تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۸
کد خبر : 91340
چاپ خبر

مشروح/نوبخت در نشست خبری:

یارانه ۷۶ میلیون نفر واریز شد/توزیع سبد غذایی ماه رمضان از شنبه

سخنگوی دولت از واریز یارانه های نقدی به حساب خانوارها خبر داد و گفت: یارانه غیرنقدی در قالب سبد کالا بمناسبت ماه رمضان ازشنبه قابل دریافت است

به گزارش«کمال مهر»؛محمدباقر نوبخت در نشست خبری سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران از واریز یارانه برای ۷۶ میلیون و ۵۷ هزار و ۴۳۰ نفر، بالغ بر ۳ هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان خبر داد و گفت: یارانه‌ها به حساب سرپرستان خانوارها واریز شده است و از امشب ساعت ۲۴ می‌توانند دریافت کنند.

وی همچنین ضمن عذرخواهی به خاطر تاخیر ۲ الی ۳ روزه در پرداخت یارانه خردادماه گفت: مطابق قانون نسبت به پرداخت یارانه اقدام خواهیم کرد و همچنین یارانه غیرنقدی به صورت سبد غذایی به مناسبت ماه رمضان از شنبه قابل دریافت خواهد بود.

نوبخت افزود: دیروز ۷ هزار و ۲۹۶ میلیارد تومان از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از سوی سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی به خزانه‌داری برای پرداخت ابلاغ شد و امید است بعد از پرداخت حقوق ماه خرداد پرداخت طرحهای عمرانی هم آغاز شود. پس پیمانکاران پرتلاشی که با دولت همکاری می‌کنند مطالباتشان پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت با اشاره به این که دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبارات طرح‌های استانی به ۳۱ استان تخصیص داده شده است، تصریح کرد: ۵۰ درصد اعتبارات عمرانی طرح‌های استانی هم در این تخصیص مورد توجه قرار گرفته‌اند و مصمم هستیم برای استمرار و اجرای سیاست خروج از رکود سرمایه‌گذاری دولت را در طرح‌های تملک دارایی افزایش دهیم.

وی افزود: برای صرفه‌جویی در اعتبارات جاری دستورالعمل ۱۲ ماده‌ای به دستگاهها ابلاغ شده است که ۶ هزار میلیارد تومان از اعتبارات جاری در سال ۹۴ به اعتبارات عمرانی اضافه خواهد شد که همه این اقدامات در راستای تحقق سیاست‌های اقتصادمقاومتی خواهد بود.

وی در ادامه گزارشی از عملکرد وزارت نفت را در رابطه با اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در رابطه با سیاست ۱۳ و ۱۴ اقتصاد مقاومتی به تفصیل ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه ایران جایگاه سوم را از نظر تولید نفت در منطقه به دست آورده است و رتبه ایران در تولید نفت در منطقه افزایش یافته است گفت: در نتیجه‌ی این موضوع به صورت بالقوه امکان افزایش صادرات ایجاد شده است البته این واقعیت که تحریم‌های ظالمانه و غیر انسانی و مغایر قوانین عرف بین‌المللی علیه ایران وجود دارد غیر قابل انکار است. که با همت مردان دیپلماسی کشور و حمایت مردم در نهایت لغو خواهد شد و دولت از هیچ فعالیتی برای رفع این ظلم به مردم ایران کوتاهی نمی‌کند.

نوبخت با تاکید بر این که این یک واقعیت است که تحریم‌ها علیه ایران ظالمانه و غیر انسانی است و سکوت در برابر ظلمی که به ملت ایران روا می‌شود ظلمی مضاعف خواهد بود، گفت: همه باید بدانند کشورهایی که از حقوق بشر حمایت می‌کنند خودشان نخستین ناقض حقوق بشر هستند که در مورد ایران اقدام به بلوکه کردن منابع کشور و ممانعت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این کشور می‌کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه رئیس جمهور همیشه در سخنانشان به این واقعیت اشاره می‌کنند که فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ما وارد می‌شود و طبیعی است که شاهد گران شدن کالاها باشیم، تصریح کرد: همچنین رئیس جمهور همواره تاکید دارند که همه فشارها مانع استیفای حقوق ملت ایران نخواهد شد.

وی در ادامه به استقبال پرشور مردم در استان خراسان شمالی در سفر رئیس جمهور به این استان اشاره کرد و گفت: استقبال پرشور مردم جوابی است به سوال یکی از خبرنگاران در مورد اظهار نظر اخیر یکی از رسانه‌ها مبنی بر این که رضایت مردم نسبت به دولت ۵۰ درصد کاهش داشته است.

نوبخت با بیان این که آنچه مردم در شرایط فعلی کشور احساس می‌کند برآیند تحریم و مدیریت است، گفت: در سال ۹۱ بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات نفت داشتیم که این مبلغ در سال ۹۲ به ۵۲ میلیارد دلار کاهش یافت و امروز به زیر ۲۴ میلیارد دلار رسیده است اما باوجود همه فشارهای تحریم با مدیریتی که مدبرانه انجام شد شاهد کاهش تورم از ۴۰ درصد به زیر ۱۵ درصد هستیم. البته متوجه هستیم که هنوز قیمت‌ها در حال افزایش است و به مردم فشار می‌آید اما روند این حرکت تغییرات مثبتی را در پی خواهد داشت.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات جاسوسانه رژیم صهیونیستی در روند مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ تصریح کرد: رژیم صهیونیستی همواره از این دست رفتارهای مجرمانه داشته است و من این خبر را از رسانه‌ها شنیدم و منتظرم ببینم نتیجه چه خواهد شد البته مطمئنم تیم مذاکره کننده هسته‌ای اقدامات حفاظتی لازم را در نظر خواهد داشت.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد علت تاخیر در پرداخت یارانه‌ها گفت: دولت با سخت‌گیری‌های جدی در پرداخت یارانه‌ها مواجه است و از ابتدای سال تا به حال هر ماه سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به حساب مردم ریخته است. در حالی که ریالی پرداخت اعتبار عمرانی نداشتیم و لازم به ذکر است که موضوع یارانه‌ها تصمیمd نیست که این دولت اتخاذ کرده باشد اما در جهت اصلاح آن تلاش می‌کند و سال گذشته ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به جای توزیع خام پول بین مردم در کمک به بیماران مورد استفاده قرار داد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا دولت در نشست خبری رئیس جمهور به رسانه های منتقد اجازه مطرح کردن سوالشان را نداد، گفت: من نمی‌دانم این صف بندی‌های منتقد و مخالف را چه کسی تایید می‌کند. چرا که هر هفته در جمع همه شما خبرنگاران عزیز حضور پیدا می‌کنند و معتقدم همه شما در تلاش برای انتشار اخبار به مردم هستید.

نوبخت در رابطه با برنامه‌های دولت در جهت تنظیم بازار برای ماه رمضان افزود: ستاد تنظیم بازار فعال است و در مورد تامین منابع خوراکی لازم اقدامات ضروری انجام خواهد شد و دولت تاکید دارد که از حقوق مصرف کنندگان دفاع کند.

وی در جواب این سوال که دولت چقدر در مذاکرات جدی است گفت: ما مذاکرات را تا استیفای همه حقوق مردم ترک نخواهیم کرد.

وی همچنین در رابطه با اظهارات اخیر وزیر بهداشت در مورد انتخابات اخیر نظام پزشکی و تجمعات صنفی پیرامون آن گفت: من صحبت‌های وزیر بهداشت را نشنیدم اما در جریان هستم که وزیر بهداشت برای طرح تحول سلامت از انجمن‌های علمی و مجامع صنفی برای بخش بهداشت و درمان بهره خواهد گرفت.

نوبخت در پاسخ به پاسخ خبرنگاری مبنی بر این که علت تفاوت آمارهایی که رئیس جمهور در سخنرانی‌های خود اعلام می‌کنند با آمارهای رسمی اعلام شده از سوی مراکز معتبر چیست، گفت: رئیس جمهور مطلع به مصالح کشور هستند و با دقت گزارشات دستگاههای مختلف را رصد می‌کنند و هر یکشنبه و پنج شنبه از صبح تا ظهر گزارش تیم اقتصادی را می‌شنوند.

وی اضافه کرد: معتقدم آمارهایی که رئیس جمهور با در دست داشتن اطلاعات وسیع ارائه می‌دهند بسیار متقن‌تر و معتبرتر از آمارهایی است که برخی از دستگاهها فقط از دید بخش خود ارائه می‌کنند.

در حال حاضر ذخایر گندم برای بیش از ۶ ماه تامین است
نوبخت همچنین در رابطه با میزان واردات گندم گفت: سال گذشته به دلیل تقلیل ذخایر استراتژیک گندم واردات بیشتری انجام دادیم و در حال حاضر ذخایر گندم برای بیش از ۶ ماه تامین است.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در وزارت خارجه نیاز به وجود معاونت اقتصادی وجود دارد، توضیح داد: وزارت خارجه از طریق نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در سایر کشورها موضوع جذب سرمایه گذاری را فعال کرده است و در صورتی که این نیاز برای معاونت اقتصادی در وزارت خارجه وجود داشته باشد بررسی‌های لازم انجام خواهد شد.

نوبخت همچنین در پاسخ به سوالی در مورد قانون انتخابات و شفافیت منابع مالی برای کاندیداها گفت: دولت می‌خواهد قانون انتخابات اصلاح شود و منابع تبلیغات کاندیداها فعال شود پس امید است این لایحه با امید بیشتری به نتیجه برسد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری که در مورد اقدامات دولت درمورد جوانان پرسید گفت: ما در زمینه اشتغال جوانان با وجود همه تنگناها اقدام کردیم و بیش از ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفتیم و همچنین شرایط ۳۸ هزار استخدام در دستگاههای دولتی را فراهم آوردیم و همچنین موضوع آزمون استخدامی در دستگاههای دولتی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

وی همچنین در مورد نامه اخیر آقای نهاوندیان خطاب به وزراء برای ارائه گزارش به رئیس جمهور گفت: این نامه تاکیدی بوده است تا دستگاهها و وزرا ء نسبت به ارائه گزارش فعالیت‌هایشان به رئیس جمهور اقدام کنند تا در فرصت‌های مقتضی در اعلام اطلاعات و گزارش عملکرد دستگاههای مختلف به مردم اقدامات لازم انجام شود.

ماههای پایانی کار نمایندگان تعداد طرح‌های استیضاح رو به افزایش است
نوبخت در مورد استیضاح وزیر آموزش و پرورش گفت: استیضاح آقای فانی تنها طرحی نیست که در مجلس وجود دارد و شاهدیم که در ماههای پایانی کار نمایندگان تعداد طرح‌های استیضاح رو به افزایش است. البته ما تا آخرین روز فعالیت نمایندگان مطابق قانون به آنها احترام می‌گذاریم و علی رغم همه تلاش‌هایی که دولت برای تامین اعتبارات وزارت آموزش و پرورش انجام داده است در صورتی که مجلس بتواند منبع دیگری را برای تامین اعتبار به ما معرفی کند از آن استقبال خواهیم کرد.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد قرارداد ایران و چین و حجم شرکت‌های طالب سرمایه گذاری در ایران گفت: با استقبال قابل توجهی از شرکت‌های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران مواجه هستیم که فقط منتظر لغو تحریم‌ها هستند که در این راستا در ماه جاری هیاتی از کشور اندونزی به ایران آمدند و همچنین با کشور عراق همکاری‌هایی داریم و به زودی از یک کشور اروپایی هیاتی بلندپایه به ایران خواهد آمد.

نوبخت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی براین که دولت در زمینه ایجاد پلیس اقتصادی چه اقداماتی انجام داده است با توجه به این که یکی از فرماندهان نیروی انتظامی در این رابطه اعلام آمادگی کرده است گفت: این موضوع هنوز در دولت مطرح نشده است اما ممکن است در وزارت اقتصاد مطرح شده باشد.

وی در جواب این سوال که برنامه دولت برای روزهای سخت تحریمی چه خواهد بود گفت: ما برای استمرار وضع موجود و همچنین برای روزهای سخت در صورتی که به مذاکرات به نتیجه نرسد برنامه داریم اما طبیعی است که اگر بخواهیم کشور را با ۳۰ هزار بشکه نفت اداره کنیم با زمانی که فروش یک میلیون بشکه یا بیشتر داشته باشیم متفاوت است.

نوبخت همچنین در مورد سوالات متعدد نمایندگان مجلس از وزرا گفت: سوال و استیضاح و کارتهای زرد بسیار مطرح است و ما فعالیت‌های در چارچوب قانون نمایندگان را پذیرا هستیم و برای آن پاسخ منطقی خواهیم داشت. اما معتقدیم رسانه‌ها می‌توانند در این زمینه اطلاع‌رسانی کنند و مردم قضاوت داشته باشند که این اقدامات در شرایط تحریم به نفع کشور خواهد بود یا خیر.

نوبخت همچنین در مورد احتمال افزایش نرخ مکالمات تلفن گفت: بهتر است که با این قبیل زمزمه‌ها چنین انتظاراتی ایجاد نکنیم و من مطلع هستم که دکتر واعظی در این مورد حساس هستند که در جهت افزایش قدرت خرید مردم تلاش کنیم پس بهتر است که جلوی زمزمه‌ها گرفته شود.

وی در پاسخ به سوالی در مورد برداشت مبلغ ۳۵ میلیارد دلار از بانک مرکزی گفت: این مبلغ از بانک مرکزی دریافت شده است که ما به ازای آن برای بازگشت وجود ندارد البته مربوط به دولت قبل است و الان در حساب بدهی‌های دولت فعلی گذاشته شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد حواشی اخیر مراسم برگزار شده در شهرستان آمل گفت‌: همه باید تابع قانون باشیم و بدانیم خلاف قانون یعنی خلاف شرع که این فتوای مراجع و امام است و توجه داشته باشیم که هیچ هدف قانونی از روش غیر قانونی به نتیجه نمی‌رسد و نظام این اجازه را نخواهد داد.البته وزارت ارشاد و کشور نیز باید در زمینه مجوزها و صیانت از آزادی مشروع مردم اقدامات لازم را انجام دهد.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • آتش سوزی «پلاسکو» فاجعه ای بدتر از «یازده سپتامبر»/ هرزگی رسانه و پرده هایی که هوشمندانه می دریم!
  سازنده میلیاردر یهودی برج های پلاسکو و آلومینیوم تهران
  ⭕️ هفته ای برفی همراه با کاهش محسوس دما پیش روی البرزی ها
  عکس/ تیپ جالب مهدی رحمتی
  چهره جالب کامیابی‎نیا بعد از جشن تولدش+عکس
  مخمصه شوم عروس باردارایرانی در اتریش
  معترضان به حذف یارانه نقدی اینجا کلیک کنند
  مهران مدیری وقتی دانش آموز ابتدایی بود +عکس
  علت جدایی‌ام را بگویم استقلال بدجوری به هم می‌ریزد
  پیشنهاد شرم آور دونالد ترامپ به ملکه زیبایی در هتل+عکس
  «ضدهوایی» سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد+عکس
  سخنگوی غیر رسمی دولت روحانی در آمریکا کیست؟!/ اگر هاشمی نبود «افغانستان» می‌شدیم؛ اگر برجام نبود «ونزوئلا»!
  عکس/عینک بزنید!
  وقتی آرامگاه عمار یاسر با خاک یکسان شد + تصاویر ماهواره‌ای
  عکس/ رضائیان از پرسپولیس رفتنی شد
  تعطیلی پنج شنبه در بهبود آلودگی کرج موثر است/ ۲ میلیون لیتر مازوت را در نیروگاه منتظر قائم پلمپ کردیم
  هدستی با صدای دالبی ۷.۱ کاناله مخصوص حرفه ای ها
  گوگل بلاخره کوتاه آمد!
  علی کریمی در تیم منتخب بایرن+تصویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net