تارخ انتشار: جمعه ۱۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۳
کد خبر : 82313
چاپ خبر

اختصاصی/پلاس خوان

روایت آقای ظریف از توافق حاصل شده، شنیدنی بود/جریان پدرخوانده و مذاکرات!/ همه تفاوتهای متن فارسی و انگلیسی توافق هسته ای لوزان

هسته ای

واکنش کاربران شبکه اجتماعی+g به بیانیه بعد از مذاکرات هسته ای ۵+۱ و ایران در لوزان

گروه پلاس خوان «کمال مهر»؛

پلاس خوان

پلاس خوان

واکنش کاربران شبکه اجتماعی پلاس به بیانیه مذاکرات هسته ای ایران در لوزان می باشد.

 

 

‫محمد سرشار‬‎‏

روایت آقای ظریف از توافق حاصل شده، شنیدنی بود. دوست دارم چشمها و گوشهایم را بر بیانیه رسمی وزارت خارجه آمریکا و مدیران عالی آمریکایی ببندم و خوشبین به آینده ای که دولتمان وعده میدهد، به خیابان بریزم و دست بیافشانم و شادی کنم که: خر برفت و خر برفت و خر برفت!
در ماههای بعد، خواهیم فهمید روایت چه کسی مبنای عمل قرار خواهد گرفت و چو فردا شود فکر فردا کنیم…
#توافق_هسته_ای #لوزان #ظریف #ایران #آمریکا #ژنو#همدلی_و_همزبانی #برد_برد

نمایش کمتر

————————————————————————–

‫امیر امید نژاد‬‎‏

ساده انگاری است اگر بگوییم،جریان پدرخوانده در ایران مذاکرات را هدایت نمی کرد
همان هایی که بنی صدر را قالب کردند،کسانی که منتظری را تحمیل و شهید آیت ها را به شهادت رساندند
همان کسانی که مک فالین ها و جام زهر ها را به وجود آوردند
دهه ۶۰ پر از حادثه هایی است که امروز از آن روزها می خوریم،تحمیل ها و کارشکنی هایی که تا امروز ادامه دار شده،نفرات جدید جایگزین شده،رنگ و لعابش عوض شده ولی پدر خوانده همان است که بود ….
بگذریم،داستان ادامه دارد….

نمایش کمتر

——————————————

 بیست فروردین رو خط بزنید

————————————————————

‫کبری آسوپار‬‎‏

 صرف نظر از اصل بیانیه، بازی رسانه ای و فضاسازی را دولت ایران به دولت آمریکا باخت. دیشب ظریف همپای موگرینی بیانیه خواند و یک نشست خبری انگلیسی هم برگزار کرد و تمام. همه ی تلاش شبکه خبر هم گفت و گو با کارشناسانی بود که برد خبری معروف ترینشان هم بین المللی نیست؛ کار دیگری هم برنمی آمد از دستشان. اصلش کار دست رسانه ها نبود، دست دولتمردان بود. برای همین هم آمریکا معطل فضاسازی بی بی سی و سی ان ان و غیره نماند و در حالی که از دولت ایران هیچ خبری نبود، رییس جمهور آمریکا تمام قد به میدان آمد و نشست خبری برگزار کرد و همه ی آنچه را که مدنظر داشت، راست یا دروغ، به ذهن مردم فرو کرد. مردم همه ی دنیا و حتی مردم ایران لاجرم در همه ی بخش های خبری بعد از خوانش بیانیه، روایت آمریکایی ماجرا را از زبان بالاترین مقام رسمی دولت ایالات متحده شنیدند. و این همه ی ماجرا نبود؛ ساعتی بعد وزارت خارجه ی آمریکا هم بیانیه ی رسمی داد و مردم دنیا و حتی مردم ایران جملات ظریف را که روایت ایرانی و البته نسبتا مبهمی از ماجرا بود، لا به لای سطور و کلمات صریح روایتگران آمریکایی ماجرا گم کردند…

از این زاویه، فرقی نمی کند آمریکایی ها راست می گویند یا دروغ؛ مهم این است که می گویند و هستند و تحلیل ها یقینا حول چیزی که هست، شکل می گیرد. حالا ما باید بنشینیم و از چکه چکه های توئیتر ظریف، روایت ایرانی دربیاوریم و مقابل سیل روایت آمریکایی ها، رمزگشایی کنیم!

————————————————-

همه تفاوتهای متن فارسی و انگلیسی توافق هسته ای لوزان
طول مدت توافق :
متن فارسی : بر اساس راه حل به دست آمده ، دوره زمانی برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه غنی سازی ایران ۱۰ ساله خواهد بود.
متن انگلیسی :بر اساس راه حل به دست آمده ، دوره زمانی برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه غنی سازی ایران ۱۰تا ۱۵ ساله خواهد بود. برخی بخش ها ۲۰ تا ۲۵ ساله خواهد بود.
غنی سازی اورانیوم :
متن فارسی :  تعداد بیش از ۵۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ در نظنز به تولید مواد غنی شده در سطح ۳٫۶۷ درصد ادامه خواهند داد.
متن انگلیسی :از ۱۹ هزار سانتریفیوژ فعلی ایران، تنها ۶۰۰۰ سانتریفیوژ باقی خواهد ماند که ۵۰۰۰ تا در نطنز خواهد بود و به جز نطنز در نقطه ی دیگری غنی سازی صورت نخواهد گرفت.
ذخیره اورانیم غنی شده :
متن فارسی : – (اشاره نکرده)
متن انگلیسی :ذخیره اورانیوم ۳٫۵ تا ۵ درصد غنی شده ایران که الان ۸ تن است به میزانی که نتواند برای ساخت سلاح هسته ای به کار رود (۳۰۰ کیلوگرم) کاهش یافته یا به خارج از کشور منتقل می گردد
تاسیسات هسته ای فردو :
متن فارسی : نیمی از تاسیسات فردو با همکاری برخی از کشورهای(۱+۵) به انجام تحقیقات پیشرفته هسته ای و تولید ایزوتوپ های پایدار که مصارف مهمی در صنعت، کشاورزی و پزشکی دارد، اختصاص پیدا می کند.
متن انگلیسی :هیچگونه مواد هسته ای مربوط به واکنش شکافت هسته ای در فردو وجود نخواهد داشت
راکتور آب سنگین اراک :
متن فارسی : در باز طراحی راکتور ضمن کاهش میزان تولیدی پلوتونیوم، کارآیی راکتور اراک به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. بازطراحی راکتور اراک در چارچوب یک برنامه زمان بندی مشخص و در قالب یک پروژه بین المللی مشترک تحت مدیریت ایران آغاز و پس از آن بلافاصله ساخت آن شروع و در چارچوب یک برنامه زمان بندی تکمیل خواهد شد. تولید سوخت رآکتور اراک و اعطای گواهی بین المللی سوخت راکتور از جمله موارد این همکاریهای بین المللی خواهد بود. از طرف دیگر، کارخانه تولید آب سنگین نیز مانند قبل به کار خود ادامه خواهد داد.
متن انگلیسی : یک گروه بین المللی به ایران کمک خواهد کرد تا راکتور اراک را بازطراحی کند به صورتی که دیگر مواد مورد نیاز سلاح هسته ای را تولید نکند.
پروتکل الحاقی :
متن فارسی : ایران در جهت شفافیت و اعتماد سازی به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را به صورت موقت اجرا نموده و در ادامه فرآیند تصویب این پروتکل طبق یک جدول زمانی در چارچوب اختیارات رییس‌جمهور و مجلس شورای اسلامی به تصویب خواهد رسید.
متن انگلیسی : آژانس به همه تاسیسات هسته ای ایران دسترسی خواهد داشت و ایران پروتکل الحاقی را امضا خواهد کرد که باعث می شود آژانس به صورت تصادفی و غیر محدود به بازرسی از هر تاسیسات مشکوک ایران بپردازد و از فناوری های پیشرفته برای نظارت بر فعالیت های ایران استفاده کند.
لغو تحریم ها :
متن فارسی : پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ، تمامی قطعنامه های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یکجانبه امریکا از جمله تحریم های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی وخودور سازی فورا لغو خواهند شد. همچنین تحریم ها علیه اشخاص حقیقی و حقوقی، سازمان ها، نهادهای دولتی و خصوصی تحت تحریم های مرتبط هسته ای ایران از جمله؛ بانک مرکزی، سایر موسسات مالی و بانکی، سوئیفت، کشتیرانی و هواپیمایی جمهوری اسلامی، کشتیرانی نفت به‌طور همه‌جانبه فورا برداشته خواهند شد. همچنین کشورهای عضو گروه (۱+۵) متعهد هستند از وضع تحریم های جدید در موضوع هسته ای خودداری نمایند.
متن انگلیسی : اگر ایران به تعهداتش عمل کند، فراغتی از تحریم ها خواهد یافت. پس از اینکه آژانس تایید کند که ایران گامهای کلیدی مرتبط با هسته ای را برداشته است تحریم های مرتبط با هسته ای اروپا و آمریکا تعلیق خواهد شد و چنانچه در هر زمانی ایران نتواند به تعهداتش عمل کند تحریم ها به جای خود، باز خواهند گشت. ساختار تحریم های آمریکا برای بخش عمده ای از دوره توافق باقی خواهد ماند، همه ی قطعنامه های قبلی شورای امنیت همزمان با انجام اقدامات ایران در زمینه ی نگرانی های اساسی (PMD(احتمال انحراف نظامی)، غنی سازی، اراک، فردو، شفافیت) برداشته خواهد شد. تحریمهای آمریکا به خاطر نقض حقوق بشر، تروریسم و موشکهای بالستیک ایران همچنان پا برجا خواهد بود.
پ.ن : بیش از ۹۰ درصد  تحریم های آمریکا علیه ایران تنها به خاطر پرونده هسته ای نیست و به بهانه هایی مثل نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و موشک های بالستیک وضع شده است و نتیجتا باقی خواهند ماند.
همکاری های بین المللی :
متن فارسی : همکاری های بین المللی هسته ای با جمهوری اسلامی ایران از جمله با اعضای ۱+۵ در حوزه ساخت نیروگاه های هسته ای، راکتور تحقیقاتی، گداخت هسته ای، ایزوتوپ های پایدار، ایمنی هسته ای، پزشکی و کشاورزی هسته ای و … امکان پذیر و ارتقاء پیدا خواهند کرد. بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک، دسترسی ایران به بازار جهانی، عرصه های تجاری، مالی، دانش فنی و انرژی نیز فراهم خواهد شد.
متن انگلیسی : – (اشاره نکرده)
#تفاوتهای_متن_انگلیسی_فارسی
———————————————————-

بیانیه‌ی مشترک، JCPOA، سرگشتگی، سرگیجه، سر به بیابان…

من که الان دیوونه شدم، اگر کلیات #توافق اون بیانیه‌ی مشترک بود، پس این متنی که آمریکا به عنوان #JCPOA  منتشر کرده چیه؟ این که فاجعه است:
http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2015/04/240170.htm

این فکت شیت نیست، خود #JCPOA هست. یعنی جزئیات مفادیه که ایران باید اجرا کنه. اگه این متن درست باشه که کلا ایران نابود شده رفته پی کارش! اگه هم دروغه، که پس چیه این؟ روی سایت رسمی وزارت خارجه‌ی آمریکاست.

این رو هم بخونید:
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940114000012
از متن:
“اگر متنی که وزارت خارجه آمریکا منتشرکرده، صحت ندارد و متن وزارت خارجه ایران دقیق است، وزارت خارجه کشورمان باید بلافاصله با صدور بیانیه ای ضمن تکذیب متن آمریکایی، تاکید کند که چنین توافقاتی حاصل نشده و آنچه مورد توافق قرار گرفته، متن ایرانی است. در غیر این صورت، اگر متن آمریکایی جزئیات توافقی باشد که متن ایرانی به صورت کلیات بدان پرداخته، به معنی واقعی کلمه یک فاجعه رخ داده است. برنامه هسته ای ایران برای ۱۵ سال به حال تقریبا تعطیل در آمده و برای بعد از آن نیز شرایط ایران عادی نمی شود و تهران باید باز هم مذاکره کند، ورود ۵+۱ به حوزه های نظامی ایران تحت عنوان ضرورت روشن شدن مسئله PMD پذیرفته شده، هیچ تحریمی لغو نشده بلکه ضمن زیر پا گذاشتن خط قرمز توافق یک مرحله ای، با شرایطی بسیار سخت و حفظ ساختار تحریم ها، تهران تنها «تخفیف» در برخی تحریم ها و «تعلیق» پر شرط و شروط برخی دیگر را قبول کرده است.”

_______________________________________
به روزرسانی:
متن ایران: http://ow.ly/L933x
متن امریکا: http://ow.ly/L92yu
همه تفاوتهای متن فارسی و انگلیسی توافق هسته ای لوزان:
https://plus.google.com/+AbbasDaneshtalab/posts/D6CZ1wi9zJ7

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ابهامات بزرگ در درآمد ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه ها/ تکلیف نامعلوم ۶۵ هزار میلیارد تومان از پول بیت المال/ سازمان بازرسی ورود کند
  فیلم‌اولی‌ها چطور سد ورود به سینما را پشت سر می‌گذارند؟
  نابینایان هم صاحب کتابخانه می‌شوند/ کتابخانه‌ای مجهز در پایتخت
  «مبارک» حامی بازارچه نوروزی خیریه «رعد» می شود
  رکورددارهای اسکار را بشناسید
  جشنواره ای که با ۱۰ میلیون تومان برگزار شد/ معرفی برگزیدگان
  ضرری که افزایش قیمت بلیت‌ به هنر هفتم می‌زند
  «لالالند» و «دکتر استرنج» جایزه طراحی لباس را بردند
  دست فروشان شهرستان فردیس در دو طرح مجزا ساماندهی می شوند/ ۱۰۰ نفر در طرح ساماندهی ثبت نام کرده اند
  کارگاه عکاسی آیینی در کرج برگزار می شود
  اولین حراج سالانه آثار هنرمندان تجسمی استان البرز برگزار می شود
  صادق زیباکلام: می‌دانستم عارف بی‌عرضه است +فیلم
  شرایط تملک نصف دارایی مرد پس از طلاق چیست؟
  صحبت‌های جنجالی کواکبیان در مورد رئیس‌جمهور + فیلم
  تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۶ مشخص شد
  غافل‌گیری دردناک حین پیاده روی + فیلم
  مراقبت از لوله های نفتی زیر دریا توسط یک مار!+تصاویر
  ترامپ در حال دوشیدن گاو + عکس
  بدون آنکه ریالی هزینه کنید، فرش و موکت تان را برق بیاندازید
  با شوهر چشم چران چطور برخورد کنیم؟
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net