تارخ انتشار: پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۱
کد خبر : 167362
چاپ خبر

خمپاره ۱۲۰؛ جدیدترین هدیه‌ سعودی به داعش

یک فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق گفت: سلاح‌های ساخت سعودی در مقرهای داعش چه می‌کند؟

به گزارش گروه سیاسی«کمال مهر»؛؛ یک فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق تعدادی از خمپاره‌های ۱۲۰ میلی‌متری ساخت عربستان به خبرنگاران نشان داد و توجه خبرنگاران را به آرم حک شده بر بدنه خمپاره‌ها که از دو نوع لوله بلند و لوله کوتاه بود، جلب کرد که بر بدنه این خمپاره عبارت ‘ساخت صنایع الشرقیه ‘، شرکت تولید سلاح متعلق به عربستان سعودی، حک شده است.
این فرمانده روبه خبرنگاران گفت: می‌خواهیم این سئوال ما را به اطلاع جامعه جهانی برسانید که ‘سلاح‌های ساخت سعودی در مقرهای داعش چه می کند؟
نیروهای عراقی در منطقه‌ای بین حمام‌العیل و القیاره اعلام کردند: در خصوص حمایت مستقیم سعودی‌ها مدارک و اسناد زیادی داریم، حتی پتوهایی یافتیم که بر پوشش مشمایی آن نوشته شده ‘کمک سعودی به اهل سنت عراق’!، اما همه آن در انبارهای داعش یافت شد.
خمپاره 120؛ جدیدترین هدیه‌ سعودی به داعش
خمپاره ۱۲۰؛ جدیدترین هدیه‌ سعودی به داعش
خمپاره را می‌توان به گونه‌ای توپخانه جیبی و همراه فرمانده واحدهای پیاده‌نظام در خط مقدم به شمار آورد. از سال‌های بسیار دور به این سو اکثر واحدهای غیر پیاده تلاش خود را برای پشتیبانی از این واحد در میدان نبرد به عمل می‌آورند. علت این پشتیبانی این است که اولا پیاده نظام مهمترین و در عین حال ستون فقرات نیروی زمینی هر ارتشی را تشکیل می‌دهد و در همین حال در برابر حملات دشمن چه به شکل هوایی، توپخانه‌ای و یا چه زرهی آسیب‌پذیر است.
خمپاره 120؛ جدیدترین هدیه‌ سعودی به داعش
خمپاره از ۳ بخش درست شده‌ است:
ماسوره: که در بالاست و وظیفه‌اش ایجاد موج انفجار است.
بدنه: که محل قرار گرفتن مواد منفجره‌ است و پس از رسیدن موج از ماسوره بلافاصله ماده منفجره درون آن منفجر می‌شود و بدنه به صورت ترکش درمی‌آید.
پره کنترل: که در انتها قرار دارد و کارش پیشبرد گلوله در مسیر مستقیم است.
اما نیروی پیش راننده خمپاره ۲ مرحله‌ای است که پشت سر هم کار می‌کنند.
خرج پرتاب اولیه یا چاشنی ته فشنگی: شبیه گلوله‌های تفنگ‌های شکاری است و در ته خمپاره و وسط پره کنترل قرار دارد.
خرج پرتاب ثانویه یا خرج پرواز: دور پره قرار می‌گیرد و بسته به مسافت و زاویه خمپاره‌انداز تعداد آن به هنگام شلیک فرق می‌کند.
خمپاره 120؛ جدیدترین هدیه‌ سعودی به داعش
مشخصات خمپاره ۱۲۰ میلی‌متر
قطر: ۱۲۰ م م
ارتفاع: ۵۸۱ م م
وزن: ۱۳ کیلو گرم
وزن مواد منفجره: ۲۲۵۰ گرم
نوع مواد منفجره: T.N.T
سرعت: ۳۰۱ متر بر ثانیه
برد نهایی: ۶۰۰۰ متر
چاشنی: AZ111A2
خمپاره 120؛ جدیدترین هدیه‌ سعودی به داعش
هیچ چاشنی‌ای توانایی پرتاب گلوله خود را ندارد. گلوله خمپاره نیز از این قاعده مستثنا نیست. گلوله خمپاره از نوع نیمه آماده است. چاشنی خمپاره مانند سایر گلوله‌ها در مرکز انتهای گلوله قرار دارد که پس از گذاشتن و رهایی گلوله در خمپاره‌انداز (از قسمت پره) ابتدا چاشنی ته فشنگی به سوزن برخورد می‌کند و آتش می‌گیرد و شعله‌های آتش از سوراخ‌های روی پایه پره خارج شده و خرج‌های پرتاب ثانوی را آتش می‌زند و بدین سان گلوله تا هدف به پیش می‌رود. انفجار خرج‌ها باعث تولید گاز شده و این فشار باعث پرتاب گلوله تا مسافت مورد نظر می‌شود. گاه خرج‌های کمکی به دور خرج اصلی پیچیده می‌شوند. خرج اصلی توان اندکی برای پرتاب گلوله دارد، بنابراین معمولاً از خرج کمکی استفاده می‌شود. تعداد خرج‌های کمکی بستگی به فاصله هدف از قبضه خمپاره‌انداز دارد. البته زاویه خمپاره‌انداز نقش مهمی در بُرد گلوله دارد.
خمپاره‌انداز یک توپ سرپر است که گلوله‌ها را با شتاب کم و در مسیرهای بالستیک کمانی به فواصل نزدیک پرتاب می‌کند و طول لوله آن، کمتر از ۱۵ برابر اندازه کالیبرش است. پیشینه و کارکرد یک خمپاره‌انداز معمولاً از یک لوله تشکیل شده که گلوله به داخل آن رها می‌شود و پس از برخورد با سوزن آتش، باعث انفجار مواد پیشران شده و گلوله تشکیل می‌شود.
خمپاره 120؛ جدیدترین هدیه‌ سعودی به داعش
در مقابل خمپاره اندازها، می‌توان به برادران بزرگتر آنها یعنی هویتزرها و توپخانه‌های صحرایی اشاره کرد که دارای سرعت بیشتر، برد بالاتر و مسیر پروازی با انحنای کمتری هستند. در قرن ۱۹ در اوایل قرن ۲۰ از خمپاره‌اندازهای ثابتی استفاده می‌شد که کالیبر آن‌ها گاه به یک متر می‌رسید. البته از یک خمپاره‌انداز حتی می‌توان برای شلیک گلوله‌های ویژه آتش بازی و گلوله‌های دودزا نیز استفاده کرد.
اما از دیگر کمک‌های آل‌سعود به فرزند نامشروعش، کتاب‌هایی است که سعودی‌ها با آن کار عقیدتی بر روی نیروهای داعش و جوانان مناطق تحت کنترل خود انجام می داده‌اند و معروف‌ترین آن کتاب الجیاد فی فتاوی الجهاد است که در آن کتاب فقط به نحوه کشتار مخالفان و اسارت بردن زنان پرداخته است.
خمپاره 120؛ جدیدترین هدیه‌ سعودی به داعش
مدارک هویتی نیز از دیگر اسنادی است که عراقی‌ها به وفور در عملیات مختلف از تکریت در مارس ۲۰۱۵ تا فلوجه در ژوئن ۲۰۱۶ از مقرهای داعش کشف کرده‌اند و فرماندهان واکنش سریع از کشف کارت‌های شناسایی افسران سعودی در مقرهای داعش در اطراف موصل هم خبر دادند. دولت سعودی از متحدان آمریکاست که در بحران‌های تروریستی منطقه اعم از عراق، سوریه و یمن از حمایت واشنگتن برخوردار است.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • انفجار مین دست چوپان نوجوان را ربود
  جزئیات ویژه برنامه نوروزی «خندوانه» از زبان تهیه‌کننده
  استعمال مواد مخدر صنعتی در ملاء عام/ یکه تازی مواد فروشان در کوچه های سراوان+ تصویر
  اگر کسی به فکر مردم باشد، نمی‌تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند/این حرف که وضعیت فعلی نتیجه به فکر نبودن گذشتگان است، مشکلی را حل نمی‌کند
  جزئیات پیوند بازوی قطع شده کارگر جوان حادثه دیده در بیمارستان کرج+ تصاویر(۱۶+)
  مسئولین ما متأسفانه عقل معاش ندارند/ خرج ها صرف برج ها میشود/ استان البرز هم منابع زیاد دارد و هم بیکار!
  غفلت مسئولین سناریو نفوذ غرب را کامل کرد/ترویج بی بند و باری در کتاب اول دبستان!
  «فیلم گذر و مستند زندگی سگی» از استان البرز به جشنواره فیلم تصویر راه یافتند
  آنجلینا جولی به کامبوج رفت/ ساخت فیلم درباره کشور فرزندخوانده
  برخورد های جزیره ای مانع پیشبرد اهداف اقتصادی است /لزوم مشارکت اجتماعی صنعتگران/ فردیس می تواند قطب علمی و اقتصادی کشور باشد
  تصاویر منتخبی از همایش توسعه اقتصادی و کارآفرینی درشهرستان فردیس
  تزریق بیش از ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار به واحدهای تولیدی استان البرز
  آغاز ثبت‌نام دوازدهمین مراسم اعتکاف دانشگاه علمی کاربردی
  آغاز ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی از امروز
  کفش‌؛ سلاح مخفی سیاستمداران برای قدرت‌نمایی!
  طرز تهیه بورک گوشت
  مالیدن روغن نارگیل به مثانه و بستن با شال برای رفع بی‌اختیاری ادرار مفید است
  تجرد قطعی میلیون ها دختر در کشور
  آموزش درست کردن جا شمعی با شیشه خالی
  مدلینگ علمی و بومی راهی برای شکوفایی اقتصادی
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net