تارخ انتشار: دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳
کد خبر : 158658
چاپ خبر

یادداشت/ تحلیل خبر بی بی سی فارسی؛

«ترزا می» یا «مادر ترزا» قدیس کیست؟

Mother Teresa

صبح امروز یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ کانال تلگرامی بی بی سی فارسی با انتشار ۲ خبر یکی از ترفند های رسانه ای خود را به نمایش گذاشت، نحوه انتشار این دو خبر در کانال بی بی سی به طریقی است که القاء می کند “ترزا می” یک قدیس و “ولادیمیرپوتین” یک خون آشام است! و حقایق و دروغ هایی را در هم کلاف می کند که گویی قالیچه ای خوش رنگ و لعاب را برای مخاطبان خود پهن کرده است.

به گزارش گروه چند رسانه ای «کمال مهر»؛ صبح امروز یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ کانال تلگرامی بی بی سی فارسی با انتشار ۲ خبر یکی از ترفند های رسانه ای خود را به نمایش گذاشت، نحوه انتشار این دو خبر در کانال بی بی سی به طریقی است که القاء می کند “ترزا می” یک قدیس و “ولادیمیرپوتین” یک خون آشام  است! و حقایق و دروغ هایی را در هم کلاف می کند که گویی قالیچه ای خوش رنگ و لعاب را برای مخاطبان خود پهن کرده است.

bbc

در خبر اول “ترزا می” نخست وزیر انگلیس در دیدار با ولادیمیر پوتین (یکی از قدرتهای جهانی) با ابراز همدری و نشان دادن چهره ای انسان دوستانه در حمایت از مردم سوریه در خواست می کند که روسیه به مردم سوریه کمک های انسان دوستانه ارسال کند و در لفافه هم میگوید شما در حال بمباران غیر نظامیان هستید و باید به این کار پایان بدهید.

دقیقاً ۱۵ دقیقه بعد از انتشار این مطلب، خبری با این مضمون که پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان “مادر ترزا” را «قدیس»  معرفی می کند. بی بی سی سی فارسی با این ترفند رسانه ای در صدد است چهره ای موجه و کاملاً  بشر دوستانه از ” ترزا می” نخست وزیر انگلستان در اذهان ایجاد کند.

آنچه که مسلم است یقیناً دو خبر مثبت با چنین ابعادی در کنار یکدیگر  تاثیر فوق العاده ای  را در ذهن مخاطب به ثبت می رساند. “ترزامی” ولادیمیر پوتین” پاپ فرانسیس” و “مادر ترزا” چینش این اسامی در خبر ایجاد یک هارومونی می کند؛ هم‌آوایی “ترزا می” و ” مادر ترزا”  ریتم کاملاً مثبتی را القا می کند و در نهایت تصویر خبر دوم یعنی چهره قدیس گونه “مادر ترزا”  تثبیت کننده چهره مثبت “ترزا می” در قائده خبری بی بی سی قرار می گیرد.

همچنین قرار گرفتن اسم “پاپ فرانسیس” در کنار “مادر ترزا ” و اعلام قدیسی “مادر ترزا” به گونه ای القا می شود که  “ترزا می” به عنوان یک قدیس اعظم در برابر یک قدرت جهانی برای دفاع از مردم مظلوم ایستاده است.

نکته مقابل این خبر، یک چهره مخدوش و منفوری است که به گونه ای لطیف  در  این مطلب  پر از انرژی و  مثبت جای خوش کرده؛ مسئله ی روسیه و “پوتین”  است و آنرا  را  مسبب کشتار مردم بی دفاع سوریه عنوان می کند و در عمل نیز هیچگونه اشاره ای به جنایات داعش در سوریه نمی شود،  و این رئیس جمهور روسیه “ولادیمیرپوتین” است که منفور ذهن مخاطب قرار می گیرد.

حقیقت نهفته این مطالب  “مادر ترزا ی” آلبانیایی است  که در کلکته هند یعنی مستعمره انگلیس بنیاد خیریه ای برای مردم فقیر دائر می کند و یا مبارزه پوتین با تروریست جهانی داعش در سوریه است؛ حال آنکه  “ترزامی” سنگ مردم سوریه را در حالی بر سینه می‌زند که دولت انگلیس از حامیان داعش در سوریه و بانی اصلی فقر در کشور هند بوده است.

در پایان این وجیزه آنچه که مسلم است این نوع خبر و نحوه انتشار یکی از ترفندها و شیوه های رسانه ای است که بارها در اخبار بی بی سی فارسی مشاهده می شود، شیوه ای که اذهان مردم جامعه را تحت تاثیر خود قرارداده و اهداف این بنگاه خبرپراکنی را بستر زمان محقق می نماید. لذا عبور از کنار این مار خوش خط خال رسانه ای و حیات در کنار این هجمه از ترفند ها باید با هوشیاری کامل باشد تا در طول زمان، اذهان مغلوب این روباه پیر نشوند.

انتهای پیام/

 

۳ دیدگاه »

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۵۲۶۶۵۳
  بعد از پخش زوایای فتنه ۸۸ تهدیدمان کردند/ میرحسین موسوی آگاهانه در مسیر فتنه حرکت می‌کرد
  ۵۹۶۷۲۳
  دولت برای رفع کسری بودجه خود سراغ جیب مردم رفت/ ۹۰۰ میلیارد پول مشترکین ثابت در جیب مخابرات/ تنها یک رقم از هزینه های قبض تلفن باز می گردد!
  ۵۳۱۷۰۹۲_۶۳۲
  خاطره رضا رشیدپور از همسفر شدن با علی شمخانی + فیلم
  اعدام اولین شاهزادۀ سعودی به‌خاطر قتل در ملاء عام + فیلم
  چین ۱۴۰ سال قبل + تصاویر
  مجری تلویزیون در کنار دختر سردار سلیمانی+ اینستاپست
  عکس دیده نشده از ترامپ و دخترش تیفانی
  ۵۳۱۸۷۰۶_۹۵۷
  عشق شما از چه نوعی است، دلبستگی یا وابستگی؟ + علامت‌های تشخیص
  ۵۳۱۸۶۲۰_۸۰۴
  مدافعین حرم تا تحقق اهداف، دفاع مسلحانه را ادامه می‌دهند
  عکس/ سلفی یک هوادار در بدترین شرایط با رضاییان
  ۵۳۱۷۶۶۷_۷۶۰
  اشتباه مخابرات، یک جوان را تا پای چوبه دار برد!
  ستاره‌های ثروتمندی که از فقر مطلق آمده‌اند
  ۳۷۵۱۴۲_۶۵۷
  همکاری دیرینه دو فتنه گر/گلشیفته در آغوش نامجو
  ۳۷۵۱۳۲_۹۲۱
  شکست ناپذیری پرسپولیس به ۱۱ مسابقه متوالی رسید
  اهدا منحصر بفردترین جوایز ورزشی کشور به ورزشکاران محمدشهر
  ۶۰۰_۴۰۲_-%d8%b3%d8%b1%d8%b3%d8%b1%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d8%a2%d8%a8%db%8c
  سرسره های غیر استاندارد مشهد حادثه آفرید
  ۳۷۵۱۴۸_۹۵۱
  عالیشاه از درد نمی توانست پایش را روی زمین بگذارد
  ۱۹۰۸۵۵۶_۷۶۰
  چرا تروریست‌ها از حلب خارج نمی‌شوند؟
  ۱۹۰۸۶۴۴_۳۹۷
  یاشار سلطانی واقعا چه کرده است؟
  ۱۹۰۸۵۰۱_۷۷۰
  مربی‌استقلال در آستانه بازی با سایپا داغدار شد
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net