تارخ انتشار: شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۸
کد خبر : 90634
چاپ خبر

ایران پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد/ لغو یکجانبه تحریم‎ها اولین گام در مذاکرات هسته‎ای خواهد بود

نشست خبری حجت‎الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان با حضور نمایندگان رسانه‎ها نهاد ریاست جمهوری آغاز شد

به گزارش گروه سیاسی «کمال مهر»؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی ضمن درود بر شهیدان و تبریک حلول ماه مبارک رمضان، سالروز ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ را به ملت ایران تبریک گفت.

وی با برشمردن شرایط بسیار خاص کشورمان در ۲ سال گذشته ادامه داد: بحران بین‌المللی در روابط خارجی، شرایط سخت اقتصادی، شکاف در مسائل اجتماعی و اخلال فضای امنیتی در زمینه مسائل فرهنگی و محیط‌های آموزشی باعث شده بود که بدخواهان تصور کنند با فشارهایی که بر ملت ایران به ناروا تحمیل می‌کنند، مردم مشارکت آن چنانی پای صندوق‌های آراء نخواهد داشت.

حجت الاسلام روحانی افزود: هدف آن‌ها این بود که مردم حل مسائل سیاسی را در صندوق آراء نبینند و این در حالی است که ملت ایران با حضورشان حماسه بزرگی را آفریدند و به دنیا اعلام کردند که بر ایران مردم سالاری حاکم است.

رئیس جمهور تأکید کرد: با راهنمایی مقام معظم رهبری و دعوت همگان به پای صندوق‌های رأی و این که این موضوع حق‌الناس بوده مردم به پای صندوق‌های رأی شتافتند و با حضور ۷۳ درصدی حماسه بزرگی را آفریدند.

* ۲۴ خرداد به هیچ دسته و حزبی تعلق ندارد

رئیس قوه مجریه افزود: ۲۴ خرداد به هیچ دسته و حزبی تعلق ندارد و تبریک آن از آن مردم و مقام معظم رهبری است که به خوبی ملت ایران را به پای صندوق‌های رأی هدایت کردند.

وی اضافه کرد: مردم با رأی به اعتدال، تدبیر و امید خواستند که همه چیز به قانون بازگردد و معنای اعتدال یعنی همه چیز در چارچوب قانونی باشد، تصمیم یکشبه گرفته نشود و امر به صاحب‌نظران متخصص همان فضا واگذار شود.

رئیس جمهور ادامه داد: مردم می‌خواستند شرایط آرام و آرامش حاکم شود و نسبت به بازار اقتصادی به آینده‌ای روشن امیدوار شوند.

دکتر روحانی در ادامه افزود: در انتخابات ۲۴ خرداد مردم می‌خواستند به آینده بهتر، فضای امن‌تر و شرایط بهتر زندگی برسند و امیدوار باشند. در این جا می‌خواهم به ملت شریف ایران عرض کنم که هیچ تصمیمی در دولت تدبیر و امید اتخاذ نشده مگر این که با صاحب‌نظران در همان حوزه مشورت شده باشد.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: شرایط اقتصادی و سیاسی قبل از انتخابات ۹۲ شرایط بسیار سخت و مهمی بود و هر دولتی روی کار می‌آمد با این شرایط دشوار روبرو می‌شد؛ تورم بیش از ۴۰ درصد، رشد اقتصادی با رقم ۶٫۸- درصد، بازار ارز و کالا در حال تنش ساعتی در جامعه بود، سرمایه‌گذاری‌ها رشد منفی داشت و در شرایطی بی‌نظیر در تاریخ ایران رکود و تورم توأمان بر اقتصاد کشور حاکم شده بود و به این ترتیب دولت با مشکلات عدیده‌ای روبرو بود. در عین حال تلاش دولت تحقق و عمل کردن به وعده‌ها در همه زمینه‌ها بود.

* می‎خواستیم همه حقوقمان را با هم استیفا کنیم

وی تصریح کرد: سه هدف عمده دولت نجات اقتصاد، تعامل سازنده با جهان و احیای اخلاق بود. ما می‌خواستیم عزت ملی ما با موقعیت صحیح و درخور ملت در سطح جهانی توأم شود. ما می‌خواستیم روابط با دنیا به گونه‌ای باشد که ایران دیگر به عنوان یک تهدید در منطقه و جهان مطرح نباشد. ما می‌خواستیم روابط بهتر با همسایگان داشته باشیم و بر مبنای برادری، آشتی و عزت با آن‌ها تعامل داشته باشیم. ما می‌خواستیم همه حقوق‌مان را با هم استیفا کنیم و به یک یا چند حق اکتفا نکنیم. ما می‌خواستیم در کنار حفظ حقوق هسته‌ای به بازارهای جهانی هم دسترسی داشته باشیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: حق همه مردم ایران برخورداری از فناوری‌های مختلف است. حق مردم بهره‌مندی از شرایط حمل و نقل بین‌المللی است. حق مردم فروش مناسب کالاهاست. ارتباط اقتصادی مناسب برای فروش کالاهای مختلف از خودرو تا پتروشیمی است. حق ملت برخورداری از کالاهای مورد نیاز، صادرات، بیمه، کشتی‌رانی و روابط مالی و بانکی مناسب است. نمی‌توانیم فقط یک حق داشته باشیم و بقیه حقوق‌مان را پایمال کنند.

* از دکتر ظریف تشکر می‎کنم

رئیس قوه مجریه عنوان کرد: هدف ۲۴ خرداد حفظ حقوق ملت به مفهوم تعامل سازنده برای حفظ حقوق ملت و منافع ملی بود. در این راستا ما باب مذاکره جدی و مؤثر را در چارچوب منطق با ۱+۵ آغاز کردیم. خط قرمزهای ما از ابتدا مشخص بود. در این جا باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم برای ترسیم خطوط اصلی برای مذاکرات و برای حمایت از تیم هسته‌ای و هم برای این که با نفس گرم‌شان وحدت و اتحاد ملی و انسجام را به خوبی حفظ کردند. همچنین لازم است از ملت به خاطر حمایت مستمر  از دولت به ویژه در زمینه مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی تشکر کنم. همچنین لازم است از مذاکره کنندگان قوی تیم هسته‌ای و به خصوص آقای دکتر ظریف به عنوان رئیس این تیم تشکر کنم. هر آنچه تا کنون به دست آورده‌ایم‌، موجب اختلاف ملی است.

* هرگز تأسیسات هسته‎ای فرود و نطنز بسته نخواهد شد
روحانی افزود: دو سال پیش هیچ کس لااقل ۱+۵ و دیگر قدرت‌های غربی و حتی شرقی به داشتن حق غنی‌سازی در خاک ایران اذعان نمی‌کردند اما امروز هیچ کس در دنیا حتی قدرت‌های بزرگ غربی در این که ایران حق غنی‌سازی در خاک خود را دارد، تردیدی ندارد و هرگز در تأسیسات هسته‌ای نطنز و فوردو بسته نخواهد شد. بزرگ‌ترین دستاورد در زمینه هسته‌ای اذعان غربی‌ها به این حق مسلم است.

وی ادامه داد: شاید در زمینه تحریم سخن‌ها متفاوت بود، اما امروز هیچ کس تردید ندارد اجرای توافق توأم با رفع تحریم‌ها علیه ایران توأم خواهد بود. تا دو سال پیش کسی اذعان نمی‌کرد با یک توافق نهایی همه قطع‌نامه‌های ظالمانه سازمان ملل برطرف خواهد شد. آنچه که ما به دست آورده‌ایم، تا امروز یک پیروزی بزرگ برای ایران و برای ملت ایران محسوب می‌شود و ملت ایران با ایستادگی و مقاومت این پیروزی را به دست آورده است.

دکتر روحانی افزود: در بحث تحریم دو مسئله مهم مدنظر است؛ یکی ابعاد و عمق تحریم و دیگری مدیریت تحریم‌ها.

رئیس جمهور عنوان کرد: تحریم، غیرقانونی و غیرانسانی و غیراخلاقی است و این تحریم کورکورانه هدفمند است. اگر تحریم‌ها فقط علیه مسائل هسته‌ای بود، شاید این تعبیرات من کمی اغراق‌آمیز محسوب می‌شد، ولی این تحریم‌ها برای گندم، موادغذایی، برای هرگونه سرمایه‌گذاری در ایران، حتی سدی برای کشاورزی و تأمین آب آشامیدنی را شامل می‌شد. این تحریم‌ها بر ضد دارو و مواد بیمارستانی بود.

* پرداختی مردم به بیمارستان‎ها ۴٫۵ درصد کاهش پیدا کرده است

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: ابعاد و عمق تحریم تا نان و آب مردم را فرامی‌گرفت، ولی این دولت مدیریت کرد و دلیل آن چیزی است که طی این دو سال عمل کرده است.

وی اضافه کرد: پرداختی مردم در بیمارستان‌ها به ۴٫۵ درصد کاهش پیدا کرد. ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند. ۱۱ میلیون نفر از حمایت کالایی برخوردار شدند.

دکتر روحانی عنوان کرد:‌ این دولت بزرگ‌ترین سرمایه را برای منابع آبی انجام داده است و تا پایان ۴ سال تأمین آب را مدیریت کرده است، اما این دلیلی نیست که ظلم ظالم را بیان نکنیم و ملت ما از این فشارها نمی‌ترسد و ادامه می‌دهد.

* در مذاکرات به دنبال تلف کردن یا خرید وقت نیستیم

دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران همواره تأکید کرده که تنها توافق خوب را خواهد پذیرفت؛ به نظر شما اکنون چه قدر با توافق خوب فاصله داریم؟، گفت: همه تلاش ما بر این است که به توافق شرافتمندانه برسیم تا همه حقوق ملت ایران با توجه به خطوط قرمزی که تعریف شده حفظ شود.

رئیس جمهور تأکید کرد: امروز چارچوب کلی مدنظر ایران مورد قبول ۱+۵ واقع شده است اما در جزئیات هنوز اختلاف نظر فراوان وجود دارد، ما در مذاکرات جدی بوده و به دنبال تلف کردن وقت و خریدن آن نیستیم اما در عین حال خود را محصور در زمان نمی‌بینیم.

رئیس قوه مجریه افزود: مذاکرات کنندگان کشورمان به طور جدی خطوط تعیین شده از سوی نظام را دنبال می‌کنند و اگر طرف مقابل به دنبال زیاده‌خواهی نباشد، توافق در دسترس است.

* امور فرهنگی باید به اصحاب آن واگذار شود

دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه رویکرد فرهنگی دولت با توجه به تعلیق گسترده کنسرت‌ها در یک سال گذشته و به ویژه در هفته اخیر که بازتاب زیادی را در رسانه‌ها داشته است، چیست؟، خاطرنشان کرد: ما در زمینه فرهنگی همان طور که از ابتدا اعلام کردیم این اعتقاد را داریم که امور فرهنگی باید به اصحاب فرهنگ واگذار شود و فضایی باید ایجاد شود که کسانی که می‌خواهند از کالای فرهنگی استفاده کرده و یا آن را تولید کنند، بتوانند به راحتی در این زمینه قدم بردارند.

وی تأکید کرد: مرجع ما در این زمینه قانون خواهد بود و وقتی یک دستگاهی برای مجوز دادن تعیین می‌شود، دخالت دیگران درست نیست.

روحانی تصریح کرد: همه ما باید به قانون عمل کرده و به دنبال اجتهاد شخصی نباشیم و آن را برای حوزه علمیه بگذاریم. به طور مثال وقتی در چارچوب قانون مجوزی برای یک کنسرت داده می‌شود و لغو آن مجوز از طرف یک دستگاه غیرقانونی است و ورود قوه قضاییه نیز نیازمند توجیه لازم است.

* دولت یازدهم در شرایط تحریم تورم ۴۰ درصدی را به ۱۵ درصد رساند

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که چرا به نظر بسیاری از مردم، دولت همه امور را به رفع تحریم‌ها گره زده است، گفت: همان طور که می‌دانید در گذشته در دوره‌ای ۸ ساله، ۷۲۰ میلیارد دلار صرف واردات شد و کشور ما به بیرون از مرزها متکی شده و آن علامت لازمی بود برای تحریم‌ها. اگر در آن زمان اقتصاد مقاومتی وجود داشت و به خودمان متکی بودیم نه به دلار نفتی،‌ امروز دچار سختی نمی‌شدیم همه برنامه‌های این دولت در شرایط تحریم صورت گرفته است یعنی در شرایط تحریم توانسته تورم را از ۴۰ درصد به ۱۵ درصد برساند.

* تحریم‎ها موثر بوده‎اند نه موفق

دکتر روحانی ادامه داد: دولت در شرایط تحریم توانسته است کشور را از ۶٫۸- درصد به رشد مثبت برساند و سرمایه‌گذاری منفی را به سرمایه‌گذاری مثبت تبدیل کند و توانسته در صنعت کشاورزی رشد کند و در بحث معدن به رشد ۱۰٫۸ درصد و در صنعت به بالای ۵ درصد و در بازرگانی به بالای ۳ درصد دست یابد. ما امروز در کشاورزی رو به جلو هستیم و توانستیم در یک سال گذشته برای واردات محصولات کشاورزی صرفه‌جویی کنیم. پس این دولت در زمان تحریم معضلات را حل کرده است. اما لازم به ذکر است تحریم‌ها هیچ گاه موفق نبودند و فقط توانسته‌اند موثر باشند. در این نیز چنین بوده و تحریم‌ها به هدف خود یعنی تسلیم کردن مردم دست نیافتند ولی می‌شود گفت مشکلاتی را به وجود آورد.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه در پاسخ به این سوال که آیا مدیریت مؤثرتر است و یا تحریم باید گفت که مطمئناً اثر مدیریت بالاتر خواهد بود، گفت: این تحریم ظالمانه بر کشور ما سایه افکنده و امروز ما حتی برای آب و محیط زیست نیاز به سرمایه‌گذاری داریم. تحریم‌ها مشکلات فراوانی ایجاد کرده، ولی ما زندگی می‌کنیم و باید در نظر داشت که کشوری پشت درهای بسته به اقتصاد بزرگ دست نخواهد یافت و این درهای بسته و ظلم همان ظلم تحریم است.

رئیس جمهور افزود: مذاکرات هسته‌ای همچنان رو به پیش است گرچه در برخی مسائل هنوز اختلاف نظر وجود دارد. در این که پس از توافق در مذاکرات همه تحریم‌های ظالمانه باید برداشته شود هیچ تردیدی وجود ندارد اما نسبت به همزمانی اقدامات ایران با لغو تحریم‌ها اختلافاتی وجود دارد که ما مصر هستیم که تحریم‌ها یکجا و بر اساس قطعنامه لازم الاجرای شورای امنیت لغو شوند.

* عدم تعهد طرف مذاکره کننده مانع نیل به یک توافق پایدار خواهد شد

دکتر روحانی ادامه داد: یک مشکل اساسی با طرف مذاکره این است که در برخی موارد آن‌ها در یک جلسه با ما بر سر موضوعی به تفاهم می‌رسند اما در جلسه بعدی دوباره آن موضوع را مطرح و در مورد آن چانه‌زنی می‌کنند. این امر باعث عقب انداختن و طولانی شدن مذاکرات می‌شود. به نظر ما در زمان باقی مانده مسئله هسته‌ای قابل حل و فصل است اگر طرف مقابل به چارچوب‌های مدون برای توافق متعهد باشد. اما چانه‌زنی‌ها مانع از نیل به یک توافق پایدار خواهد شد.

رئیس قوه مجریه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد رویکردهای فرهنگی دولت و پاسخ به انتقادهایی که در این رابطه نسبت به دولت مطرح می‌شود، گفت: رویکرد فرهنگی دولت مشخص است. دولت معتقد است همه دستگاه‌ها از جمله نیروی انتظامی باید بر اساس قانون عمل کنند. قانون در کشور ما از متن شرعی و بر اساس موازین شرعی تصویب می‌شود. بنابراین قانون کشور ما قانون اسلامی است و مورد تأیید شورای نگهبان است و بنابر فرموده امام (ره) اجرایش برای همه لازم است. دولت نیز خود را موظف به اجرای قانون می‌داند. ضمن این که در راستای اجرای قانون حقوق مردم باید حفظ شود.

* از انتخابات که می‌گذریم رویکردها نسبت به زنان عوض می‌شود

وی ادامه داد: امام (ره) در زمان حیات‌شان یک بن‌بست مهم را در زمینه مسائل فرهنگی باز کردند. در آغاز انقلاب برخی می‌گفتند زنان حق ندارند در تظاهرات شعار بدهند چون صدای آن‌ها به گوش نامحرم می‌رسید اما وقتی زمان انتخابات باشد، نسبت به زنان احترام کامل رعایت می‌شود و بحث از فرصت‌های برابر برای آن‌ها طرح می‌شود. اما از انتخابات که می‌گذریم رویکردها نسبت به زنان عوض می‌شود. باید دانست که همه زنان ایرانی برای آیین، دین و فرهنگ اسلامی خود احترام قائل‌اند و حجاب و عفاف را در چارچوب‌های قانونی ارج می‌نهند.

رئیس جمهور تصریح کرد: نباید تصور کرد که همه دستگاه‌ها می‌خواهند اسلام را پیاده کنند، اما زنان نمی‌خواهند اسلام پیاده شود. ما باید حق نشاط، شادی در زندگی اجتماعی در چارچوب موازین دینی و قانونی را برای همه محترم بشماریم. در این کلیات اختلاف نظری نیست اما ممکن است در مصادیق اختلافاتی وجود داشته باشد.

* نسبت به حقوق شهروندی افراد حساس و پیگیر هستم

روحانی در پاسخ به سوال دیگری در مورد پرونده جیسون رضاییان گفت: به عنوان رئیس جمهور که وظیفه اجرای قانون را بر عهده دارد، نسبت به حقوق شهروندی همه ایرانی‌ها و حتی آن‌ها که ایرانی نیستند اما در ایران زندگی می‌کنند، حساس و پیگیر هستم و پرونده شخص مورد نظر نیز از کلیت وظیفه دولت در حمایت از حقوق افراد مستثنی نیست.

* لغو یکجانبه تحریم‎ها اولین گام در مذاکرات هسته‎ای خواهد بود

رئیس قوه مجریه افزود: زمانی که به توافق برسیم تا اجرای کامل توافق یک فاصله چند ماهه وجود خواهد داشت که البته مذاکره کنندگان ما در مورد این موضوع در حال رایزنی با ۱+۵ هستند. ما به دنبال آن هستیم که پس از توافق شورای امنیت در قالب یک قطعنامه لازم الاجرا به صورت یکجا همه قطعنامه‌های قبلی و همه تحریم‌های ظالمانه را لغو کند. این مهم‌ترین و اولین گام مهم در مذاکرات هسته‌ای خواهد بود.

* ایران پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد

وی در مورد اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران گفت: این پروتکل در حال حاضر از سوی نزدیک به ۱۲۴ کشور دنیا در حال اجراست. بنابراین چیز بدی نیست که بیشتر دولت‌ها به آن ملحق شده‌اند. ایران در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ پروتکل را اجرا کرد و در همان زمان حرف‌ها و ادعاهای بی‌اساس مطرح می‌شد. البته در حال حاضر هم این گونه صحبت‌ها مطرح می‌شود. اما باید بگویم که ایران پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد. در عین حال به هیچ کشوری یا مرجعی اجازه نخواهد داد که به اسرار نظامی ایران به بهانه اجرای پروتکل یا هر معاهده دیگری دست پیدا کند و البته نه فقط اسرار نظامی بلکه دیگر اسرار هم قابل فاش نیستند. به عنوان مثال ما عضو کنوانسیون شیمیایی نیز هستیم اما تحت مقررات این کنوانسیون هم اجازه دسترسی به اسرار ملی خود را نخواهیم داد. در عین حال باید توجه داشت با اجرای پروتکل همه ابهامات در مورد پرونده هسته‌ای برطرف خواهد شد کما این که تاکنون هم هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران وجود نداشته است.

این خبر تکمیل می‎شود….

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • عکس/ تیپ جالب مهدی رحمتی
  چهره جالب کامیابی‎نیا بعد از جشن تولدش+عکس
  مخمصه شوم عروس باردارایرانی در اتریش
  معترضان به حذف یارانه نقدی اینجا کلیک کنند
  مهران مدیری وقتی دانش آموز ابتدایی بود +عکس
  علت جدایی‌ام را بگویم استقلال بدجوری به هم می‌ریزد
  پیشنهاد شرم آور دونالد ترامپ به ملکه زیبایی در هتل+عکس
  «ضدهوایی» سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد+عکس
  سخنگوی غیر رسمی دولت روحانی در آمریکا کیست؟!/ اگر هاشمی نبود «افغانستان» می‌شدیم؛ اگر برجام نبود «ونزوئلا»!
  عکس/عینک بزنید!
  وقتی آرامگاه عمار یاسر با خاک یکسان شد + تصاویر ماهواره‌ای
  عکس/ رضائیان از پرسپولیس رفتنی شد
  تعطیلی پنج شنبه در بهبود آلودگی کرج موثر است/ ۲ میلیون لیتر مازوت را در نیروگاه منتظر قائم پلمپ کردیم
  هدستی با صدای دالبی ۷.۱ کاناله مخصوص حرفه ای ها
  گوگل بلاخره کوتاه آمد!
  علی کریمی در تیم منتخب بایرن+تصویر
  امکانات باید درتمام شهرها عادلانه تقسیم شود/ مشکلات مردم شهرستان فردیس مطرح شد
  با این غذا فرزندتان هرکول می‌شود + دستورالعمل
  بازگشایی جاده ابریشم +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net