تارخ انتشار: یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۷
کد خبر : 82545
چاپ خبر

خطاهای ترکیه در سیاست‌خارجی

واکنش‌های عصبی یک ورشکسته سیاسی/ چرا اردوغان به ایران حمله کرد؟

۹۶۴۵۸۵_۷۲۰

سیاست خارجی غلط ترکیه در این سال‌ها باعث انزوای سیاسی این کشور شده است، به نظر می‌رسد سخنان ضد ایرانی اردوغان واکنشی عصبی به افزایش عمق استراتژیک و معنوی ایران در منطقه و حربه‌ای برای پوشاندن شکست‌های این کشور باشد

گروه سیاسی «کمال مهر»؛- نگاهی به سیاست خارجی ترکیه در این سال‌ها نشان دهنده آن است که هرگاه مقامات ترک مقابل مسائل منطقه‌ای خود را در ورطه شکست می‌بینند، تیغ تند اعتراضات خود را علیه کشورمان نشانه می‌روند تا شاید با این حربه کمی از تلخی شکست‌های این کشور کم کنند. ترکیه که سیاست خارجی خود را بر پایه پراگماتیسم یا همان عمل‌گرایی سیاسی سامان داده که البته بیشتر به سمت منفعت گرایی سیاسی سوق پیدا کرده، در همین جهت نیز دچار آفاتی شده است. یکی از آفات مهمی که چنین رویکردی در بر داشته است بی‌اعتباری دولت ترکیه در میان ملت‌های مسلمان است. سیاستی که ترکیه در سوریه و سپس در عراق در پیش گرفت، هزینه‌های زیادی به این کشور در بعد بین‌المللی و داخلی تحمیل کرد و به سیاستمداران ترک یاد داد که نمی‌توان با سیاست منفعت‌گرایی تنها به واکنش‌های عصبی یک ورشکسته سیاسی / اردوغان چرا به ایران حمله کرد؟فکر سود بود و از هزینه‌های سیاسی فرار کرد.

نگاهی به تاریخ تحولات سیاست خارجی ترکیه در دهه گذشته به خوبی نشان دهنده نمودار صعود و سقوط این کشور در بعد بین‌المللی است. در واقع ترکیه در بعد بین‌المللی همانطور که با موضع‌گیری برابر اسرائیل و پس از آن حمله رژیم صهیونیستی به کشتی مرمره که حاوی کمک‌های انسان دوستانه به مردم غزه بود، صعود کرد، همانطور نیز بعد از موضع‌گیری در جنگ سوریه که ترکیه آغازگر آن بود و بر آتش اختلافات در این کشور دمید و سپس در زمینه تحولات عراق و حمایت از تروریست داعش و وقایع مربوط به نبرد کردهای کوبانی با داعش روند رو به سقوطی را به سرعت طی کرد.

ترکیه در زمینه مصر نیز قافیه را به عربستان سعودی که اینک به طور مستقیم به یمن حمله ور شده است، واگذار کرد. دولتمداران ترکیه که از اخوان المسلمین حمایت می‌کردند و سعی داشتند خود را به عنوان الگویی برای انقلابات مردمی در خاورمیانه به ملت مسلمان عرب عرضه کنند، با بی تجربه‌گی اخوانی‌ها و کودتای سفید ارتش مصر که با حمایت همه جانبه عربستان سعودی همراه بود، میدان سیاست در مصر را به آل سعود باختند. جالب اینجاست که امروز نیز در زمینه یمن با عربستان هم‌داستان شده و ایران را به دخالت در امور یمن متهم می‌کنند، این درحالی است که عربستان سعودی به طور مستقیم وارد جنگ با دولت انقلابی یمن شده و نه تنها تحولات سیاسی این کشور را نمی‌پذیرد بلکه سعی دارد به زور حمله هوایی تحولات یمن را به نفع خود تغییر دهد.

جالب اینجاست که این اولین بار نیست که رجب طیب اردوغان به طور مستقیم جمهوری اسلامی ایران را ‌آماج اتهامات واهی خود قرار می‌دهد. اردوغان در روزهای آغازین سال ۹۱ نیز سخنان نسنجیده‌ای در حوزه بین الملل در رابطه با ایران ابراز کرد. اردوغان که عصبی به نظر می رسید در اظهاراتی تند ایران را به تلف کردن وقت برای زمان گرفتن در مذاکرات هسته‌ای متهم کرد و بیان داشت « ایران به دلیل نداشتن صداقت، وجهه بین‌المللی‌اش را از دست می‌دهد» این درحالی است که تاریخ نشان داده که این ترکیه است که به عنوان یک ورشکسته سیاسی در حوزه بین‌الملل شناخته می‌شود.

همزمان با اظهارات تند اردوغان علیه ایران، وزیر امور خارجه ترکیه ضمن تاکید بر اینکه اشتباهی بزرگ در دیپلماسی ترکیه در حال وقوع است گفت: “ترکیه تمامی تخم مرغ های خود در مورد سوریه را در یک سبد گذاشته است.سیاست های اردوغان در مورد سوریه بسیار غلط است.[۱]

احمد داوود اوغلو در این گفتگو روابط ترکیه و ایران را روابط راهبردی، برادرانه و دوستانه خواند و با تاکید بر آمادگی ترکیه برای برگزاری دور جدید گفتگو میان ایران و ۱+۵ پیشنهاد ایران برای برگزاری مذاکرات در بغداد را نیز هوشمندانه خواند.[۲]

ترکیه در بعد داخلی در حمایت از تروریست‌ها نیز دچار مشکل وجهه و اعتبار شده است. در ماجرای کوبانی و اقدام دولت ترکیه در بستن مرز این کشور کردها نارضایتی خود را از این اقدام اعلام کردند. در ارتباط با وقایع سوریه نیز با توجه به اینکه قشر علوی این کشور آماج جنایت‌های خونین تروریست‌های مورد حمایت ترکیه قرار گرفتند، باعث اعتراض علوی تبارهای در پارک گزی ترکیه در سال ۹۲ شد.

به نظر نمی‌رسد ترکیه بتواند با حربه حمله به ایران که به عنوان یک همسایه راهبردی روابط با این کشور برای ترکیه مهم است، بتواند شکست‌های خود را بپوشاند. چه اینکه مواضع ایران در منطقه و حمایت جمهوری اسلامی از مردم مظلوم عراق و سوریه بوده است که عمق استراتژیک ایران را گسترش داده است، بخشی که ترکیه از آن ضربه خورد و با سیاست منفعت طلبانه خود،‌ حکم انزوای سیاسی‌اش را امضا کرد.

با این حال به نظر می‌رسد در این زمینه ترکیه به جای اعتراض عصبی از ایران بایستی به خطا‌های راهبردی و محاسباتی خود در سیاست خارجی بیاندیشد و آنرا اصلاح کند و اشتباهات خود را با سخنان نسنجیده و خدشه‌دار کردن روابط خود با کشوری راهبردی مانند ایران تکرار نکند.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد در کنار عذرخواهی و اصلاح مواضع اردوغان در بعد خارجی و داخلی، وزارت خارجه و دولت جمهوری اسلامی می‌بایست در راستای حفظ اقتدار نظام و در واکنش به گستاخی اردوغان به مجلس و نمایندگان، پاسخ درخور توجهی نشان دهد و بنابر اظهارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سفر وی به ایران لغو شود.


[۱] http://fararu.com/fa/news/108636

[۲]http://alef.ir/vdccpoqse2bq0x8.ala2.html

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • thm_262_1910468_400
  عکس/ اقدام پهلوانانه کیمیا علیزاده
  خریدهای بد برانکو و سرنوشتی که در انتظار اوست
  ۱۹۰۹۸۰۵_۱۸۲
  مختار سر از بدن «شمر» را جدا کرد و او را در دیگ سوزان انداخت
  ۵۳۲۲۳۷
  آذر ۹۴: امحای ۱۷۰۰ تن سیب زمینی زیر خروارها خاک/ آبان ۹۵: صدور مجوز توزیع رایگان سیب زمینی و پیاز بین محرومان!
  ۱۰۱۱۱۹۱
  تصاویر رهبر انقلاب در خیابانهای قاهره/ آیا مصر هم به محور مقاومت خواهد پیوست؟
  ۱۰۱۱۶۳۱
  دولت با استعفای فانی از پاسخگویی فرار کرد/مجلس کمیته مبارزه با فساد مالی تشکیل داده است
  ۵۳۲۴۰۰۹_۲۸۷
  کتک خوردن خانم خبرنگار در پخش زنده + فیلم
  ۳۷۵۵۸۶_۷۱۸
  جزئیات ماجرای فوت کودک کرجی دچار آپاندیس از زبان دایی/ تصویر یسرا با پزشک جراح دقایقی قبل از جراحی/ آخرین جمله ای که یسرا گفت
  ۵۳۲۴۰۵۸_۱۸۷
  آرزوی جالب سردار سلیمانی برای قالیباف + فیلم
  ۵۳۲۱۰۹۷_۹۳۰
  پسر آهن ربایی در البرز + فیلم
  ۵۳۲۴۲۸۰_۶۲۹
  از وحشت پرسپولیس در مورد امتیازگیری استقلال تا فروپاشی تیم سیاه جامگان
  ۵۳۲۳۰۱۰_۹۶۶
  ضرب و شتم بی رحمانه دختر نوجوان توسط نیرو‌های پلیس + فیلم
  ۵۳۲۳۱۵۰_۶۲۶
  اگر زیاد عرق می‌کنید؛ احتمالا به یکی از این بیماری‌ها مبتلا هستید
  مار پیتون یک شهر را خاموش کرد +تصاویر
  عجیب ترین باربری‌ها با ماشین+تصاویر
  ۵۳۲۳۲۳۹_۶۶۵
  شوخی جالب مهران مدیری در برنامه زنده تلویزیونی + فیلم
  ۵۳۲۴۰۴۴_۳۲۳
  این پدر به بچه‌هایش اجازه می‌هد هر کاری انجام دهند +تصاویر
  ۵۳۲۰۵۳۹_۷۴۷
  لحظه ضربه مغزی شدن یک ورزشکار در حین مسابقه +تصاویر
  ۵۳۲۱۰۴۶_۵۸۷
  سگی که اشک هزاران نفر را درآورد +تصاویر
  ۵۳۲۳۶۰۳_۱۷۱
  این نقاط را در کف دستتان فشار داده و معجزه آن را مشاهده کنید
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net