کشف مواد مخدر جدید ( قارچ مقدس)

1
0
روزنامه تهران امروز: هنوز خبرهاي فروش ماده محرك موسوم به كروكوديل و عرضه مواد گياهي محرك مانند ناس و گراس در برخي عطاري‌هاي غيرمجاز فروكش نكرده بود كه ديروز فرمانده انتظامي فارس اعلام كرد براي نخستين‌بار در كشور يك نوع مواد مخدر صنعتي به‌نام «ماشروم يا قارچ مقدس» كشف شده كه به شكل كاغذ و تكه‌هاي پازل عرضه و هر برگ به قيمت 175 هزار تومان فروخته مي‌شود.

اين مقام انتظامي در ادامه درباره مصرف و تاثير اين ماده محرك مي‌افزايد:فرد مصرف‌كننده قارچ مقدس با چسباندن آن به سقف دهان دچار حالت توهم شديد مي‌شود.سردار سيروس سجاديان با اشاره به اينكه اين ماده مخدر جديد صنعتي براي نخستين بار از يك توزيع‌كننده در شيراز كشف شده، مي‌افزايد: توزيع‌كننده اين نوع مواد شناسايي و دستگير شده است.

اين نوع مواد جديد مخدر از كشورهاي شمال غربي وارد ايران شده و با توجه به شباهت زياد آن با كاغذ و بي‌بو بودن آن، شناسايي آن بسيار دشوار است. ديروز همچنين، القاصي‌مهر دادستان شيراز نيز درباره جزئيات دستگيري فرد وارد كننده ماده مخدر موسوم به قارچ مقدس توضيح مي‌دهد: در بررسي و بازرسي از محل اختفاي اين فرد موفق شديم 18 كارتن ماده مخدر قارچ مقدس را شناسايي و توقيف كنيم. در اين پرونده يك متهم كه اين ماده مخدر را از يكي از كشورهاي اروپايي وارد كرده بود شناسايي و دستگير شد. اين مقام قضايي در ادامه مي‌افزايد:براساس بررسي‌هاي انجام شده در آزمايشگاه‌هاي مواد مخدر مشخص شد كه اين ماده مخدر از مشتقات هروئين است.

مواد محرك با رنگ و بوي جديد

مديركل سابق درمان ستاد مبارزه با موادمخدر نيز با اشاره به اينكه قارچ مقدس ماده جديدي نيست به تهران‌امروز مي‌گويد: اين همان LSD است كه 70-80 سال پيش توليد شده است. از ديرباز در سوئيس نيز توليد مي‌شد. اين ماده توهم‌زاست و يك كاغذ به اندازه يك ناخن كوچك (مرد) را به سه قسمت كرده و زيرزبان مي‌گذارند. كه بعد از 30 تا 60 دقيقه اثر كرده و 4 تا 6 ساعت پس از استفاده، مصرف‌كننده به اوج مي‌رسد. تاثير اين مواد ظرف 12 ساعت از بين مي‌رود. سعيد صفاتيان در ادامه مي‌افزايد: قارچ مقدس يا ماشروم پودر است كه روي كاغذ روغني يا عكس برگردان به فروش مي‌رسد. حمل‌ونقل آن بسيار آسان است و حجم مصرف آن نيز كم. به همين دليل به دشواري مي‌توان آن را تشخيص داد. 5 گرم از اين ماده مخدر براي مصرف يك‌بار 200 تا 300 نفر كافي است.

به گفته وي، كساني كه اين ماده را استفاده مي‌كنند احتمال دارد به دو سفر كاملا متضاد بروند. سفر خوب و سفر بد. در سفر خوب فرد آن هيجان و احساساتي كه به‌دنبالش بوده را به دست مي‌آورد ولي در سفر بد اينقدر حال مصرف‌كننده ناخوشايند است كه ديگر به‌دنبال مصرف ماشروم نمي‌رود. اين سفر به احساسات و حالت دروني فرد در موقع مصرف بستگي دارد. تمام مخدرها براي اولين بار حال خوشي به مصرف‌كننده مي‌دهد. وي مي‌افزايد: بالا رفتن فشار خون، تپش قلب و تاثير روي كليه‌ها از جمله عوارضي است كه بر بدن مصرف‌كننده دارد.

اين ماده به دليل توهم‌زا بودن خلق و خوي فرد را بهم مي‌ريزد. عملكرد رفتاري و اجتماعي او را نيز تحت‌تاثير قرار داده و عوارضي همچون شيشه دارد. توهم‌زايي اينگونه مواد بدبيني و سوءظن به همسر، همكاران و محيط كار، به افراد خانواده و… را در پي دارد. اين ماده مخدر هم مانند ديگر موادمخدر صنعتي خطرناك بوده و هنگام تاثير آن بر فرد احتمال بروز جرم و جنايت افزايش پيدا مي‌كند.

جوان‌ها«نه»بگويند

دكتر مجيد ابهري با بيان اينكه ورود موادمخدر جديد دنباله ناتوي اجتماعي و فرهنگي است، مي‌گويد: اين مواد براي تخريب هدفمند جوانان جامعه ماست. از آنجايي‌كه پليس مبارزه با موادمخدر، مبارزه بي‌اماني را با توليدكنندگان و عرضه‌كنندگان شيشه شروع كرده و دستاوردهاي چشمگيري‌ هم در‌ اين زمينه داشته است. شايد بتوان گفت كه اولين پليسي است در دنيا كه تا به اين حد كشفيات دارد.

از آنجا كه ناتوي فرهنگي مي‌بيند كه شيشه و مشتقات آن شناخته شده و در حال مبارزه با آنها و اطلاع‌رساني هستند، بنابراين دست به حيله كثيف ديگري زده است. موادمخدري را با نام‌هاي جديد ديگري وارد بازار از جمله كروكديل و ماشروم (در فارس) كرده است. اين يك مواد روانگردان است كه هم به صورت خوراكي و استنشاقي وجود داشته و جديد نيست. شايد در استان فارس براي اولين بار ديده شده ولي قبلا هم در ايران وجود داشته و ماموران ستاد مبارزه با موادمخدر نيز آن را مي‌شناسند.

اين آسيب‌شناس با اشاره به اينكه بايد يك مقدمه هشدار براي خانواده‌ها، نهادهاي فرهنگي، رسانه‌ها به‌ويژه صداوسيما باشد، مي‌افزايد: در حال حاضر در شرايطي از مقطع زماني هستيم كه مخفي‌كاري و پنهان‌كاري اطلاعات از جامعه نه تنها دردي را درمان نمي‌كند بلكه باعث تشديد آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شود. وقتي كه موضوعي را نفي مي‌كنيم در واقع بي‌اطلاعي خود را نشان مي‌دهيم. در دولت گذشته وقتي كه يك تعداد از كارشناسان دلسوزانه و متعهدانه برخي مسائل را اعلام مي‌كرد مي‌گفتند سياه‌نمايي و تضعيف دولت است.

از روسيه و مرزهاي شمالي برخي موادمخدر مانند قارچ مقدس، غبار ملائكه، شير مريم، شير خدا و… وارد ايران مي‌شود. اين موادمخدر همان مواد قبلي است كه با تغيير در اسم و ظاهر آن به جوانان ارائه مي‌كنند تا بازار را از دست ندهند. اين موادمخدر جديد هنوز در ايران توليد نمي‌شود بلكه وارداتي است. نحوه استفاده آن نيز مانند LSD است.

ماشروم به شكل برگه است كه زير زبان مي‌گذارند و آمفتامين و متامفتامين بسيار و حالت گيج‌كنندگي دارد. حالت خواب‌آلودگي مي‌دهد كه فرد مصرف‌كننده شايد 8 تا 10 ساعت به خواب كاذب برود. ملائكه يا Dust Angelكه خوشبختانه همه‌گير نيست و در طبقه پولدارها و اشراف استفاده مي‌شود. اين گرد را روي زبان ريخته و با آن نوشابه مي‌خورند. پامپراك، ناس (پان) به راحتي در بلوچستان و چابهار فروخته مي‌شود ولي موادمخدر است و اثر تخريبي دارد.

موادمخدري كه به غير از خانواده ترياك همه در رديف روانگردان‌ها هستند و باعث اختلال در سيستم عملكرد عالي مغز و اعصاب مي‌شوند و بعد از چند بار مصرف فراموشي حافظه كوتاه مدت به وجود مي‌آيد. دكتر مجيد ابهري در آخر به جوانان توصيه مي‌كند كه راه «نه» گفتن را ياد بگيرند و رسانه‌ها نيز بايد اطلاع‌رساني‌كنند كه جوانان هر چيز ناآشنايي را به عنوان كنجكاوي امتحان نكنند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x