تارخ انتشار: جمعه 20 دی 1392 - 11:40
کد خبر : 12963
بازدیدها: 375

روایت یك “مزدور فریب‌خورده” از حمایت عربستان از تروریست‌ها در سوریه

نیویورك تایمز در گزارشی روایت گونه از حمایت عربستان از مزدوران در سوریه منتشر كرده است كه به نوعی سرگذشت یك سعودی فریب خورده است

به گزارش سرويس بين‌ الملل کمال مهر، نیویورك تایمز در گزارش خود كه بخشی از آن اظهارات یكی از مزدوران عربستانی است كه تحت عنوان به اصطلاح “جهاد” چندین بار به سوریه رفته تا در برابر ارتشیان دولت بشار اسد بجنگد، ضمن اشاره به حمایت همه جانبه ریاض از مزدوران و تروریست ها در سوریه به این نكته هم اشاره می كند كه سعودی ها در عین حال نگران قدرت گرفتن القاعده و دیگر شورشیان وبازگشت آنها به خاك عربستان هستند.
خاندان سعودی نگران آن هستند كه مزدوران دست پرورده خود به عربستان برگردند و این كشور را نیز به سرنوشت سوریه دچار كنند.
در این گزارش كه به قلم رابرت ورت تحت عنوان” سعودی ها با وجود خطرات از شورشیان سوریه حمایت می كنند” منتشر شده آمده است: ابو خطاب در ماه اوت ،در هشتمین سفر خود به سوریه برای جنگیدن در كنار شورشیان،چیزی دید كه او را آزار داد: دو كودك كشته شده كه اجساد خونین آنها در كنار خیابان یك روستا در نزدیكی ساحل مدیترانه  افتاده بود. او می دانست که شورشیان همکار او آنها را به قتل رسانده بودند.
خبرنگار نیویورك تایمز  در گزارش خود می نویسد:
ابو خطاب ، مدیر43 ساله بیمارستانی در عربستان  که در تعطیلات خود به دنبال جهاد(!) بود ، ابو خطاب به تازگی در طی یک مصاحبه در ریاض به یاد می آورد  كه  از فرمانده محلی خود ، كه یک مرد بدنام وحشی به نام ابو ایمن العراقی بود، درباره( قتل این دو كودك) پاسخ خواست . فرمانده او را بی ادبانه اخراج كرد و  گفت: افراد او کودکان را به قتل رسانده اند  ” چرا که آنها مسلمان نیستند  “
آن موقع بود كه ابوخطاب به این باور رسید که جنگ در سوریه ،مطابق با اراده و خواست خدا نیست. اما زمانی او به ریاض  بازگشت، دولت كشورش به حامی اصلی شورشیان سوریه تبدیل شده بود ، اما او در حال حاضر به طور داوطلبانه در برنامه ای حضور دارد تا دیگران را از رفتن به سوریه بازدارد.
سرخوردگی ابو خطاب – که خواسته است  از ذكر نام کامل او خودداری شود ، زیرا او هنوز هم نگران  مجازات از سوی دیگر شورشیان است – کمک  می کند چالش بزرگی كه اكنون حاکمان عربستان سعودی  با آن مواجهند، نشان داده شود. این چالش بزرگ آن است كه ریاض  چگونه با استفاده از ستیزه جویان شبه نظامی متعصب  كه  تقریبا هیچ کنترلی روی آنها ندارد،به جنگ خونین و پر هرج و مرج در سوریه ادامه دهد.
سعودی ها از قدرت گرفتن وابسته های القاعده در سوریه  بیمناك هستند، و آنها فراموش نکرده اند که یک دهه قبل زمانی که شبه نظامیان سعودی که در افغانستان جنگیده بودند به كشور بازگشتند چه اتفاقی افتاد. آنها قصد داشتند دست به شورش های داخلی بزنند. آنها رسما  شهروندان خود را از رفتن به سوریه برای جهاد منع می كنند، اما این ممنوعیت اجرا نمی شود، به گفته مقامات وزارت كشور حداقل هزار نفر ،  از جمله برخی از اعضای خانواده های برجسته به سوریه رفته اند.
تنها ابزار واقعی سعودی ها برای مبارزه با آنها از طریق کمک های نظامی و مالی به شورشیان سوریه است وموثرترین این شورشیان به اصطلاح اسلامگرایانی هستند كه عقیده و مرام آنها از القاعده تفكیك ناپذیر است.

ابو خطاب ، مردی لاغر اندام با چشمان برآمده و ریشی خشن ازسلفیان فوق العاده افراطی است، مظهر برخی از این تناقضات است. او اكنون در ریاض  به طور داوطلبانه یک بار در هفته در مرکز توانبخشی دولت برای جهادگران( مزدوران) به مردان جوان در مورد زرق و برق دروغین جهاد سوریه هشدار می دهد.  او گفت :” شرایط مذهبی برای جهاد در سوریه وجود ندارد .” او افزود، بسیاری از ستیزه جویان افراد غیر نظامی سوریه  را می كشند، كه نقض قوانین اسلام است.
اما وقتی ابو خطاب در مورد سوریه صحبت کرد، به نظر می رسید اعتقادات خود او به ندرت با عقاید دیگر ستیزه جویانی كه او آنها را تقبیح كرد متفاوت است. او به صراحت گفت که او مسلمانان شیعه و فرقه علوی اسد كافرو برای مردم خود خطرناك می داند.
 ابو خطاب گفت: «اگر شیعیان در کنترل سوریه موفق شوند، آن تهدیدی برای کشور من است. من برای محافظت از کشورم به سوریه رفتم. “
ابو خطاب نیز با افتخار می‌گوید با جهاد غریبه نیست. او به عنوان یک نوجوان در افغانستان و چند سال بعد ، در بوسنی جنگید. او با تنفری در چهره اش گفت ،تصمیم گرفت با آمریکا در عراق  مبارزه نكند” زیرا شیعیان بسیاری در آنجا وجود دارد. “
با این حال، این مردی است که هر هفته در مرکز توانبخشی در مورد اخلاق و جنگ سخنرانی می كند . این مرکز ، مانند بسیاری از موسسات عربستان ،پر است از تناقض های سیاست عربستان درقبال سوریه . اگر چه  در این مرکز برخی از مردانی که به خاطر تلاش برای سفر به سوریه دستگیر شده اند نگه داشته می شوند، در تابستان گذشته ، خواهر زاده مدیر آن ، در حالی که در آنجا می جنگید کشته شد.
اخیرا، مرکز دچار ناامیدی حتی گزنده تری شده است.ازجمله یکی از بهترین و شناخته شده ترین فارغ التحصیلان آن، یک جهادی اصلاح شده به نام احمد آل الشایع هم سرخورده شده است. او به خاطر زنده ماندن پس ازحمله انتحاری در عراق، در سال 2004 ، در بمب گذاری که توسط شبه نظامیان شاخه عراقی القاعده ترتیب داده شده بود، در عربستان سعودی  معروف شد .الشایع آتش گرفت و دچار آسیب دیدگی شدیدی  شد، اما پس از ماه ها در بیمارستان احیا شد. او به عنوان ” انتحاری زنده ”  معروف شد.
در ماه نوامبر الشایع از عربستان سعودی به سوریه ، رفت ،جایی که او در حال حاضر در كنار دولت اسلامی عراق وشام مبارزه می کند. او با افتخار بازگشت خود را به جنگ در توییتر خود اعلام كرد.

مقامات عربستان سعودی می گویند که آنها از شهروندان خود خواسته اند  به سوریه نروند، اما آنها نمی توانند هر عربستانی را که می خواهد برای جنگیدن به آنجا برود ردیابی كنند. ” :” منصور الترکی ، سخنگوی وزارت كشور عربستان گفت “ما برای جلوگیری از آن تلاش می کنیم ، اما در آنچه ما می توانیم انجام دهیم محدودیت هایی وجود دارد. ” شما نمی توانید مانع خروج همه جوانان از عربستان شوید. بسیاری از آنها به لندن یا جاهای دیگر سفر می كنند، و پس از آن به ترکیه و سوریه می روند. “
او گفت ، زمانی که او برای اولین بار در تابستان سال 2012 ، به سوریه رفت، به طور مستقیم از ریاض به شهر انتاکیه ترکیه ، در نزدیکی مرز سوریه پرواز کرد. در آن پرواز سعودی های دیگری  نیز بودند كه روانه میدان جنگ بودند، و هیچ نشانه ای از تلاش دولت عربستان سعودی برای نظارت و یا جلوگیری از آنها وجود نداشت .
در ترکیه ، او بسیاری دیگر از ستیزه جویان خارجی ، و شورشیان سوری را که مشتاق بودند آنها را به میدان جنگ ببرند پیدا كردند . او گفت “آنها به ویژه عربستان سعودی ها را دوست دارند ، زیرا سعودی ها تمایل بیشتری به انجام عملیات انتحاری دارند “.
ابو خطاب گفت در طول سال آینده ، او هفت بار دیگر  به سوریه  بازگشت، معمولا در روزهای تعطیل 4فرزند خود را به همسرش می سپرد ، و هر بار به مدت 10 روز تا دو هفته در سوریه می ماند. او با انواع گروه های جنگیده ، چند بار در حلب،حمص و لاذقیه  شاهد نبرد بوده است.
به تدریج او از هرج و مرج جنگ سرخورده شد. او اغلب خود را در میان مردمی که به طور آشکار حاکمان عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس را کافر و مستحق مرگ می دانستند ،می دید . او گفت این موضوع او را ناراحت می كرد، اما مانع بازگشتش به میدان جنگ نمی شد.
او گفت در پایان، کشتار مردم بی گناه بود که باعث شد او تصمیم به ترک سوریه بگیرد ، و این كه شورشیانی كه در کنار او بودند به دلایل درست این كار را انجام نمی‌دادند . او گفت “اگر مبارزه صرفا برای خدا نباشد ، یک جهاد واقعی نیست ،”. ” این افراد برای پرچم خود مبارزه می کنند. “
0
0
رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
”QR:
<div id="pos-article-display-72533"></div>
 • آخرین اخبار
 • پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲
  همیلتون: رنگ ماشین تا زمانی که سریع باشد، مهم نیست
  عزم جدی برای تکمیل و بهره‌برداری از پروژه «پارک‌رود»
  ادامه جلسه فوق العاده هیئت نظارت مجمع با حضور قالیباف
  رانندگی بدون گواهینامه در جاده مجازی
  عکس/صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه
  مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت افتتاح شد
  فقر با وجود ظرفیت‌های گسترده‌ و نیروی کارآمد، زیبنده کشورمان نیست/ عدالت اقتصادی دسترسی آسان به امکانات برای افراد نیازمند است
  دستور رییس سازمان قضایی برای تشکیل گروه‌های بازرسی در ایام پایانی سال
  ابتکار میانجیگری عراق⁩ ناشی از نگاه راهبردی سردار سلیمانی بود
  گزارش ستاد حقوق بشر درباره پرونده سرکرده گروهک تروریستی حرکة النضال
  همکاری و هم‌گرایی در منطقه خلیج فارس باید جایگزین واگرایی و خصومت شود
  عیدی آخر سال شهرداری تهران به مردم
  باید از اختلافات درون جبهه ای پرهیز کنیم/ ماموریت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در سال جدید
  عصبانیت یک اغتشاشگر از لشگر سایبری براندازان!+ عکس
  وزیر کشور: تمهیدات لازم را برای سفرهای نوروزی انجام شده است
  رونمایی از سه برنامه اصلی آمریکا پس از آشوب های پاییز
  معاون آژانس در راه تهران
  پایان دادگاه عاملان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ
  پایان رسیدگی به موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان درباره بودجه
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...
  0
  افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
  ()
  x