد سازی آن که از تفسیر تا عمل ایالات متحد آمریکا را در عهد شکنی های خود نشان می دهد ، می توان اشاره کرد.و در نتیجه در بخشی دیگر نارضایتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر نداشتن متن توافق نامه و یا نقاط کلیدی توافقات  را بهمراه داشته است .

ماحصل حرکت دولتمردان جمهوری اسلامی برای کنترل اذهان داخلی “نرمش قهرمانه”ای است برای خودی ! حال آنکه در صحنه اصلی مبارزه از هرگونه فرصتی برای توازن وزنه توافقات و عهد شکنی مذاکر کنندگان “حرکت قهرمانانه ای” احساس نمی شود!

 

*نظامِ صحيحِ حركتِ منطقى

 

آنچه که در حال رخ دادن است معادلاتی است که طرف های مذاکره کننده بر سر میز مذاکره به توافق رسیده اند ، و عملکرد بر سر توافقات و شیوه حرکت دولتمردان کشورمان ملاک تشخیص سرنوشت هسته ای جمهوری اسلامی ایران می باشد.و سوال اساسی که نتیجه مذاکرات و سرنوشت هسته ای ایران اسلامی چه خواهد شد؟ را می توان در تدابیر حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب که در دیدار فرماندهان بسیج سراسر کشور بیان داشتندجستجو کرد : {ما تعبير “نرمش قهرمانانه” را به كار برديم؛ يك عدّه‌اى آن را به معنى دست برداشتن از آرمانها و هدفهاى نظام اسلامى معنا كردند؛ بعضى از دشمنان هم همين را مستمسكى قرار دادند براى اينكه نظام اسلامى را به عقب‌نشينى از اصول خودش متّهم كنند؛ اينها خلاف بود، اينها بدفهمى است.

نرمش قهرمانانه به معناى مانور هنرمندانه براى دست يافتن به مقصود است؛ به معناى اين است كه سالك راه خدا به سمت آرمانهاى گوناگون و متنوّع اسلامى كه حركت ميكند، به هر شكلى و به هر نحوى هست، بايد از شيوه‌هاى متنوّع استفاده كند براى رسيدن به مقصود. وِ مَن يُوَلِّهِم يَومَئِذٍ دُبُرَهُ اِلّا مُتَحَرِّفاً لِقِتالٍ اَو مُتَحَيِّزاً اِلى‌ فِئَةٍ فَقَد بآءَ بِغَضَبٍ مِنَ الله؛

هرگونه حركتى – چه حركت به جلو، چه حركت به عقب – مثل ميدان رزم نظامى، بايد به دنبال رسيدن به اهدافِ ازپيش‌تعيين‌شده باشد. البتّه مرحله‌گذارى است، قطعه قطعه است. راهنمايان و هاديان و متفكّران و مسئولان مربوط، اين قطعات را معيّن ميكنند، هدفگذارى ميكنند، حركت جمعى آغاز ميشود. همه بايد تلاش كنند كه هر حركتى در هر مرحله‌اى به اهداف خودش برسد. اين آن نظامِ صحيحِ حركتِ منطقى است‌.}

برای جمهوری اسلامی این روزها سرنوشت ساز است و بدیهی است که مردم به تیم هسته‌ای مذاکره‌کننده کشورمان اعتماد و اطمینان دارند و دیدگاه و نظر آنان را به همان اندازه قابل قبول می‌دانند که ادعای حریف را فریبکارانه و به دور از صداقت تلقی می‌کنند. وآینده بیانگر حقیت خواهد بود!

انتهای پیام/ محسن رضایی اصل

0
0
رای ها
رأی دهی به مقاله
برای آگاهی دیگران به اشتراک بزارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
”QR:
 • آخرین اخبار
 • البرز رتبه چهارم طلاق در کشور است
  مشکلات البرز با پیشگامی حل می‌شود؟/ استاندار البرز؛ گروه‌های پیشگام طرح و برنامه بدهند
  هفتمین سالگرد شهید محمد اینانلو
  ۱۱۷ بیمار با علائم کرونا تحت مراقبت درمانی قرار دارند
  خطیب‌زاده
  به دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا در وین هستیم/ از سرعت پیشرفت مذاکرات راضی نیستیم
  فرمانده کل سپاه: بخشی از انتقام سخت هنوز باقی مانده است
  فیلم/ تحریم های ظالمانه 70 ساله مستکبران بر ملت ایران
  غیرت دینی عامل نجات کشور در بزنگاه‌های مختلف است
  دستگیری فروشنده مواد مخدر در فردیس
  فعال شدن کارگاه صنایع دستی رایگان در فردیس
  آتش سوزی در یک کارخانه کارتن‌سازی ۱۲ مصدوم به جای گذاشت
  کالاهای اساسی مردم در بازار به میزان کافی وجود دارد
  سرپرست فرمانداری اشتهارد منصوب شد
  مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی برمبنای بصیرت، ولایتمداری و دینداری است
  شهید حاج قاسم سلیمانی مجاهد در راه خدا و درس آموخته مکتب اهل بیت(ع) است
  علامه مصباح یزدی مظهر قدرت نرم انقلاب بود
  حاج قاسم الگوی استقامت و میهن پرستی / مراسم بزرگداشت مردمی سردار سلیمانی در البرز برگزار شد
  انشعاب های غیرمجاز برق در البرز جمع آوری شدند
  بازیکنان تیم نصر فوتسال فردیس به تیم ملی دعوت شدند
  دستفروشان فردیس ساماندهی شدند/بساط مغازه داران جمع نمی‌شود!
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...
  0
  افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
  ()
  x