تارخ انتشار: سه شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۰
کد خبر : 84809
چاپ خبر

پس از دیدار با کری؛

ظریف: نگارش متن توافق از فردا در نیویورک آغاز می‌شود

۳۱۳۶۰۱۰_۶۴۶

وزیر امور خارجه پس از دیدار با جان کری وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه روند نگارش متن توافق «بسیار وقت گیر» خواهد بود، گفت: توافق کردیم که هر قدر کار کارشناسی یا در سطح مدیران سیاسی و وزیران زمان نیاز باشد، برای این موضوع اختصاص دهیم

به گزارش «کمال مهر»؛دیدار ظریف و کری عصر دوشنبه به وقت محلی با حضور هیأت بلند پایه ای از وزارت امور خارجه آمریکا و تیم مذاکره کنندگان هسته‌ای کشورمان از جمله سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی معاونان ظریف، وندی شرمن معاون کری و همچنین «غلامعلی خوشرو» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل برگزار شد.
دیدار ظریف و کری که بیش از ۱۰۰ دقیقه بطول کشید در اقامتگاه سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل برگزار شد.** آمریکا تاکید کرد که بر تعهدات بین المللی پایبند است

ظریف پس از این دیدار در یک نشست مطبوعاتی با خبرنگاران اظهارداشت: در این جلسه ما در مورد نحوه ادامه کار صحبت‌هایی داشتیم و نگرانی خود را نسبت به بحث‌های مطرح شده در داخل آمریکا به ایشان منتقل کردیم که وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر تأکید کرد آمریکا بر تعهدات بین‌المللی خود فارغ از مشکلات داخلی خود پایبند خواهد بود.

وزیر امور خارجه افزود: در نهایت قرار شد از همین هفته با جدیت، ایران و ۱+۵ نگارش توافق نامه نهایی را شروع کنند و این کار در هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت.

** نگارش متن توافق از فردا در نیویورک

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه کار نگارش توافق نامه بسیار وقت گیر خواهد بود، گفت: توافق کردیم تمام وقت لازم برای هر میزان کار کارشناسی، در سطح وزرا و مدیران سیاسی و کارشناسان درجهت ادامه کار را اختصاص دهیم.

ظریف افزود: طبق برنامه از پیش تعیین شده قرار است پس از دو روز اول اجلاس ان. پی. تی که وزرا و سیاستمداران کشورها بر روی اجلاس بین‌‎المللی بازنگری معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای متمرکز هستند، از روز چهارشنبه با ورود مدیران ارشد دیگر کشور های مذاکره کننده، کار بر روی نگارش متن نهایی توافق ادامه یابد.

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران تصریح کرد: در این دیدار قرار شد با جدیت از همین هفته ما و پنج بعلاوه یک، ادامه نگرش متن را شروع کنیم و این کار را هفته آینده هم ادامه دهیم تا متن نهایی حاصل شود.

وزیر امور خارجه درباره واکنش هیات آمریکایی به مصوبه اخیر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره توافق احتمالی با ایران و نیز پیگیری آن در نشست‌های کنگره گفت: آنچه که ما از دولت آمریکا و سایر دولت‌ها توقع داریم، این است که به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشند.

ظریف تصریح کرد: یک بار دیگر کری تکرار کرد که اگر به توافق برسیم، آمریکا بخش مربوط به خودش را از توافق اجرا خواهد کرد؛ البته مقررات داخلی دارند که مسوولیت خود آنهاست که پیگیری کنند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سووال که آیا مذاکرات ایران و ۱+۵ در سطح کارشناسی یا معاونان وزیران از هنگام ورود هیات ایرانی به نیویورک آغاز شده است یا خیر؟ گفت: روز دوشنبه افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی بازنگری معاهده ان. پی .تی و همه هیات‌ها تمرکزشان بر آن بود و علاوه بر آن هنوز همکاران مدیران سیاسی از کشورها وارد نیویورک نشده اند.

وی افزود: قرار ما این بود که مذاکرات بعد از دو روز اول اجلاس آغاز شود چون بخش عمده فشار کاری اجلاس ان پی تی در سطح مدیران سیاسی است و اجلاس بازنگری معاهده تا نزدیک به یک ماه ادامه پیدا خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: از آنجا که در دو تا سه روز نخست کنفرانس بازنگری ان پی تی، زمان سخنرانی‌های وزیران خارجه کشورها و بحث‌های سیاسی اجلاس است، قرار ما بر این بود که مذاکرات هسته‌ای آغاز نشود تا بتوانیم بر روی کنفرانس ان. پی. تی متمرکز شویم و از روز چهارشنبه مذاکرات را دوستان ما آغاز خواهند کرد.

** توضیح ظریف درباره حضور کری در اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل

براساس این گزارش؛ ظریف در پاسخ به سوال دیگری که علت حضور جان کری در محل اقامت وزیر خارجه ایران را جویا شد، گفت: ما از ابتدا با طرف‌های مذاکره قرارمان این بوده است که یک نوبت ما مهمان آنها باشیم و یکبار آنها مهمان ما.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: معمولا این کار را در ژنو، لوزان و در وین نیز انجام می دادیم، یعنی یکبار محل مذاکرات را ما تعیین می‌کردیم و یکبار هم محل مذاکرات را طرف مقابل تعیین می‌کرد و این بار نوبت طرف آمریکایی بود که به محل ما بیاید و محل مذاکرات را ما انتخاب کنیم و با توجه به اینکه بنده در اقامتگاه سفیر ایران اقامت دارم، از این محل استفاده کردیم کما اینکه نوبت قبل ما به هتل اقامت آنها رفتیم و دفعه ما قبل آن، آنها آمدند، این روشی بود که ما تا به حال ادامه داده‌ایم و اتفاق جدیدی نیفتاده است.

** سلاح هسته‌ای تهدیدی ضد بشریت است

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از این مصاحبه درباره سخنانش در افتتاحیه کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای(ان.پی.تی) که از موضع ریاست جمهوری اسلامی ایران بر جنبش عدم تعهد، ایراد شد، گفت: ما در نشست مجمع از سوی جنبش عدم تعهد سخنرانی کردیم و مهم این است که مواضع ایران با مواضع جنبش در این موضوع کاملاً یکی است.

وی افزود: ما در این نشست از طرف همه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد اعلام کردیم که بزرگترین اولویت ما خلع سلاح هسته‌ای و این خود بزرگترین اولویت جمهوری اسلامی ایران است.

ظریف به مخالفت اصولی جمهوری اسلامی ایران به هرگونه سلاح کشتار جمعی و از جمله هسته‌ای اشاره کرد و گفت: به عنوان کشوری که در بالا ترین سطح یعنی مقام معظم رهبری، سلاح هسته‌ای و هرنوع سلاح کشتار جمعی را حرام می دانند، به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد همین موضع را اعلام کردیم که سلاح‌های هسته‌ای تهدیدی ضد بشریت است و استفاده از سلاح هسته‌ای جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود.

وی درباره موضوع مهم خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای نیز گفت: در مورد خاورمیانه نیز معتقدیم، بزرگترین تهدید برای نظام عدم اشاعه، رژیم صهیونیستی است و عین همین دیدگاه را نیز جنبش عدم تعهد دارد و من این فرصت را داشتم که از سوی این جنبش همین موضع را اعلام کنم.

** رژیم صهیونیستی، بزرگترین تهدید جهان؛ موضع ۱۲۰ کشور عدم تعهد

وزیر امور خارجه کشورمان در این باره افزود: این واقعیت که رژیم صهیونیستی عضو ان. پی. تی و هیچ معاهده مربوط به سلاح هسته‌ای نیست و در واقع دارای توانمندی هسته‌ای است، بزرگترین تهدید برای منطقه و جهان است.

وی تاکید کرد: جامعه بین‌المللی باید توجه کند که این موضع ۱۲۰ کشور عضو عدم تعهد است، یعنی آنچه که جامعه بین‌المللی نگران است، نگرانی از برنامه هسته‌ای رژیم صهیونیستی است.

ظریف به سخنان خود به عنوان بیانیه جنبش عدم تعهد در افتتاحیه نشست امسال کنفرانس بازنگری ان. پی. تی اشاره کرد و گفت: نکته دیگر این است که کشور های عدم تعهد دسترسی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای و از جمله چرخه سوخت و ادامه سیاست‌های خود در دستیابی به سوخت هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز را حق همه کشورها می‌دانند که باید محترم شمرده شود.

وی با بیان اینکه ما همواره بر این موضع تاکید داشته ایم، گفت: از نظر جامعه بین‌المللی حقوق ما مشخص است، فقط ما باید برای رعایت این حقوقمان، موانع و مزاحمت ها را رفع کنیم که ان‌شاءالله در مذاکرات این کار را خواهیم کرد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • thm_262_1910468_400
  عکس/ اقدام پهلوانانه کیمیا علیزاده
  خریدهای بد برانکو و سرنوشتی که در انتظار اوست
  ۱۹۰۹۸۰۵_۱۸۲
  مختار سر از بدن «شمر» را جدا کرد و او را در دیگ سوزان انداخت
  ۵۳۲۲۳۷
  آذر ۹۴: امحای ۱۷۰۰ تن سیب زمینی زیر خروارها خاک/ آبان ۹۵: صدور مجوز توزیع رایگان سیب زمینی و پیاز بین محرومان!
  ۱۰۱۱۱۹۱
  تصاویر رهبر انقلاب در خیابانهای قاهره/ آیا مصر هم به محور مقاومت خواهد پیوست؟
  ۱۰۱۱۶۳۱
  دولت با استعفای فانی از پاسخگویی فرار کرد/مجلس کمیته مبارزه با فساد مالی تشکیل داده است
  ۵۳۲۴۰۰۹_۲۸۷
  کتک خوردن خانم خبرنگار در پخش زنده + فیلم
  ۳۷۵۵۸۶_۷۱۸
  جزئیات ماجرای فوت کودک کرجی دچار آپاندیس از زبان دایی/ تصویر یسرا با پزشک جراح دقایقی قبل از جراحی/ آخرین جمله ای که یسرا گفت
  ۵۳۲۴۰۵۸_۱۸۷
  آرزوی جالب سردار سلیمانی برای قالیباف + فیلم
  ۵۳۲۱۰۹۷_۹۳۰
  پسر آهن ربایی در البرز + فیلم
  ۵۳۲۴۲۸۰_۶۲۹
  از وحشت پرسپولیس در مورد امتیازگیری استقلال تا فروپاشی تیم سیاه جامگان
  ۵۳۲۳۰۱۰_۹۶۶
  ضرب و شتم بی رحمانه دختر نوجوان توسط نیرو‌های پلیس + فیلم
  ۵۳۲۳۱۵۰_۶۲۶
  اگر زیاد عرق می‌کنید؛ احتمالا به یکی از این بیماری‌ها مبتلا هستید
  مار پیتون یک شهر را خاموش کرد +تصاویر
  عجیب ترین باربری‌ها با ماشین+تصاویر
  ۵۳۲۳۲۳۹_۶۶۵
  شوخی جالب مهران مدیری در برنامه زنده تلویزیونی + فیلم
  ۵۳۲۴۰۴۴_۳۲۳
  این پدر به بچه‌هایش اجازه می‌هد هر کاری انجام دهند +تصاویر
  ۵۳۲۰۵۳۹_۷۴۷
  لحظه ضربه مغزی شدن یک ورزشکار در حین مسابقه +تصاویر
  ۵۳۲۱۰۴۶_۵۸۷
  سگی که اشک هزاران نفر را درآورد +تصاویر
  ۵۳۲۳۶۰۳_۱۷۱
  این نقاط را در کف دستتان فشار داده و معجزه آن را مشاهده کنید
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net