تارخ انتشار: دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۲
کد خبر : 86767
چاپ خبر

تروریست‌های «بی‌هویت» داعش را بشناسیم

۱۳۹۴۰۲۱۸۰۰۰۳۳۷_PhotoA

بازتاب‌های تشکیل گروهی به نام «داعش» تنها به عرصه میدانی یعنی قتل‌ها و کشتارهای این گروه محدود نمی‌شود، بلکه در عرصه غیرمیدانی، یکی از مهم‌ترین نتایج، شکل‌گیری نسلی از «افراد بی‌هویت» است که محروم از هرگونه حقوق اساسی انسانی هستند

به گزارش «کمال مهر»؛، در این اواخر پایگاه‌های اینترنتی وابسته به گروه تروریستی تکفیری «داعش» تصویری از نوزادی که تنها ۷ روز از تولد وی گذشته است، منتشر کردند که در یک طرف وی یک هفت تیر و طرف دیگر وی یک نارنجک و کارت شناسایی مشاهده می‌شود، در حالی‌که روی کارت شناسایی این نوزاد نام وی «جراح» و تاریخ تولد وی ۶/۷/۱۴۳۶ هجری قمری درج شده بود تا داعش نشان دهد، سوداهای دیگری غیر از جهاد مورد ادعایش و قتل و کشتار در سر می‌پروراند. غافل از اینکه درحال تشکیل نسلی از افراد بی‌هویت است.

داعش و تشکیل نسلی از افراد بی‌هویت

پس از آنکه داعش بخش‌هایی از خاک سوریه و عراق را تصرف کرد و با سیطره بر بخشی از چاه‌های نفتی این دو کشور، درآمدهای کلانی به دست آورد که به آن استقلال مالی بخشید و به «ابو بکر البغدادی»، سرکرده این گروه تروریستی تکفیری جرات داد تا خلافت خود و امارت اسلامی مورد ادعایش را تاسیس کند و پس از تشکیل دادگاه‌های شرعی، زندان‌ها، مدارس و نیروهای بازرسی و گشت که آن را «حسبه» می‌نامند، هم اکنون نوبت به آن رسیده تا شناسنامه‌ها و کارت‌های شناسایی برای ساکنان مناطق تحت اشغالش صادر کند.

کارت شناسایی که داعش برای این نوزاد صادر کرده را یکی از عناصر این گروه تکفیری با این عنوان منتشر کرد که «تنها ما خطری برای شما نیستیم، این نوزاد خطر آینده برای شما خواهد بود»، انتشار این کارت و پیام‌های داده شده پس از آن، موجب شده تا کارشناسان امور تروریسم و گروه‌های تروریستی تاکید کنند، توجهی که داعش به امر تربیت و آموزش کودکان خود آن هم از بدو تولد دارد، بر این امر دلالت می‌کند که جامعه بین المللی تا سال‌ها با خطر داعش مواجه خواهد بود و حتی اگر با گروهی به نام داعش مواجه نباشیم، افکار و اندیشه‌های آن همچنان به بقای خود ادامه خواهد داد و این خطری بزرگ برای جامعه بشری است.

این بدین معناست که تمام افراد و بخصوص کودکانی که کارت‌های شناسایی داعش را دریافت کرده‌اند، در واقع دارای هویت‌هایی هستند که در عرصه بین المللی به رسمیت شناخته نشده است.

این کارت شناسایی اطلاعاتی مانند نام کودک، نام پدر، محل و تاریخ تولد، وزن و طول کودک و منطقه پزشکی و بهداشتی که کودک به آن وابسته است، براساس تقسیمات داعش از مناطق تحت تصرفش را در برمی‌گیرد.

پناهجویانی بدون هویت و در محاصره هویت‌هایی بیگانه

یکی از مسئولان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در گفت‌وگو با پایگاه خبری «التقریر» تاکید می‌کند که صرف نظر از کودکانی که در مناطق تحت اشغال داعش به دنیا آمده‌اند، صدها هزار سوری که در مناطق تحت تصرف این گروه تروریستی تکفیری زندگی می‌کنند، در هیچ نهاد و ارگان رسمی بین المللی و منطقه‌ای و داخلی ثبت نشده‌اند و این موضوع آنها را در معرض انواع بهره برداری‌ها و سوء استفاده‌ها قرار می‌دهد، علاوه بر اینکه هویت آنها در هیچ نهاد و ارگان رسمی ثبت نشده است.

همچنین در اولین کنفرانس بین المللی افراد بی‌هویت که سپتامبر گذشته برگزار شد، تاکید گردید که هزاران کودک سوری دارای هیچ تابعیتی نیستند و هیچ اطلاعاتی درباره سن و یا وضعیت آنها در دست نیست و این موجب می‌شود، آنها از حقوق اساسی و مسلم خویش مانند آموزش و بهداشت و درمان محروم باشند.

براساس آمارهای سازمان ملل ۷۷ درصد کودکان پناهندگان سوری به دلیل عدم ثبت پناهندگی والدین یا ثبت رسمی ازدواج آنها یا غیبت پدر به هر دلیل مانند فراری بودن یا فوت شدند و یا نداشتن کارت‌های شناسایی برای احراز هویت، در سازمان‌ها و نهادهای رسمی ثبت نشده‌اند، به همین دلیل نمی‌توانند، تابعیت کشوری را به دست آورند.

این گزارش‌ها تاکید می‌کند که تعداد پناهندگان سوری که در خارج این کشور بسر می‌برند، بالغ بر ۳ و نیم میلیون نفر است که نیمی از آنها را کودکان تشکیل می‌دهند که خانواده‌های آنها پیش از آوارگی و خروج از کشور موفق نشده بودند، آنها را در مراکز رسمی ثبت کنند.

همچنین ۵۱ هزار کودک طی ۴ سال بحران سوریه در اردوگاه‌های پناهندگان سوری در کشورهای مختلف به دنیا آمده‌اند که سه چهارم این کودکان که در اردوگاه‌های لبنان به دنیا آمده‌اند، در جایی ثبت نشده‌اند.

غیر از آن ۸ هزار کودک نیز به دلیل از دست دادن خانواده‌های خود و بی‌سرپرست بودن در معرض از دست دادن تابعیت خود هستند.

تروریست‌های مسلح بدون هویت

اما افراد بدون هویت تنها کودکان پناهندگان سوری را در برنمی‌گیرد، بلکه بسیاری از افرادی را هم شامل می‌شود، چون دولت‌های بسیاری از این افراد که به قصد پیوستن به داعش کشورهای خود را ترک کرده‌اند، تابعیت آنها را سلب کرده‌اند، به عنوان مثال کشور آلمان از سپتامبر گذشته اقدامات قانونی و حقوقی لازم در قبال شهروندان این کشور که به داعش ملحق شده‌اند، را اتخاذ کرده و درصدد سلب تابعیت این افراد است که براساس گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی آلمان ۴۲۰ نفر را در برمی‌گیرند و ۱۳۰ نفر آنها به کشور باز گشته‌‌اند.

همچنین در سپتامبر گذشته فرانسه تابعیت حدود ۵۰۰ فرانسوی که در صفوف داعش در سوریه مبارزه می‌کردند، را لغو کرد، در حالی‌که گزارش‌ها نشان می‌دهد، حدود ۳ هزار فرانسوی در صفوف داعش درحال مبارزه هستند.

در این راستا مطبوعات انگلیسی نیز در دسامبر ۲۰۱۳ گزارش‌هایی منتشر کردند که از قصد دولت این کشور در ممانعت شهروندان انگلیسی که در صفوف داعش مبارزه می‌کنند، را شامل می‌شد و پس از آن مقرر گردید، سلب تابعیت نیز مشمول این افراد شود.

بلژیک و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی که شهروندان آنها در صفوف داعش درحال مبارزه هستند، چنین تدابیر قانونی و حقوقی را اتخاذ کرده‌اند و رهاورد اتخاذ چنین تدابیری شکل گیری نسلی از افراد بدون هویت و محروم از تمام حقوق اساسی مانند تحصیل، بهداشت، حق اقامت و غیره است.

به این ترتیب بازتاب‌های شکل گیری داعش و فعالیت آن در عرصه منطقه‌ای و بین المللی تنها به قتل و کشتار محدود نمی‌شود، بلکه یکی از مهمترین بازتاب‌های تشکیل این گروه تکفیری شکل گیری افراد بدون هویت است.

انتهای پیام

 

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۱۹۱۲۷۶۱_۴۹۳
  فساد ۸۰۰۰ میلیاردی در مجموعه‌ای که مدیرش مدیر نمونه سال ۹۵ شد
  عکس/ غواصی یک ببر
  عکس/ نبرد موصل به روایت عکاس ایرانی
  تمسخر مورینیو توسط شاگرد سابقش
  حرکت عجیب رونالدو هنگام گلزنی موراتا +تصاویر
  ۱۹۱۲۴۰۰_۲۰۷
  توافق عجیب زن و شوهر برای جدایی
  آخرین اخبار از تحولات موصل +عکس
  ۱۹۱۲۸۴۹_۷۵۶
    «مشتریان خاص» بانک‌ چقدر سود می‌گیرند؟
  شلیک موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل
  ۱۹۱۲۷۹۵_۲۷۷
  جواب دایی به کنایه یک بازیکن به چاق شدنش
  ۱۹۱۲۴۸۰_۵۰۰
  پنج روز از زندگی یک وزیر ۴٠ ساله کار بلد!
  ۳۷۶۱۲۴_۸۵۶
  کمبود فضا در شهرک صنعتی نظرآباد علت اصلی نبود سرمایه گذاران جدید است
  ۳۷۶۱۱۴_۱۳۳
  بی توجهی دولت به بحث واردات بدترین ضربه را به تولید داخلی وارد می کند/ جمعیت روستاها ۳۰ درصد کاهش یافته
  ۳۷۵۸۱۷_۴۳۴
  سرعت و دقت در دادرسی پرونده فساد فی‌الارض جهانگیر ادامه دارد/ جلسه تجدید نظر طولانی نخواهد بود
  ce6604f0-cd79-40fe-ada0-fea78db657ea
  کشف تونل‌های داعش در اطراف موصل
  ۱۰۱۳۹۰۹
  کمپین “اربعین بدون دلار” راه اندازی شد/ زائران اربعین از “ریال ایران” و “دینار عراق” در سفر خود استفاده کنند
  ۱۰۱۲۸۳۳
  حکم جهاد از طرف مقام معظم رهبری صادر شده است
  ۱۰۱۳۵۶۷
  هر دم از باغ برجام “سیب و گلابی ” می رسد!
  رنگ گذرنامه شما بیانگر چیست؟
  تصاویری که نشان می دهد انسان های اولیه راست دست بوده اند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net