تارخ انتشار: سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۴
کد خبر : 86963
چاپ خبر

یادداشت/

«تیتر کورِ» بی تقوا / حاشیه سازی روزنامه البرزی برای امام جمعه

آنچه که امروز در این وجیزه موردبررسی قرار میگرید، اقدام اخیر یکی از روزنامه های استان البرز است که در آخرین شماره خود (چهارشنبه۱۶اردیبهشت۱۳۹۴) بطور خاصی در انتشارخطبه نمازجمعه‌ی یکی از شهرهای این استان، امام جمعه آن شهر را مورد بی مهری خود قرار می دهد.

به گزارش گروه سیاسی«کمال مهر»؛

رسانه، ابزاری که این روزها زندگی ما را باخود عجین کرده است، و با شیوه های متعدد سعی در القای اهداف خود در اذهان عمومی مردم را دارد، و از آنجایی که بدنبال هر هدفی فکری در پس آن نهفته است؛ لذا در این راستا،رسانه های امروز ی[روزنامه،اینترنت،رادیو و تلویزیون و...]طبیعتاً برای تحقق آرمانهای خود، سبک خاصی را نیز مد نظر قرار می دهند.

حاشیه سازی روزنامه البرزی برای امام جمعه

آنچه که امروز در این وجیزه موردبررسی قرار میگرید، اقدام اخیر یکی از روزنامه های استان البرز است که در آخرین شماره خود (چهارشنبه۱۶اردیبهشت۱۳۹۴) بطور خاصی در انتشارخطبه نمازجمعه‌ی یکی از شهرهای این استان، با انتخاب تیتری با عنوان «دوباره خودم را به تقوای الهی توصیه میکنم»، امام جمعه آن شهر را مورد بی مهری خود قرار می دهد.

A

از آنجایی که نشر دقیق عنوان روزنامه مذکور ، خود از لحاظ حرفه روزنامه نگاری و اخلاقی صحیح نبوده، نگارنده این سطور نیز در صدد این نیست که به این موضوع دامن زده و یا با ایجاد شبه و یا فرافکنی، اقدام خاصی را صورت بدهد، لذا قصد دارد از جنبه های مختلف  تحلیل این رویداد را مد نظر قرار بدهد، و امیدوار است که آن روزنامه محترم اقدام شایسته‌ای را در آتیه انجام بدهد.

قلم برنده

انتشار این خبر(تیترخبر) را می توانیم از چند جنبه مورد بررسی قرار بدهیم، ابتدا اینکه همانگونه که اساتید روزنامه نگاری در تعریف “تیتر” قائل به این امر می باشند که در تنظیم “تیتر” تلاش می شود تا خبر به طور خلاصه و کوتاه ترین شکل ممکن بیان گردد.

این بی مهری [تیتر]  در خبر صفحه اصلی این نشریه زمانی به خود قوت میگیرد که با متن خبر دارای غرابت است و  از لحاظ مفهومی نیز هیچگونه توازنی را با متن برقرار نمی کند.

لیکن برای عامه و خواص مبرهن است که محتوای دو خطبه نماز جمعه از محورهای عبادی و سیاسی تنظیم و بیان می شود؛ و مطمئناً تنظیم تیتر برای آن خطبه و انتشار آن در صفحه نخست قائدتاً باید از کلیدی ترین جملات آن خطیب انتخاب و تنظیم می شد که متاسفانه اولین جمله خطیب،با کمی تغییر به عنوان تیتر خبر منتشر می شود.

شیطنت رسانه‌ای

همانطور که اهالی قلم به این موضوع اعتقاد راسخ دارندکه تیتر زدن از دشوارترین کارهای روزنامه نگاری است و از همین رو  در رسانه های خبری تدوین” تیتر” فقط بر عهده افراد خاص تحریریه خبر می باشد، که سالها در این خصوص تجربه کافی داشته و دانش و قدرت تیتر زدن را پیدا کرده اند. لذا امکان خطای انتشار چنین تیتری از این روزنامه؛ آنهم در صفحه نخست، کاملاً غیر منطقی بوده و در صورت عمدی  بودن این انتخاب از لحاظ اخلاقی و اخروی  پای نگارنده آن می باشد.

 جنبه دیگر این ماجرا که بیشتر آنرا به عنوان یک شیطنت رسانه‌ای  می توان قلمداد کرد، ریشه در برخی از جریانات مدیریتی و بی بصیریت برخی افراد حاکم در آن شهر عنوان داشت، حال آنکه بی تقوایی را نیز می توانیم در گونه های مختلف اجتماعی،فرهنگی،مدیریتی،رسانه‌ای و… تسری داد و به وفور مشاهده کرد.

«تیتر کورِ» بی تقوا 

آنچه که از “تیترکور” مطروحه میتوان برداشت کرد،برای دست یابی به هدفی خاص عنوان شده؛ کما اینکه پیش تر نیز گفته شدخطا در انتشار امکان پذیر نبوده، بدلیل اینکه جمله‌ای که ائمه جمعه در ابتدای خطبه ها ذکر می نمایند از ارکان مهم خطبه بوده و شامل عموم و خود خطیب می باشد،و آنچه که ما شاهد آن هستیم “تیتر” با تغییراتی بصورت قابل تامل عنوان شده است.

حقیقت چیست؟

گذشته از این شیطنت ناشیانه،سوال اساسی و مهم مطرح  است؛ امامت جمعه که وظیفه‌ای خطیر و رسالتی سنگین بر دوش خود دارد و در خطبه های نماز جمعه درصدد ایجاد بسترهای مناسب فرهنگی و تبیین موازین سیاسی و اجتماعی وقت جامعه کشور می باشد،چرا گاه و بی گاه مورد هجوم و یا بی مهری های برخی افرادمی شود؟پاسخ  درپرسش آن نهفته است.

 امام رضا (ع) در حدیثی می فرمایند : خطبه به این دلیل در روز جمعه تشریع شده است که نماز جمعه، یک برنامه عمومی است. خداوند به امیر مسلمین امکان می دهد مردم را موعظه کرده و به اطاعت خدا ترغیب کند، از معصیت الهی ترسانده و آن ها را به مصاحت دین و دنیایشان آگاه ساخته و اخبار و حوادث مهمی که از نقاط مختلف به او می رسد و برای سرنوشت آنها مؤثر است، به اطلاعشان برساند. دو خطبه قرار داده شد، تا در یکی حمد و تقدیس الهی باشد و در دیگری نیازها، هشدارها و دعا ها و اوامر و دستوراتی را که با صلاح و فساد جامعه اسلامی، در ارتباط است، به آنها اعلام نماید.(وسایل الشیعه، ج ۷ ص ۳۴۴)

حقیقت امر آنجایی آشکار می شود که دیدگاه  و مهندسی جایگاه عبادی سیاسی نماز جمعه یقیناً، سّد راه برخی افراد در تحقق برخی آمال و آرزوها شخصی در سطوح مختلف مدیریتی خواهد بود.لذا در برهه های مختلف چه آشکار و پنهان شاهد اینگونه رفتارها می باشیم.

در پایان آنچه که مسلم است و عقیده نگارنده این سطور می باشد،عدم تسلط برخی اصحاب رسانه به حرفه روزنامه نگاری است که اهل نظر در استان البرز به آن آگاه بوده و به آن اذعان دارند. این درحالی است که شیوه نقد و ایجاد جریان سازی رسانه‌ای از وظایف اصلی رسانه های خبری و تحلیلی می باشد.در نتیجه روزنامه نگاران خود باید با بیان حقیقت و در صورت وجود نقد، بصورت منصفانه جهت رشد و تعالی جامعه قلم فرسایی نمایند.
اهداف و آمال دنیایی، جریاناتی که “قلم” را از تدبیر،منطق و عقل به وادی کسب منافع حزبی و شخصی می کشانند در نهایت، اعمال این افراد درنگاه حقیقت جوی مردم هرگز پوشیده نخواهد بود. و بروز اینگونه جریانات چیزی جزء جریحه دار شدن خاطر، اهالی قلم را بدنبال نخواهد داشت.

انتهای پیام/

 

یک دیدگاه »

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • زمانی: صحبت بختیار جالب نبود
  حدیث روز/ اولویت فرزندان دختر بر پسر در کلام پیامبر(ص)
  عکس/ حرکات منحصر به فرد فیروز کریمی
  جزئیاتی از ابهامات مالی برادر رئیس‌جمهور/ از اهدا خانه میلیاردی در تجریش تا واریز پول به حسابی در لندن و کانادا
  خانه ۱۶ میلیاردی هدیه شده به همسر فریدون از محل یک موسسه خیریه بود که در آن پولشویی می‌کردند
  تولید کننده نباید دغدغه‌ای جز تولید داشته باشد
  حلقه دره کرج قربانی عدم انجام تعهد ۱۰ ساله شد/ محیط زیست از شهرداری کرج شکایت کرد
  اکران جشنواره فیلم فجر در سینما هجرت برگزار خواهد شد/ پردیس سینمایی کرج احداث می شود
  علاقه شدید رئیس جمهورهای آمریکایی به فست فود+تصاویر
  خندوانه‌ای متفاوت بدون حضور تماشاگر/ این بار نخندیدیم! + فیلم
  اعتیاد به تلفن همراه زن چینی را خجالت زده کرد + تصاویر
  چرا پلاسکو فرو ریخت؟/ واکاوی زوایای پیدا و پنهان حادثه
  الهام حمیدی آتش‌نشان شد +عکس
  فردی که مالیات خود را با فرغون پرداخت کرد +تصاویر
  مردی که نام فرزندش را ترامپ گذاشت
  دست نوشته کودکان برای آتش نشانان+عکس
  نتیجه حیرت انگیز نبرد میان مار و عنکبوت+تصاویر
  اعدام فجیع ۸ نفر در کرکوک از سوی داعش/ تروریست‌ سنگدل قلب یکی از قربانی‌ها را خورد!
  توئیت خنده دار نتانیاهو در پاسخ به واکنش کاربران ایرانی
  تصویری جالب از بوش پسر در مراسم تحلیف ترامپ
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net