تارخ انتشار: شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۵
کد خبر : 159836
چاپ خبر

جهان اسلام الان سندی محکمه‌پسند در اختیار دارد

سند لو رفته وزارت بهداشت عربستان؛ ۹۰ هزار حاجی در مدت ۱۴ سال جان باخته‌اند

۹۵۴۷۳۰

اسناد لو رفته از وزارت بهداشت عربستان جان باختن حدود ۹۰ هزار حاجی درمدت ۱۴ سال را افشا می‌کند؛ اسنادی که قبل از هر چیز کفایت یا بی کفایتی «آل سعود» برای اداره حج را به جهان اسلام یادآوری می‌کند

به گزارش «کمال مهر»؛ در اولین سالروز فاجعه بزرگ «منا» که در آن هزاران حاجی از جمله حدود ۵۰۰ نفر از حجاج ایران قربانی سوء مدیریت دولت عربستان در موسم حج شدند، اسناد مهمی از تعداد حجاجی منتشر شد، که طی ۱۴ سال گذشته جان باخته‌اند.

اسناد وزارت بهداشت عربستان از قربانیانی که در موسم حج ۱۴ سال گذشته جان باخته‌اند، نشان می‌دهد تعداد حجاج جان باخته به حدود ۹۰ هزار حاجی می‌رسد.

روزنامه الاخبار لبنان با انتشار این اسناد که ۳۱۲۱ صفحه است، نوشت، «از چند هفته گذشته این اسناد در اختیار ما قرار گرفت و طی این مدت تحت بررسی دقیق بود که شامل گزارشهای وزارت بهداشت عربستان از آمار حجاجی است که طی ۱۴ سال گذشته جان باخته‌اند از جمله قربانیان حادثه سقوط جرثقیل و منا».

الاخبار نوشت: از زمان آغاز حج از زمان رسول خدا _صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم- حج امسال (۱۴۳۷)، هزار و چهارصد و شصت و چهارمین حج بود و «نود و سومین» حجی که آل سعود مدیریت آن را بر عهده داشت.

طبق این گزارش، اسناد وزارت بهداشت عربستان تحت عنوان «حجاج درگذشته از همه ملیت‌ها» از سال ۱۴۲۳ تا ۱۴۳۷ ه.ق، که شامل نام، ملیت، عمر و تاریخ فوت آنها طی ۱۴ سال گذشته است، تصریح نکرده که این آمار متعلق به عمره‌گذران و حج تمتع است یا فقط حج تمتع.

۱۳۲۱ صفحه اسامی حجاج درگذشته، اسامی ۹۰۲۶۷ حاجی است که طی ۱۴ سال در سرزمین مقدس جان باخته‌اند؛ آماری که آمار فاجعه منا در مقابل آن چیزی نیست. حتی اگر اینطور تصور کنیم که بسیاری از حجاج از سالخوردگانی بوده‌اند که تحمل فشار جمعیت را نداشته و مرگشان قضا و قدر الهی بوده اما این رقم از حجاج درگذشته مدهش است و تنه به تنه آمار کشته‌های جنگ‌های بزرگ می‌زند.

طبق آمار رسمی عربستان، حجاجی که بر اثر ازدحام از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ جان باخته‌اند، حدود ۳۲۰۰ حاجی است. اگر آمار حوادث متفرقه در عربستان مانند آتش‌سوزی (محل اسکان حجاج)، فروریزی (ساختمان‌ها) و درگیری‌ها را که ما بین سالهای ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۵ رخ داده، رقم به ۴۵۰۰ حاجی می‌رسد اما آمار پنهان شده نشان می‌دهد که مناسک حج تحت مدیریت آل سعود، فقط طی ۱۴ سال، بیش از ۹۰ هزار حاجی را کشته است.

معنای این آمار چیست؟ یک چیز؛ آن اینکه عربستان فقط درباره فاجعه منا به افکار عمومی دروغ نگفته، بلکه پنهان کردن و لاپوشانی، سیاست ثابت دهه‌های متوالی عربستان بوده است تا ناتوانی و شکست خود را بپوشاند و مدیریت حج را که عملا بعد از نفت، برگ دوم تقویت نقش منطقه‌ای و بین‌المللی عربستان است، در دست آل سعود نگاه دارد.

آمار حجاج درگذشته در اسناد فاش شده

در اسناد فاش شده، و برخلاف آنچه عربستان اعلام کرد، روشن شد، ارقامی که برخی طرف‌ها (از آمار اصلی کشته‌های منا) منتشر کردند، چندان دور از واقعیت نبود. عربستان می‌گوید تعداد کشته‌های منا ۷۶۹ نفر است اما خبرگزاری‌های بین‌المللی می‌گویند ۲۲۲۱ نفر . اما بر حسب آمار درز یافته، بیش از ۷۰۰۰ هزار نفر (در حج ۱۴۳۶) کشته شده‌اند که بیشترشان متعلق به مصیبت «منا» سپس «حادثه جرثقیل» است.

مصیبت اینجا تمام نمی‌شود. در اسناد، نزدیک به ۱۶۰۰ نفر تحت عنوان «ناشناس» ذکر شده‌اند که یا نام‌شان یا ملیت‌شان یا برخی هر دو، مجهول است.

فاجعه‌بارتر این است که به برخی با عبارت «تکه‌ها» یا «تکه‌های جمع شده» [از بدن حجاج] اشاره شده است.

این مسئله که بیشتر کشته‌ها متعلق به ایران هست نیز دقیق نیست. زیرا علاوه بر اینکه آمار بالایی «ناشناس» ثبت شده، اسناد نشان می‌دهد کشورهایی مانند مصر، پاکستان و اندونزی کشته‌ زیادی داده‌اند؛ آماری که نزدیک به تعداد قربانیان ایران است یا برخی بیشتر.

بر اساس این آمار، سوالی که مطرح می‌شود، درباره رضایت دادن کشورهای اسلامی به مدیریت آل سعود بر حرمین شریفین است، حال آنکه، چندین دهه شاهد اهمال آل سعود در حق میراث اسلامی به سود طرحهای عمرانی شاهزادگان و شکست آنان در اداره مناسک حج و محافظت از جان حجاج و عمره‌گذاران هستیم و ثابت شده که آنان «خدمت حرمین» را برای طرح‌های سیاسی خود و آل سعود مورد سوءاستفاده قرار می‌دهند، تا با آن تفکر وهابی تکفیری را به محیط‌های اسلامی صادر کنند.

کشورهای اسلامی به چه تعداد فاجعه نیاز دارند تا این پوشش و بهانه را از آل سعود بگیرند؟ اگر تا دیروز دلیل محکمه‌پسندی برای شکست و لاپوشانی ریاض نبود، الان این سند در مقابل افکار عمومی در جهان اسلام است و حداقل بخشی از این مدعاها را ثابت می‌کند حال آنکه بخش بزرگتری هنوز به دست عربستان مخفی شده است.

منبع:فارس

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • thm_262_1910468_400
  عکس/ اقدام پهلوانانه کیمیا علیزاده
  خریدهای بد برانکو و سرنوشتی که در انتظار اوست
  ۱۹۰۹۸۰۵_۱۸۲
  مختار سر از بدن «شمر» را جدا کرد و او را در دیگ سوزان انداخت
  ۵۳۲۲۳۷
  آذر ۹۴: امحای ۱۷۰۰ تن سیب زمینی زیر خروارها خاک/ آبان ۹۵: صدور مجوز توزیع رایگان سیب زمینی و پیاز بین محرومان!
  ۱۰۱۱۱۹۱
  تصاویر رهبر انقلاب در خیابانهای قاهره/ آیا مصر هم به محور مقاومت خواهد پیوست؟
  ۱۰۱۱۶۳۱
  دولت با استعفای فانی از پاسخگویی فرار کرد/مجلس کمیته مبارزه با فساد مالی تشکیل داده است
  ۵۳۲۴۰۰۹_۲۸۷
  کتک خوردن خانم خبرنگار در پخش زنده + فیلم
  ۳۷۵۵۸۶_۷۱۸
  جزئیات ماجرای فوت کودک کرجی دچار آپاندیس از زبان دایی/ تصویر یسرا با پزشک جراح دقایقی قبل از جراحی/ آخرین جمله ای که یسرا گفت
  ۵۳۲۴۰۵۸_۱۸۷
  آرزوی جالب سردار سلیمانی برای قالیباف + فیلم
  ۵۳۲۱۰۹۷_۹۳۰
  پسر آهن ربایی در البرز + فیلم
  ۵۳۲۴۲۸۰_۶۲۹
  از وحشت پرسپولیس در مورد امتیازگیری استقلال تا فروپاشی تیم سیاه جامگان
  ۵۳۲۳۰۱۰_۹۶۶
  ضرب و شتم بی رحمانه دختر نوجوان توسط نیرو‌های پلیس + فیلم
  ۵۳۲۳۱۵۰_۶۲۶
  اگر زیاد عرق می‌کنید؛ احتمالا به یکی از این بیماری‌ها مبتلا هستید
  مار پیتون یک شهر را خاموش کرد +تصاویر
  عجیب ترین باربری‌ها با ماشین+تصاویر
  ۵۳۲۳۲۳۹_۶۶۵
  شوخی جالب مهران مدیری در برنامه زنده تلویزیونی + فیلم
  ۵۳۲۴۰۴۴_۳۲۳
  این پدر به بچه‌هایش اجازه می‌هد هر کاری انجام دهند +تصاویر
  ۵۳۲۰۵۳۹_۷۴۷
  لحظه ضربه مغزی شدن یک ورزشکار در حین مسابقه +تصاویر
  ۵۳۲۱۰۴۶_۵۸۷
  سگی که اشک هزاران نفر را درآورد +تصاویر
  ۵۳۲۳۶۰۳_۱۷۱
  این نقاط را در کف دستتان فشار داده و معجزه آن را مشاهده کنید
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net