تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۵
کد خبر : 91246
چاپ خبر

سنگ‌تمام برای «۱۷۵ مـَـــــرد»

۳۲۸۵۹۷۳_۱۴۲

اما بودند مادران شهدایی که قاب عکس آنها تصویری نداشت و بیشتر از دیگران اشک می‌ریختند و احتمال می‌دادند شاید فرزند شهید آنها یکی از همین ۲۷۰ شهید تازه تفحص شده باشد

خبرنگار گروه سیاسی«کمال مهر»؛ همه آمده بودند، شور و هیجانی در میدان بهارستان برپا بود، از هر طیف و گروهی، از هر فکر و عقیده‌ای، از هر جنسیت و سنخیتی، از هر سن و سالی و در مجموع همه مردم بامعرفت آمده بودند، هدفشان هم استقبال از فرزندان ۱۶ الی ۱۹ ساله خودشان بود، فرزندانی که اگر در بین ما بودند شاید الان خودشان فرزندان ۱۶ الی ۱۹ ساله داشتند!

قرار بود وداع با ۲۷۰ شهید تازه تفحص شده که ۱۷۵ نفر از آنها همان غواصان دریادل بودند، ساعت ۱۶ عصر امروز سه شنبه ۲۶ خرداد ماه در میدان بهارستان برگزار شود، اما از ساعت ۱۵ میدان بهارستان و خیابان‌های منتهی به این میدان با ازدحام جمعیت مواجه شد به طوری که خیلی از سواری‌های شخصی، وانت‌بارها، اتوبوس‌های خط واحد و حتی سایل امدادی در بین مردم گیر کردند و هر چه زمان می‌گذشت به ازدحام جمعیت افزوده می‌شد.

سنگ‌تمام برای «آن 175 مـَـــــرد»

شاید هیچ کس فکر نمی‌کرد استقبال از ۲۷۰ شهید والا مقام تازه تفحص شده به اندازه‌ای شلوغ باشد که برخی بانوان از شدت فشار مردم از هوش بروند، شاید هم بخاطر پیش‌بینی نکردن چنین استقبال باشکوهی مدیریت مراسم ضعیف بود چرا که نبود فضای کافی برای تردد حاضرین مشکل‌آفرین شد، البته با اتخاذ تدابیر دیرهنگام،  مشکلات تا حدی رفع شد و اگر نبود عشق میزبانی از شهدا شاید کسی به خودش زحمت نمی‌داد ساعت‌ها زیر آفتاب داغ و فشار مردمی بایستد.

هنوز میهمانان وارد جمع نشده بودند، شاید در میدان شهدا به رسم ادب به همدیگر تعارف می‌کردند که کدامشان زودتر قدم در بین عاشقانشان بگذارد، این طرف عاشقان منتظر بودند، آفتاب به شدت سوزان بود به حدی که همه به یاد روزهای سوزان خوزستان در ایام مقاومت افتاده بودند.

البته هوای گرمای امروز یک فرق مهم با گرمای روزهای سخت مقاومت ۸ ساله داشت، اگر آن روز سقای جبهه‌ها با موتور سنگر به سنگر آب می‌رساند، امروز مغازه‌داران اطراف خیابان مصطفی‌خمینی سقای میزبانان شهدا شده بودند، چه صحنه زیبایی خلق کردند این امت اسلامی.

طبیعی بود در حین مذاکرات هسته‌ای، شعارهای مردم حاضر در مراسم وداع با ۲۷۰ شهید تازه تفحص شده نیز بوی هسته‌ای بدهد و بخاطر همبن، پرچم‌های زرد رنگ با نقش هسته‌ای در بین مردم به فراوانی دیده می‌شد که شعارهای مردم نیز به آن اضافه شد آنجایی که شعار می‌دادند و می‌گفتند: «نه سازش نه تسلیم؛ نبرد با امریکا»، «می‌جنگیم می‌میریم  سازش نمی‌پذیریم» و …

سنگ‌تمام برای «آن 175 مـَـــــرد»

مگر می‌شود مراسم تشییع شهید باشد و مادران شهدا حضور نداشته باشند، مادرانی که هر کدام عکس شهید یا شهیدان خود را در آغوش گرفته و به آرامی اشک می‌ریختند، اما بودند مادران شهدایی که قاب عکس آنها تصویری نداشت و بیشتر از دیگران اشک می‌ریختند و احتمال می‌دادند شاید فرزند شهید آنها یکی از همین ۲۷۰ شهید تازه تفحص شده باشد.

گل‌های گلایول فرش قرمزی بود که مادران شهدا با خود آوده بودند تا زیر پای شهیدان در خواب آرامیده پهن کنند، البته شهیدان هم آنها را بی پاسخ نگذاشتند و از گل‌هایی که بر روی ماشین‌های حامل پیکر پاکشان بود به مردم تقدیم کردند به وسیله سربازان حاضر در آنجا.

مسئولان لشکری و کشور هم آمده بودند، از وزیر اطلاعات تا وزیر کشوری که حین برگشت موتور سواری کرد، از رییس فرهنگستان زیان و ادب فارسی تا فرمانده سپاه پاسداران، از دولتی‌ها تا نمایندگانی که با ویلچر آمده بودند، از وزرا تا رییس دولت قبل و …

اما اصلی‌ترین میزبان این مراسم فرمانده سپاه پاسدران در زمان مقاومت ۸ ساله بود، سردار محسن رضایی که ۲۷۰ شهید تازه نفحص شده او را به اسم برادر محسن می‌شناسند، همان فرمانده‌ای که از هر کس بیشتر و بهتر می‌داند در شب ۳ دی‌ماه ۱۳۶۵ چه اتفاقی افتاد، بهتر از هر کسی می‌داند غواصانی که خط‌شکن عملیات والفجر ۴ بودند چه قهرمانانه به وظیفه خود عمل کردند، کسی که با شنیدن لو رفتن عملیات بیشتر از هر کسی غصه خورده و زجر کشیده است.

سنگ‌تمام برای «آن 175 مـَـــــرد»

فرمانده‌ای که امروز ردای دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارد و در حین سخنرانیش گفت: همین غواصان دست بسته ما چه چیزی به شما می‌گویند،‌ این غواصان می‌گویند که اگر دستان ما بسته باشد و ما را تیرباران کنید ما تسلیم زور و زیاده‌خواهی نخواهیم شد.

ساعت حدود ۱۷ بود که ماشین‌های حامل پیکر پاک ۲۷۰ شهدا از خیابان مجاهدین وارد خیابان مصطفی‌خمینی شدند، یعنی از ضلع شمالی مجلس شورای اسلامی به سمت ضلع غربی مجلس، ۸ دستگاه ماشین بود، که روی ۷ دستگاه پیکر پاک شهدا حمل می‌شد به طوری که روی هر یک دستگاه ماشین پیکیر پاک ۴۰ شهید قرار داشت، در ۴ ردیف ۱۰ تایی.

قسمت جلوی هر دستگاه حامل پیکر پاک شهدا هم بنری با نوشته« نه سازش نه تسلیم، نبرد با آمریکا» نقش بسته بود.

هر یک از ماشین‌های حامل پیکر پاک ۲۷۰ شهید گمنام که از بین مردم با سرعت بسیار پایین عبور می‌کرد عده‌ای خود را به تابوت‌های پیکر پاک شهیدان می‌رساندند، عده‌ای درد دل می‌کرد، عده‌ای دل‌نوشته‌ای می‌نوشت، عده‌ای هم وسایل خود را تبرک می‌کردند.

سنگ‌تمام برای «آن 175 مـَـــــرد»

در میدان بهارستان غوغایی بود، در یک طرف کریمی و هلالی مداحی می‌کردند در طرف دیگر عده‌ای وارد حوض وسط میدان بهارستان شده بودند تا شاید تصویر واقعی از حضور غواصان در دل اروند سرکش خلق کنند، شاید در حد یک هزارم آن صحنه‌ها.

جمعیت همچناندر حال افزایش بود، کاروان شهدا به آرامی در حال حرکت به مقصد معراج‌الشهدا بود تا شهیدان را با عزت و حرمت تحویل خاک دهد آن هم خاک ایران نه خاک غریبه.

بالاخره بعد از ۳ و نیم کاروان شهدا به معراج‌الشهدا رسید، وقت اذان مغرب و عشا شده بود، میزبانان شهدا به احترام میهمانان خود نماز مغرب و عشا را در جوار آنها به جماعت اقامه کردند.

مراسم تشییع ۲۷۰ شهید والامقام که در جمع آنها ۱۷۵ شهید غواص هم حضور داشتند با دستان گرم مردم پرشور به خاک سپرده شدند تا برای همیشه در جایگاه ابدی خود آرام بگیرند البته نه با دستان بسته.

حاشیه‌نگاری از وحید عظیم‌نیا

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۱۳۹۰۰۶۰۶۲۱۱۱
  همایش «خانواده و اعتیاد جوانان»درسهرابیه کرج برگزار شد+تصاویر
  thm_262_1910468_400
  عکس/ اقدام پهلوانانه کیمیا علیزاده
  خریدهای بد برانکو و سرنوشتی که در انتظار اوست
  ۱۹۰۹۸۰۵_۱۸۲
  مختار سر از بدن «شمر» را جدا کرد و او را در دیگ سوزان انداخت
  ۵۳۲۲۳۷
  آذر ۹۴: امحای ۱۷۰۰ تن سیب زمینی زیر خروارها خاک/ آبان ۹۵: صدور مجوز توزیع رایگان سیب زمینی و پیاز بین محرومان!
  ۱۰۱۱۱۹۱
  تصاویر رهبر انقلاب در خیابانهای قاهره/ آیا مصر هم به محور مقاومت خواهد پیوست؟
  ۱۰۱۱۶۳۱
  دولت با استعفای فانی از پاسخگویی فرار کرد/مجلس کمیته مبارزه با فساد مالی تشکیل داده است
  ۵۳۲۴۰۰۹_۲۸۷
  کتک خوردن خانم خبرنگار در پخش زنده + فیلم
  ۳۷۵۵۸۶_۷۱۸
  جزئیات ماجرای فوت کودک کرجی دچار آپاندیس از زبان دایی/ تصویر یسرا با پزشک جراح دقایقی قبل از جراحی/ آخرین جمله ای که یسرا گفت
  ۵۳۲۴۰۵۸_۱۸۷
  آرزوی جالب سردار سلیمانی برای قالیباف + فیلم
  ۵۳۲۱۰۹۷_۹۳۰
  پسر آهن ربایی در البرز + فیلم
  ۵۳۲۴۲۸۰_۶۲۹
  از وحشت پرسپولیس در مورد امتیازگیری استقلال تا فروپاشی تیم سیاه جامگان
  ۵۳۲۳۰۱۰_۹۶۶
  ضرب و شتم بی رحمانه دختر نوجوان توسط نیرو‌های پلیس + فیلم
  ۵۳۲۳۱۵۰_۶۲۶
  اگر زیاد عرق می‌کنید؛ احتمالا به یکی از این بیماری‌ها مبتلا هستید
  مار پیتون یک شهر را خاموش کرد +تصاویر
  عجیب ترین باربری‌ها با ماشین+تصاویر
  ۵۳۲۳۲۳۹_۶۶۵
  شوخی جالب مهران مدیری در برنامه زنده تلویزیونی + فیلم
  ۵۳۲۴۰۴۴_۳۲۳
  این پدر به بچه‌هایش اجازه می‌هد هر کاری انجام دهند +تصاویر
  ۵۳۲۰۵۳۹_۷۴۷
  لحظه ضربه مغزی شدن یک ورزشکار در حین مسابقه +تصاویر
  ۵۳۲۱۰۴۶_۵۸۷
  سگی که اشک هزاران نفر را درآورد +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net