تارخ انتشار: دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۸
کد خبر : 84202
چاپ خبر

روزشمار تاریخ

کشتار پیروان فرقه داودیان در آمریکا

قتل “گریبایدوف” سفیر کبیر روسیه تزاری در ایران به دست مردم معترض تهران (۱۲۰۷ ش) و کشتار پیروان فرقه داودیان در آمریکا (۱۹۹۳م) از رویداد‌های امروزاند.

به گزارش کمال مهر،امروز ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ خورشیدی برابر با ۲۹ جمادی الثانی ۱۴۳۶ هجری و ۱۹ آوریل ۲۰۱۵ میلادی است رویداد‌های زیر رخ داده‌اند.

*قتل “گریبایدوف” سفیر کبیر روسیه تزاری در ایران به دست مردم معترض تهران (۱۲۰۷ ش)

پس از شکست ایران در دوره دوم جنگ با روس، معاهده ترکمنچای به امضا رسید که همانند معاهده گلستان، بر ضرر ایران بود. پس از مدتی گریبایدوف به عنوان سفیر کبیر روسیه، برای نظارت بر اجرای مفاد آن به ایران آمد. او می‏‌‌خواست با زور و خشونت، مردم مسلمان ایران را به قبول و اجرای این قرارداد خفت‏ بار وادار کند. یکی از مواد قرارداد ترکمانچای، بازگشت مردم سرزمین‏‌های جدا شده از ایران، به آن مناطق بود. در همین حال، شماری از زنان گرجی که در ایران مسلمان شده و ازدواج کرده بودند، حاضر به رها کردن خانواده‏‌های خود و بازگشت به گرجستان نبودند.

گریبایدوف نیز قصد داشت به زور، آنان را به سفارت روسیه برده و به گرجستان منتقل کند. اما میرزا مسیح مجتهد از روحانیون برجسته تهران، مردم را به اجتماع، مقاومت و دفاع از نوامیس مسلمانان فرا خواند. مردم مسلمان تهران نیز با تظاهراتی اعتراض ‏آمیز به نزدیکی سفارت روسیه رفتند. با تیراندازی مأموران سفارت و کشته شدن سه نفر از مردم بی‏ دفاع، خشم و انزجار عمومی برانگیخته شد و مردم به سفارت روسیه حمله کردند. در این حمله، گریبایدوف و شماری از همراهان او به قتل رسیدند. این حادثه، واکنش طبیعی مردم مسلمان ایران، در برابر ستمگری، تجاوزگری و افزون‏ خواهی دولت روسیه تزاری و بی‏ کفایتی حکومت فتحعلی شاه قاجار بود. اما فتحعلی شاه از این حادثه بسیار ترسید و برای جلوگیری از بروز جنگی دیگر، هیئتی را برای عذرخواهی به روسیه فرستاد. در آن زمان چون روسیه در حال جنگ با عثمانی بود، عذر فتحعلی شاه را پذیرفت و دولت ایران هم میرزا مسیح مجتهد را به عتبات عالیات در عراق تبعید کرد.

*اولین سفر “ناصرالدین شاه قاجار” به اروپا (۱۲۵۲ ش)

میرزا حسین‏ خان مشیرالدوله، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار، در نخستین سال صدارتش کوشید برای آشنایی شاه با مظاهر تمدن اروپا و ایجاد زمینه‏‌های مناسب برای اجرای برنامه‏‌های مورد نظر خود در ایران زمینه‏‌های سفرِ شاه قاجار را به اروپا فراهم سازد. پس از انجام مذاکرات با رؤسای کشورهای اروپایی، امپراتور اتریش و دولت‏‌های آلمان، فرانسه، بلژیک، سوئیس و ایتالیا آمادگی خود را برای پذیرایی از شاه ایران اعلام کردند. تا اینکه در این روز موکب شاهانه از تهران به طرف گیلان حرکت کرد و به سمت مسکو پایتخت روسیه به راه افتاد. این سفر چندین ماهه، گر چه به امید مشاهده ترقیات دولت‏های اروپایی و رغبت یافتن به اجرای اصول تمدن و نظام جدید زندگی در ایران بود، عملاً نتیجه خوبی نداد. زیرا شاه را مأیوس ساخت و فاصله میان تمدن شرق و غرب را آن قدر زیاد یافت که نه تنها امید به رسیدن به پای دولت‏‌های بزرگ را از او سلب کرد، بلکه او را آماده جلوگیری از تأسی به اروپاییان و حتی مسافرت به اروپا گرداند. در این میان، اصرار و تهدید روس‏ها و نفوذ درباریان بی‏اطلاع، سودجو و تطمیع شده و بی‏حقیقتی انگلیسی‏ها که به لباس دوستی در پی بسط نفوذ خود و تضعیف ایران بودند و سیاست دول بزرگ که فقط نفع خود را می‏‌خواستند، از عوامل تأیید نظر شاه بود. با این همه، دو سفر دیگر شاه نیز، برای خوشگذرانی بود نه یافتن راه ترقی. همچنین هزینه‌‏های سرسام‏ آور و کمرشکن این مسافرت‌‏های بیهوده، باعث عقب ماندگی هرچه بیشتر مملکت، فقر سراسری و وابستگی بیشتر به اجانب می‏‌گردید. در این میان، دربار قاجار برای تهیه مخارج این خوشگذرانی‏‌ها، مجبور بود که به بیگانگان دست نیاز دراز کند و امتیازهای وطن فروشان‌ه‏ای را به آنان واگذار کند که بیش از پیش، اقتصاد ایران را درهم می‏‌کوبید. امتیازاتی که برخی از آنها، تا بیش از شصت سال نیز ادامه داشت.

*آغاز انتشار روزنامه قانون توسط “ملکم خان”، ناظم‏ الدوله فرمانفر معروف(۱۳۰۷ ق)

انتشار روزنامه قانون از سوی میرزاملکم‌خان یکی از اقدامات سیاسی و حربه‌ای بسیار قوی برای انجام اصلاحات در ایران آن روز بود. توسل وی به‌ روزنامه‌نگاری در واقع معلول عزل و مغضوبیت او بود.
احتمال می‌رود ملکم‌خان برای جلب توجه بیشتر خوانندگان به این روزنامه و توسعه آن، آن را به‌طور رایگان در اختیار مخاطبان قرار می‌داده است. موضوعات اصلی روزنامه قانون بدین‌ قرار می‌باشد: «انتقاد از حکومت استبدادی، لزوم اصلاح حکمران و ایجاد عدالت قانونی، تعلیمات حزبی و دعوت مردم به اتحاد و اتفاق و قانون‌طلبی، جلب حمایت طبقه روحانی در پیشبرد هدف‌های ملی و توجه به حقوق اجتماعی زنان.» به‌عبارت‌ دیگر این موارد را چنین می‌توان خلاصه کرد: ایجاد اتفاق، عدالت و ترقی در جامعه ایران.

*رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی ( ۱۹ آوریل ۲۰۱۵ )

*کشتار پیروان فرقه داودیان در آمریکا (۱۹۹۳م)

با حمله پلیس ایالتی امریکا اف .بی.آی به مقر پیروان فرقه داودیان در سال  ۱۹۹۳ حدود ۸۰ تن از اعضای این فرقه کشته شدند. هواداران این فرقه که مخالفان سیاست‏‌های امریکا هستند، پس از چند روز محاصره در مقر خود مورد حمله و کشتار قرار گرفتند. کشتار مخالفان حکومت در کشوری چون امریکا که مدعی آزادی بیان و دفاع از حقوق بشر است، باعث حیرت مردم جهان و رسوایی واشینگتن شد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • آتش سوزی «پلاسکو» فاجعه ای بدتر از «یازده سپتامبر»/ هرزگی رسانه و پرده هایی که هوشمندانه می دریم!
  سازنده میلیاردر یهودی برج های پلاسکو و آلومینیوم تهران
  ⭕️ هفته ای برفی همراه با کاهش محسوس دما پیش روی البرزی ها
  عکس/ تیپ جالب مهدی رحمتی
  چهره جالب کامیابی‎نیا بعد از جشن تولدش+عکس
  مخمصه شوم عروس باردارایرانی در اتریش
  معترضان به حذف یارانه نقدی اینجا کلیک کنند
  مهران مدیری وقتی دانش آموز ابتدایی بود +عکس
  علت جدایی‌ام را بگویم استقلال بدجوری به هم می‌ریزد
  پیشنهاد شرم آور دونالد ترامپ به ملکه زیبایی در هتل+عکس
  «ضدهوایی» سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد+عکس
  سخنگوی غیر رسمی دولت روحانی در آمریکا کیست؟!/ اگر هاشمی نبود «افغانستان» می‌شدیم؛ اگر برجام نبود «ونزوئلا»!
  عکس/عینک بزنید!
  وقتی آرامگاه عمار یاسر با خاک یکسان شد + تصاویر ماهواره‌ای
  عکس/ رضائیان از پرسپولیس رفتنی شد
  تعطیلی پنج شنبه در بهبود آلودگی کرج موثر است/ ۲ میلیون لیتر مازوت را در نیروگاه منتظر قائم پلمپ کردیم
  هدستی با صدای دالبی ۷.۱ کاناله مخصوص حرفه ای ها
  گوگل بلاخره کوتاه آمد!
  علی کریمی در تیم منتخب بایرن+تصویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net