تارخ انتشار: چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۰
کد خبر : 88944
چاپ خبر

نوبخت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر مطرح کرد؛

افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها صورت گرفت/ اجرای قانون هدفمندی از ابتدا نادرست بود

۳۲۱۸۲۶۷_۹۸۴

سخنگوی دولت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، ضرورت تغییر در قیمت‌ حامل‌های انرژی را تشریح کرد

به گزارش«کمال مهر»؛، “محمدباقر نوبخت” سخنگوی دولت در برنامه تیتر امشب ( سه شنبه ۵ خرداد) شبکه خبر، ضرورت تغییر در قیمت‌ حامل‌های انرژی را تشریح کرد.
در ابتدای این برنامه وی با بیان اینکه طبیعی است که هر دولتی علاقه‌مند است مردم از کارش راضی باشند و با طرح این سؤال که بر این اساس چه ضرورتی داشت که ما قیمت‌ها را افزایش دهیم تا موجب تکدر خاطر مردم شویم گفت: این قانون است و ما ملزم به اجرای قانونی هستیم که در سال ۱۳۸۹ به صورت قانون ۵ ساله تحت عنوان قانون هدفمندی یارانه به تصویب رسید.
وی ادامه داد: بر اساس این قانون اساساً، یارانه‌هایی که هم اکنون به مردم پرداخت می‌شود نیز برخواسته از این قانون است و خلاصه این قانون این است که گران کن و بخشی از منابع حاصل از آن را بین مردم تقسیم کن.
سخنگوی دولت تصریح کرد: البته دلیل دیگر آن نیز آن است که ما قیمت‌ها را به سمت متعارف منطقه ببریم و به قیمت‌های تمام شده نزدیک کنیم.
نوبخت اظهار داشت: این قانون هر ساله در برنامه بودجه هم به گونه ای مورد اصلاح قرار می‌گرفت که در قانون بودجه امسال نیز  مورد اصلاح قرار گرفت و ما باید تا ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت‌ها منابع کسب می‌کردیم تا احکامی را که در تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۴ آمده، اجرا کنیم، ولی واقعیت این است که ما اصلاً این موضوع را امکان پذیر نمی‌دانستیم و رئیس جمهور هم بشدت با این افزایش قیمت مخالف بود.
اجرای قانون هدفمندی یارانه از روز اول غلط و نادرست بود
وی ادامه داد: ما از سال گذشته تا کنون بر اساس همان افزایش قیمت‌هایی که صورت گرفت کلاً ۳۲ هزار میلیارد تومان منابع در اختیار داریم که بر اساس این قانون نصف این مبلغ می‌بایست بین خانوارها تقسیم می‌شد و ۳۰ درصد به تولید و ۲۰ درصد نیز به خزانه دولت واریز می‌شد اما این قانون از روز اول غلط و نادرست اجرا شد.
نوبخت در پاسخ به این سؤال که اگر این قانون وجود نداشت آیا خود دولت احساس می‌کرد که افزایش قیمتی صورت گیرد یا خیر گفت: با این افزایش قیمت منابعی حاصل خواهد شد که باید برای موارد مختلفی چون پرداخت میان خانوارها یا بخش بهداشت هزینه شود لذا یک وجه افزایش قیمت‌ها ضرورت تأمین منابع بود منتهی دولت به هیچ وجه موافق با آن اجازه ای که بر اساس قانون به او داده شده بود تا ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی درآمد کسب کند، نبود.
سخنگوی دولت یادآور شد: ۳۲ هزار میلیارد تومان کل منابع ما است که اگر می‌خواستیم این مبلغ را به ۴۸ هزار میلیارد تومان برسانیم باید چیزی حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان حامل‌های انرژی و بنزین را گران می‌کردیم که اصلاً اقتصاد ما ظرفیت این افزایش قیمت را نداشت.
با تک نرخی شدن بنزین ۳ هزار میلیارد تومان به دست می‌آید
سخنگوی دولت تصریح کرد: با تک نرخی شدن بنزین ۳ هزار میلیارد تومان به دست می‌آید که بر اساس قانون درآمد آن نیز بین  مردم تقسیم خواهد شد.
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه اگر چنین مصوبه ای نبود آیا خود دولت این احساس را برای افزایش قیمت‌ها پیدا می‌کرد یا خیر اظهار داشت: آن چه که مجلس گفته بود در دو بخش درآمد و بخش هزینه بود که ما مایل بودیم هزینه‌ها کم شود تا درآمدها را نیز به همان میزان تنظیم کنیم چرا که وقتی تکالیفی برای پرداخت‌ها برای ما وجود داشته باشد منابع آن نیز باید موجود باشد.
سخنگوی دولت اظهار داشت: راجع به موضوع بنزین همیشه این نظر وجود داشت که قیمت‌ها به گونه ای اصلاح شود که جلوی رشد بی رویه مصرف گرفته شود چرا که اگر مانع از این کار نشویم باید بنزین را از خارج تأمین کنیم که این موضوع با توجه به شرایط تحریمی سبب می‌شد منابع ارزی دولت کاهش پیدا کند.
وی یادآور شد: دولت بدنبال مهارکردن تورم  است و مایل نیست قیمت‌ها افزایش پیدا کند اما آن چیزی که سبب شد این اتفاق بیفتد یک تکلیف قانونی است.
نوبخت یادآور شد: کل درآمد حاصل از هدفمندی در حال حاضر ۳۲ هزار میلیارد تومان است اما ۴۲ هزار میلیارد تومان طبق روال گذشته باید بین مردم تقسیم شود که ده هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد لذا ما باید تعدادی از خانوارها را از دریافت یارانه حذف کنیم.
سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که چرا دولت روز سوم خرداد را برای افزایش قیمت‌ها انتخاب کرد و آیا گمان نمی‌کنید که این انتخاب یک بدسلیقگی بوده است گفت: ما ارتباطی بین تاریخ اعلامی و افزایش قیمت‌ها با تاریخ مذکور نمی‌بینیم و واقعیت  این است که این موضوع یک قانونی بود که باید اجرا می‌شد.
نوبخت با اشاره به اینکه رئیس جمهور با هر گونه افزایش قیمت مخالف است و شرایط بوجود آمده از جمله مابه‌التفاوت درآمد ۴۸ هزار میلیارد نسبت به ۳۲ هزار میلیاردی و کاهش قیمت نفت باعث افزایش قیمت بنزین شده است اظهار داشت: امسال باید قیمت بنزین به مبلغ ۹۰ درصد قیمت مافوق خلیج فارس برسد که البته با توجه به بررسی‌های انجام شده این اجازه داده نشد زیرا سناریوهای دیگری مانند افزایش قیمت بنزین به مبلغ  ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ تومان ارائه شده بود.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به اینکه کشور در تحریم‌های بزرگی به سر می‌برد و مبالغ هنگفتی در دسترس جمهوری اسلامی نیست یادآور شد: دولت با ۲۴ میلیارد دلار کشور را اداره می‌کند حال آنکه در گذشته با بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار  و معادلات نشان می‌دهد که تأثیر افزایش قیمت بنزین بیش از دو درصد نیست.
وی عنوان داشت: ما به نظارت‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهیم و دولت به دنبال جبران کسری بودجه است و ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از خزانه که به طرح‌های عمرانی اختصاص داشت، برای پرداخت بین خانوارها اختصاص یافت و متأسفانه قانون هدفمندشدن یارانه ها به درستی انجام نشد.
 ۲ هزار و ۹۰۰ طرح ناتمام روی دستان دولت
نوبخت تاکید کرد: امسال سال هدفمندی یارانه‌ها است و دولت گذشته نیز برای پرداخت هزینه هدفمندی یارانه‌ها ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرد، با توجه به اینکه قانون باید اجرا می‌شد متأسفانه این موضوع باعث شد تا ۲ هزار و ۹۰۰ طرح ناتمام  روی دستان دولت باقی بماند.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید مابه‌التفاوت افزایش قیمت بنزین در راستای طرح تحول سلامت هزینه شود اظهار داشت: باید مابه‌التفاوت هزینه ای را که حدوداً ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان می‌شود، برای بخش درمان  و تجهیز بیمارستان‌ها هزینه کنیم.
وی ادامه داد: نیازمندان واقعی تنها کسانی نیستند که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد بوده‌اند، بلکه جمعیتی که نیازمند هستند بیش از این‌ها است و سال گذشته دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر با احترام و اعتماد به دولت از دریافت یارانه انصراف دادند و دولت هیچ گاه با افزایش قیمت بنزین از هزار تومان به ۱۲۰۰ یا ۱۵۰۰ تومان موافقت نکرده است.
نوبخت با اشاره به تلاش وزارت تعاون و کارشناسان خبره این سازمان برای حرکت گام به گام در بخش هدفمندکردن یارانه‌ها تاکید کرد: واقعاً دولت نگران مردم است و اگر با دقت کم، قانون هدفمندی را اجرا کنیم، موجب نارضایتی مردم خواهد شد و دولت به هیچ عنوان به دنبال این موضوع نیست و مردان دیپلماسی امروز در صحنه دیپلماتیک تلاش می‌کنند که منابع تحریمی را پیش بگیرند و تحریم‌ها را لغو کنند و دولت یازدهم برای دفاع از حقوق و عزت ملت هیچ گاه کوتاه نمی‌آید.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه ما همواره نگران پرداخت یارانه‌ها در موعد خود و حتی بیش از پرداخت حقوق کارکنان دولت هستیم تاکید کرد: باید شرایط بوجود آمده مدیریت شود و ما یک اصلاح قیمت قانونی داریم که طبق قانون لازم است انجام شود و دولت در بخش نظارت و با همکاری سایر ارگان‌ها تلاش می‌کند تا افزایش قیمتی نباشد.
پرداخت یارانه ۳۰۰ میلیارد تومانی به بخش صنایع
وی درباره اینکه برخی از صنایع از دولت درخواست افزایش قیمت محصولات تولیدی خود را کرده اند گفت: درخواست افزایش قیمت داده شد اما دولت پاسخ نداده و ما در این زمینه تابع ضابطه و مقررات هستیم و با دقت کنترل تورم را نظارت می‌کنیم و تورم در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ۲ دهم درصد کاهش یافت که در این زمینه دولت ترجیح می‌دهد که بجای افزایش قیمت‌ها با دادن مابه‌التفاوت از افزایش قیمت جلوگیری کند و در این زمینه ۳۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت شده است.
نوبخت با اشاره به پرداخت یارانه به صنایعی مانند سیمان که بجای گاز از نفت گاز و مازوت استفاده می‌کنند یادآور شد: دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت مابه‌التفاوت این هزینه را پرداخت کرده است.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تصریح کرد: هر هفته در روزهای ۱ شنبه و ۵ شنبه در ستاد اقتصادی دولت که رئیس جمهور هم حضور دارد همه مسائل اقتصادی بررسی می‌شود و در این زمینه درباره قیمت بنزین پس از ارائه استدلال رئیس جمهور حاضر شد تا افزایش قیمت بنزین را بپذیرد و در بخش طرح‌های عمرانی ۳۲ هزار میلیارد تومان به ۲۴۶ طرح عمرانی اختصاص دادیم و اعضای دولت در این زمینه با تجربه بوده و تازه کار نیستند.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا موضوع افزایش قیمت بنزین زودتر مطرح نشد گفت: اگر این اتفاق رخ می‌داد باز هم دولت مورد هجمه قرار می‌گرفت و در این زمینه بررسی و مطالعات کاملی انجام شده بود.
سناریوهای مطرح شده برای حذف یارانه
نوبخت در پاسخ به سؤال دیگری درباره انسجام هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: سناریوهای زیادی از جمله جلوگیری از افزایش قیمت در مقابل کاهش میزان یارانه پرداختی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰ هزار یا ۲۵ هزار تومان و یا پرداخت یارانه فقط به اشخاص تحت پوشش کمیته امداد امام و بهزیستی با استدلال ارائه شده بود که در این بخش مطالعات و محاسباتی ریالی مفصلی انجام شد و ما با مراکز مطالعاتی گسترده و کارشناسان خبره خود این موضوع را به طور کامل بررسی کردیم.
سناریوی ترمیم کابینه واقعی نبوده
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پایان در پاسخ به سؤالی درباره ترمیم کابینه با اشاره به توضیحات گذشته خود در این زمینه خاطر نشان کرد: سناریو ترمیم کابینه واقعی نبوده و دولت همواره از اقدامات خود ارزیابی‌هایی دارد و صرف مطرح شدن این موضوع از زبان یک مشاور صحیح نیست و دولت قدردان زحمات تیم اجرایی است.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۵۳۳۸۹۸۰_۵۷۱
  آغاز اعزام زائران به پیاده روی اربعین از ۱۱ آبان/ بیش از صد هزار روادید صادر شده است
  ۵۳۳۵۷۵۱_۲۷۴
  تروریست‌ها، ۵۰ افسر سابق پلیس را در موصل اعدام کردند/ ورود نیروها به شهرک باطنایا/ آزادسازی ۵۴ روستا در محور جنوبی شهر
  ۱۹۱۴۲۰۴_۱۵۹
  فرار یک آقازاده‌ با کیف ۶۰ میلیون دلاری
  رقیب جدید رونالدو برای کسب توپ طلا +عکس
  عکس/ پیام تبریک فیفا پس از صعود تیم ملی جوانان
  عکس/ شادی و سجده شکر جوانان ایران در منامه
  بازبینی فیلم حضور وزیر پیشنهادی روحانی در فتنه ۸۸+ فیلم
  ۳۷۶۲۶۳_۵۳۴
  حجت الاسلام ابوترابی؛ سخنران راهپیمایی ۱۳ آبان‌ در کرج شد
  ۳۷۶۲۶۷_۹۳۵
  یادواره ۳۶ هزار شهید دانش آموز در کرج برگزار می شود
  ۱۰۱۴۶۴۸
  حق تقدم با عابر است!
  ۵۳۳۳۷۳۲_۴۱۹
  نقش بستن تصویر سردار سلیمانی بر لباس کارشناس روسی + فیلم
  ۵۳۳۴۰۷۰_۲۶۶
  همکاری با رسانه‌های معاند، قابل پیگرد است/ سخن نظارت آیت‌الله مهدوی‌کنی به مذاق بسیاری خوش نیامد/مختومه کردن پرونده‌ها توسط رئیس قوه قضائیه از دروغ‌های بزرگ است
  ۵۳۳۵۹۷۹_۱۵۲
  یک احترام آمریکایی دیگر به پاسپورت ایرانی
  ۵۳۳۳۴۹۳_۲۱۸
  ۷ راز برای خوابیدن سالم
  ۵۳۳۵۷۱۳_۹۲۶
  لحظه‌ی غافلگیری زورگیران بی رحم هنگام چاقو کشی + فیلم
  ۵۳۳۵۱۳۵_۱۲۸
  حضور صداپیشه «یانگوم» در یک سریال کره‌ای دیگر/ ۴۰ قسمت دوبله شد
  ۵۳۳۳۴۸۷_۳۹۹
  واکنش جالب خانم بازیگر نسبت به خبر طلاقش
  ۵۳۳۵۲۲۳_۶۵۸
  فهرست کامل نامزدهای کسب توپ طلای فرانس فوتبال اعلام شد
  چهار قلو زائی زن کاشمری در مشهد
  یک ایرانی تیتر اول اینستاگرام رئال مادرید شد+ عکس
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net