تارخ انتشار: سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۴
کد خبر : 99817
چاپ خبر

مسئول بسیج سازندگی البرز :

۹ هزار شغل با ارائه تسهیلات از سوی بسیج سازندگی در البرز ایجاد شد

به گزارش«کمال مهر»؛ بسیج سازندگی در استان البرز بسیار فعال است و در زمینه‌هایی که بتواند خدمتی را ارائه دهد حاضر می‌شود. بیشتر فعالیت‌های این نهاد جهادی در مناطق کم‌برخوردار و محروم است. بسیج سازندگی سپاه استان البرز نه تنها به مناطق کمتر توسعه یافته استان البرز رسیدگی می‌کند بلکه در سایر استان‌های کشور نیز حضوری [&hellip

به گزارش«کمال مهر»؛ بسیج سازندگی در استان البرز بسیار فعال است و در زمینه‌هایی که بتواند خدمتی را ارائه دهد حاضر می‌شود. بیشتر فعالیت‌های این نهاد جهادی در مناطق کم‌برخوردار و محروم است.

بسیج سازندگی سپاه استان البرز نه تنها به مناطق کمتر توسعه یافته استان البرز رسیدگی می‌کند بلکه در سایر استان‌های کشور نیز حضوری پررنگ دارد و پروژ‌ه‌های محرومیت‌زدایی را دنبال می‌کند.

این نهاد جهادی علاوه بر وظایفی که همیشه به آن مشغول است، در مواقعی که حوادث طبیعی و غیرمترقبه‌ رخ دهد به کمک مردم آسیب‌دیده می‌آید.

مهمترین محورهای بخش نخست صحبت‌های علی ترکاشوند، مسئول بسیج سازندگی سپاه البرز در این گفت‌وگو از این قرار است:

 • قرارگاه‌های بسیج سازندگی استان البرز در مناطق محروم، کمتر توسعه‌یافته و کم‌برخوردار کشور برپا هستند و آمادگی این را دارند تا پروژه‌های محرومیت‌زدایی را دنبال کنند.
 • با ورود بسیج سازندگی به روستای سیل‌زده سیجان شرایط از حالت بحرانی خارج شد و امروز شاهد وضعیت عادی در روستای سیل‌زده سیجان هستیم.
 • با ارائه تسهیلات از سوی بسیج سازندگی استان البرز ۳ هزار شغل به صورت مستقیم و ۶ هزار شغل به صورت غیرمستقیم به وجود آمده است.
 • سال گذشته بسیج سازندگی سپاه استان البرز در ۱۶ استان کشور فعالیت داشته و گروه‌های جهادی مختلفی را به مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته اعزام کرده است.
 • انتظار ما از استاندار البرز بیشتر از این است چون که آقای طهایی روحیه جهادی و بسیجی دارند و از یادگاران دوران دفاع مقدس هستند

مسئول بسیج سازندگی استان البرز در یکی از روزهای تابستانی سال ۹۴، میهمان خبرگزاری تسنیم بود که بخش نخست این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

تسنیم: در ابتدا در مورد بسیج سازندگی و چگونگی فعالیت‌های آن توضح دهید.

ترکاشوند: بسیج سازندگی ۱۵ سال پیش، پس از ادغام وزارتخانه‌های جهاد سازندگی و کشاورزی، توسط مقام معظم رهبری تشکیل شد. پس از این ادغام خلائی احساس شد که مقام معظم رهبری به درستی این موضوع را درک کردند و دستور تشکیل بسیج سازندگی در درون بسیج مستضعفین  را به عنوان یک جایگزین مطمئن صادر کردند. پس از جنگ تعداد زیادی ماشین‌آلات و ادوات از زمان جنگ باقی مانده بود و پس از پایان جنگ سخت، جنگ نرم در پیش بود و لازم بود از این ابزار باقی مانده استفاده می‌شد و با همین ظرفیت شاکله اصلی بسیج سازندگی ایجاد شد.

ماموریت اصلی بسیج سازندگی را در واقع می‌شود کمک به مشکلات جامعه دانست همچنین این نهاد متناسب با مشکلاتی که در سطح جامعه به وجود می‌آید برای رفع آن‌ها ورود پیدا می‌کند. بسیج سازندگی در واقع برای جبران کمبودها به وجود آمده است که قرارگاه‌های ما در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور برای اجرای پروژ‌ه‌های محرومیت‌زدایی مستقر هستند.در پروژه‌های راه‌سازی، بهداشت و درمان، فرهنگی، عمرانی و محرومیت‌زدایی ورود پیدا می‌کنیم.

تسنیم: در عرصه اقتصاد مقاومتی آیا اقداماتی را انجام داده‌اید؟

ترکاشوند: در عرصه اقتصاد مقاومتی سال گذشته  با اعطای وام به اشتغالزایی کمک کردیم و به طور متوسط برای هر شغل ۱۲ میلیون وام در نظر گرفتیم. همچنین کارگاه‌های تولیدی را در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به وجود آوردیم که ۳ هزار شغل به صورت مستقیم و ۶ هزار شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد کردند.

حمایت از تاسیس ۲۱ واحد تولیدی محصولات گلخانه‌ای، ۵۴ کارگاه تولید قارچ خوراکی، ۹۶ واحد تولیدی دام سبک، ۱۲۷ واحد پرورش زنبور عسل، ۳۱ واحد پرورش بلدرچین و بوقلمون، ۴۱ مرکز صنایع بسته بندی، حمایت از ۱۸۲ واحد تولیدی صنایع دستی و عرضه ۱۰۳ هزار قطعه مرغ بومی در بین متقاضیان  از جمله اقداماتی بوده که در بسیج سازندگی استان البرز انجام شده است.

رفع معضل اعتیاد مورد توجه بسیج سازندگی قرار دارد

سلامت‌یاران بسیجی کلاس‌های آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت را برای خانواده‌ها برپا کردند در کنار این برنامه بیش از ۷۰۰ کلاس آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت در سطح استان برگزار کردیم. همچنین ۱۰۰ نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد را در استان البرز برگزار کردیم چون اعتقاد داریم معضل اعتیاد در جامعه عوارض سنگینی را به دنبال دارد و باید به رفع این معضل توجه داشت.

تسنیم: فعالیت گروه‌های جهادی استان البرز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ این گروه‌های جهادی به چه نحوی به مناطق محروم اعزام می‌شوند؟

ترکاشوند: زیباترین تعابیر را مقام معظم رهبری درباره گروه‌های جهادگر به کار بردند و آن‌ها را به آیه‌های مجسم قرآن تشبیه کرده‌اند.ایشان این گروه‌ها را سفیران کار و تلاش و مجاهدت و خدمت‌رسانی می‌دانند.

اقدامات این سفیران کار و تلاش در گروه‌های مختلف به صورت یک ، ۳ ، ۷، ۱۰ و ۱۲ روزه برگزار می‌شود. حلقه‌های صالحین در قالب گروه‌های یک روزه به اردو می‌روند همچنین بسیج‌های مهندسین کشاورزی و صنعت به صورت ۳ روزه، گروه‌های بسیج محلات نیز در قالب اردوهای ۷ روزه به اردو می‌روند.اردوی ۱۰ و ۱۲ روزه نیز شامل طلاب و دانشجویان می‌شود که خوشبختانه توانسته‌اند طرح‌های بسیار زیادی را در عرصه‌های فرهنگی، عمرانی، اقتصاد مقاومتی، بهداشت و درمان، خدمات‌رسانی و کشاورزی ارائه دهند.

بسیج محلات استان البرز با تشکیل ۲۵ گروه و با ۱۳۸۲ نفر عضو در داخل و خارج از استان البرز تلاش می‌کند. سال گذشته بسیج سازندگی استان البرز در ۱۶ استان کشور فعالیت داشته است. گروه‌های جهادی دانشجویی و طلاب استان البرز نیز حدود ۹۸۵ نفر عضو فعال دارند.

تسنیم: همکاری بسیج سازندگی با سایر نهادهای استان البرز به چه نحوی است؟

ترکاشوند: تعامل و همکاری بسیج سازندگی با آموزش و پرورش و نوسازی مدارس در رابطه با اردوی هجرت ۳ به نحو مطلوبی پیگیری می‌شود. سال گذشته با همکاری نهضت سواد آموزی ۴۰۰ نفر را در سه سطح تحکیم، سواد آموزی و انتقال، آموزش دادیم.

در مورد پروژه‌های محرومیت‌زدایی با استانداری هماهنگی و همکاری داریم و از معاون عمرانی استانداری البرز تشکر ویژه می‌کنم. این معاونت استانداری همیشه به بسیج سازندگی کمک می‌کند و این یک موضوع طبیعی است که در استانداری همه به یک روش عمل نکنند ولی انتظار ما از استاندار البرز بیشتر از این است چون آقای استاندار روحیه جهادی و بسیجی دارند و از یادگاران دوران دفاع مقدس هستند به همین دلیل ما نیز انتظار یاری بیشتری را از آقای طهایی داشته و داریم.

تسنیم: آیا شما پیش از وقوع حادثه سیل در روستای سیجان اقداماتی را در زمینه جلوگیری از وقوع سیل انجام داده‌اید؟ به نظر شما علت به وجود آمدن و تشدید خسارات سیل در استان البرز چه مواردی بود؟

ترکاشوند: ۱۵ هزار اصله نهال در هفته منابع طبیعی با تلاش بسیجیان غرص شد. این موضوع در جهت استحکام خاک بود تا مانع از وجود آمدن سیل شود. یکی از عواملی که سبب وقوع سیل در روستای سیجان شد علاوه بر عدم وجود سیل‌بند، از بین رفتن پوشش گیاهی بود. وقتی که پوشش گیاهی نباشد و طرح آبخیزداری نیز به شکل مناسبی انجام نشود،‌ استحکام خاک از بین می‌رود و زمینه بسیار مساعدی برای جاری شدن سیل مهیا می‌شود.

علت به وجود آمدن سیل در روستای سیجان عدم وجود سیل بند در ارتفاعات بود که آب در یک حوزه آب‌ریز جمع و از آنجا به داخل روستا هدایت شد در حالی که مجموع زمان سیل در روستای سیجان بین ۷ تا ۸ دقیقه طول کشیده اما آثار مخرب زیادی را به دنبال داشته است.

چرای بی‌رویه دام در ارتفاعات سبب از بین رفتن استحکام خاک شده و قطع بی‌رویه درختان در آن مناطق نیز یک عامل دیگر بود تا خسارات ناشی از سیل در روستای سیجان تشدید شود.

ساخت نامناسب و ارتفاع پل‌ها نیز از عواملی بود که آثار تخریبی سیل‌ها را افزایش داده است.

تسنیم: چگونه شد که بسیج سازندگی در روستای سیل‌زده سیجان حضور یافت؟

ترکاشوند: پس از سیلی که در روستای سیجان رخ داد، همه دستگاه‌ها به خوبی شروع به فعالیت کردند ولی ما احساس کردیم یک نیروی جهادی عظیم باید وارد این روستا شود تا به سمتی حرکت کنیم که مشکلات مردم در این روستا رفع شود. با ورود بسیج سازندگی به روستای سیجان شرایط از حالت بحرانی خارج شد و امروز شاهد وضعیت عادی در روستای سیل‌زده سیجان هستیم.

اتفاقی که در سیجان افتاد سبب کشته شدن چند تن از روستائیان شد؛ همه دستگاه‌ها مشغول کمک‌رسانی بودند اما کافی نبود در این زمان احساس کردیم ما هم باید به صورت جدی ورود پیدا کنیم تا مشکلات مردم سیل‌زده روستای سیجان رفع شود.

گفت‌وگو از احمد خزائی

انتهای پیام/ ی

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • وقتی این مرد فهمید همسرش با همکارش ارتباط پنهانی دارد چه بلایی سرش آمد؟ + عکس
  ۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی
  عکس/ بوسه آتش نشان بر تجهیزات همکارش
  عکس/ ژست ترامپ پس از مراسم تحلیف
  عکس/ کسبه در حال تخلیه ساختمان مجاور پلاسکو
  عکس/ پوشش عجیب انریکه در تمرین بارسلونا
  تراکتور دست روی ستاره مورد نظر استقلال گذاشت
  جزئیات نرخ سودبانکی جدید مصوب برای همه بانک‌ها
  عکس/ نمای هوایی از پلاسکو صبح امروز
  بازیگر «معمای شاه» سکته مغزی کرد
  هندی ها جای کارگران یزدی را می گیرند؟!
  جزییات حادثه پلاسکو/ ۳ آتش نشان از زیر آوار خارج شدند/ شهادت ۱۶ آتش‌نشان قطعی است+عکس و فیلم
  آتش سوزی هتل زائران ایرانی در کربلا/ به هیچ یک از زائران ایرانی آسیب نرسیده است
  آتش نشان ساوجبلاغی کتابش را به شهدای مدافع شهر تقدیم کرد
  نمایشگاه تخصصی کتاب های هنر در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود
  پدرم در روز تولدم به خانه بازگشت و بهترین هدیه را به من داد/ زینبی(س) شدن میراث اوست که حفظ می کنم
  ماشین های آتش نشانی دوبلین به پرچم ایران مزین شد+عکس
  شکنجه عجیب نوجوان ۱۲ ساله توسط مادر سنگدل + تصاویر
  هجمه به فرهنگ در قالب بازی/ الگوپذیری از بازیهای رایانه‌ای؛ مثبت یا منفی
  نوع پوشش استیو جابز در یک نگاه +عکس
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net