تارخ انتشار: جمعه ۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۸
کد خبر : 97494
چاپ خبر

آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

اروپایی‌ها اگر می‌خواهند به ایران برگردند توبه نصوح کنند/ متجاوزان با تابوت به کشورشان بر‌می‌گردند/ آمریکا هنوز آدم نشده است

image280468

آیت‌الله خاتمی ‘گفت: باید توجه کرد مسئله هسته‌ای مسئله جناحی نیست بلکه یک مسئله ملی و مربوط به همه است و افرادی در صدد استفاده سیاسی و جناحی از آن برنیایند. همه باید برای موفقیت و به نتیجه رسیدن آن تلاش کنند

به گزارش«کمال مهر»؛آیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب موقت نمازجمعه تهران در سخنان خطبه‌های این نماز، در خصوص موضوع مذاکرات هسته‌ای، با بیان اینکه این مسئله، موضوع روز کشور ماست و ما بر مواضع ولایت و تبیین مسائل تاکید می‌کنیم، اظهار داشت: ما باید در ابتدا قدردان رئیس‌جمهور و هیات مذاکره‌کننده باشیم. این عزیزان با نیت خیر وارد صحنه شدند و کار نفس‌گیری را دنبال کردند. ما قبلا آنها را رزمنده جبهه دیپلماسی نامیدیم و الان هم به همان باوریم.

وی افزود: نکته دیگر این است که مقام معظم رهبری هم در جوابی که به نامه رئیس‌جمهور دادند و هم در خطبه نماز عید فطر به این نکته تاکید کردند که این متن با دقت ملاحظه شود و مسیر قانونی را طی کند. این مسئله مهمی است یعنی باید منتظر بمانیم تا مسیر قانونی متن طی شود.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: باید توجه کرد مسئله هسته‌ای مسئله جناحی نیست بلکه یک مسئله ملی و مربوط به همه است و افرادی در صدد استفاده سیاسی و جناحی از آن برنیایند. همه باید برای موفقیت و به نتیجه رسیدن آن تلاش کنند.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: همچنین ما باید در ارزیابی‌های‌مان منصف باشیم لذا هم نقاط قوت را ببینیم و هم نقاط ضعف را تذکر دهیم. از سوی دیگر باید فضا را برای نقد سازنده باز بگذاریم. به هر نقدی تخریب گفتن، خروجی‌اش این می‌شود که نخبگان اهل فکر کنار بکشند. برخورد تخریبی با منتقدان دلسوز خفقان خودساخته به وجود می‌آورد.

آیت‌الله خاتمی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: دعواها اگر فصل‌الخطاب نداشته باشد منجر به تفرقه می‌شود و در این مسائل کلان و راهبردی، فصل‌الخطاب بیانات مقام معظم رهبری است.

وی با بیان اینکه همه باید مراقب باشیم زیرا آمریکا دقیقا به دنبال این است که جامعه را دوقطبی کند، گفت: شکل‌ گرفتن جامعه دوقطبی بازی در میدانی است که دشمن در نظر گرفته است لذا روسای سه قوه ما تلاش می‌کنند این مسئله به نحوی که به تایید مقام معظم رهبری هم برسد فیصله پیدا کند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: نباید ذوق‌زده شویم چون هنوز مراحل قانونی این متن به پایان نرسیده است.

خاتمی در بخش دیگری از سخنانش در نماز جمعه این هفته تهران گفت: بعد از این متن آمریکایی‌ها مدام رجزخوانی می‌کنند. رجزخوانی‌هایی که پیداست مصرف داخلی دارد. یکی اینکه به دنیا می‌گویند خطر ایران هسته‌ای و بمب اتم آن را تا چند سال دور کرده‌ایم. این دروغ‌هایی است که مصرف داخلی دارد. ما از اول به دنبال بمب اتم نبودیم. آن هم به خاطر دینمان نه توپ و تشر آقایان لذا دنیا این دروغ را از آمریکایی‌ها باور نکند.

خاتمی همچنین با اشاره به رجزخوانی‌های دولتمردان آمریکایی‌ گفت: رجزی که این روزها مفصل شنیده می‌شود و نخ‌نما شده این است که اوباما می‌گوید لازم باشد، مسائل با ایران را از طریق نظامی رفع می‌کنیم.

وی افزود: ما به استقبال هیچ جنگی نمی‌رویم و جنگ‌افروزی هم نمی‌کنیم اما اگر آمریکایی‌ها بخواهند بار دیگر شانس خود را بیازمایند تردید نکنند که رزمندگانشان را با هواپیما می‌آورند اما با تابوت به شهرشان می‌فرستند. ما در جنگ هوایی هم دشمن را تا عمق خاکش تعقیب خواهیم کرد.

امام جمعه موقت تهران همچنین با اشاره به شعار «مرگ بر آمریکا» اظهار داشت: کری در خصوص این شعار گفته که نه تنها به حل مسئله کمک نمی‌کند بلکه احمقانه است. حرف ما این است که این سخن خودش سخنی احمقانه است زیرا ریشه این مرگ بر آمریکا عملکرد دولتمردان این کشور است.

وی افزود: کیست که جنایات عربستان در یمن، جنایات صهیونیست‌ها و تروریست‌های سوریه را ببیند و متوجه دست داشتن آمریکا نشود؟ آمریکایی‌ها در همه جای دنیا به خصوص جهان اسلام فضولی می‌کنند. خب! حقشان است که مردم بگویند مرگ بر آمریکا.

خاتمی تاکید کرد: شعار مرگ بر آمریکا شعاری احساساتی نیست بلکه ریشه قرآنی دارد. مظلوم حق فریاد دارد و ملت ایران بیش از ۵۰ سال است توسط آمریکا مظلوم واقع شده است. آن ها بیش از نیم‌قرن است به ملت ایران ظلم می‌کنند لذا حق این ملت است با شکوه‌تر از هر زمانی بگوید مرگ بر آمریکا.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: شعار مرگ بر آمریکا عین خردورزی است. ما فریاد ظلم‌ستیزی‌مان را با همین شعار به دنیا صادر کردیم و الان هرجا که مردم در سوریه، یمن و دیگر کشورها به صحنه می‌آیند این شعار را به عربی می‌گویند.

خاتمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مسافرت وزرای خارجه کشورهای غربی به ایران گفت: اصل ۱۵۲ قانون اساسی می‌گوید پایه‌های روابط بین‌المللی، روابط صلح‌‌آمیز با دولت‌های غیرمحارب است پس ارتباط با دولت‌های غیرمحارب متن قانون اساسی است و کار غیرارزشی نیست.

وی افزود: دولت‌ محارب مثل رژیم‌ صهیونیستی است که رابطه با آنها برقرار نشده و نخواهد شد. در رابطه با دولت آمریکا چون هنوز آدم نشده و همچنان شیطنتش ادامه دارد اگر آن روز شیطان بزرگ بود الان شیطان بزرگ‌تر شده است.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: اما با دیگر کشورها بنا نداریم دروازه‌های کشور را ببندیم اما از مسئولان تقاضا داریم طوری برخورد کنند که این احساس دروغین به غربی‌ها دست ندهد که حس کنند ما به آنها نیاز داریم. آنها به ما نیاز دارند. ملت بزرگ ایران منیع‌الطبع است و به فضل خدا هیچ نیازی به آنها نداشته و نخواهد داشت.

خاتمی تاکید کرد: برخی از این وزرای کشورهای غربی به اینجا هم که می‌آیند با کمال پررویی بر مواضع خود اصرار دارند و می‌گویند برویم به ایران در خصوص اسرائیل تذکر دهیم که این را فابیوس به صراحت گفته بود.

وی افزود: از مسئولین انتظار داریم به همان اندازه که غربی‌ها به موضع باطل خود اصرار دارند، به مواضع حق خود اصرار کنند و مثل امام بگویند اسرائیل باید از بین برود. تقاضای ما از مسئولین این است با پشتیبانی این ملت مطلقا از موضع خود عقب‌نشینی نکنند که نخواهند کرد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: وزرای اروپایی هم اگر می‌خواهند بیایند، بیایند اما باید توبه نصوح داشته باشند و از مواضع خصمانه دست بردارند. در همین مذاکرات این فابیوس دل ملت ایران را خون کرد و خودش را در حمایت از اسرائیل کشت.

خاتمی خاطرنشان کرد: لذا اگر می‌خواهید با این ملت دوست شوید حریم این ملت را رعایت کنید و با دشمنان این ملت دوست نباشید.

وی همچنین با اشاره به تجاوز عربستان به یمن گفت: ۱۲۴ روز است رژیم جلاد عربستان کشور یمن را شخم می‌زند و دیگر زیرساختی باقی نمانده است و حاصل آن ۲۳ هزار کشته و مجروح است.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: سازمان‌های بین‌المللی هم تنها چیزی که برای‌شان مطرح نیست حقوق بشر و تنها چیزی که برای‌شان مطرح است منافع استکبار است.

خاتمی در پایان سخنانش به موضوع مظلومیت مسلمانان بحرین نیز اشاره کرد و گفت: بحرین تبدیل به زندان مردمش شده است و مسلمانان در این کشور شکنجه و کشته می‌شوند ولی مردم مظلوم بحرین بدانند که خون شهیدان پشتیبان پیروزی‌شان است.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۱۳۹۵۰۸۰۱۰۰۰۲۳۵_test_photog
  فیلم/ حاشیه جالب دیدار نخبگان با رهبر انقلاب
  ۱۳۹۵۰۷۲۲۰۰۰۴۵۲_test_photog
  فیلم/ گلایه‌های قهرمان کیک‌بوکسینگ از مسئولان ورزشی
  ۵۳۲۰۱۱۷_۵۴۸
  «آیا تو برادر منی؟»؛ نقاشی روح‌الامین از لحظه حضور زینب(س) در قتلگاه + تصویر
  خودرویی که به طرز عجیبی آتش گرفت +عکس
  نصف کردن خانه به دلیل طلاق ! + تصاویر
  آدرس دقیق افسردگی در مغز پیدا شد! +عکس
  ۵۳۲۰۲۵۳_۷۶۱
  روایتی از زندگانی نور چشمی امام خمینی(ره) + تصاویر
  ۵۳۲۲۲۱۲_۷۱۳
  افشاگری‌های اکبر عبدی در یک برنامه تلویزیونی/ فراستی؛ اول بدهی ۲۰ ساله خود را پرداخت کن
  ۱۳۹۵۰۳۲۳۰۰۰۳۶۴_photoa
  ابلاغ افزایش قیمت ۳ محصول ایران خودرو برای سومین بار/ زمان اجرا هنوز مشخص نیست
  ۱۹۰۹۶۹۴_۴۰۲
  چرا نگرانی «وزارت‌ خارجه آمریکا» و «بی‌بی‌سی» از دهان نمایندگان مجلس بیرون می‌آید؟
  ۱۹۰۹۰۳۴_۸۵۵
  عکس کمتر دیده شده‌ای از شهدای غواص
  ۱۹۰۹۷۰۱_۶۰۳
  دسته گل جدید رضا میرکریمی؛ حمایت از «محلل» با حضور گلشیفته فراهانی!
  ۱۹۰۹۲۱۸_۳۷۶
  ماجرای نزول فرشتگان در زمان رجعتِ امام حسین(ع)
  ۱۹۰۹۵۴۵_۶۴۷
  تفاوت‌های ریز خودروسازی ایران و آلمان
  عکس/ بازداشت داعشی‌ها در موصل
  تشکر ستاره فوتبال آلمان از علی کریمی +عکس
  MOSUL, IRAQ - OCTOBER 20: An Iraqi soldier tries to put the pieces of a sculpture together at the Mar Gorgis church, which was damaged by Daesh terrorists in the Bertilla town after they retook it from Daesh terrorists during an operation to liberate Iraqs Mosul from Daesh in Mosul, Iraq on October 20, 2016. (Photo by Ali Mohammed/Anadolu Agency/Getty Images)
  عکس/ سرباز عراقی خرابکاری داعش را درست کرد
  resized_1909298_676
  عکس/ خودروی متفاوت پراید در یونان
  ۵۳۱۹۳۶۴_۶۳۸
  نابغه‌ای چهار ساله، مسلط به هفت زبان زنده دنیا + فیلم
  دشواری تردد در جاده جنوبی نظرآباد
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net