تارخ انتشار: پنجشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۷
کد خبر : 89420
چاپ خبر

تعیین سرنوشت و نوع حکومت حقوق اولیه ھر ملتى است/ مردم، مسئولان خود را از میان شخصیت‌ھای متخصص در امور انتخاب کنند

امام خمینی

به گزارش کمال مهر، سالگرد رحلت حضرت امام‌خمینی(ره) فرصتی است که می‌توان با آرمان‌های امام راحل تجدید پیمان کرد و توصیه‌های انتخاباتی ایشان به مردم را بازخوانی کرد. بررسی انتخابات از دیدگاه امام‌خمینی(ره) نخستین بار در رابطه با نوع حکومت آینده ایران در جریان مبارزات انقلاب اسلامی مردم و اصطلاح “جمھوری اسلامی” را امام خمینی (ره) [&hellip

به گزارش کمال مهر، سالگرد رحلت حضرت امام‌خمینی(ره) فرصتی است که می‌توان با آرمان‌های امام راحل تجدید پیمان کرد و توصیه‌های انتخاباتی ایشان به مردم را بازخوانی کرد.
بررسی انتخابات از دیدگاه امام‌خمینی(ره)
نخستین بار در رابطه با نوع حکومت آینده ایران در جریان مبارزات انقلاب اسلامی مردم و اصطلاح “جمھوری اسلامی” را امام خمینی (ره) در ۲۰ مھر ۱۳۵۷ در پاریس به کار بردند.
نظر امام راحل این بود که نظام مطلوب در نظرشان نظامی است که جمھوریت و اسلامیت با ھم گره خورده باشد، مردم نوع حکومت را انتخاب کنند و نیز مسئولین و قانون‌گذاران توسط مردم انتخاب شوند.
جنبش حق خواھانه‌ مردم در ۲۲ بھمن سال ۵۷ به رھبری امام‌خمینی(ره) پیروز شد. انقلاب مردمی و حالا مردم تصمیم می‌گیرند سرنوشت کشور در آینده چگونه خواھد بود. در نظر امام‌خمینی(ره) نظام جمھوری اسلامی متکی بر آرای عموم مردمی است که اکثرا مسلمان ھستند. بررسی رھنمودھای حضرت امام (ره) در حوزه‌ انتخابات نشان می‌دھد که بیشترین بیانات ایشان در باب انتخابات، مربوط به انتخابات مجلس شورای اسلامی است.
تاکید بر اھمیت و نقش مجلس در نظام جمھوری اسلامی، تاثیر این نھاد در سرنوشت قانون‌گذاری نظام از جمله دغدغه‌ھای ایشان بود و در ھمین راستا توصیه‌ھایی به مردم و مسئولین داشتند. مردم و مسئولینی که به ھمراه ھمدیگر در برقراری دموکراسی در کشور، وظیفه و مسئولیت دارند.
نگاه امام راحل به مشارکت مردم یکی از مواردی که امام‌خمینی(ره) ھمیشه بر آن تاکید داشتند حضور آگاھانه‌ مردم در عرصه‌ھای تصمیم‌گیری بوده است. نظر ایشان این بود که: «از حقوق اولیه ھر ملتى است که باید سرنوشت و تعیین شکل و نوع حکومت خود را در دست داشته باشد.» (صحیفه امام، ج۴، ص:۳۶۷).
در واقع امام‌خمینی(ره) بر اصل حق مردم نسبت به حاکم تاکید ویژه‌ای داشتند و رھنمودھا و راھنمایی‌ھای ایشان در حوزه‌ھای مشارکت مردمی به خصوص انتخابات چراغ راه مردم و مسئولین است.
نگاه حضرت امام (ره) به مردم نگاه ابزاری و صحنه‌آرایی و مجلس‌آرایی نبود که در موقع لزوم به صورت ابزاری صحنه‌آرائی کنند امام (ره) در قبال مردم کارگزار شیفته خدمت می‌خواستند و نه تشنه‌ قدرت.
پر واضح است که تاکید امام‌خمینی(ره) برای انتخاب آگاھانه بر ھمین اساس بود که مردم مسئولین خود را از بین شخصیت‌ھای متخصص در امور انتخاب کنند. ایشان در این زمینه می‌فرمایند: «مجرد اینکه این آدم یک آدم خوبى است خیلى، اول وقت نمازش را مى‌خواند و نماز شب مى‌خواند، این براى مجلس کفایت نمى‌کند. مجلس اشخاص سیاسى لازم دارد، اشخاص اقتصاددان لازم دارد، اشخاص سیاستمدار لازم دارد، اشخاص مطلع بر اوضاع جھان لازم دارد، باید تعھد به اسلام باشد و موافقت با جمھورى اسلامى باشد لکن این مسائل ھم باشد.
در یک مجلس باید ھمه چیز باشد در این کمیسیون‌ھاى مجلس از امور ارتشى و کشاورزى و اقتصاد و ھمه چیز بحث می‌شود، باید مطلع باشند اینھا” (صحیفه امام، ج۱۸، ص:۲۸۴).
ھمچنین ایشان در جایی دیگر فرموده‌اند: «اشخاصى را که انتخاب می‌کنید سوابقشان را مطالعه کنید، بدانید. خوب، ھر شھرى می‌داند که افراد معتمد، افراد صحیح،چه کسانی ھستند. در یک شھر، ده- پانزده [نفر از] افرادى که شناسا باشند، از ھر تیپى که ھستند؛ از ھر جمعیتى که ھستند، شناسایى کامل: در زمان سابق چه جور بودند؛ در زمان انقلاب چه جور بودند؛ از اول انقلاب تا حالا چه جور بودند؛ سوابق خانوادگیشان چه ھست؛ عقایدشان چه ھست؛ مقدار معلوماتشان چه ھست» (صحیفه امام، ج۱۰، ص:۲۶۰).
انتهای پیام/

یک دیدگاه »

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۱۹۱۲۷۶۱_۴۹۳
  فساد ۸۰۰۰ میلیاردی در مجموعه‌ای که مدیرش مدیر نمونه سال ۹۵ شد
  عکس/ غواصی یک ببر
  عکس/ نبرد موصل به روایت عکاس ایرانی
  تمسخر مورینیو توسط شاگرد سابقش
  حرکت عجیب رونالدو هنگام گلزنی موراتا +تصاویر
  ۱۹۱۲۴۰۰_۲۰۷
  توافق عجیب زن و شوهر برای جدایی
  آخرین اخبار از تحولات موصل +عکس
  ۱۹۱۲۸۴۹_۷۵۶
    «مشتریان خاص» بانک‌ چقدر سود می‌گیرند؟
  شلیک موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل
  ۱۹۱۲۷۹۵_۲۷۷
  جواب دایی به کنایه یک بازیکن به چاق شدنش
  ۱۹۱۲۴۸۰_۵۰۰
  پنج روز از زندگی یک وزیر ۴٠ ساله کار بلد!
  ۳۷۶۱۲۴_۸۵۶
  کمبود فضا در شهرک صنعتی نظرآباد علت اصلی نبود سرمایه گذاران جدید است
  ۳۷۶۱۱۴_۱۳۳
  بی توجهی دولت به بحث واردات بدترین ضربه را به تولید داخلی وارد می کند/ جمعیت روستاها ۳۰ درصد کاهش یافته
  ۳۷۵۸۱۷_۴۳۴
  سرعت و دقت در دادرسی پرونده فساد فی‌الارض جهانگیر ادامه دارد/ جلسه تجدید نظر طولانی نخواهد بود
  ce6604f0-cd79-40fe-ada0-fea78db657ea
  کشف تونل‌های داعش در اطراف موصل
  ۱۰۱۳۹۰۹
  کمپین “اربعین بدون دلار” راه اندازی شد/ زائران اربعین از “ریال ایران” و “دینار عراق” در سفر خود استفاده کنند
  ۱۰۱۲۸۳۳
  حکم جهاد از طرف مقام معظم رهبری صادر شده است
  ۱۰۱۳۵۶۷
  هر دم از باغ برجام “سیب و گلابی ” می رسد!
  رنگ گذرنامه شما بیانگر چیست؟
  تصاویری که نشان می دهد انسان های اولیه راست دست بوده اند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net