تارخ انتشار: شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸
کد خبر : 94821
چاپ خبر

خداحافظی پیروز از مستطیل سبز؛

بازیکنی‌که پرسپولیسی‌ها از او خاطره خوشی ندارند +جدول عملکرد

مدافع اسبق استقلال و یکی از کاپیتان های تاریخ این باشگاه بعد از ۳۰۰ بازی در لیگ برتر تصمیم گرفت کفش هایش را آویزان کند. به بهانه خداحافظی این بازیکن کارنامه وی در لیگ برتر را با هم مرور می کنیم

گروه ورزشی«کمال مهر»؛  پیروز قربانی باتجربه کردن ۳ عنوان قهرمانی در مسابقات فوتبال لیگ و جام‌حذفی کشور فوتبال را در ۳۷سالگی با تیم فوتبال صبا کنار گذاشت.

پیروز قربانی فوتبال را از سال ۱۳۷۶ در تیم جوانان استقلال شروع کرد و برای تیم‌های جوانان، امید و بزرگسالان استقلال بازی کرد. کاپیتان استقلال در لیگ هشتم پس از ۶ فصل حضور در لیگ برتر با استقلال از تیم محبوبش جدا شد و به مس کرمان رفت.

پیروز طی ادوار سوم تا چهاردهم لیگ برتر ۳۰۰ مرتبه پیراهن تیم‌های استقلال (۱۳۰)، مس (۶۶)، سایپا (۳۲)، راه‌آهن (۵۳) و صبا (۱۹) را پوشید تا رکورد جالب ۲۶ هزار و ۲۹۶ دقیقه بازی در لیگ برتر فوتبال ایران را به ثبت برساند.

به بهانه خداحافظی این بازیکن کارنامه وی در لیگ برتر را با هم مرور می کنیم:

* استارت آبی زدن و گل ۳ امتیازی دربی

به گزارش مشرق، پیروز محصول تیم‌های پایه باشگاه استقلال بود. حتی از نخستین دوره لیگ برتر با تیم بزرگسالان تمرین کرد اما اولین بار با نظر امیر قلعه‌‌نویی در لیگ سوم شانس بازی برای آبی‌ها را پیدا کرد.

قربانی خیلی زود در لیگ چهارم جایگاه ثابتی را در خط دفاعی استقلال برای خود دست و پا کرد. مدافع جوان آبی‌ها در لیگ چهارم برای امیر قلعه‌‌نویی ۲۳ بازی انجام داد و دو گل زد. شاید گلی که پیروز در داربی تهران زد عاملی شد برای محبوب‌تر شدنش میان هواداران. در ایستگاه ۲۱ لیگ چهارم نتیجه دیدار پرسپولیس و استقلال ۲-۲ دنبال می‌شد که ضربه سر تماشایی قربانی در وقت‌های تلف شده پیروزی ارتش ژنرال را به ثبت رساند.

کاپیتانی که پرسپولیسی‌ها از او خاطره خوشی ندارند +جدول عملکرد

* آرزوی ۷۴ ماهه

پیروز در لیگ پنجم هم از ارکان اصلی خط دفاعی استقلال و امیر قلعه‌‌نویی بود. این مدافع در لیگ‌های ششم و هفتم هم در تیم‌های صمد مرفاوی، مرحوم ناصر حجازی و فیروز کریمی مدافعی ثابت بود تا این‌که امیر قلعه‌‌نویی در لیگ هشتم دوباره سرمربی آبی‌ها شد. قربانی آن فصل در ۳۰ بازی استقلال حضوری ثابت داشت و فقط چند دقیقه پایانی دیدار برابر ذوب‌آهن‌ را به دلیل اخراج شدن از دست داد.

پیروز در لیگ هشتم برای استقلال ۵ گل به ثمر رساند. قربانی دروازه سپاهان، استقلال اهواز، راه‌آهن، سایپا و پگاه را باز کرد، در شرایطی که فصل با قهرمانی آبی‌ها به پایان رسید.

مدافع آبی‌ها در روز پایانی لیگ یعنی یکشنبه ۶ اردیبهشت سال ۸۸ ،۹۰ دقیقه مقابل پیکان حضور داشت. ۶ سال و ۲ ماه و ۱۵ روز قبل استقلال با گل دقیقه ۴۱ فابیو جانواریو برزیلی پیکان را پنچر کرد تا قهرمان لیگ هشتم شود و شاید پیروز فکرش را نمی‌کرد که دیگر هیچ وقت پیراهن استقلال را بر تن نکند.

جالب توجه این‌که بازی پر برخوردی هم بود. فغانی ابراهیم تقی‌پور از استقلال را اخراج کرد. از آن سو آرفی و برگی‌زر کارت قرمز گرفتند. فغانی به پیروز، روانخواه و حسین کاظمی از استقلال کارت زرد داد. از جمع پیکانی‌ها هم سهم محمد مطوری اخطار بود.

کاپیتانی که پرسپولیسی‌ها از او خاطره خوشی ندارند +جدول عملکرد

از آخرین باری که قربانی پیراهن آبی استقلال را در لیگ برتر پوشید تقریبا ۷۴ ماه می‌گذرد و این یعنی نرسیدن به آرزوی پوشیدن دوباره پیراهنی که هوادارانش قربانی را دوست داشتند.

* ۴ ماه قبل پرونده ۱۲ فصل تلاش بسته شده بود

به گزارش مشرق، مدافعی که در لیگ هشتم کاپیتان استقلال بود بعد از رفتن قلعه‌‌نویی به سپاهان راهی کرمان شد تا ۲ فصل برای مس بازی کند. قربانی سپس بازی در سایپا (یک فصل) و راه‌آهن (۲فصل) را تجربه کرد تا در نهایت لیگ چهاردهم را با صمد مرفاوی در صبا سپری کند.

کاپیتان قهرمان آبی‌ها در لیگی که با قهرمانی سپاهان به اتمام رسید برای صبا ۱۹ بازی انجام داد و در نهایت برای آخرین بار جمعه ۲۲ اسفند سال ۹۳ حضور در لیگ برتر را تجربه کرد.

پیروز آخرین بار هفته ۲۳ لیگ در شکست ۲ بر صفر صبا مقابل استقلال صنعتی ۹۰ دقیقه حضور داشت و پس از آن دیگر برای این تیم به میدان نیامد.

در واقع اختلاف‌نظر این مدافع و متولیان صبا عاملی شد برای این‌که ۳ ماه و ۲۸ روز قبل پرونده ۱۲ فصل حضور قربانی در لیگ برتر بسته شود.

کاپیتانی که پرسپولیسی‌ها از او خاطره خوشی ندارند +جدول عملکرد

* ۲ بازی ملی به لطف قلعه‌‌نویی و دایی

پیروز در عرصه ملی تنها ۲ مرتبه شانس پوشیدن پیراهن تیم ملی و حضور در چمن سبز را پیدا کرد.

وی اولین بازی ملی‌اش را تحت نظر امیر قلعه‌‌نویی برابر امارات انجام داد. دیدار دوستانه‌ای که سال ۲۰۰۷ با پیروزی ۲برصفر ایران به پایان رسید.

جالب توجه این‌که دومین بازی ملی او هم یک سال بعد برابر امارات برگزار شد. دیداری در چارچوب مسابقات انتخابی جام‌جهانی که یک-یک به پایان رسید تا سهم تیم علی دایی از این دیدار یک امتیاز باشد.

پیروز البته سال ۲۰۰۹ دو بار دیگر روی نیمکت تیم ملی نشست آن هم در شرایطی که مورد توجه علی دایی قرار گرفته بود. با تمام این اوصاف نه شانس بازی برابر تایلند (صفر-صفر) را پیدا کرد و نه در پیروزی ۶برصفر مقابل سنگاپور وارد زمین شد.

* جدایی از استقلال بزرگترین اشتباهم بود

به گزارش مشرق، پیروز قربانی درباره علت خداحافظی اش در گفتگویی بیان داشت:  دوست نداشتم آدم هایی که از من ضعیف تر بودند، برایم تصمیم بگیرند. به همین دلیل ترجیح دادم قبل از اینکه کسی بگوید برو، خودم از فوتبال بروم. از همه مربیانی که در تمام این سالها برایم زحمت کشیدند، تشکر می کنم. از منصور پورحیدری که برای اولین بار مرا به بزرگسالان استقلال آورد و ناصرحجازی، امیر قلعه نویی، صمد مرفاوی و علی الخصوص علی دایی ممنونم.

کاپیتانی که پرسپولیسی‌ها از او خاطره خوشی ندارند +جدول عملکرد

مدافع سابق استقلال در پاسخ به این پرسش که چه صحبتی با هواداران این تیم دارد، تاکید کرد:آنها همیشه به من لطف داشتند. باید اعتراف کنم اگر سال ۸۸ یک بله به مسئولان استقلال می گفتم، الان اسطوره این تیم بودم. فکر می کنم درباره جدایی از استقلال اشتباه کردم. باید می ماندم و مبارزه می کردم.خیلی زود تصمیم به ترک این تیم گرفتم. هواداران استقلال در همه این سال هایی که من در تیم مقابل آنها بودم مرا مورد حمایت خود قرار دادند.

جدول عملکرد پیروز قربانی در ادوار لیگ برتر

لیگ

تیم

تعداد بازی

حضور در ترکیب اصلی

مجموع دقایق بازی

گل زده

توضیح

چهاردهم

صبا

۱۹

۱۹

۱۷۰۴

آخرین مرتبه در ایستگاه ۱۳ لیگ برابر استقلال صنعتی به میدان آمد

سیزدهم

راه‌آهن

۲۱

۲۰

۱۸۶۹

۱

به نفت گل زد اما راه‌آهن ۳بریک باخت

دوازدهم

راه‌آهن

۳۲

۳۲

۲۸۸۰

۱

دروازه فجر سپاسی را باز کرد

یازدهم

سایپا

۳۲

۳۲

۲۸۸۰

دهم

مس

۳۳

۳۳

۲۹۷۰

نهم

مس

۳۳

۳۳

۲۹۷۰

۲

هشتم

استقلال

۳۰

۳۰

۲۶۸۵

۵

مقابل ذوب‌آهن‌ (هفته ۳۰) اخراج شد اما در فصل قهرمانی استقلال به سپاهان، استقلال اهواز، راه‌آهن، سایپا و پگاه گل زد

هفتم

استقلال

۱۷

۱۷

۱۵۳۰

۲

به سپاهان و ملوان گل زد اما در هر دو بازی استقلال ۲بریک شکست خورد

ششم

استقلال

۲۶

۲۶

۲۲۹۵

۲

۵ دقیقه آخر دیدار برابر برق اخراج شد

پنجم

استقلال

۲۴

۲۴

۲۱۳۳

استقلال با ۵۹ امتیاز قهرمان شد

چهارم

استقلال

۲۳

۲۰

۱۷۷۰

۲

سوم

استقلال

۱۰

۷

۶۱۰

مجموع

۳۰۰

۲۹۳

۲۶۲۹۶

۱۵

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • رژه زنان ارتش یمن ضد آل سعود +تصاویر
  واکنش جالب مجری شبکه خبر به عشق دوربین ها در حادثه پلاسکو +عکس
  درد و دل و گریه‌های یک آتش نشان در حضور آقا وحید و قالیباف + فیلم
  زادگاه «رستم» قهرمان حماسی شاهنامه، کجا قرار دارد؟ + تصاویر
  نماهنگ حامد زمانی برای شهادت آتش‌نشانان حادثه پلاسکو + فیلم
  درگیری فیزیکی نمایندگان زن پارلمان ترکیه + فیلم
  ۸ حقیقت شگفت انگیز درباره طلا+ تصاویر
  آیا در آن دنیا انسان، وجودی مادی است؟
  مشهورترین هکری که سیستمهای بانکی آمریکا را بهم ریخت +تصاویر
  جزییات حادثه پاساژ پلاسکو/ تلاش ها برای آوار برداری همچنان ادامه دارد/ آتش‌نشان فداکار به شهادت رسید+عکس و فیلم
  داستان شیرین یک آقازاده + تصاویر
  در پی حادثه پلاسکو فردا عزاى عمومى اعلام شده است
  مسئولین در برابر دشمنی آمریکا عینک بزک را بردارند/ تحقیر منتقدان توسط مسئول عالی رتبه با اعتدال سازگاری ندارد/ تعطیلی برنامه ثریا ناقض حقوق شهروندی است
  نظام اسلامی باید در برابر حوادث غیرمترقبه به هوش باشد/مسئولین ننشینند و بعد به فکر بیفتند، پیشگیری کنند
  آتش سوزی «پلاسکو» فاجعه ای بدتر از «یازده سپتامبر»/ هرزگی رسانه و پرده هایی که هوشمندانه می دریم!
  سازنده میلیاردر یهودی برج های پلاسکو و آلومینیوم تهران
  ⭕️ هفته ای برفی همراه با کاهش محسوس دما پیش روی البرزی ها
  عکس/ تیپ جالب مهدی رحمتی
  چهره جالب کامیابی‎نیا بعد از جشن تولدش+عکس
  مخمصه شوم عروس باردارایرانی در اتریش
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net