تارخ انتشار: جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۴
کد خبر : 164420
چاپ خبر

درآمد نجومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و معاونین/ “کارانه ی همتراز” روشی برای دریافت غیرمتعارف/ حق محروم از مطب و گلگشت فعال

طبق قانون داخلی وزارت بهداشت و درمان، پزشکانی که در پست های مدیریتی مشغول بکار می شوند، می توانند از کارانه همترازی استافاده کنند؛ مشروط بر اینکه به صورت تمام وقت در اختیار دانشگاه بوده و در مطب شخصی خود مشغول نباشند

به گزارش «کمال مهر»؛به نقل از زیتون، میزان درآمد پزشکان همواره مورد بحث خواص و عموم جامعه بوده و اختلاف نظر در اینباره هیچگاه به روند ثابت و قابل فهم برای مردم منجر نشده است.

این مناقشه در قالب طرح تحول سلامت نیز به پایان نرسید و به تعبیر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، اختلاف درآمد صد میلیونی برخی پزشکان همچنان موجود بوده و وضعیت فعلی بر اختلافِ کیفیتِ رسیدگی به بیماران در مراکز مختلف درمانی می افزاید.

دردناک بودن مسئله زمانی قابل لمس می شود که برخی پزشکان مسئول، روسا و معاونین دانشگاههای علوم پزشکی در لباس خدمت به مردم نیز از ارقام هنگفت و درآمدهای نجومی محروم نمانده و همچنان بر دایره ی ارتزاقشان افزوده می شود.

با رسانه ای شدن موضوع فیش های نجومی و گزارش نهایی دیوان محاسبات کشور، بر همگان محرز شد که ارگان هایی مثل وزارت نفت و وزارت بهداشت بیش از نهادهای دیگرِ دولتی دچار تخلف پرداخت های نامتعارف شده اند.

یکی از مصادیق استانیِ حقوق های نجومی، به روند درآمدیِ رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز مربوط می شود که شرح آن با پیوست اسناد به تفصیل ارائه می گردد:

طبق سند ذیل، محمد حسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تاریخ مقرر، طبق تعرفه ی ابلاغی از وزارت بهداشت و با لحاظ شرایط مدیریتی و محروم از مطب، مبلغی در حدود ۱۹میلیون تومان دریافت می کند؛ اما همه ی ماجرا به این رقم ختم نمی گردد.

باشد که طبق قانون مدیریت خدمات کشوری، “حداکثر درآمد مدیران، نباید از ده برابر حداقل حقوق تعریف شده بیشتر باشد.”

صومی درحالی مبلغ ۱۹ میلیون تومان را به عنوان فیش حقوقی، دریافت می کند که حق مدیریت و حق محروم از مطب نیز لحاظ شده است؛ مضاف بر اینکه طبق قانون داخلی وزارت بهداشت و درمان، پزشکانی که در پست های مدیریتی مشغول بکار می شوند، می توانند از کارانه همترازی استفاده کنند؛ مشروط بر اینکه به صورت تمام وقت در اختیار دانشگاه بوده و در مطب شخصی خود مشغول نباشند و یا اگر در درمانگاه دولتی یا بیمارستان دولتی فعالیت کنند، کارانه یا وجهی به آنها پرداخت نشود.

اما طبق مستندات ذیل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز علاوه بر حقوق ذکر شده، مبلغ ۳۵ میلیون تومان را نیز به عنوان کارانه دریافت می کرده که با اعمال ۲۵درصد افزایش این رقم به حدود ۴۳ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

صومی در مصاحبه ای با خبرنگار زیتون(اینجا) اظهار داشت: “قبل از مهر ۹۳ کارانه ی معادل تخصیص داد می شد اما بعدها کارانه ی معادل حذف گردید.” این گفته در حالی است که تاریخ ابلاغ افزایش کارانه در سند بالا، آبان سال ۹۳ درج گشته و نشان می دهد که مسئله ی کارانه ها همچنان ادامه دارد.

وی در همان گفتگو ابراز کرده بود: “طبابت های کلینیک را به یک دوم وضعیت قبلی و طبابت های بیمارستانی را هم به یک سوم وضعیت گذشته کاهش داده ام.” افزایش یا کاهش تاثیری در اصل موضوع ندارد و نشان می دهد که وی همچنان در مراکز دولتی یا غیر دولتی مشغول طبابت بوده و نباید مشمول کارانه همتراز گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز درحالی حقوق ۱۹ میلیون را با لحاظ محرومیت از مطب و از محل اعتبار “کادر مرکزی” دریافت می کند که طبق سند ذیل، برای سه ماهه اول سال ۹۴ درخواست حق محرومیت از مطب به مبلغ حدود ۱۱میلیون تومان از محل “اعتبارات جاری دانشگاه” کرده بود.

دریافتی محمد حسین صومی به مبلغ ۶۳ میلیون تومان ختم نشده و قراردادهای وی با بیمارستان های امام رضا(ع) و شهید مدنی در خصوص خدمات اندوسکپی، ویزیت بستری و مشاوره، میزان درآمد وی را افزایش می دهد.

براساس مستندات ذیل، ۷۰درصد از کارانه خدمات اندوسکپی، ۶۵درصد از کارانه خدمات ویزیت و بستری و ۶۰درصد از کارانه خدمات مشاوره به حساب وی واریز می گردد.

این درحالی است که براساس مشاهدات میدانی، صومی به مدت دو روز در هفته و در مطب اختصاصی ساختمان گلگشت مشغول طبابت بوده و طبق تعرفه های دریافتی، از بیماران حق ویزیت دریافت می کند.

گفتنی است روند دریافتی های غیرمتعارف مختص رئیس دانشگاه نبوده و بخشی از معاونان و مدیران دانشگاه نیز از طریق کارانه همتراز در حدود ۳۰۰میلیون تومان متنعم گشته اند که شرح آن در گزارشات آتی ارائه خواهد شد.

یکی از اقدامات شائبه برانگیز صومی، انتصاب فردی به عنوان مدیر امور مالی دانشگاه بود که پیش از این سرپرستی هیات حسابرسی دیوان محاسبات در دانشگاههای استان را برعهده داشت. انتصاب افرادی که در دیوان محاسبات مسئولیت دارد مسبوق به سابقه نبوده و عرفا مطلوب نمی باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین در حال راه اندازی یک مرکز جراحی های محدود و درمانگاه شخصی تحت عنوان کلینیک سلامت می باشد؛ از نگاه برخی کارشناسان، اعضای هیئت علمی تمام وقت درصورت همکاری با این مرکز، دانشگاه را با چالشی جدی مواجه کرده و رویکردی خلاف سیاست های وزرات خانه متبوع بعمل می آورد. گزارشات تکمیلی زیتون در اینباره متعاقبا ارائه خواهد شد.

حق پاسخگویی درباره این گزارش برای رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز محفوظ است.

انتهای پیام/م

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • گزارشی از شکاف عمیق بین ثروتمندان و فقرا در جهان/ تنها ۸ نفر، ثروتی به اندازه ۵۰ درصد جمعیت دنیا دارند!
  روایت نماینده اصلاح طلب از علت فوت مرحوم هاشمی/ موقع شنا همه را از استخر بیرون می‌کردند
  طوفان خیره کننده ۲ ایرانی در هلند/ افزایش فرصت هنرنمایی کریم در اروپا +جدول و فیلم
  زنان خانه‌دار دارای ۳ فرزند بیمه می شوند
  خریدی که استقلال به آن نیاز داشت/ منصوریان به هدف زد
  کی روش: فدراسیون فوتبال گروگان برانکوست/ سکوت سرد فدراسیون و وزارت ورزش در ماجرای مربیان خارجی/ مدیریت کفاشیانی در فدراسیون تاج ادامه دارد+فیلم
  اولین سانحه هوایی مرگبار ۲۰۱۷ به نام بوئینگ ثبت شد+ تصاویر
  کدام موشک روسیه روی سر داعش خراب می‌شود؟ + تصاویر
  پیامبر اسلام(ص) برای اثبات معراج خود به مشرکان چه گفت؟
  شگفتی آفرینش پرندگان
  مغز متفکر «بلک واتر» در همسایگی ایران چه می‌کند؟ +تصاویر
  عکس/ ژست عجیب آقای خاص!
  با این ترفندهای ساده خانه خود را شاد کنید+تصاویر
  گوگل چگونه اطلاعات شما را سرقت می کند؟/ مخالفان و موافقان چه می‌گویند؟
  لیموزین ویژه ترامپ؛ خودرویی با ویژگی‌هایی استثنایی + عکس
  کشته شدن ۲۰ داعشی نزدیک بیمارستان «الاسد»/دفع حملات تروریست‌ها در منطقه صنعتی و فرودگاه قدیم
  فقط به یک نمونه اشاره کنید!
  آموزش رمزگذاری روی سیستم عامل مک
  فیش نجومی مدیرعامل فروشگاه رفاه هم منتشر شد/ دریافت ماهانه بیش از ۲۴ میلیون تومان+اسناد
  نوجوان ۱۸ ساله قربانی سلفی شد +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net