تارخ انتشار: دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
کد خبر : 90954
چاپ خبر

سریعترین اقتصادهای رو به رشد جهان+تصاویر

۱ copy(1188)

کشورهایی که رشد اقتصادی سریع دارند در میان کشورهای بزرگ دنیا نیستند. در واقع بیشتر این کشورها از درآمد ناکافی، مراتب پایین تولید ناخالص داخلی، بی ثباتی سیاسی و فساد اقتصادی رنج می برند. ولی رشد اقتصادی آنها در مقابل مشکلات ذکر شده به مراتب بالاتر از کشورهای دیگر بوده است

گروه بین الملل-«کمال مهر»؛ رشد دیوانه وار اقتصاد چین به داستانی معروف در چند دهه گذشته تبدیل شده است. اما یقینا چین با این رشد اقتصادی مواجه نشده و کشورهای دیگری در گوشه و کنار جهان هستند که با این رشد خود را بالا می کشند. در این گزارش با ۱۰ کشور آشنا می شویم که بالاترین نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ را دارند. این داده ها براساس جدیدترین آمار بانک جهانی ارائه شده است.

در نظر داشته باشید که کشورهایی که رشد اقتصادی سریع دارند در میان کشورهای بزرگ دنیا نیستند. در واقع بیشتر این کشورها از درآمد ناکافی، مراتب پایین تولید ناخالص داخلی، بی ثباتی سیاسی و فساد اقتصادی رنج می برند. ولی رشد اقتصادی آنها در مقابل مشکلات ذکر شده به مراتب بالاتر از کشورهای دیگر بوده است.

اتیوپی

۲۰۱۵ GDP: +9.50%

۲۰۱۶ GDP: +10.50%

۲۰۱۷ GDP: +8.50%

۲۰۱۴-۲۰۱۷ GDP CAGR: +9.70%

اقتصاد اتیوپی پیش از این برپایه کشاورزی بوده است. اما دولت این کشور با گسترش و ارتقای زمینه های تولید- کارخانه ای؛ نساجی؛ تولید انرژی موفق شده تا حد زیادی به رشد اقتصادی این کشور کمک کند. علی رغم افزایش تولید ناخالص داخلی، این کشور همچنان حداقل میزان دستمزد را دارد.

 

 

ترکمنستان

۲۰۱۵ GDP: +8.00%

۲۰۱۶ GDP: +9.00%

۲۰۱۷ GDP: +9.00%

۲۰۱۴-۲۰۱۷ GDP CAGR: +9.07%

اقتصاد کشور ترکمنستان پیش از این تنها بر پایه گاز و پنبه بوده است. این کشوراخیرا با گسترش صادرات گاز به چین و اروپا تا حد زیادی به روند تولید ناخالص داخلی خود کمک کرده است. این در حالی است که کشور ترکمنستان همچنان از فساد اقتصادی، سیستم ضعیف آموزشی،استفاده ناکارآمد از منابع، و بی میلی دولت به اصلاحات بازار رنج می برد.

 

 

جمهوری دموکراتیک کنگو

۲۰۱۵ GDP: +8.00%

۲۰۱۶ GDP: +8.50%

۲۰۱۷ GDP: +9.00%

۲۰۱۴-۲۰۱۷ GDP CAGR: +8.62%

کنگو بزرگترین منابع طبیعی-معدنی جهان را دارد که تاکنون بخاطر فساد سیستماتیک، اغتشاش، بی ثباتی اقتصادی به صورت پول درنیامده است. با این حال روند رشد اقتصادی این کشوراز دهه ۹۰ به شکل آرام روند صعودی گرفته است.

 

میانمار

۲۰۱۵ GDP: +8.50%

۲۰۱۶ GDP: +8.20%

۲۰۱۷ GDP: +8.00%

۲۰۱۴-۲۰۱۷ GDP CAGR: +8.30%

میانمار یکی از فقیر ترین کشورهای آسیای جنوب شرقی است که از سال ۲۰۱۱ روند رشد اقتصادی را در پیش گرفته است. این کشور علاوه بر نیروی کار جوان، از منابع طبیعی گسترده ای هم برخوردار است و به مرکز برای سرمایه گذاری خارجی تبدیل شده است. با این حال زندگی استاندارد برای بیشتر مردم این کشور فراهم نشده است.

 

ازبکستان

۲۰۱۵ GDP: +7.60%

۲۰۱۶ GDP: +7.80%

۲۰۱۷ GDP: +8.00%

۲۰۱۴-۲۰۱۷ GDP CAGR: +7.87%

 

ازبکستان رفته رفته از یک کشور وابسته به روسیه به اقتصادی پویا و مستقل تبدیل می شود. این کشور پنجمین صادر کننده پنبه در جهان و گاز طبیعی و طلا است. این کشور همچنین پیشرفت فوق العاده ای زمینه مدیریت کارگران و جلوگیری از گسترش پدیده کودکان کار داشته است.

 

ساحل عاج

۲۰۱۵ GDP: +8.00%

۲۰۱۶ GDP: +7.70%

۲۰۱۷ GDP: +7.50%

۲۰۱۴-۲۰۱۷ GDP CAGR: +7.80

حدود دو سوم جمعیت این کشور در بخش کشاورزی و کارخانه ای مشغول کار هستند.ساحل عاج بزرگترین تولید کننده و صادر کننده دانه کاکائو و روغن پالم در جهان است. این کشور همچنان در زمینه صنعتی ضعیف عمل کرده است.

 

پاپوآ گینه نو

۲۰۱۵ GDP: +16.00%

۲۰۱۶ GDP: +5.00%

۲۰۱۷ GDP: +2.40%

۲۰۱۴-۲۰۱۷ GDP CAGR: +7.60%

هشتاد و پنج درصد جمعیت این کشور در بخش کشاورزی کار می کنند و در بخش صادرات به منابع طلا، مس، و روغن اکتفا می کند. ناامنی برای سرمایه گذاری خارجی، اعتماد ضعیف سرمایه گذاران، خصوصی سازی موسسات و بی توجهی نهادهای دولتی همچنان مشکلات اصلی این کشور در زمینه اقتصادی است.

 

 

 

هندوستان

۲۰۱۵ GDP: +7.40%

۲۰۱۶ GDP: +7.80%

۲۰۱۷ GDP: +8.00%

۲۰۱۴-۲۰۱۷ GDP CAGR: +7.57%

خدمات صنعتی مهمترین عامل رشد اقتصای هندوستان بوده است به گونه ای که با یک سوم نیروی کار، دو سوم خروجی اقتصادی گرفته است. این کشور همچنان با مشکلاتی از قبیل فساد، فقر، ئ تبعیض علیه زنان و دختران مواجه است.

 

بوتان

۲۰۱۵ GDP: +7.90%

۲۰۱۶ GDP: +8.40%

۲۰۱۷ GDP: +7.00%

۲۰۱۴-۲۰۱۷ GDP CAGR: +7.55%

بوتان کشور کوچکی است که اقتصاد خود را متکی به برق آبی، کشاورزی و جنگلداری بنا کرده است. این کشور بخش بالای از برق آبی خود رابه هند صادر می کند.در صورتی که پتانسیل لازم برای جنگداری در این کشور ایجاد شود، به نظر می رسد تا چند سال آینده به رشد چشمگیری در زمینه صادرات دست یابد.

 

چین

۲۰۱۵ GDP: +7.10%

۲۰۱۶ GDP: +7.00%

۲۰۱۷ GDP: +6.90%

۲۰۱۴-۲۰۱۷ GDP CAGR: +7.10%

به عقیده برخی چین تا چند دهه آینده از اقتصاد آمریکا پیشی خواهد گرفت. ولی این کشور علی رغم رشد اقتصادی، با مشکل مبتنی بر مصرف مواجه خواهد شد. درآمد مردم این کشور پایین تر از متوسط جهانی است.

 

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
Powerd By: Kordaki.Net