تارخ انتشار: شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۱
کد خبر : 83286
چاپ خبر

گفتگوی اختصاصی «کمال مهر»با استاد طب و نجوم اسلامی؛

«تنقیه» نسخه اعجاب انگیز درمان بیماری ها + روش تهیه

حقنه به عنوان یکی از اصول طب و اساسی ترین درمان ها شمرده شده است./نسخه درمانی حقنه ای که ازسکته ومالیخولیا وجنون وفشارخون بالا وانواع بیماری های کشنده ومرگ زودرس پیشگیری می کند.

دکتر یدالله عقیقی استاد حوزه و دانشگاه و مدرس طب و نجوم اسلامی در گفتگو با خبرنگار مجله تخصصی «شِـــفـــا»کمال مهر؛ در خصوص یکی از هشت روش پیامبر(ص) برای سلامتی جسم، پاکسازی دستگاه گوارش عنوان کردندو در ادامه در خصوص روش حقنه یا تنقیه که سوال برخی از کاربران این مجله نیز بود،اظهار داشت: روش حقنه از اختراعات بقراط و منسوب به وی در تاریخ عنوان شده است.

وی در ادامه افزود: تنقیه یعنی وارد کردن ماده اسهال آور یا قابض یا مسکن، از طریق مقعد؛ توسط دستگاه «پوآر» که مخصوص تنقیه بوده و در داروخانه ها نیز موجود است.

اماله یا تنقیه و یا حقنه در احادیث و روایات

دکتر عقیقی در ادامه  تصریح کرد: حضرت علی علیه السلام نقل شده است که فرموده اند: «بهترین چیزی که به آن مداوا می کنید حقنه است، شکم را فربه می کند، دردهای اندرون را پاک می کند و بدن را قوت می دهد. » و  همچنین از حضرت صادق علیه السلام نقل شده است که آن را [تنقیه]از جمله دواهای عظیم شمرده اند و سپس یکی از خواص آن را بزرگ کردن شکم دانسته اند؛ و در حدیث دیگر از حضرت امام محمد باقر علیه السلام، نقل شده که “حقنه” از بهترین دواها شمرده شده است.

وی، افزود:براساس روایاتی که ازوجودرسول خدا وامام جعفرصادق (ع)نقل شده است بهترین چیزی که مداوا میکند شما را حقنه است ودوا چهارچیزاست: حجامت، سعوط، حقنه و قی. فرمودندکه حقنه به درستی که آن دواست وبه تحقیق که به فعل آورده اندآن رامردان صالح (منبع بحارعلامه مجلسی)و همچنین ائمه ما علیهم السلام در احادیث مختلف، حقنه را به عنوان یکی از اصول طب و اساسی ترین درمان ها شمرده اند.

خواص و فایده حقنه

عقیقی در خصوص فایده و خواص تنقیه تصریح کرد: باعث شستشوی روده شده و در عمل باقیمانده مواد زاید موجود در روده ها را دفع می نماید. و همین امر باعث  درمان اسهال و یبوست مقاوم،درمان کولیت و درد پیچشی روده هامی گردد.

این کارشناس طب سنتی و اسلامی در ادامه در خصوص برخی دیگر از خواص “تنقیه” گفت: این شیوه برای بند آوردن خونریزی روده ها بوسیله تزریق مواد بندآورنده خون از طریق مقعد و تسکین درد کلیه و مثانه و زخم آنها مثل نفریت در کلیه ها و سیستیت در مثانه و حتی برای کشانیدن مواد زائد از اندامهای اصلی بالایی مثل قلب یا کبد یا کلیه به طرف پائین بدن نیز کاربرد دارد.

شیوه حقنه و روش پاکسازی دستگاه گوارش+مواد پاکسازی

دکتر عقیقی پیرامون روش اماله یا تنقیه و یا حقنه افزود: ابتدا  بیمار باید طوری بخوابد که سینه اش بر روی زمین قرار گیرد و دست ها و پاهایش خم می شود.(مانند شتری که بر زمین زانو می زند)تا مواد حقنه بهتر به پیچ و خم و لایه های روده راه یابد.

سپس “پوآر” را وارد مقعد بیمار می کنند به گونه ای که در روده ها به بن بستی نرسد و به قدری داخل شود از روده ی مستقیم (راست روده) عبور نکند، آنگاه روده های او را با آب نمک ولرم و با فشار ملایم طوری شستشو می هند که فشار آب و شدت آن مواد حقنه را به دور دستها و بالاتر از جایی که باید برسد، وارد نکند و همچنین فشار آب به قدری کم نباشد که به جای لازم نرسد؛ این کار باعث شستشو و کنده شدن مواد زائد و رسوب کننده می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: استفاده از آب نمک ولرم یک روش عمومی است ولی در برخی بیماریهای خاص، بسته به نوع بیماری، از روغن و یا مواد دارویی مخصوص استفاده می کنند و آنها را به همراه فشار آب وارد بدن بیمار می کنند و روده ها را شستشو می دهند.لذا پس از انجام این عمل نیز، بهتر است که بیمار مدتی بر روی پشت خود استراحت کند.

 

(نسخه درمانی)حقنه ای که ازسکته ومالیخولیا وجنون وفشارخون بالا وانواع بیماری های کشنده ومرگ زودرس پیشگیری می کند

دکتر یدالله عقیقی در ادامه در خصوص دستورالعملی برای تهیه مواد حقنه که باعث پیشگیری و علاج خیلی از بیماری ها می شود، عنوان کرد:یکی ازنسخه های مهم برای حقنه که دردرمان بیماری هاوپیشگیری، بسیارموثراست و اگرهرماه انجام شود هربیماری رادربدن علاج می کند؛ این دستور است.

حقنه روده

آب نمک ولرم رقیق به میزان یک تایک ونیم لیوان به وسیله ابزارحقنه ازطریق مقعددرروده هاتزریق کنندوپس ازحدودپانزده دقیقه ازروده هاخارج کنیدوسپس حقنه زیرانجام شود؛ بوره ارمنی-زنیان- سداب- قنطوریون- حنظل و به میزان مساوی ترکیب ویک قاشق غذاخوری نیم کوب شده در ۲ لیوان آب روی شعله ملایم بجوشانیدتایک ونیم لیوان بماندصاف کنیدوسه قاشق غذاخوری سرکه انگورطبیعی نصف استکان زهره گاوودوقاشق غذاخوری روغن زیتون به آن اضافه نموده ودر روده تزریق شود.

 

حقنه رحم

وی در ادامه در خصوص حقنه مخصوص بانوان که برای سلامتی دستگاه تناسلی آنان نیز بسیار مفید می باشد، تصریح کرد:علاوه برحقنه فوق الذکرباید با نوان، حقنه زهدان را انجام دهند؛ و نسخه این دستورالعمل نیز بدین شرح می باشد.

تخم گشنیزپوست انارسماق برگ موردبرگ اکالیپتوس یاآویشن یانعناع گلنارفارسی ازهرکدام به میزان مساوی ترکیب نموده نیم کوب شودهرشب یک قاشق غذاخوری باسه لیوان آب بجوشانیدتایک ونیم لیوان بماندصاف کنیدودوقاشق غذاخوری روغن کنجدیاروغن زیتون ودوقاشق سرکه انگوراضافه شودوبه وسیله ابزارحقنه درزهدان تزریق شودبه همان حالت بماندتاپانزده دقیقه سپس تخلیه گردد اگردومشت برگ درخت سرو نیزاضافه شودبسیارموثراست

تذکر مهم:

دکتر یدالله عقیقی استاد حوزه و دانشگاه و مدرس طب و نجوم اسلامی در پایان خاطر نشان کرد به منظور تاثیرگذاری بهتر و بیشتر داروها، توصیه میشود ابتدا پاکسازی انجام شود. سپس ازدستورات درمانی استفاده گردد.

 

انتهای پیام/

 

جهت پرسش از کارشناس طب سنتی و اسلامی بر روی تصویر ذیل کلیک کنید

teb,طب,شفا,طی سنتی

یک دیدگاه »

 1. واحدخبر خرداد ۴, ۱۳۹۴ در ۲:۰۱ ق٫ظ - Reply

  سلام برای انجام عمل تنقیه می توانید از داروخانه «پوآر» خریداری کنید، در دو سایز کودکان و بزرگسالان موجود هست

  پوآر = شبیه قطره چکان خیلی بزرگ می باشد.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • فضانورد
  نمایش خیابانی «فضانوردان» در نظرآباد اجرا می شود
  رابطه هنر و تربیت ، رابطه ای دیرین است/ فعالیت های هنری تاثیری مهم بر امور تربیتی دانش آموزان دارد
  گزارشی از شکاف عمیق بین ثروتمندان و فقرا در جهان/ تنها ۸ نفر، ثروتی به اندازه ۵۰ درصد جمعیت دنیا دارند!
  روایت نماینده اصلاح طلب از علت فوت مرحوم هاشمی/ موقع شنا همه را از استخر بیرون می‌کردند
  طوفان خیره کننده ۲ ایرانی در هلند/ افزایش فرصت هنرنمایی کریم در اروپا +جدول و فیلم
  زنان خانه‌دار دارای ۳ فرزند بیمه می شوند
  خریدی که استقلال به آن نیاز داشت/ منصوریان به هدف زد
  کی روش: فدراسیون فوتبال گروگان برانکوست/ سکوت سرد فدراسیون و وزارت ورزش در ماجرای مربیان خارجی/ مدیریت کفاشیانی در فدراسیون تاج ادامه دارد+فیلم
  اولین سانحه هوایی مرگبار ۲۰۱۷ به نام بوئینگ ثبت شد+ تصاویر
  کدام موشک روسیه روی سر داعش خراب می‌شود؟ + تصاویر
  پیامبر اسلام(ص) برای اثبات معراج خود به مشرکان چه گفت؟
  شگفتی آفرینش پرندگان
  مغز متفکر «بلک واتر» در همسایگی ایران چه می‌کند؟ +تصاویر
  عکس/ ژست عجیب آقای خاص!
  با این ترفندهای ساده خانه خود را شاد کنید+تصاویر
  گوگل چگونه اطلاعات شما را سرقت می کند؟/ مخالفان و موافقان چه می‌گویند؟
  لیموزین ویژه ترامپ؛ خودرویی با ویژگی‌هایی استثنایی + عکس
  کشته شدن ۲۰ داعشی نزدیک بیمارستان «الاسد»/دفع حملات تروریست‌ها در منطقه صنعتی و فرودگاه قدیم
  فقط به یک نمونه اشاره کنید!
  آموزش رمزگذاری روی سیستم عامل مک
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net