تارخ انتشار: جمعه ۱۲ تیر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۷
کد خبر : 93549
چاپ خبر

کشف سیستم جاسوسی DINO

۳۳۳۷۱۰۴_۴۶۲

یک نرم افزار جاسوسی دولتی که سیستم سایبری ایران را مورد هدف قرار داده بود،کشف شد

به گزارش«کمال مهر»؛سیستم جاسوسی فرانسوی ها که گویا هدف آن ها کشف و ضبط اطلاعات سایبری ایران بود لو رفت.

 

این نرم افزار جاسوسی که DINO نامیده می شود از سال ۲۰۱۳  فعالیت های جاسوسی خود را در مراکز علمی و دانشگاهی کشورمان آغاز کرد.

 

نقش اصلی این بد افزار کنترل و دسترسی به زیرساخت های شبکه ای ایران از طریق کنترل بسته های اطلاعاتی است.برنامه اصلی این نفوذ هنوز مشخص نیست.

این کشفیات که توسط محققان ESET در کشور اسلواکی انجام شد حاکی از آن است که این بد افزار توسط گروه جاسوسی Animal Farm طراحی شده که پیش از این چهره زشت خود را با طراحی برنامه های جاسوسی همچون Casper, Bunny و baber به جهانیان نشان داده بود.

 

نام اصلی این بد افزار تحت عنوان Dino.exe برای نویسندگان این بد افزار قابل مشاهده بوده و به گونه ای طراحی شده که نویسندگان این بدافزار می توانند زبان آن را متعلق به نقاط مختلف دنیا نشان دهند.

 

این نرم افزار جاسوسی به شخصیت کارتونی عصر حجر مربوط می شود که در سایت کسپرسکی از آن به عنوان یک نرم افزار جاسوسی تمام و عیار یاد شده است. ولی هنوز اطلاعات فنی دقیقی از آن منتشر نشده است.

 

بد افزار دینو از طریق ++C طراحی شده که طراحی ماژول آن بسیار حرفه ای و به صورت زیر است:

 

نام ماژول هدف ماژول
PSM Encrypted on-disk copy for Dino modules
CORE Configuration storage
CRONTAB Task scheduler
FMGR File upload and download manager
CMDEXEC Command execution manager
CMDEXECQ Storage queue for commands to execute
ENVVAR Storage for environment variables

کالوت یکی از محققین می گوید:کشف Dino کار ساده ای نیست چون گروه Animal Farm یک گروه بسیار حرفه ای در جاسوسی اطلاعات افراد است و هنوز خیلی از نمونه ها و ویژگی های این نرم افزار شناخته نشده اند.

نام این گروه برای اولین بار پس از آنکه توسط موسسه امنیت ارتباطات کانادا معرفی شد، در مستندات ادوارد اسنودن در مارس ۲۰۱۴  یافت شد. در این مستنداتCES با اطمینان تاکید کرد که این گروه مربوط به آژانس جاسوسی فرانسه بوده است.

 

این نرم افزار جاسوسی که زبان آن را به انگلیسی آمریکایی نوشته شده است در اصل یک نرم افزار فرانسوی است. محققان این موضوع را اینگونه متوجه شدند که این بد افزار در ابتدا به زبان فرانسوی نوشته شده و پس از مدتی زبان آن تغییر کرده است که هدف از این کار رد گم کردن بوده است.

تحقیقات نشان داده که علاوه بر ایران،سوریه،مالزی  از طعمه های این بد افزار بوده اند.

انتهای پیام/َ

 

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
Powerd By: Kordaki.Net